Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2009, 10:48:32
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Implicit ce se intelege prin slujba interconfesionala?

Catedrala Mitropolitana din Timisoara a organizat cu ocazia sfintelor sarbatori de Paste o "slujba interconfesionala" in Parcul Rozelor. Imi poate cineva explica in ce consta o astfel de slujba? In plus, se stie ca Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Nicolae al Banatului s-a impartasit la biserica catolica Regina Pacii. E acesta un semnal ca si noi credinciosii ortodoxi ne putem impartasi la greco catolici sau catolici? E acesta un semnal al reunirii bisericilor?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2009, 11:17:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
Catedrala Mitropolitana din Timisoara a organizat cu ocazia sfintelor sarbatori de Paste o "slujba interconfesionala" in Parcul Rozelor. Imi poate cineva explica in ce consta o astfel de slujba? In plus, se stie ca Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Nicolae al Banatului s-a impartasit la biserica catolica Regina Pacii. E acesta un semnal ca si noi credinciosii ortodoxi ne putem impartasi la greco catolici sau catolici? E acesta un semnal al reunirii bisericilor?
Răspunsul îl cunoști înainte de a pune întrebarea, dar probabil îți place să agiți apele ! E și asta o meteahnă grea, ce apasă mintea de multe ori . Ce ne place să aruncăm câte o piatră și apoi să dâm bir cu fugiții . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.04.2009, 11:45:26
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
Catedrala Mitropolitana din Timisoara a organizat cu ocazia sfintelor sarbatori de Paste o "slujba interconfesionala" in Parcul Rozelor. Imi poate cineva explica in ce consta o astfel de slujba? In plus, se stie ca Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Nicolae al Banatului s-a impartasit la biserica catolica Regina Pacii. E acesta un semnal ca si noi credinciosii ortodoxi ne putem impartasi la greco catolici sau catolici? E acesta un semnal al reunirii bisericilor?


Hristos a inviat!!!

Nu "Catedrala Mitropolitana" a organizat acest eveniment ci o organizatie numita "Isus Speranța României" care din cunostintele mele e de factura neoprotestanta.
In caz ca nu stiai acest eveniment se desfasoara in fiecare an in Timisoara aproximativ de prin anul 1995.
E de fapt o manifestare a tututor confesiunilor crestine in care se sarbatoreste Invierea Domnului.
Bineinteles ca Biserica Ortodoxa fiind crestina participa la acest mars prin credinciosi si preoti.
Nu se face nici o slujba doar se tine o scurta predica de catre fiecare reprezentant al fiecarui cult, precedata de un mars pe un traseu stabilit
Eu unul nu vad in asta un semn al reuniunii bisericilor ci doar un respect reciproc intre cultele crestine si o declaratie de credinta comuna "Hristos a inviat".
Din punctul meu de vedere se poate vorbi de o unire a bisericilor doar cu acceptarea in totalitate a dogmelor crestin-ortodoxe de catre celelate culte crestine ... lucru ce nu se va intampla prea curand .
Iar despre impartasirea IPSf. Nicolae la greco-catolici ... el a fost sanctionat cu de catre Sf. Sinod si eu cred si sper ca si-a dat si el seama ca a gresit si s-a smintit savarsind un lcuru necanonic.

Doamne Ajuta
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.04.2009, 12:49:04
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Implicit Raspuns

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Răspunsul îl cunoști înainte de a pune întrebarea, dar probabil îți place să agiți apele ! E și asta o meteahnă grea, ce apasă mintea de multe ori . Ce ne place să aruncăm câte o piatră și apoi să dâm bir cu fugiții . . .
Zicala este: "nu agita apele ca se ridica mâlul". Agitarea apelor duce intr-adevar la ridicarea mâlului insa duce si la constientizarea existentei mâlului, nu crezi? Iar daca apa e curata nu avem de ce ne teme, nu?
Raspunsul lui cmihai este mai mult decat multumitor.
Multumesc oricum pentru raspuns.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.04.2009, 13:23:43
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
Zicala este: "nu agita apele ca se ridica mâlul". Agitarea apelor duce intr-adevar la ridicarea mâlului insa duce si la constientizarea existentei mâlului, nu crezi? Iar daca apa e curata nu avem de ce ne teme, nu?
Raspunsul lui cmihai este mai mult decat multumitor.
Multumesc oricum pentru raspuns.
[COLOR=green]unortodox - voi răspunde și eu, mai spre după amiază. E foarte interesant ce spui tu șicmihai. [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.04.2009, 17:23:43
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
Catedrala Mitropolitana din Timisoara a organizat cu ocazia sfintelor sarbatori de Paste o "slujba interconfesionala" in Parcul Rozelor. Imi poate cineva explica in ce consta o astfel de slujba? In plus, se stie ca Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Nicolae al Banatului s-a impartasit la biserica catolica Regina Pacii. E acesta un semnal ca si noi credinciosii ortodoxi ne putem impartasi la greco catolici sau catolici? E acesta un semnal al reunirii bisericilor?
[COLOR=green]Dacă intrai pe un dicționar ori dacă participai la această slujbă, ai fi știut. [/COLOR]
[COLOR=green]În orașul meu, se țin des slujbe interconfesionale fără a fi un eveniment de gură cască. Preotul român stă alături de preotul catolic. Și nimeni nu se miră. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]cmihai spune așa:
Citat:
E de fapt o manifestare a tututor confesiunilor crestine
și eu aș continua: La inceputul începuturilor, toți credincioșii au fost creștini. Dacă s-a ajuns la a fi așa cum suntem în ziua de azi, totul se datorează orgiliului oamenilor timpului care au vreut să conducă "turme" de credincioși pe care să-i exploateze, să-i mintă, să-i manipuleze, să-i instige unii împotriva altora... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Știu că undeva, sus, se lucrează la un proiect de reunire a bisericilor. Și, după părerea mea, ar fi foarte bine. S-ar termina poate cu ura și răutatea dintre credincioși și cu credinta falsă că religia unuia e mai bună decât a altuia. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]A fost un act barbar din partea BOR să ia atitudine împotriva IPSf. Nicolae care s-a împărtășit la greco-catolici. Cu ce a greșit, ce a făcut rău? A fost un gest de concordie, un pas spre înțelegere interconfesională, un pas spre progres și civilizație. Avem nevoie de prpgres și de schimbare și în BOR. Conducătorii BOR, cei care au trăit bine în comunism, ne-au arătat că și acum trăiesc bine și ne fac legile. Au procedat ca cei mai destoinici comuniști care n-au uitat și nu vor uita învățăturile comuniste. Au umilit public un semen de-al lor. Unde e dragostea, toleranta, înțelegera, iubirea de oameni?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.04.2009, 20:26:27
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Dacă intrai pe un dicționar ori dacă participai la această slujbă, ai fi știut. [/COLOR]
[COLOR=green]În orașul meu, se țin des slujbe interconfesionale fără a fi un eveniment de gură cască. Preotul român stă alături de preotul catolic. Și nimeni nu se miră. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]cmihai spune așa: și eu aș continua: La inceputul începuturilor, toți credincioșii au fost creștini. Dacă s-a ajuns la a fi așa cum suntem în ziua de azi, totul se datorează orgiliului oamenilor timpului care au vreut să conducă "turme" de credincioși pe care să-i exploateze, să-i mintă, să-i manipuleze, să-i instige unii împotriva altora... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Știu că undeva, sus, se lucrează la un proiect de reunire a bisericilor. Și, după părerea mea, ar fi foarte bine. S-ar termina poate cu ura și răutatea dintre credincioși și cu credinta falsă că religia unuia e mai bună decât a altuia. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]A fost un act barbar din partea BOR să ia atitudine împotriva IPSf. Nicolae care s-a împărtășit la greco-catolici. Cu ce a greșit, ce a făcut rău? A fost un gest de concordie, un pas spre înțelegere interconfesională, un pas spre progres și civilizație. Avem nevoie de prpgres și de schimbare și în BOR. Conducătorii BOR, cei care au trăit bine în comunism, ne-au arătat că și acum trăiesc bine și ne fac legile. Au procedat ca cei mai destoinici comuniști care n-au uitat și nu vor uita învățăturile comuniste. Au umilit public un semen de-al lor. Unde e dragostea, toleranta, înțelegera, iubirea de oameni?[/COLOR]
Parintele Cleopa era de acord cu ceea ce spui tu mai sus si anume cu faptul ca bisericile vor fi reunite. Cred ca adevarata problema de care se va lovi o astfel de tentativa este faptul ca ortodoxia in Romania este religie NATIONALA. Dupa cum ai spus si tu: "Preotul român stă alături de preotul catolic.". Din sintagma preotul roman se intelege preotul ortodox pe cand preotul catolic este acel "celalalt", de cele mai multe ori reprezentant al unei minoritati etnice. Insasi impartirea in doua tabere: NOI si EI, constituie un zid greu de depasit.
Un alt exemplu de NOI si EI: am fost in biserici ortodoxe apartinand sarbilor sau lipovenilor. Am avut un sentiment clar al faptului ca nu am ce sa caut acolo iar problema se afla in faptul ca ortodoxia este perceputa ca religie nationala. Starea mea de disconfort nu avea nimic de a face cu superioritatea religiei (fiind vorba de alti frati ortodoxi), cu ura sau rautatea ci pur si simplu era legata de bariera lingvistica si de neapartenenta la acel popor.
Barierele dintre ortodoxie si catolicism sunt mult mai ample, implicand - din cate stiu eu - diferente de dogme, rani adanci din vremea in care religia era folosita pentru a deznationaliza si a asimila, prozelitism, etcaetera... adica probleme existente cu mult inaintea comunismului.
In privinta actului BOR impotriva IPS Nicolae, nu pot si nu am dreptul sa spun ceva.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.04.2009, 20:57:12
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
Parintele Cleopa era de acord cu ceea ce spui tu mai sus si anume cu faptul ca bisericile vor fi reunite. Cred ca adevarata problema de care se va lovi o astfel de tentativa este faptul ca ortodoxia in Romania este religie NATIONALA. Dupa cum ai spus si tu: "Preotul român stă alături de preotul catolic.". Din sintagma preotul roman se intelege preotul ortodox pe cand preotul catolic este acel "celalalt", de cele mai multe ori reprezentant al unei minoritati etnice. Insasi impartirea in doua tabere: NOI si EI, constituie un zid greu de depasit.
Un alt exemplu de NOI si EI: am fost in biserici ortodoxe apartinand sarbilor sau lipovenilor. Am avut un sentiment clar al faptului ca nu am ce sa caut acolo iar problema se afla in faptul ca ortodoxia este perceputa ca religie nationala. Starea mea de disconfort nu avea nimic de a face cu superioritatea religiei (fiind vorba de alti frati ortodoxi), cu ura sau rautatea ci pur si simplu era legata de bariera lingvistica si de neapartenenta la acel popor.
Barierele dintre ortodoxie si catolicism sunt mult mai ample, implicand - din cate stiu eu - diferente de dogme, rani adanci din vremea in care religia era folosita pentru a deznationaliza si a asimila, prozelitism, etcaetera... adica probleme existente cu mult inaintea comunismului.
In privinta actului BOR impotriva IPS Nicolae, nu pot si nu am dreptul sa spun ceva.
[COLOR=green]Da, am greșit. Mulțumesc că mi-ai atras atenția. Voi fi mai atentă. [/COLOR]
[COLOR=green]Dacă eu am vorbit despre NOI și EI nu înseamnă că în EI văd o parte adversă. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Am elevi catolici și de alte confesiuni religioase dar pe toți îi iubesc la fel. Nu fac deosebire între elevi, între copii. [/COLOR]
[COLOR=green]Ce-am citit pe aici de-a lungul timpului, de când m-am înscris, m-a oripilat. Eu, ca ortodox, nu mă simt în război cu nimeni, nu pot și nu vreau să-mi urăsc semenii, nu pot să spun în fața cuiva că religia mea e cea mai cea... Nu pot face așa ceva... Mi-e teamă de ridicol, dar mai teamă de judecata semenilor. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Dacă un om căzut la pământ are nevoie de ajurorul meu, eu ce ar trebui să fac? Să-l întreb cărei comunități religioase aparține și-apoi să-i dau ajutor și asta numai dacă este, ca și mine, ortodox? Am crescut între copii catolici. Acum, am prieteni, colegi, vecini și rude catolici. Ce ar trebui să fac? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Am mai spus pe aici că cei care urăsc oamenii strict pe motive religioase, ar trebui să meargă la poarta unei școli să-i vadă pe copii jucându-se în pauză. Pe copii nu-i preocupă aceste lucruri. Ei sunt fericiți că se pot juca și sunt îmbujorați de plăcerea jocului. Noi, cei maturi, ciuntim, schilodim sufletele copiilor și-i învățăm ura, intoleranța și răutatea. [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.04.2009, 21:51:49
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Silverstar si unortodox: Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru si in ceea ce priveste gandirea noastra: putem gandi orice, dar nu tot ceea ce gandim este si corect. De aceea consider ca ar trebui sa mentionati ca este vorba de parere voastra; nu de alta, dar mai intra oameni pe forum si citesc cele scrise de voi si se smintesc, adica invata gresit, caci cele scrise de voi nu corespunde invataturii Bisericii sau a Sfintilor Parinti.
Aveti voie sa emiteti pareri personale, care sa se bazeze pe gandire proprie si principiile pe care le aveti, dar sa mentionati acest lucru ca cel care citeste sa fie avertizat.

