Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 22.02.2011, 12:23:56
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Chit ca nu agreez legionarii...nu pot sa nu recunosc o chestiune evidenta..Si anume ca si intre ei au fost fel si fel de indivizi...Peste tot exista exceptii, chit ca asta cum zic inteleptii confirma regula....
Nu contest ca dintre ei s-au ridicat Oameni.
Dar una e sa amintesti cu obiectivitate, de exemplu, ca pr. Arsenie Papacioc a fost arestat de comunisti datorita apartenentei la miscarea legionara, si alta este sa incerci sa impui ca ML sa se ridice la acelasi nivel de respect de care se bucura pr Arsenie, tot ca exemplu.

Sau una este sa spui ca IPS Bartolomeu (fost membru al Fratiei de Cruce) "mi-a fost dat să văd și reversul medaliei, adică fața neștiută a Gărzii de Fier", dupa care a renuntat, si alta este ca acum dupa zeci de ani, sa-ti petreci ziua de nastere ascultand imnuri legionare.

Poate si regimul nazist a avut Oameni. Schindler era membru al partidului nazist.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 22.02.2011, 12:36:58
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Unhappy

Ai dreptate...din pacate...
Reply With Quote
  #83  
Vechi 22.02.2011, 16:00:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
De ce ... ar fi bine?
Cartea este considerata testamentul celor care au rabdat si care au murit in temnitele de la Pitesti, Gherla, Aiud samd. Cand am citit-o eram intr-o perioada de apostazie si a fost ca o palma de desteptare pe care am primit-o peste obraz, palma data de Sfintii necunoscuti ai neamului nostru - care au scris cartea si despre care s-a scris in ea. Desi are vreo 550 de pagini, am citit-o foarte repede, ceea ce nu-mi sta in obicei. Daca stii cum e Jurnalul Fericirii, cam asta este si stilul cartii de fata, numai ca e de o calitate mult mai buna. Iti da impresia ca face parte din Sfanta Traditie ortodoxa.

De ce am pus un fragment la topicul de fata? Pentru ca autorul dedica un capitol intreg problemei antisemitismului si pentru ca in carte se vorbeste des si despre fenomentul legionar, mai ales ca a fost scrisa cu aproximativ jumatate de secol in urma.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 22.02.2011, 16:21:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cartea este considerata testamentul celor care au rabdat si care au murit in temnitele de la Pitesti, Gherla, Aiud samd. Cand am citit-o eram intr-o perioada de apostazie si a fost ca o palma de desteptare pe care am primit-o peste obraz, palma data de Sfintii necunoscuti ai neamului nostru - care au scris cartea si despre care s-a scris in ea. Desi are vreo 550 de pagini, am citit-o foarte repede, ceea ce nu-mi sta in obicei. Daca stii cum e Jurnalul Fericirii, cam asta este si stilul cartii de fata, numai ca e de o calitate mult mai buna. Iti da impresia ca face parte din Sfanta Traditie ortodoxa.

De ce am pus un fragment la topicul de fata? Pentru ca autorul dedica un capitol intreg problemei antisemitismului si pentru ca in carte se vorbeste des si despre fenomentul legionar, mai ales ca a fost scrisa cu aproximativ jumatate de secol in urma.
Capitolul nu pune problema antisemitismului, ci este antisemit, pur si simplu.
Practic demonstreaza antisemitismul legionarilor.
Autorul nici nu incearca sa ascunda aceasta atitudine. El practic incearca sa justifice de ce este antisemit.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 22.02.2011, 17:40:31
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Este simplu, zic eu.
Misiunea legionara a presupus greseli, mai mari sau mai mici.
Nu inseamna ca toti care au fost legionari sunt vinovati.
Se intampla exact ca in cazul in care, as face parte, de exemplu dintr-o liga, iar unii membri si-ar arata intr-un mod public dispretul fata de o anumita categorie de oameni (mici de statura) si disputele ar degenera. Faptele lor nu pot sa-mi fie mie imputate, nu pot fi partasa la vinovatia lor pe simplu motiv ca suntem in aceiasi organizatie.
Cam acelasi lucru se poate spune si in cazul celor din fratie.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 22.02.2011, 18:04:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Este simplu, zic eu.
Misiunea legionara a presupus greseli, mai mari sau mai mici.
Nu inseamna ca toti care au fost legionari sunt vinovati.
Se intampla exact ca in cazul in care, as face parte, de exemplu dintr-o liga, iar unii membri si-ar arata intr-un mod public dispretul fata de o anumita categorie de oameni (mici de statura) si disputele ar degenera. Faptele lor nu pot sa-mi fie mie imputate, nu pot fi partasa la vinovatia lor pe simplu motiv ca suntem in aceiasi organizatie.
Cam acelasi lucru se poate spune si in cazul celor din fratie.
ai un pic de dreptate.
dar faptul ca exista un Papacioc, un Gafencu, un Anania, etc, nu absolva Legiunea de pacatele ei. sunt multe si grele.

sa inteleg ca faci parte din Noua Dreapta?
Reply With Quote
  #87  
Vechi 22.02.2011, 19:44:17
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

dianagroza
"Este simplu, zic eu.
Misiunea legionara a presupus greseli, mai mari sau mai mici.
Nu inseamna ca toti care au fost legionari sunt vinovati."


Exact asta scrisesem si eu...Nu agreez legionarii , dar nu toti au fost rai...Cat despre vina de a fi devenit legionari...a fost optiunea lor...Doar Domnul va judeca1
Reply With Quote
  #88  
Vechi 22.02.2011, 20:06:18
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Legionarismul, ca și nazismul, este fundamental bolnav, este un cult narcisist al propriei identități etnice combinat cu misticism religios formal.

A dori binele țării este una dar a face un cult din propria valoare (imaginară în cazul românilor) este patologic. De aceea și Eminescu a fost un om bolnav.
Si una,si cealalta,au aparut intr-un anumit moment.Si una,si cealalta au fost generate de ceva,au fost raspunsul a ceva ce nu placea foarte mult,a fost raspunsul in fata unei situatii in care multi se simteau in pericol si vroiau sa se protejeze,sa-si protejeze valorile.Practic toate miscarile au avut ca suport un motiv religios.De ce? Pt. ca 90% din populatie raspunde.Cat despre marele Eminescu,a spune ca a fost bolnav,da de gandit.A-ti iubi tara si neamul nu este un pacat,este o virtute.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 22.02.2011, 23:25:51
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

E de ajuns sa citesti un pic in Sfintele Scripturi sa vezi ca:
- Duhul Sfant s-a aratat pe sine in chip de porumbel la botezul lui Dumnezeu Iisus Hristos.
- Dumnezeu Iisus Hristos cand era sa fie prins inainte de rastignirea Sa,cineva scotand sabia sa il apere,Dumnezeu Iisus Hristos i-a spus:
"Pune sabia în teacă. Nu voi bea, oare, paharul pe care Mi l-a dat Tatăl? "
si
"Întoarce sabia ta la locul ei, că toți cei ce scot sabia, de sabie vor pieri."

Si altele asemenea acestora.

Se stie ca PF Miron Cristea a numit ideile legionare,straine de neamul romanesc.
(A se vedea ce zice Corneliu Zelea Codreanu intristat,in cartea "Insemnari de la Jilava" ca :
"Nu stiu daca ar trebui sa numesc astfel discursul catre tineret al Patriarhului Miron Cristea, în care acesta condamna în cuvinte grele Miscarea legionara a tineretului. Biserica ortodoxa ia atitudine fatis ostila tinerimii românesti.
E dureros, e extrem de dureros!...
Sa lupti pentru Biserica Patriei tale, la marginea lumei crestine.
Focul care arde bisericile de alaturi, îsi întinde para pâna la noi.
Luptam, jertfim, cadem, ne tâsneste sângele din piepturi, sa ne aparam bisericile... si Biserica ne condamna ca «periculosi Neamului», ca «rataciti, ca straini de Neam».")
Eu nu prea intelge ce sa aiba de a face eroismul cu felul de a fi al neamului romanesc,e ceva eroic in a fugi in padure sa te ascunzi de unii inselati de draci care vin asupra cu razboi de cotropire precum au facut de multe ori romanii?
Mie imi pare aceasta semn ca Dumnezeu lumina mintea acelor inaintasi ai neamului romanesc,cum sa faca sa scape cu intelepciune si smerenie.
Sau ce are eroismul de a face cu crestin ortodoxia,stiut fiind ca neamul romanesc a fost un neam crestin ortodox,asta iar nu inteleg.

