Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.12.2008, 19:02:48
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Le stie Dumnezeu pe toate. Spunea Sf. Teofan Zavoratul (parca) ca unii copii se nasc cu boli grave si incurabile, si raman handicapati pentru toata viata, pentru ca altvfel ar fi facut pacate mari si si-ar fi pierdut sufletul. Si Cuv. Paisie Aghioritul parca spunea ca i-ar fi placut sa fi fost nascut handicapat.
Cuv. Paisie Aghioritul spunea asta din cauza ca (spunea el) cei care se nasc cu astfel de boli isi aduna rasplata multa in ceruri (daca le rabda cu smerenie).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.12.2008, 22:58:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Cuv. Paisie Aghioritul spunea asta din cauza ca (spunea el) cei care se nasc cu astfel de boli isi aduna rasplata multa in ceruri (daca le rabda cu smerenie).
Da Bogdan asa este, un exemplu ti-l pot da in acest sens pe Sf.Grigorie Decapolitul, care a cerut boala hidropicii. Dupa exact un an de chin , dar si de multa rugaciune, a plecat la Domnul .Chiar azi am facut o comanda on line cu niste carti printre care si despre cele aratate de tine, si care sun un fapt real. Recomand cu multa caldura tuturor sa parcurga titlurile cartilor si invataturilor Ortodoxe de pe adresa :www.librariasophia.ro Se onoreaza comenzi de carte crestina in toata tara si dupa cat stiu si in strainatate. Cartile ce nu apar in site, le puteti tasta la cautari si mai mult cu sigur le gasiti pe toate ce le doriti. Mancam mai putin, dar citim mai mult ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.04.2009, 15:35:37
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Cuv. Paisie Aghioritul spunea asta din cauza ca (spunea el) cei care se nasc cu astfel de boli isi aduna rasplata multa in ceruri (daca le rabda cu smerenie).
si cei care ii inconjoara pe cei ce au de dus aceasta cruce grea...
parintii care vad ca copilul lor e bolnav,fratii ce sufera si ei,si nu mai sunt in centru atentiei si care renunta la toate in favoarea fratelui lor....ca mine....dar Dumnezeu le stie pe toate,si trebuie sa ii multumim pentru toate.Cand eram mica,ma rugam ca eu sa fiu cea cu handicap,si nu sora mea,dar crescand,mi-am dat seama ca Dumnezeu ne apropie de El prin astfel de incercari....si totusi sunt si sfintii carora ne rugam lui Dumnezeu,si acestia fac minuni,iar daca nu se constata nicio diferenta,atunci trebuie stiut ca Dumnezeu vrea ca noi sa ne rugam Lui in continuare si sa ducem aceasta cruce in continuare,pt ca El e alaturi de noi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.07.2009, 08:56:24
Raphael Raphael is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2007
Mesaje: 19
Implicit

Salut! Ceea ce stiu eu este ca se urmareste creearea unui guvern mondial si transformarea intregii planete intr-un urias lagar de concentrare unde nui se vor suprima libertatile fundamentale si independenta. Eu as vrea sa ne putem impotrivi cumva si stiu cateva vorbe de care ne putem ajuta "buturuga mica rastoarna carul mare" si "cu pasi mici si rabdare ne atingem scopul"
Eu ma gandeam ca pentru inceput sa reusesc sa fac cunoscuta la lume o idee a mea:
DOar un singur membru al familiei sa poarte cip si sa faca cumparaturile pentru toata familia, de recomandat bunicul sau bunica sau probabil ne-am putea baza pe ajutorul prietenilor nostri fideli care ne-au fost totdeauna alaturi, cainii. Ei sa tina in cipurile implantate in ei, banii familiilor. Cipul trebuie privit ca un card bancar. Lasati banii multi in conturile bancare si pe cip doar strictul necesar astfel ca in cazul decesului respectivului membru al familiei, nu veti pierde multi bani. Ideea e ca sa fim cat mai multi neposesori de CIP care la un moment dat ne-am putea impotrivi. Neavand cipul, ei nu ne vor mai putea manipula.

Last edited by Raphael; 14.07.2009 at 09:05:41.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.07.2009, 10:09:23
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce simplu este doar sa spui... Intelege ca nu sunt atat de prosti incat sa accepte asa ceva. Crezi ca daca nu porti cip singurul dezavantaj este ca nu mai poti cumpara? O sa vezi tu.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.07.2009, 10:32:37
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pacatele si mai ales pacatele strigatoare la cer, nespovedite si neandreptate se repercuteaza asupra tuturor descendentilor. Semintia nevrednica ce a nesoscotit cu buna stinta Legea Divina, unde pacatul a fost cu voie, premeditat, va dispare , asa cum si Psalmistul ne spune. Se vor ofili ca iarba, azi sunt si maine nici urma nu va fi.
Asta deja se intampla in vest, unde populatiile bastinase treptat dispar facand loc imigrantilor. In Londra abia daca mai vezi oameni albi (in afara de turisti). Partea proasta e ca imigrantii aia nu sunt nici aia mai buni decat bastinasii care dispar...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.07.2009, 11:27:36
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit Chemare la Referendum

Ati auzit oare de chemarea la Referendum a Sfantului Parinte arhimandrit Justin Parvu de la Man. Petru Voda.

Vezi site-ul: http://nunemaispionati.org/referendum ?

In timp ce voi va vaitati pe Forum se strang semnaturi pentru Referendumul National in privinta actelor biometrice introduse in Romania peste vointa poporului ortodox. Deja s-au strans 500 mii semnaturi.

O puteti face si voi comunicand cu cunostintele voastre,prieteni, rude sa se opuna acceptarii de documente electronice cu cip.

Doamne ajuta!
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.07.2009, 11:42:25
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raphael Vezi mesajul
Salut! Ceea ce stiu eu este ca se urmareste creearea unui guvern mondial si transformarea intregii planete intr-un urias lagar de concentrare unde nui se vor suprima libertatile fundamentale si independenta. Eu as vrea sa ne putem impotrivi cumva si stiu cateva vorbe de care ne putem ajuta "buturuga mica rastoarna carul mare" si "cu pasi mici si rabdare ne atingem scopul"
Eu ma gandeam ca pentru inceput sa reusesc sa fac cunoscuta la lume o idee a mea:
DOar un singur membru al familiei sa poarte cip si sa faca cumparaturile pentru toata familia, de recomandat bunicul sau bunica sau probabil ne-am putea baza pe ajutorul prietenilor nostri fideli care ne-au fost totdeauna alaturi, cainii. Ei sa tina in cipurile implantate in ei, banii familiilor. Cipul trebuie privit ca un card bancar. Lasati banii multi in conturile bancare si pe cip doar strictul necesar astfel ca in cazul decesului respectivului membru al familiei, nu veti pierde multi bani. Ideea e ca sa fim cat mai multi neposesori de CIP care la un moment dat ne-am putea impotrivi. Neavand cipul, ei nu ne vor mai putea manipula.
Ce spui tu ,inseamna sa aduci in pacat pe un membru al familiei ca sa poata trai ceilalti.
Cipul nu trebuie acceptat sub nici o forma ,chiar cu pretul propriei vieti.
Ideile astea mi se par puerile ,in primul rand prin primirea cipurilor ne pierdem mantuirea ,ajungem in iad.
Problema cu mancarea e secundara ,dar nu de neglijat.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.07.2009, 11:48:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Asta deja se intampla in vest, unde populatiile bastinase treptat dispar facand loc imigrantilor. In Londra abia daca mai vezi oameni albi (in afara de turisti). Partea proasta e ca imigrantii aia nu sunt nici aia mai buni decat bastinasii care dispar...
Sergiu ,mai ieri am citit ,dar nu mai gasesc acum sa dau linkul,deci am citit ca in Anglia au aparut pliante care le recomanda adolescentilor sa aiba doua orgasme pe saptamina.
Ce pozitie ia guvernul ?
Parintii sunt scandalizati ,dar ce folos.
Ei ,astia cu pliantele spun ca asta oricum se intampla.
Ce sa ne mai miram,poate ca Dumnezeu vrea sa mai improspateze neamul asta al lor.
Dar cum sa dispara englezii ,nu inteleg ,ei exista in continuare ,nu ii opreste nimeni sa se inmulteasca.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.07.2009, 11:56:25
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raphael Vezi mesajul
Salut! Ceea ce stiu eu este ca se urmareste creearea unui guvern mondial si transformarea intregii planete intr-un urias lagar de concentrare unde nui se vor suprima libertatile fundamentale si independenta. Eu as vrea sa ne putem impotrivi cumva si stiu cateva vorbe de care ne putem ajuta "buturuga mica rastoarna carul mare" si "cu pasi mici si rabdare ne atingem scopul"
Eu ma gandeam ca pentru inceput sa reusesc sa fac cunoscuta la lume o idee a mea:
DOar un singur membru al familiei sa poarte cip si sa faca cumparaturile pentru toata familia, de recomandat bunicul sau bunica sau probabil ne-am putea baza pe ajutorul prietenilor nostri fideli care ne-au fost totdeauna alaturi, cainii. Ei sa tina in cipurile implantate in ei, banii familiilor. Cipul trebuie privit ca un card bancar. Lasati banii multi in conturile bancare si pe cip doar strictul necesar astfel ca in cazul decesului respectivului membru al familiei, nu veti pierde multi bani. Ideea e ca sa fim cat mai multi neposesori de CIP care la un moment dat ne-am putea impotrivi. Neavand cipul, ei nu ne vor mai putea manipula.
Unul din principalii pasi va fi nu instituirea cumparaturilor prin cipuri ci accesul in sediul firmei unde ai serviciu. Cei care au acces cu cartele electronice stiu ce spun. Alt aspect va fi accesul la transport, la plata utilitatilor, la plata impozitelor - nu-ti platesti impozitul la casa vine statul si ti-o confisca, accesul la servicii medicale, accesul la politie - nu ai cip te violeaza oricine pe strada fara sa poti depune plangere etc etc etc.
Nici nu va imaginati cate metode exista. Sa nu uitam ca prietenii nostri iudei au institute intregi (think tank) care asta gandesc de multi ani. Deci in mod firesc vor veni cu scheme foarte perverse si bine gandite.

Pentru cei care nu stiu legea implantarii cipurilor in oameni este deja in vigoare in Romania. E vorba doar de implantari in scopuri medicale (deocamdata). Nu stiu daca au si implantat ceva dar legea exista. Viitorul suna bine!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sminteala cipurilor surprinsă de massmedia logos Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 26.02.2009 17:53:39
Maine 18.02.2009 doua conferinte despre cum ne afecteaza cipurilor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 18.02.2009 16:32:00