Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 13.09.2010, 01:11:09
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Tocmai ca pescuitul dreptcresinciosilor este ocupatie specific sectara, si care a aparut doar de cateva sute de ani incoace. a fost si este principala activitate a lor. S-au ivit vreo 2 pescari la inceput si apoi au pescuit si au pescuit si i-au facut si pe cei prinsi pescari.
eu cred ca nu s pescuiti pt ca fiecare dintre noi am fost inzestrati cu creer pe care trebuie sa l folosim eficient....si a 2 varianta ar mai fii lipsa de credinta....
fiecare cult incearca dar liberul arbitru e in mana fiecarui.....
sau din motive materiale......deci sunt N cauze in care fiecare isi alege,important e sa ne intarim noi unul pe altul.....
Reply With Quote
  #82  
Vechi 13.09.2010, 08:26:47
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Multumim de compliment. Asa este, pescuirea oamenilor este o activitate specific „sectara”.
Sectarii protestanti si catolici se ocupa destul de bine de ea.
Este unul din domeniile in care ortodocsii ar trebui sa depuna ceva mai mult efort.

Si cum ar trebui sa faca ,sa bata la usile oamenilor?
Hristos a spus " de voieste cineva sa-Mi umeze Mie ,sa se lepede de sine ,sa-si ia crucea si sa mi vina dupa Mine".
Nu spune nicaieri sa dam buzna in viata oamenilor.
E o alegere liber consimtita.
Prea putini sunt cei care merg la secte si o fac fara interes material.
Ortodoxia nu ofera nimic material ,nu am auzit pe cineva sa mearga la biserica pentru a primi ceva de acolo ,in afara de sarmani ,care vin pentru pomeni.
In bisericile protestante nu e traire ,sunt lipsite de sfantul Duh ,sunt niste discutii ,niste prelegeri pe care le poti citi intr-o carte.
Un parinte profesor spunea la televizor ca au inlocuit altarul cu un pupitru.
Si in Vechiul Testament era altar in biserica unde se intra cu evlavie si nu oricine intra in altar.
Sectele au desfiintat altarul din biserica.
Azi e praznuirea "Inaltarii Sfintei Cruci " ,frumoasa slujba e diseara.

Last edited by anita; 13.09.2010 at 08:33:19.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 13.09.2010, 12:05:45
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Si cum ar trebui sa faca ,sa bata la usile oamenilor?
De ce nu?

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Hristos a spus " de voieste cineva sa-Mi umeze Mie ,sa se lepede de sine ,sa-si ia crucea si sa mi vina dupa Mine".
Probabil de aceea sunt așa de puțini români ce voiesc să-L urmeze pe Mântuitor, că nu le-a spus nimeni. Majoritatea se mulțumește "să-și ia" cruciulița și nu crucea lui Hristos. Poate am mai spus, scuze dacă mă repet. O vânzătoare tinerică de la Bijuteria întreba clientul: "de care cruciuliță doriți, simplă sau cu omuleț pe ea?" Cam la atât se rezumă cunoașterea lui Hristos la mulți români de azi.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu spune nicaieri sa dam buzna in viata oamenilor. E o alegere liber consimtita.
Aici aveți dreptate. Nu avem dreptul să intrăm cu bocancii în viața religioasă a cuiva. Acesta este motivul pentru care nu ne botezăm copiii înainte de a dori și a cere ei lucrul acesta.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Prea putini sunt cei care merg la secte si o fac fara interes material.
Cam neverosimilă abilitatea dvs de a sonda sufletele oamenilor, și încă a sutelor de mii de oameni!

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
In bisericile protestante nu e traire ,sunt lipsite de sfantul Duh
Cine v-a spus lucrul acesta? Și cum de l-ați crezut pe neverificate? Notă slabă la personalitate...

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Un parinte profesor spunea la televizor ca au inlocuit altarul cu un pupitru.
Si in Vechiul Testament era altar in biserica unde se intra cu evlavie si nu oricine intra in altar.
Sectele au desfiintat altarul din biserica.
Stimată doamnă, altarul a fost desființat de Însuși Hristos și înlocuit cu Sfântul Său Trup care s-a jertfit pentru noi. Noi nu mai oficiem jertfe, noi propovăduim doar Jertfa Lui, așa cum ne-au învățat sfinții apostoli.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 13.09.2010, 12:51:30
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus
Stimată doamnă, altarul a fost desființat de Însuși Hristos și înlocuit cu Sfântul Său Trup care s-a jertfit pentru noi. Noi nu mai oficiem jertfe, noi propovăduim doar Jertfa Lui...