Mai apoi doctrina legionara se pare ca de fapt avea ca scop principal lupta impotriva comunismului (eu nu o stiu,ca nu am citit inca despre aceasta).

S-a mai scris pe aci ca in Romania exista un comunism crestin ortodox adevarat (nu ca regimul dintre 1945 si 1989 care a fost un comunism fals,ca nu a avut crestin ortodoxia ca religie oficiala de stat).
Iata din nou acele exemple:
http://dexonline.ro/definitie/r%C4%83ze%C8%99i
"(În evul mediu, în Moldova) Țăran liber, organizat în obști, care stăpânea în comun pământul satului de care aparținea, dar lucra independent (împreună cu familia) lotul agricol repartizat; moșnean; p. gener. țăran liber, posesor de pământ. "
Aceasta in Moldova si iata si documente istorice care atesta proprietatea in comun asupra diferitelor pajisti,pasuni de catre oamenii dintr-un sat,din Tara Romaneasca:
""Atât satul Ștefești cât și Scurtești s-au constituit ca așezări unde vom întâlni atât proprietate boierească dar și proprietatea țăranilor moșneni care trăiau în obști. Într-un alt document scris în 1690, se atestă existența comunei Ștefești în timpul lui Constantin Brâncoveanu 1688 –1714 ca sat care este înscris în condica de venituri și cheltuieli a domnului. Satul plătește dări către domn, alături de satele Chiojd, Starchiojd, Bataca, Ogrețin, Bătrâni, Drajna. ""
(sursa:
http://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98t...rahova#Istoric)
Mai exista multe dovezi asupra proprietatii in comun a satelor asupra pajistilor,padurilor si chiar a pamantului agricol,precum se vede ca era cu razesii.
Iata ca in Tara Romaneasca,in Moldova exista un comunism crestin ortodox,(si asta e atestat istoric) ca randuiala fireasca de a fi desfasurata activitatea sociala intre crestini ortodocsi.

De unde se vede ca intr-adevar doctrina legionara era straina de felul de a fi a neamului romanesc.
Care o fi doctrina aceasta cum am mai spus nu stiu,dar se pare ca principalul scop al legionarilor era lupta impotriva comunismului.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 22.02.2011, 23:56:12
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit program !

miscarea legionara dorea sa lupte tocmai impotriva tipului de roman ticalosit, pe care il gasim si azi,din pacate aciuat in diverse unghere ale societatii mai ascunse sau mai vizibile,si care ne da lectii de morala(vezi politicieni de tip nastase, ponta,antonescu ,si securisti convertiti in moguli de presa,care ne arata ei calea...luminoasa !)
Din pacate aceste jigodii,se catara meru la varful puterii,aratand ca societatea noastra are ceva nesanatos in ea !!!

Legiunea, dimpotriva, s-a bazat pe selectie naturala,si promovarea elitelor societatii !!!
Asa se face, ca a avut aderenti, cele mai stralucite minti ale neamului romanesc dintotdeuna. Si va las pe voi sa le enumerati si pomeniti cu cinste !!!

Numai garantia acestor nume ilustre,ar trebui sa-i faca pe denigratori sa paleasca de rusine,in fata unei miscari transfiguratoare de neam,precum legiunea !!!
Ea a reusit sa transfigureze pe romanul nostru simplu si anost, intr-un sfant al inchisorilor,asa cum suna celebra sintagma, folosita mai apoi pe buna dreptate de catre istorici !!!
Ce este mai minunat decat asta ?!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42