Unirea bisericilor intr-o singura Biserica este dorinta tuturor crestinilor, dar cu conditia respectarii adevarului de credinta. Cum Biserica Ortodoxa respecta adevarul de credinta, nu are de ce sa se uneasca cu Biserica Catolica, atata timp cat aceasta a modificat Crezul si are primatul papal.
Atitudinea Sf. Sinod BOR fata de Nicolae Corneanu a fost plina de dragoste, caci nu a fost cacterisit.
S-a folosit ocazia pentru a se da o lege juridica pentru o situatie similara, desi exista deja hotararea Sf. Sinod. Legile juridice sunt legi omenesti, in vreme ce hotararile Sf. Sinoade au fost luate cu ajutorul Duhului Sfant.

SILVIA, s-a scris de multe ori pe acest forum, dar fiind important mai scriu acum inca odata:
noi ca ortodocsi nu ii uram pe catolici; ei sunt oameni ca si noi si fata de oameni trebuie sa ne aratam toata dragostea; asta ne-a invatat Domnul nostru Iisus Hristos. Noi trebuie sa uram faptele rele, pacatele, care nu sunt identice cu persoanele care le comit. De ce? Pentru ca faptele noastre rele ne-au fost inspirate de catre diavol, iar noi putem sa regretam aceste fapte, spovedindu-le si primind iertarea lor. Omul iertat de pacate este un om curat, restaurat, care se poate mantui, adica poate merge in Imparatia Cerurilor.
Deci noi nu-i urâm pe catolici, ci ne distantam de greselile din invatatura catolica.

Daca vezi un om zacand pe jos, ajuta-l fara sa te intereseze religia lui, dand astel dovada de dragsote fata de aproapele; dar nu crede automat in ceea ce crede acel om, caci poti ajunge sa crezi in ceva gresit. Si nici sa nu faci faptele oricui, pentru ca acestea pot fi inspirate de diavol, spre pieirea ta.

Unortodox, sper ca ai pus acesta intrebare din topic, pentru a invata ceva.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.04.2009, 22:03:18
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]De unde știi tu ceea ce este corect și ceea ce este incorect? Nu ai nici un drept să judeci pe cineva. Asta tot de aici, de pe forum, am învățat. De la cei care nu permiteți altora să gândească liber... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Unde scrie în Biblie, că ortodocșii sunt cei care au credință adevărată? Ce să cred despre restul oamenilor/credincioșilor care cred exact la fel? Asta nu e fală, mândrie, orgoliu, împotriva căruia voi vă ridicați și-l condamnați. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]De la începuturi, pentru Dumnezeu, au existat credincioși. Poți să-mi arăți în Biblie un rând, un cuvând în care să se vorbească despre ortodocși sau catolici? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Nu mă poți obliga tu pe mine să scriu cum vrei tu. Ar fi absurd... Interesul meu e ca tinerii să nu aibă sufletul otrăvit de ură și să fie deschiși unirii bisericilor în numele iubirii și toleranței.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde

Tags
interconfesional



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prin fire si prin har anonim30 Dogmatica 174 26.01.2012 14:29:37
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
Cum se intelege asta Danut7 Din Noul Testament 58 31.07.2011 18:50:40
Cum nu intelege BC Sfanta Scriptura si zice ca exista purgatoriu mihailt Biserica Romano-Catolica 328 22.02.2011 19:57:54
va rog sa ma ajutati ca sa pot intelege mai bine ce se intampla cu mine, alina73 Generalitati 59 23.06.2009 14:57:02