Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.07.2010, 01:54:31
Raul Ortodox Raul Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali?

Un alt filmulet pe care l-am gasit pe gigantul YouTube.Marturia unui calugar care a trecut la penticostali.
Nu sunt prezentate datele lui personale deci nu putem stii daca e un caz real sau fictiv
In orice caz filmuletul e aici http://www.youtube.com/watch?v=qJehEtHPL2s
Probabil ca unii dintre voi l-ati vazut,altii anu.

Astept parerile voastre!

Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.07.2010, 06:30:47
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Fii sigur ca este fictiv!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.07.2010, 08:44:27
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit

Nu trebuie sa intram la judecata pentru nimic in lume, desi e foarte greu sa ne ferim de aceasta ispita!
Daca este adevarat sau fals nici asta nu putem stii.
Insa eu am auzit de Parintele Rafail Noica care a descoperit si protestantismul in Anglia si a confirmat ca si-a gasit linistea in ortodoxism.
Citat din http://www.crestinortodox.ro/intervi...ica-70472.html :


"Parinte Rafail, ati spus ca pe meleagurile noastre ortodoxia este putin inteleasa si traita, am dori sa ne constientizati mai mult asupra acestui lucru?

Parintele Rafail: Ma bucur de intrebarea asta. Ce mi s-a intamplat mie s-a intamplat multora in Apus cand ne-au lipsit cele ce luam de buna, am inceput sa cautam, cautand am gasit mai mult decat ne-am asteptat. In cazul meu, cand va spun ca am trait ortodoxia ca fiind insasi firea omului a fost acel mult mai mult decat ma asteptam. Intrebam pe Dumnezeu in taina inimii: Doamne! da de ce ar fi ortodoxia mai adevarata sau mai inteleapta sau mai adanca sau mai nu stiu ce decat protestantismul care-l descoperisem eu asa cum mi se parea. Mi-a aratat Dumnezeu ca nu era mai inteleapta, mai adevarata, era firea omului. De-aia este mai decat ori si ce. Orice religie, orice ratacire, orice ideal este un om care se cauta si ortodoxia este aia ce cauta omul.
Pe meleagurile noastre se intampla ce se intampla cu evreii din Vechiul Legamant. Constientizati de descoperirea dumnezeiasca ca ei sunt poporul ales, bineinteles ca pacatul si-a tras spuza pe turta lui si atuncea au inceput sa se mandreasca. Care este primul cuvant de propovaduire al glasului Cuvantului lui Dumnezeu, adica Ioan Botezatorul ? - Troparul zice ca e glasul Cuvantului, glasul cel din pustie - "si sa nu va ziceti voua ca sunteti samanta lui Avraam ca zic voua ca din pietrele acestea Dumnezeu poate sa ridice fii lui Avraam". Echivalentul acestor cuvinte este valabil pentru toata ortodoxia in bastina ei astazi, la noi, la rusi, la greci am vazut aceleasi lucruri. Paradoxal, ce s-a intamplat in istorie, ce s-a intamplat in Vechiul Legamant, asa se intampla si astazi, multe rataciri in Apus si diaspora, omul se cauta si un pic se gaseste si un pic se pierde, dar constientizarea a ceea ce este ortodoxia mult mai puternic se da acolo unde nu este, unde omul cauta, decat aici unde o ai pe toata pe toate drumurile, o iei de buna, ai una aici, ai una acolo, toate strazile sunt pline de preoti, vrei sa te spovedesti ai unde sa te duci. Da! Toate sunt la indemana, dar o luam de buna, si fiindca o luam de buna o pierdem fiindca pacatul isi trage spuza pe turta lui, pacatul fiind indiferenta, pacatul fiind nepasarea, pacatul fiind mandria ca noi suntem popor asa si pe dincolo, poporul lui Dumnezeu. Va spun ca din popoarele pe care le-am cunoscut nu este nici un popor care sa nu fie buricul pamantului. Sunt zeci de burice dintre care, bineinteles, sunt eu si poporul meu. Asta este pacatul si spuza care si-o trage, pentru asta poporul lui Dumnezeu pe Dumnezeu l-au rastignit si pe Dumnezeul lor si traditia lor au pierdut-o. Apostolul Pavel s-ar fi facut el anatema de la Hristos numai pentru ca poporul lui sa poata reveni la adevar si n-a venit pana astazi. Spunea parintele meu duhovnic: noi suntem ortodocsi, dar noi nu putem fi mandri ca suntem ortodocsi, noi trebuie sa fim smeriti ca suntem ortodocsi. Ortodoxia in smerenie se pastreaza."
Este un interviu care merita citit dupa parerea mea si recitit.

