Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.02.2011, 13:42:12
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Având niște semințe feministe în ființa mea, m-am gândit de ce nu e egalitate între sexe nici măcar în religie. Apoi mi-am dat seama că-mi doream ca bărbatul să facă totul și să deschidă ușile și să vorbească frumos și să care ce-i mai greu și să asculte și să aducă bani în casă. Atunci mi-am dat seama că-i echitabil ca bărbatul să protejeze femeia, să fie un gentleman, iar femeia să-l asculte pe bărbat. Ce voiam eu era prea mult.

Dar sunt de acord ca femeia să fie supusă, numai și numai dacă bărbatul o respectă, e finuț și iubitor cu ea. Dacă-i un bădăran atunci nu merită ascultare.

Din păcate în istorie bărbații au abuzat de puterea lor, femeia trebuia să fie supusă, iar bărbatul s-o bată, s-o înșele. Dacă ea înșela era umilitor, dacă el înșela, era cel mai tare. Asta nu-i echitabil. Din această cauză și cred că a apărut feminismul.
Ce inseamna aceasta supusenie... practic?

Intr-o relatie normala nu isi poate avea loc un asemenea concept ( si nu voi crede niciodata altceva, orice mi-ar spune cineva )...si atunci cand vorbesc de o relatie normala, ma refer strict la casatoria cu un barbat gentleman, finut si extrem de iubitor!!!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.02.2011, 14:13:08
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ce inseamna aceasta supusenie... practic?

Intr-o relatie normala nu isi poate avea loc un asemenea concept ( si nu voi crede niciodata altceva, orice mi-ar spune cineva )...si atunci cand vorbesc de o relatie normala, ma refer strict la casatoria cu un barbat gentleman, finut si extrem de iubitor!!!
Înseamnă ca bărbatul să ia deciziile, iar femeia să-l asculte din când în când, că vorba ta, n-o să-l poată asculta desăvârșit.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.02.2011, 15:05:52
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Înseamnă ca bărbatul să ia deciziile, iar femeia să-l asculte din când în când, că vorba ta, n-o să-l poată asculta desăvârșit.
Mda...se pare ca mintea mea nu poate intelege acest gen de a gandi o relatie, sau de a trai in ea...pentru ca eu nu stiu decat ca intr-o casnicie normala exista conlucrare, si nu ascultare....deciziile se iau numai impreuna, si nu separat, sau doar de catre una din parti...cand exista doua jumatati.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.02.2011, 16:00:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Mda...se pare ca mintea mea nu poate intelege acest gen de a gandi o relatie, sau de a trai in ea...pentru ca eu nu stiu decat ca intr-o casnicie normala exista conlucrare, si nu ascultare....deciziile se iau numai impreuna, si nu separat, sau doar de catre una din parti...cand exista doua jumatati.
nu trebuie sa fie doua jumatati, ci un intreg.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.02.2011, 16:14:20
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

...din 2 jumatati se naste intregul...

"ma refer strict la casatoria cu un barbat gentleman, finut si extrem de iubitor!!!"
daca mai punem si credincios si intelept.....daca as fi rea , as zice ca devine totul un , insa ma abtin si raman ..la expresia de vis frumos...ca prea le-ar avea pe toate....
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.02.2011, 21:01:12
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Pe mine personal nu ma intereseaza sa apara cineva la televizor si sa exclame " femeile sunt egale barbatilor!", nu trezeste nici un fel de reactie in mine.
Mi s-a intamplat, in Belgia, sa fiu pusa la zid pe aceasta tema. Eram 3 femei la o masina care punea pamant in ghivece si s-a blocat. Dupa o serie de incercari, a mers, s-a oprit si iar a mers, pana s-a oprit de tot. Neputincioase, am strigat dupa inginer. Acesta venind s-a uitat la noi si ne-a zis ca de ce nu ne descurcam, sa ne dam silinta ca vrem emancipare, doar la nivel de teorie, ca practic tot barbatul face treaba de barbat.
Initial ne-am simtit jignite ca e badaran, dupa ce am dezbatut subiectul eu i-am dat dreptate.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.02.2011, 21:05:13
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Pe mine personal nu ma intereseaza sa apara cineva la televizor si sa exclame " femeile sunt egale barbatilor!", nu trezeste nici un fel de reactie in mine.
Mi s-a intamplat, in Belgia, sa fiu pusa la zid pe aceasta tema. Eram 3 femei la o masina care punea pamant in ghivece si s-a blocat. Dupa o serie de incercari, a mers, s-a oprit si iar a mers, pana s-a oprit de tot. Neputincioase, am strigat dupa inginer. Acesta venind s-a uitat la noi si ne-a zis ca de ce nu ne descurcam, sa ne dam silinta ca vrem emancipare, doar la nivel de teorie, ca practic tot barbatul face treaba de barbat.
Initial ne-am simtit jignite ca e badaran, dupa ce am dezbatut subiectul eu i-am dat dreptate.

Eu am reparat dusul, stiu sa schimb /repar tot felul de chestii.. pana si prizele din perete stiu sa le schimb.
Dar nu ma simt deloc "emancipata" din cauza asta... dimpotriva.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.02.2011, 21:11:10
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Eu am reparat dusul, stiu sa schimb /repar tot felul de chestii.. pana si prizele din perete stiu sa le schimb.
Dar nu ma simt deloc "emancipata" din cauza asta... dimpotriva.
Pai tocmai, egalitatea dintre un barbat si o femeie eu o vad in casnicie, cand cei doi isi impart responsabilitatile.
Inca ma amuz cand imi amintesc ca eu puneam parchet cu tata, ma fascineaza munca asta si sotul meu facea mancare cu mama (toca niste carne pe masina, lucru ce mie imi displace).
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.02.2011, 23:19:37
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Eu am reparat dusul, stiu sa schimb /repar tot felul de chestii.. pana si prizele din perete stiu sa le schimb.
Dar nu ma simt deloc "emancipata" din cauza asta... dimpotriva.
Eu stiu sa fac mancare,si,ca si tine,nu ma simt deloc emancipat...Imi ies niste oua ochiuri...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.02.2011, 23:27:50
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Eu stiu sa fac mancare,si,ca si tine,nu ma simt deloc emancipat...Imi ies niste oua ochiuri...
E un inceput.
Sotul meu a inceput cu o omleta si ajuns sa faca tort mousse de chocolat (fara blat, e din ciocolata, frisca etc.. incredibil ca ajunge la consistenta solida), tort tiramisu, cheese cake (dar tort, nu placinta..) etc.. asa ca e mai simplu sa mesteresti o priza, sa vopsesti o usa etc..
(la mancare banala nu se baga.. tocanita, ciorba.. alea nu. Doar lucruri imposibil de facut).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blesteme...mit sau realitate?!? ioana30 Generalitati 40 02.10.2012 17:47:06
Lilith,mit sau realitate? mihaitzaneicu Generalitati 8 18.01.2012 12:14:31
Destin...realitate sau mit?! ioana30 Generalitati 13 30.10.2010 13:11:08
Manastirea Frasinei, realitate. Cezareu Rugaciuni 2 01.03.2009 21:05:13