Voi adventiștii propovăduiți "jertfa" unei profetese epileptice care a trăit în America secolului XIX.
Iar în postarea de mai sus nu ai răspuns absolut nimic colegei, doar i-ai fragmentat intervenția.
Uită-te și dumneata, ce ai argumentat mai sus? Ai venit doar cu un limbaj stereotipic de sectar, un limbaj de lemn. "Noi ne luăm numai după Hrisos". etc, dar după asta just ar fi fost să scrii: "noi ne luăm după hristosul propovăduit de doamna White" etc.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 13.09.2010, 13:35:12
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul

Voi adventiștii propovăduiți "jertfa" unei profetese epileptice care a trăit în America secolului XIX.
Iar în postarea de mai sus nu ai răspuns absolut nimic colegei, doar i-ai fragmentat intervenția.
Uită-te și dumneata, ce ai argumentat mai sus? Ai venit doar cu un limbaj stereotipic de sectar, un limbaj de lemn. "Noi ne luăm numai după Hrisos". etc, dar după asta just ar fi fost să scrii: "noi ne luăm după hristosul propovăduit de doamna White" etc.
Dumneata zornăi continuu din tinicheaua ce singur ți-ai agățat-o în coada profilului și-mi spui mie de "limbaj sterotipic". Domnule, eu n-am postat niciun citat din doamna White, când vei scăpa de obsesia aceasta a matale?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 13.09.2010, 15:46:25
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
De ce nu?

Probabil de aceea sunt așa de puțini români ce voiesc să-L urmeze pe Mântuitor, că nu le-a spus nimeni. Majoritatea se mulțumește "să-și ia" cruciulița și nu crucea lui Hristos. Poate am mai spus, scuze dacă mă repet. O vânzătoare tinerică de la Bijuteria întreba clientul: "de care cruciuliță doriți, simplă sau cu omuleț pe ea?" Cam la atât se rezumă cunoașterea lui Hristos la mulți români de azi.


noi propovăduim doar Jertfa Lui, așa cum ne-au învățat sfinții apostoli.
De aceea propovaduiti ,ca nu vreti sa mergeti singuri in iad.
Si va tineti de oameni si sunati pe la usi ,nu din dragoste o faceti ,asta o considerati o obligatie ,si o faceti cu rautate.
Noi cand vrem sa aducem pe cineva la Hristos ne rugam pentru el nu ii propovaduim.
Cam slabe sansele voastre de a aduce pe cineva la Hristos sectanti fiind ,tinerii din zilele noastre ,majoritatea fiind atei isi bat joc de secte .
Repet ,numai si numai material daca puteti atrage pe cineva ,din pacate asta e realitatea.
Si nu o spun numai eu ,au fost atatia pe forum care au spus asta ,ca cei care vin la secte au interese materiale.
Chiar imi povestea cineva ca sunt unii care au primit invitatii in strainatate de la niste secte si pentru asta s-au dus la ei ,nu pentru Hristos.
Noi ,ortodocsii nu oferim nimic ,ajutorul vine de Sus ,chiar daca vine prin oameni.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 13.09.2010, 15:50:16
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Stimată doamnă, altarul a fost desființat de Însuși Hristos și înlocuit cu Sfântul Său Trup care s-a jertfit pentru noi. Noi nu mai oficiem jertfe, noi propovăduim doar Jertfa Lui, așa cum ne-au învățat sfinții apostoli.
Unde scrie in Noul Testament ca Hristos a desfiintat altarul si de ce l-ar fi desfiintat?
Cu ce deranjeaza altarul mantuirii omului?
Hristos vorbeste de Legea veche care era propovaduita cu invartosare ,cum faceti si voi acum.
Nici legea veche nu a desfiintat-o ,ci a implinit-o ,deci a adus ceva in plus care ne e necesar pentru mantuire.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 13.09.2010, 15:52:57
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

În prealabil postat de anita
In bisericile protestante nu e traire ,sunt lipsite de sfantul Duh
"Cine v-a spus lucrul acesta? Și cum de l-ați crezut pe neverificate? Notă slabă la personalitate..."


Daca aveti pe Sfantul Duh in biserica ,credeti in sfanta Treime ,desi ma indoiesc.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #89  
Vechi 13.09.2010, 17:14:32
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Si cum ar trebui sa faca ,sa bata la usile oamenilor?
Putini sunt capabili sa foloseasca cu tact si eficienta metoda „din usa in usa”.
Dumneavoastra sigur nu v-as recomanda-o.

Eu spun doar ce ar trebui sa se faca, nu spun cum.
Despre „cum” se poate face evanghelizare ar trebui sa invete fiecare slujitor al Bisericii in biserica lui.

Ce stiu sigur e ca Mantuitorul a spus ca Evanghelia trebuie sa fie vestita oamenilor din orice natiune.
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
De aceea propovaduiti ,ca nu vreti sa mergeti singuri in iad.
Frumos va sade! Nu stiti unde va merge sufletul dumneavoavoastra dar stiti unde vor merge sufletele altora.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Si va tineti de oameni si sunati pe la usi ,nu din dragoste o faceti ,asta o considerati o obligatie ,si o faceti cu rautate.
Nu luati dumneavoastra rolul lui Dumnezeu. Nu vi se potriveste.
Eu am facut evanghelizare in multe feluri, inclusiv (de cateva ori) de la usa la usa.
Daca am avut in inima mea dragoste, obligatie sau rautate nu o puteti sti dumneavoastra. O stie Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Noi cand vrem sa aducem pe cineva la Hristos ne rugam pentru el nu ii propovaduim.
Foarte bine faceti ca va rugati.
Foarte rau faceti ca nu propovaduiti.

Rugaciunea nu trebuie subestimata. Trairea nu trebuie subestimata. Propovaduirea nu trebuie subestimata.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Prea putini sunt cei care merg la secte si o fac fara interes material.
Repet ,numai si numai material daca puteti atrage pe cineva ,din pacate asta e realitatea.
Si nu o spun numai eu ,au fost atatia pe forum care au spus asta ,ca cei care vin la secte au interese materiale.
Chiar imi povestea cineva ca sunt unii care au primit invitatii in strainatate de la niste secte si pentru asta s-au dus la ei ,nu pentru Hristos.
Iertati-ma va rog, dar nu aveti habar despre ce vorbiti.
Este adevarat ca in anii de dupa `89 au venit din vest multe „ajutoare” pentru bisericile evanghelice.
Au fost unii care au vrut sa profite prefacandu-se ca vin la biserica dar ceea ce-i mana de fapt erau interesele materiale.
Unii au reusit sa ne pacaleasca dar nu chiar toti. Nu suntem totusi atat de fraieri precum parem :)
Oricum, cei care au venit pentru ajutoare au plecat de mult inapoi in lume.
Pentru ca „ajutoarele” s-au rarit in timp si astazi, cu putine exceptii, bisericile evanghelice romanesti nu le mai primesc. Ele merg spre alte tari de pe glob. Bisericile noastre nu mai sunt sarace.

Oamenii care vin in bisericile evanghelice il cauta pe Dumnezeu.
Din diferite motive nu L-au cunoscut in Biserica Ortodoxa.
Si, unora li se descopera aici. Slavit sa-i fie Numele.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca aveti pe Sfantul Duh in biserica ,credeti in sfanta Treime ,desi ma indoiesc.
Doamne ajuta !
Majoritatea covarsitoare a bisericilor (neo)protestante crede in Sfanta Treime.
Doamne ajuta!

Last edited by penticostalulmantuibil; 13.09.2010 at 22:58:20.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 13.09.2010, 22:44:14
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus
Domnule, eu n-am postat niciun citat din doamna White, când vei scăpa de obsesia aceasta a matale?
Păi nu trebuie să dai citate din Ellen White, domnule. La intelectul dumitale nici pe "profetesa" adventiștilor nu cred că poți să o înțelegi corespunzător.
De aceea trebuie ca și între dumneata și scrierile profetesei trebuie să se interpună niște pastori mai bine pregătiți biblic decât dumneata, pastori care să vă explice și lucrările Ellenei White, pentru că anumite scrieri ale ei sunt de-a dreptul jenante pentru doctrina pe care o propovăduiește secta adventistă astăzi.
Totuși dacă considerați că nu trebuie să citim lucrări "fundamentale" ca "Adevărata zi de odihnă" și "Tragedia veacurilor" de Ellen White atunci de ce frații dumitale adventiști le distribuie gratuit? Considerați inutilă activitatea lor și risipa enormă de bani care se face?
Pentru că acele publicații sectare apar intr-un format tehnic deosebit, și se irosește multă maculatură.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cei care au trecut la Domnul gabitzusv Slujba inmormantarii 19 07.03.2014 19:38:07
Calugarul care a salvat Ortodocsia! alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 9 05.03.2012 20:55:38
Ce ziceti de asta? kiralina Generalitati 121 06.06.2010 22:29:47
ce ziceti de luca 19:27 jezisovi_pivo_nelej Din Noul Testament 10 28.01.2007 01:29:22