Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.02.2011, 21:06:17
mishul mishul is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit Leviticul 11, 7

Chiar nu trebuie sa mancam carne de porc?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.02.2011, 21:10:56
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

S-a mai discutat de multe ori despre asta. Noi nu mai suntem legați de Vechiul Testament, noi suntem creștini nu iudei. Noi ascultăm de Hristos, nu mai ascultăm de Vechea Lege.

Vechea Lege a fost împlinită de venirea lui Hristos pe pământ. Poți mânca în pace carne de porc când nu e post. Vezi că pe 27 e lăsatul secului de carne.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.02.2011, 21:15:54
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishul Vezi mesajul
Chiar nu trebuie sa mancam carne de porc?
Depinde cum interpretezi Biblia.In Noul Testament scrie ca se poate,insusi Domnul Iisus a spus ca nu este important ce intra caci totul se duce la hazna,si aici se pot interpreta multe. Din punctul meu de vedere,daca poti sa nu mananci este ok.Tu castigi.In urma cu ani citeam o stire in care spuneau ca musulmanii nu au cazuri de prostata si se presupunea ca ar fi din doua motive:-carnea de porc si(sau)faptul ca ei nu urineaza din picioare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.02.2011, 22:01:07
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishul Vezi mesajul
Chiar nu trebuie sa mancam carne de porc?
Sa stii ca nu ar trebui sa mancam carne porc!....ridica colesterolul....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.02.2011, 22:06:29
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishul Vezi mesajul
Chiar nu trebuie sa mancam carne de porc?
Îți place, mânăncă... cumpătat. Dpv religios, ți-a spus și colaps de ce, există topicuri pe această temă. Dacă vrei să fii cu totul sănătos, nu vrei să faci colesterol (cum zice Geony), mânăncă pește și alte cele. Eu cred că în afara posturilor, tare bine pică un grătar .
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.02.2011, 22:07:48
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Îți place, mânăncă... cumpătat. Dpv religios, ți-a spus și colaps de ce, există topicuri pe această temă. Dacă vrei să fii cu totul sănătos, nu vrei să faci colesterol (cum zice Geony), mânăncă pește și alte cele. Eu cred că în afara posturilor, tare bine pică un grătar .
....si o bere langa el...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.02.2011, 22:13:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
....si o bere langa el...
Mai bine beau o bere buna decat sa mananc . Mai bine .
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.02.2011, 07:01:05
gigisuru gigisuru is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
S-a mai discutat de multe ori despre asta. Noi nu mai suntem legați de Vechiul Testament, noi suntem creștini nu iudei. Noi ascultăm de Hristos, nu mai ascultăm de Vechea Lege.

Vechea Lege a fost împlinită de venirea lui Hristos pe pământ. Poți mânca în pace carne de porc când nu e post.
Dumnezeu a facut impartirea in animale curate (bune de mancat) si necurate (din care sa nu mancam), inainte sa apara iudeii. Lui Noe i se spune sa ia in corabie, cate 7 perechi de animale curate si cate 1 pereche de animale necurate (Facerea 7:2).

Ceea ce scrie in Levitic 11 (referitoe la ce sa mancam si ce nu) nu are nimic ritualic, mistic. Totul este spre sanatatea noastra.

Scriptura ne spune:
"Slaviti pe Dumnezeu prin trupurile voastre"
"Aduceti trupurile voastre ca o jertfa vie"
"Trupul vostru este Templul Duhului Sfant"

Sa tratam cu sfintenie trupurile noastre. Nu ne putem permite sa le spurcam cu tot felul de trichineloze si colesteroluri.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.02.2011, 07:10:02
gigisuru gigisuru is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Depinde cum interpretezi Biblia.In Noul Testament scrie ca se poate,insusi Domnul Iisus a spus ca nu este important ce intra caci totul se duce la hazna,si aici se pot interpreta multe.
Invatatura la care faceti referire nu este interpretabila. Cititi atat Marcu 7: 14-23 cat si Matei 15: 10-20. In ambele pasaje se refera la aceeasi problema :ce spurca si ce nu spurca pe om. Mergand pe principiul Biblia se explica cu Biblia, veti vedea ca Domnul Iisus Hristos facea referire la un ritual iudaic (spalarea mainilor). Iudeii credeau ca daca mananci fara sa faci acest ritual, te spurci. Dar Mantuitorul ii contrazice si cocluzioneaza: "a manca cu mainile nespalate (ritualic) nu spurca pe om" (Matei 15:20).

Domnul Iisus Hristos nu a dat dezlegare sa bagam in noi toate spurcaciunile.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.02.2011, 07:42:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Inca de la primul ei Conciliu, Biserica a admis carnea de porc. Căutați în Actele Apostolilor (cap 15) concluziile primului Conciliu de la Ierusalim.

Ignorând trecutul Bisericii, oamenii cad mereu în aceleași erori neoprotestante. Dacă vă interesează dacă putem sau nu să ne facem chip cioplit, citiți concluziile celui de al VIII-lea Conciliu Ecumenic al Bisericii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 16.02.2011 at 07:47:25.
Reply With Quote
Răspunde