Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.04.2020, 23:30:45
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

https://evz.ro/pastor-baptist-cercet...ntaminate.html

Interesant, au început presiunile și pe neoprotestanți, un pastor baptist care s-a rugat într-o casă particulară e cercetat penal pentru răspândire covid, pt că ar fi chemat încă 8 oameni pt a forma un cor.

Ordonanța militară e ambiguă pt că nu spune că și în casă particulară e interzis să te rogi cu cine vrei, se referă doar la adunări sau lăcașuri de cult oficiale cum ar veni, care sunt considerate spații publice.

Dacă unii oameni au familii de 8-9-12 membri și se roagă împreună, că înțeleg că au fost mulți rude, ce poate să facă statul, să interzică unei familii numeroase să se roage la ea acasă ?

Numărul de 8 persoane e luat tot din ordonanță care permite 8 persoane( rude) la înmormantare, cununie și botez, deci nu e inventat de culte.

Dpdpv al bolii și dacă se roagă 2 și dacă se roagă 8 cam tot aia e, e suficient să aibă unul ca să se răspândească, o restrângere a numărului de coriști prin ordonanță nu ar face decât să nu se răspândească la mai mulți.

Pot fi și preoți caterisiți pt sinodul din Creta care se roagă în spații stil case particulare cu până la 8 oameni, deci ne interesează speța și din perspectiva aceasta.

Asta cu transmiterea de boli infecto contagioase ar trebui să se aplice când știi că ai boala, pt că ai diagnostic, sau simptome de febră, tuse și nu respecți izolarea, dacă scuipi pe jos, sau pe alimente cum au făcut unii nebuni prin Occident, sau dacă încalci carantina, nu la niște oameni care nu știu dacă sunt bolnavi și mai sunt și rude care se roagă la ei acasă.

Niciunul nu a avut intenție de a răspândi, din partea mea sper să se însănătoșească, nu vreau să văd în România piederi de preoți sau alți lideri religioși, chiar m-a întristat când am citit despre doi pastori că au decedat de covid, nu vreau să asistăm la ce a fost în Italia în rândul slujitorilor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote