Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.10.2009, 17:53:57
Fabbiani Fabbiani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.10.2009
Mesaje: 1
Implicit :)

care stie cat e perioada de doliu la bunici?:)multumesc frumos:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.10.2009, 18:29:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am mai spus, eu nu tin doliu pentru parinti, bunici, apropiati, un anumit timp. Eu si acum plang pentru ca nu-i mai pot imbratisa, chiar daca au trecut multi ani de la moartea lor.

Asa ca tine doliu cat poti. Daca te referi doar la imbracaminte, circula prin popor credinta ca e bine un an. Eu te sfatuiesc sa nu te rezumi la imbracaminte, doliu pentru mine implica ceva mai mult: sa aprinzi o lumanare mai mult de un an, sa faci un parastas si dupa 10 ani, ... Doliu pentru mine nu este doar culoarea negru, doliu inseamna ca nu l-am uitat, iar prin actele mentionate de asta dau dovada.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.10.2009, 20:27:58
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

mama mea, Dumnezeu s-o ierte, mereu imi spunea ca, daca va muri, sa nu purtam doliu sau sa ne lasam barba... sa n-o plangem prea mult...
s-a dus la Domnul, intr-o zi de toamna. mi-am lasat barba sa creasca, iar, mai tarziu, luminita mea imi spunea, privind fotografiile de atunci, ca nu-i era indemana sa ma vada asa, ba chiar o treceau fiorii... :))
dupa doi ani, Maica Domnului a chemat-o si pe luminita... iar am lasat barba sa creasca... dar, dupa 40 de zile, am dat-o jos... ma saturasem de atata compatimire si de soapte in urma mea...
in cele 3 zile de priveghi, n-am inchis un ochi si nu mai stiam de mine. era in ajunul Bobotezei si o matusa de-a mea mi-a atras atentia ca sunt imbracat cu o geaca rosie, si ca trebuie sa-mi iau ceva negru... m-am uitat cu privirea ratacita la ea, mi-au dat lacrimile si i-am spus printre dinti, apasat, ca negru este in inima mea... si ca mai negru decat atat nu poate fi... apoi, dupa ce m-am linistit, m-am conformat. a trebuit sa-mi cumpar haine negre...
doliu? nu stiu... credeti ca n-as vrea sa-l port 40 de zile, 6 luni, 1 an...? dar oare este limita pentru asa ceva? nu cred ca semnifica ceva cuvantul "doliu". decat simbolistic. sa se vada ca ai pierdut pe cineva. adevaratul doliu inseamna respect pentru cei plecati. si acesta se manifesta la biserica, la mormant, la pomeniri si in toate amintirile noastre...
nu pot decat sa sper si sa imi doresc din tot sufletul ca ei sa fie mantuiti. iar eu, nevrednicul, sa pot ajunge macar undeva, prin apropiere, cat sa vad ca sunt bine...
in alta ordine de idei, am inteles ca lumea nu sta in loc pentru mine si ca viata merge inainte...
sunt 3 ani de cand luminita e acolo... si nu exista seara sau dimineata in care sa nu-mi termin rugaciunea: "iarta-ma mamica si Dumnezeu sa te ierte!"
nu stiu altii cum sunt... dar acesta este doliul meu...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.10.2009, 12:39:55
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce sentimental esti axios !..cand vorbesti, parca simt ca eu monologhez.
Imi place cum gandesti, iar sufletul iti manifesta trairile cum numai tu stii .
Adevarat ! Doliul este , pana la urma o stare, iar, ca orice stare, ea ne este atat de intima...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.12.2009, 20:03:36
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Si eu sunt de parere ca postul se poate tine 40 de zile.Dar e numai o parere de a mea, adica ce am facut eu in situatii de genul asta( si ce as face ) . Repet: e strict parerea mea si cred ca fiecare poate tine dupa cum simte si crede de cuviinta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.12.2009, 03:18:43
eucred's Avatar
eucred eucred is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Locație: ***
Religia: Ortodox
Mesaje: 83
Implicit O discutie aemantoare in cadrului forumului crestin ortodox

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=5371
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.02.2010, 16:51:56
Victor Victor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Mesaje: 1
Implicit re: AXIOS

Axios,
Vai cum te inteleg...si ce rau imi pare pentru starea ta ... si a mea.
Cu adevarat, nimic nu mai e ca inainte, esti alt om, ai alta viata. Doliul...se tine dupa cate stiu 40 de zile...dar stiti, la fel ca postul, poti sa tii doliu(sa fii imbracat in negru si sa nu mergi la petreceri) dar sa nu-ti foloseasca daca nu te doare de cine a murit, sa te uiti in calendar sa vezi cat mai e pana poti pleca la discoteca.
Eu, de cand a murit tata, is inmarmurit...accept, stiu ca asa e viata...dar doliul e in mine, as da orice sa pot sa-i fiu de folos sa-l ierte Domnul prin rugaciunea mea si prin durerea mea, ca el a fost sfantul vietii mele de langa mine, acum nu-l mai am decat pe Domnul si cei indurerati...mama, sora, sotia... Si Doamne ce-as da sa stiu ca ii e bine.
Doliu tii fara sa vrei, deja cand simti ca nu mai vrei sa tii doliu si e obligatie...nu-l mai tineti ca-l tineti degeaba.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.02.2010, 17:09:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Incercati sa platiti la o manastire 40 de liturghii pentru cei adormiti, sunt de mare, mare folos! La Cernica, un pomelnic pe un an pentru morti este 40 lei, in pret intrand si 40 de liturghii cu coliva si prescura. In plus, sunt pomeniti la Sf. Liturghie cei care platesc liturghia.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.02.2010, 21:12:41
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Poti sa tii doliu 40 de zile, 6 luni, 1 an sau poti tine mereu daca esti mort pentru viata asta....... Sufletul oricum ramane indoliat dupa pierderea unei persoane dragi! Nu are cum sa mai fie la fel oricat ai incerca pentru ca lipseste cineva... dar comuniunea cu acele persoane o realizam prin toate rugaciunile Bisericii pentru usurarea sufletelor lor! Este singura mangaiere...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.02.2010, 11:45:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Patruzeci de zile tineau evreii doliu

Intr-un articol se mentiona ca zilele de doliu la evrei erau in numar de patruzeci. Poate de aici si credinta la multi crestini, ca trebuie sa tinem doliu 40 de zile. Din practicile intalnite la inmormantarea unui evreu amintesc: rudele si prietenii isi sfasiau hainele, cadeau cu fata la pamant si posteau. Prietenii sau vecinii aduceau la casa parintilor celui decedat painea durerii si cupa mangaierii. Evreii aveau o grija deosebita fata de trup, indata dupa iesirea sufletului. Trupul era spalat, uns cu aromate si infasurat in giulgiu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare