Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 10.09.2012, 15:54:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Daca si pentru altii este o certitudine, este ok. Foarte bine ca i se da sanse, si o mie daca trebuie.
Nu, daca nu se poate desprinde de vechile naravuri, cred ca 3-4 sunt de ajuns.
Mai sunt si alte forumuri: catolic, softpedia, forumul teologie si chiar cateva clubulete exclusiviste de asa zisi ortodocsi la limita pe care nu le numesc pentru a nu le face publicitate.

Ups..stai ca de pe cateva a fost deja banat definitiv si irevocabil..
Partea amuzanta este ca ii este imposibil sa se ascuna, stilul este inconfundabil.

Last edited by AlinB; 10.09.2012 at 15:57:13.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 10.09.2012, 16:08:08
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Eram de acord inainte sa va grabiti sa ma criticati aspru si sa ma includeti printre "domnosi"...:)
Poate va amintiti ca atunci v-am rugat sa cititi si alte postari ale mele, ca sa nu ma mai judecati prea aspru si pripit.
Totusi, as voi sa fac o delimitare: faptul ca am scris aceste lucruri, pe care le cred cu tarie, nu inseamna ca eu ma ocup mereu cu sublinierea neajunsurilor BOR. Am facut-o o data, am spus de doua ori, fie si de trei, OK, AJUNGE! Altminteri cad in razvratire, mai intai. Iar asta nu e duh crestin!
Pe de alta parte, prioritatea in viata crestinului este lupta personala cu patimile. Nu pot pedala la nesfarsit pe greselile altora, oricare ar fi ei, ci prefer sa imi vad de barna din ochiul meu.
Ca urmare, desi vad si eu ca multi alti crestini ca exista nereguli mari si multe in Biserica (care tin mai degraba de biserica), treaba mea e sa ma tin la pocainta. De aceea ma opresc din criticarea instituitiei si incerc, atunci cand pot si cand sunt solicitat, sa aduc vreun folos cat de mic. Daca pot. Iar de nu, Dumnezeu sa ma ierte, pentru pacatele si slabiciunile mele si sa ma intareasca, Bunul, cu harul Lui. Ca pe noi toti dealtfel, intru Hristos Domnul! AMIN+
Pe de alta parte, iar asta poate ca e unul din cele mai importante lucruri, am inteles ca multi vad ceea ce vad si eu, dar aleg sa taca si sa faca (lucruri de folos). De ce? Pentru ca o constatare a unei stari de lucruri, odata spusa public, devine "arma" pentru cei rauvoitori, pentru cei care nu deplang starea noastra (cum facem noi atunci cand cautam a critica intru construire, spre zidire, constructiv) ci cauta a darima si mai mult. Detractorii Bisericii, dusmanii ei bine stiuti si obraznici, fara de rusine, abia asteapta un astfel de prilej ca sa-l foloseasca cum vor ei, draceste adica, pe fata. Tocmai aveti un exemplu cu 2-3 postari mai sus! Ce dovada mai clara voiti pentru a intelege conduita unui om viclean care uraste de moarte Biserica si pe crestinii dreptmaritori?
De aceea va recomandam sa puneti critica in surdina, pe loc secund. Sper sa intelegeti acum...

Last edited by ioan cezar; 10.09.2012 at 16:10:12.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 10.09.2012, 17:30:07
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu, daca nu se poate desprinde de vechile naravuri, cred ca 3-4 sunt de ajuns.
Mai sunt si alte forumuri: catolic, softpedia, forumul teologie si chiar cateva clubulete exclusiviste de asa zisi ortodocsi la limita pe care nu le numesc pentru a nu le face publicitate.

Ups..stai ca de pe cateva a fost deja banat definitiv si irevocabil..
Partea amuzanta este ca ii este imposibil sa se ascuna, stilul este inconfundabil.
Eu il vad ca pe un catolic trecut la Ortodoxie si care acum, rusinandu-se de trecutul sau, vrea oarecum sa il spele, explicand astfel stilul sau.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 10.09.2012, 17:34:55
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Pe de alta parte, iar asta poate ca e unul din cele mai importante lucruri, am inteles ca multi vad ceea ce vad si eu, dar aleg sa taca si sa faca (lucruri de folos). De ce? Pentru ca o constatare a unei stari de lucruri, odata spusa public, devine "arma" pentru cei rauvoitori, pentru cei care nu deplang starea noastra (cum facem noi atunci cand cautam a critica intru construire, spre zidire, constructiv) ci cauta a darima si mai mult. Detractorii Bisericii, dusmanii ei bine stiuti si obraznici, fara de rusine, abia asteapta un astfel de prilej ca sa-l foloseasca cum vor ei, draceste adica, pe fata. Tocmai aveti un exemplu cu 2-3 postari mai sus! Ce dovada mai clara voiti pentru a intelege conduita unui om viclean care uraste de moarte Biserica si pe crestinii dreptmaritori?
De aceea va recomandam sa puneti critica in surdina, pe loc secund. Sper sa intelegeti acum...
Cred ca exagerezi Ioan, biserica sunt insasi oamenii care o formeaza.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.09.2012, 19:06:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Cred ca exagerezi Ioan, biserica sunt insasi oamenii care o formeaza.
Biserica este Trupul lui Hristos, iar credinciosii sunt madularele lui Hristos. Hristos e Capul Bisericii si conduce efectiv Biserica de 2000 de ani. Asadar Biserica este o institutie divino-umana.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 10.09.2012, 19:07:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Eu il vad ca pe un catolic trecut la Ortodoxie si care acum, rusinandu-se de trecutul sau, vrea oarecum sa il spele, explicand astfel stilul sau.
Eu cred ca e mai bine sa nu ne mai dam cu parerea cand poate sa scrie si el ce este.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 10.09.2012, 19:49:50
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Biserica este Trupul lui Hristos, iar credinciosii sunt madularele lui Hristos. Hristos e Capul Bisericii si conduce efectiv Biserica de 2000 de ani. Asadar Biserica este o institutie divino-umana.
Un Trup viu, Trupul lui Hristos, da, perfect adevarat. Cum se poate insa ca Trupul sa fie o institutie? Eu nu pot asocia cuvantul institutie la nici un trup, si cu atat mai mult la Trupul Sfant al lui Hristos.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 10.09.2012, 19:51:19
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu cred ca e mai bine sa nu ne mai dam cu parerea cand poate sa scrie si el ce este.
Frumos. Asa pot scrie toti ceea ce sunt fara ca altii sa isi mai dea cu parerea si sa puna etichete. Sesizezi acum?
Reply With Quote
  #89  
Vechi 10.09.2012, 19:55:40
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Biserica este Trupul lui Hristos, iar credinciosii sunt madularele lui Hristos. Hristos e Capul Bisericii si conduce efectiv Biserica de 2000 de ani. Asadar Biserica este o institutie divino-umana.
Asta poti s-o repeti mereu...:) Dar pentru unii, de pilda pentru marxisti si pentru ceilalti denigratori ai Sfintei Biserici, e vorba mereu despre afaceri lumesti, dupa chipul si asemanarea lor, a detractorilor.
Ei nu pot accepta in ruptul capului (pentru ca Dumnezeu ii lasa in orbire) ca Biserica este si Triumfatoare, deja (sfintii din Ceruri, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu), nu doar luptatoare. Nici ca in Biserica traiesc si ingerii. Nici ca intre Biserica Luptatoare si Biserica Triumfatoare sunt punti vii de legatura stransa, pentru mantuirea si desavarsirea noastra intru Hristos.
Ei pe toate le vad omeneste, afaceri evreiesti si scorneli lumesti, ba inca sarmanii si pe Dumnezeu tot om Il vad, atribuindu-i tot felul de insusiri pamantesti, prin proiectiile lor slobode, care le domina net functionarea sufleteasca si care ii fac sa creada ca Il au deja pe Domnul la cherem, oricind voiesc, un Dumnezeu casnic, cum s-a spus deja... (Iar acum iti repet ca psihologia are slujire consistenta in Biserica, macar pentru evidentierea unor probleme/limite/disfunctii psihologice care se exprima si in credinta...)
Ce sa-i faci... Lumea unora e tare mica. Cam cat poate sa incapa, in definitiv, sub o carapace de testoasa?...
Reply With Quote
  #90  
Vechi 10.09.2012, 21:15:12
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Asta poti s-o repeti mereu...:) Dar pentru unii, de pilda pentru marxisti si pentru ceilalti denigratori ai Sfintei Biserici, e vorba mereu despre afaceri lumesti, dupa chipul si asemanarea lor, a detractorilor.
Ei nu pot accepta in ruptul capului (pentru ca Dumnezeu ii lasa in orbire) ca Biserica este si Triumfatoare, deja (sfintii din Ceruri, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu), nu doar luptatoare. Nici ca in Biserica traiesc si ingerii. Nici ca intre Biserica Luptatoare si Biserica Triumfatoare sunt punti vii de legatura stransa, pentru mantuirea si desavarsirea noastra intru Hristos.
Ei pe toate le vad omeneste, afaceri evreiesti si scorneli lumesti, ba inca sarmanii si pe Dumnezeu tot om Il vad, atribuindu-i tot felul de insusiri pamantesti, prin proiectiile lor slobode, care le domina net functionarea sufleteasca si care ii fac sa creada ca Il au deja pe Domnul la cherem, oricind voiesc, un Dumnezeu casnic, cum s-a spus deja... (Iar acum iti repet ca psihologia are slujire consistenta in Biserica, macar pentru evidentierea unor probleme/limite/disfunctii psihologice care se exprima si in credinta...)
Ce sa-i faci... Lumea unora e tare mica. Cam cat poate sa incapa, in definitiv, sub o carapace de testoasa?...
Iarasi atacuri subtile la persoana? Intr-adevar lumea unora e tare limitata dar nu isi dau deloc seama ci se vad atat de mari si importanti si... si... In timp ce a altora este la fel de limitata dar accepta situatia stiind ca doar Dumnezeu este nemarginit... Si interesant ca cei din urma sunt mai liberi decat primii, cu toate ca isi cara peste tot carapacea limitelor proprii in spinare

Last edited by Tartaruga; 10.09.2012 at 21:17:45.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa Romana este ... savudanmihai Biserica Ortodoxa Romana 9 14.08.2013 13:19:52
Biserica ortodoxa romana din Copenhaga truthtostone Generalitati 0 21.08.2012 01:52:12