Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.11.2006, 05:37:29
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ptr.Iosif
Negroponte nu a pronuntat cuvintul ortodox . Nu inteleg de unde vine atacul.
Nici eu nu cred ca exista mantuire in afara Bisericii , si Biserica e UNA .
Chiar daca un om traieste 30 de ani in pustiu ,tot il aduce Dumnezeu in Biserica pina la urma (Maria Egipteanca). Deci eu sint convinsa ca Dumnezeu are grija .
Acum , ai lipsi pe cei neortodoxi de mantuire nu sta in puterea mea .Indraznesc sa cred ca intr-un fel il va judeca Domnul pe unul nascut intr-o secta sau alceva ,si altfel pe altul care cunoscind credinta dreapta e trecut la erezie .
Ma intristeaza mesajele lipsite de dragoste sau cele in care mihnim sau judecam pe aproapele .(sau afimatii ca , prostia este calitatea omenirii).
Ar trebui sa ne fie mila de toti , pentru ca multi nu stiu ce fac (nu neaparat din rautate stau departe de Dumnezeu), iar noi cei care credem ca avem vreun Dar ,nu ne facem datoria asa cum trebuie . Cine e smerit sa se roage ! S-ar putea sa fim mai vinovati decit ne inchipuim .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.11.2006, 12:41:05
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Dupa cum scrie Parintele Arsenie Papacioc exista doar o singura Biserica:" biserica Ortodoxa;n-a propovaduit Hristos si pe ala si pe ala! Am fost una si am ramas cu Hristos; n-am schimbat nimic din ce ne-a vorbit El, deci EL ESTE ORTODOX". Si daca NUMAI in Biserica Ortodoxa ne este GARANTATA mantuirea,( daca traim ortodox, bineinteles) de ce trebuie sa-i smintim pe altii cum ca orice religie ai avea te poti mantui? Sigur ca numai cu ajutorul lui Dumnezeu te poti mantui, dar putem sa ne asumam noi un raspuns atat de greu la Judecata de apoi pt. ca poate am lipsit pe altii de mantuirea lui si implicit si de a noastra?.Ma refer la raspunsurile de genul: stati in orice religie vreti,ca oricum va mantuiti. Nu este deloc asa caci iata ce spune Sfantul Ciprian al Cartaginei(secII): "ERETICII NICIODATA NU SE VOR INTOARCE LA BISERICA DACA II INTARIM IN CONVINGEREA LOR CA EI AU BISERICA SI TAINE".
Nu inteleg cum poti sa fii ortodox,si totusi sa le spui la altii ca e bine sa ramana in fel de fel de religii ca este bine? Cum ii iubiti atunci stiind ca isi pericliteaza mantuirea? Nu ati dori sa fie toti ortodocsi,care nu degeaba inseamna "dreapta credinta"?
Pe femeia cananeeanca Hristos a miluit-o pt. ca ea L-a cautat si I s-a rugat cu credinta puternica , desi ea era pagana. Caci Hristos numai atunci Se grabeste sa Se apropie de om, cand si omul vrea sa-L cunoasca si sa se mantuiasca. Si sunt convinsa ca dupa vindecarea fiicei sale, cananeeanca nu s-a mai intors niciodata la idolii la care se inchina pana atunci, ci L-a urmat pe Marele ei binefacator, Hristos.
Parintele Arsenie Papacioc a scris o carte minunate exact despre acest subiect-"SINGUR ORTODOXIA"-in care nu este de parere ca te poti mantui oricum. Si nu cred ca cineva poate sa spuna ca un preot care a suferit atat de mult pt. Hristos si care si-ar fi dat si viata pt. El poate spune minciuni. Caci de fapt asta se face: se neaga tot ce au scris Sfintii Parinti si se vine cu fel de pareri proprii, din care se stie ca s-au nascut cele mai mari erezii. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.11.2006, 13:19:18
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Daca un om ,fie el chinez, fie evreu sau turc nu a avut sansa sa se nasca crestin nu inseamna ca nu se mantuie. Poate avea instinctiv binele in el, dsin inima lui, precum sunt si asa zisi crestini care sunt rai. Dar eu merg pe premisa ca orice om este bun sau are sansa de a se inbuna. Sa ne ajute Dumnezeu tuturor!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.11.2006, 13:52:13
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Imi pare rau ca mesajele mele sunt vazute ca un atac. Asa ne-am obisnuit sa le intelegem pe toate, tot din mandrie, care ne afecteaza pe toti, fara exceptie.

Intrebarea discutie " Pot fi mantuiti si ne-ortodocsii?" pleca de la premiza clara ca cei ortodocsi se mantuiesc. NU ne mantuim in virtutea titlului de ortodox, ci in virtutea unei vieti ortodoxe.

Duhul sufla unde vrea, unde-i Duhul acolo-i biserica! Asa ca e treaba lui Dumnezeu pe cine mantuieste sau nu. Asta nu tine de neascetism si nici de supraconfesionalism, tine de treaba lui Dumnezeu. Si ar fi bine sa incheiem subiecte de genul asta, nu de alta dar deja se exagereaza!

"Pe acesta deci, vazandu-l, Petru a zis lui Iisus: Doamne, dar cu acesta ce se va intampla?
Zis-a Iisus lui: Daca voiesc ca acesta sa ramana pana voi veni, ce ai tu? Tu urmeaza Mie. "

Mai faceti efortul si intelegeti si Sfanta Scriptura si nu va mai limitati la propriile voastre convingeri.

Ortodoxia este dreapta credinta, calea directa spre Dumnezeu. Ce va face El cu ceilalti, e treaba Lui. Sa ne vedem de oile noastre si sa dam marturia ortodoxa prin adevar si iubire. Acestea doua nu pot fi despartire.

Adevarul ortodox nu impedica sa vadim iubirea! Dar ma tem ca nu intelegem nici adevarul si nici iubirea...avem bube destule, ar fi bien sa ne vindecam noi pe noi insine inaint de a ne pronunta despre sfarsitul altora!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.11.2006, 14:44:33
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Imi pare rau ca mesajele mele sunt vazute ca un atac. Asa ne-am obisnuit sa le intelegem pe toate, tot din mandrie, care ne afecteaza pe toti, fara exceptie.

Intrebarea discutie " Pot fi mantuiti si ne-ortodocsii?" pleca de la premiza clara ca cei ortodocsi se mantuiesc. NU ne mantuim in virtutea titlului de ortodox, ci in virtutea unei vieti ortodoxe.

Duhul sufla unde vrea, unde-i Duhul acolo-i biserica! Asa ca e treaba lui Dumnezeu pe cine mantuieste sau nu. Asta nu tine de neascetism si nici de supraconfesionalism, tine de treaba lui Dumnezeu. Si ar fi bine sa incheiem subiecte de genul asta, nu de alta dar deja se exagereaza!

"Pe acesta deci, vazandu-l, Petru a zis lui Iisus: Doamne, dar cu acesta ce se va intampla?
Zis-a Iisus lui: Daca voiesc ca acesta sa ramana pana voi veni, ce ai tu? Tu urmeaza Mie. "

Mai faceti efortul si intelegeti si Sfanta Scriptura si nu va mai limitati la propriile voastre convingeri.

Ortodoxia este dreapta credinta, calea directa spre Dumnezeu. Ce va face El cu ceilalti, e treaba Lui. Sa ne vedem de oile noastre si sa dam marturia ortodoxa prin adevar si iubire. Acestea doua nu pot fi despartire.

Adevarul ortodox nu impedica sa vadim iubirea! Dar ma tem ca nu intelegem nici adevarul si nici iubirea...avem bube destule, ar fi bien sa ne vindecam noi pe noi insine inaint de a ne pronunta despre sfarsitul altora!
In prima postare de pe acest topic se spune si despre catolici care sustin ca numai catolicii se vor mantui. Dar cu ei nu are nimeni nici o treaba,tot ortodocsii sunt cei care gresesc si nu au iubire. Eu nu am spus nici o parere de-a mea, dar asta nu s-a observat. Propria mea convingere este ca Biserica Ortodoxa este adevarata Biserica si numai ea garanteaza mantuirea. Si daca asa frumos spui, ca ortodoxia este calea directa catre Dumnezeu, nu inteleg de ce nu vrei sa mearga toata lumea pe aceasta cale? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.11.2006, 15:20:43
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Cu adevarat sa mearga toti pe calea aceasta. Insa trebuie sa intelegem ca nu e posibil acest lucru. Sunt foarte multi factori care intervin. E vorba de educatia religioasa, de nestiinta, de ceea ce vad la ortodocsi si nu le place, ca nici ortodocsii nu dau marturia faptelor in prezent, ma refer.

Oricine marturiseste ca are drept exclusiv la mantuire huleste!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.11.2006, 15:21:25
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Mantuirea nu este un drept, este un dar!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.11.2006, 19:25:51
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit


Daca un om ,fie el chinez, fie evreu sau turc nu a avut sansa sa se nasca crestin nu inseamna ca nu se mantuie. Poate avea instinctiv binele in el, dsin inima lui, precum sunt si asa zisi crestini care sunt rai. Dar eu merg pe premisa ca orice om este bun sau are sansa de a se inbuna. Sa ne ajute Dumnezeu tuturor!

Daca respectivul se va stradui pentru bine, Dumneyeu îl va calauzi în BO. De fapt e si greu în zilele noastre sa nu fi auzit de BO iar a ramâne deliberat în afara ei este un act de revolta cu consecinte fatale.


Imi pare rau ca mesajele mele sunt vazute ca un atac. Asa ne-am obisnuit sa le intelegem pe toate, tot din mandrie, care ne afecteaza pe toti, fara exceptie.
Nu vezi ca si tu percepi mesajele altora ca pe un atac la adresa ne-ortodocsilor? Cum nu întelegi ca te înseli?


Duhul sufla unde vrea, unde-i Duhul acolo-i biserica!
Nu mai interpreta antihristic Scriotura! N-ai vazut ca Domnul a suflat asupra Apostolilor dându-le Duh Sfânt? Numai în BO lucreaza Duhul.
Sensul cuvintelor adresate de Domnul Sfântului Nicodim e ca Hristos, ca si oamenii duhovnicesti, apartin unui plan de existenta dincolo de cel material.


Asa ca e treaba lui Dumnezeu pe cine mantuieste sau nu. Asta nu tine de neascetism si nici de supraconfesionalism, tine de treaba lui Dumnezeu.
Idei ratacite. Fara asceza nu se va mântui nimeni fiindca mântuirea e dobândirea Duhului iar aceasta dobândire nu se poate face fara asceza.


Sa ne vedem de oile noastre si sa dam marturia ortodoxa prin adevar si iubire.
Fara asceza?


Acestea doua nu pot fi despartire.
La tine totul e la nivel de idei, de analize filozofice.



Dar ma tem ca nu intelegem nici adevarul si nici iubirea...avem bube destule, ar fi bien sa ne vindecam noi pe noi insine inaint de a ne pronunta despre sfarsitul altora!

Când o sa te potolesti sa vorbesti împotriva necesitatii ascezei?



Oricine marturiseste ca are drept exclusiv la mantuire huleste!
A marturisit vreun ortodox asa ceva? Asta e fixismul sectantilor neoprotestanti, ca ei sunt mântuiti si ceilalti osânditi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.11.2006, 11:07:08
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

"A marturisit vreun ortodox asa ceva? Asta e fixismul sectantilor neoprotestanti, ca ei sunt mântuiti si ceilalti osânditi"

"Numai în BO lucreaza Duhul"

Asta nu inseamna ca doar cei ortodocsi se mantuiesc? Te contrazici.

Atat insisti asupra ascezei, dar niciodata nu ai definit aceste termen. Ce intelegi prin asceza concret de la teorie la practica, o descriere completa ??
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.11.2006, 17:06:55
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Referitor la termenul de asceza pe care-l tot foloseste Traditie,si ne-ndeamna sa-l urmam,m-am exprimat intr-un alt topic,probabil acest om nici nu stie ce-seamna de abuzeaza atat de acest cuvant,"ascet".In primul rand nu poate fi vorba de o astfel de viata cochetand cu calculatorul,viata de asceza se manifesta cu precadere in pustie,intrupata de vointa pustnicilor de-a se lepada aproape in totalitate de cele lumesti,nici macar la manastire nu mai exista viata de asceza,doar la schimonahi(in cazuri izolate),si Traditie vorbeste numai de aceasta viata ascetica pentru mireni?!!!!Omule,daca vrei,fa-te tu ascet si mai lasa predicile desavarsite pe un forum ca nu prea se leaga indemnarea ta extremista,de-acum,cu indeletnicirile crestinilor liberi din fata calculatorului,chiar nu intelegeti ca atata timp cat profitam de tehnologia moderna,nu ne putem numi desavarsiti si strict traditionalisti.In acest sens ar trebui si pentru un pahar de apa sa ne ostenim si sa-l dobandim mergand drum lung pana la o fantana,ce sa mai zicem de toata tehnologia moderna din casa noastra si din jur de care ne folosim bine mersi!!!Asta-nseamna asceza??????? Mai si aprofundati cuvintele pe care le rostiti!!!......ca tare m-am saturat de fatarnicie,inteleg,suntem crestini,unii constat ca sunteti practicanti,este ok,dar este cale lunga pana a fi desavarsiti ori asceti,aceasta comoditate cu care societatea moderna ne-a obisnuit nu este chiar prietena cu nevointa crestina de altadata.Deci fiti realisti si sinceri cu voi insiva,atunci cand predicati fara noima scrierile atat de vechi si atat de neluate in consideratie in zilele noastre,bine-nteles,unele scrieri.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce suntem ortodocsi? Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 56 23.07.2012 18:50:27
85% Ortodocsi andreicozia Generalitati 100 11.01.2010 22:40:12
Ultra-ortodocsi Tia Despre Biserica Ortodoxa in general 17 28.12.2009 14:49:44
SI EI SUNT ORTODOCSI ! cristiboss56 Generalitati 13 09.11.2007 04:17:11