In concluzie haideti sa ne traim ortodoxia in smerenie si nu in mandrie!
Doamne ajuta-ne sa fim smeriti!
__________________
Vladica Antonie isi inchipuie sfatul Sfintei Treimi la facerea omului. Dumnezeu Tatal ar fi spus: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". "Da, dar omul acesta va cadea - zise Duhul -, si Tu, Fiule, va trebuie sa mori pentru El". "Sa-l facem, dar, sau sa nu-L facem?" - a intrebat Tatal. "Sa-L facem" - a zis Fiul.
Iata nadejdea pe care si-a pus-o Dumnezeu in om! Acestui Dumnezeu ne marturisim noi, de acesta ne rusinam, pe acesta Il iubim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.07.2010, 09:23:56
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Smile

Crestinii cad in fel si chip de 2000 de ani ! Un ierarh se impartaseste cu catolicii, altul trece la penticostali, altii ..... Sunt pierderi de razbel !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.07.2010, 10:12:39
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

De cate ori nu rostim rugaciunea de dinaintea primirii Sfintei Impartasanii: "Cred, Doamne, si marturisesc, ca Tu esti cu adevarat Hristos, Fiul lui Dumnezeu Celui viu, Care ai venit in lume sa mantuiesti pe cei pacatosi, dintre care cel dintai sunt eu."

Insa cat de schimbatori suntem! Cum greseste un frate de-al nostru, nu mai sunt eu cel dintai dintre pacatosi, ci el.

Nu trebuie sa ne mai smintim de caderile fratilor nostri fie ei mireni sau monahi, oameni de rand sau clerici. Sa ne sminteasca propriile caderi si neputinte
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.07.2010, 13:05:28
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
De cate ori nu rostim rugaciunea de dinaintea primirii Sfintei Impartasanii: "Cred, Doamne, si marturisesc, ca Tu esti cu adevarat Hristos, Fiul lui Dumnezeu Celui viu, Care ai venit in lume sa mantuiesti pe cei pacatosi, dintre care cel dintai sunt eu."

Insa cat de schimbatori suntem! Cum greseste un frate de-al nostru, nu mai sunt eu cel dintai dintre pacatosi, ci el.

Nu trebuie sa ne mai smintim de caderile fratilor nostri fie ei mireni sau monahi, oameni de rand sau clerici. Sa ne sminteasca propriile caderi si neputinte
De ce este judecată această retragere din călugărie ca o "sminteală", ca o "cădere". Din mărturia în 6 părți găsită pe Youtube, reiese că fostul călugăr a căutat lumină de la Dumnezeu și a primit-o! Călugărul a fost dezamăgit de corupția și neregulile sesizate în mănăstirea respectivă, iar când a căutat să facă acte corecte de binefacere a fost mustrat de mai marii lui ierarhici. E numai de înțeles reacția lui.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.07.2010, 13:40:34
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Crestinii cad in fel si chip de 2000 de ani ! Un ierarh se impartaseste cu catolicii, altul trece la penticostali, altii ..... Sunt pierderi de razbel !
Sa intelegem ca in conceptia dumneavoastra, catolicii n-ar fi crestini ? Dar penticostalii ?

In ceea ce-l priveste pe calugarul cu pricina, m-am oprit din auditie inainte de sfarsitul primei parti.

Ce fel de calugar e ala care a intrat la manastire ca "sa scape de blestemul familiei, pt ca fratele sau avea cancer iar mama sa diabet" ?!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.07.2010, 13:54:02
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sa intelegem ca in conceptia dumneavoastra, catolicii n-ar fi crestini ? Dar penticostalii ?

In ceea ce-l priveste pe calugarul cu pricina, m-am oprit din auditie inainte de sfarsitul primei parti.

Ce fel de calugar e ala care a intrat la manastire ca "sa scape de blestemul familiei, pt ca fratele sau avea cancer iar mama sa diabet" ?!
Dragule, penticostalii nu sunt crestini, ci secta "crestina". Iar catolicii sunt "crestini" eretici !

On Catholics, ECUMENISM,Sects -ORTHODOX Elder Arsenie Papacioc
http://vimeo.com/1239089
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.07.2010, 15:23:54
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
De ce este judecată această retragere din călugărie ca o "sminteală", ca o "cădere". Din mărturia în 6 părți găsită pe Youtube, reiese că fostul călugăr a căutat lumină de la Dumnezeu și a primit-o! Călugărul a fost dezamăgit de corupția și neregulile sesizate în mănăstirea respectivă, iar când a căutat să facă acte corecte de binefacere a fost mustrat de mai marii lui ierarhici. E numai de înțeles reacția lui.
Sa inteleg ca noi de la Dumnezeu lumina trebuie sa cerem? Dar ce este lumina pentru fiecare dintre noi?
Pentru acest calugar lumina pare a fi "mandria" ca el e mai... deosebit ca altii, ca el e singurul care stie adevarul, ca este mai drept si fara de pacat. Nereguli si coruptie in manastiri?? Pai asa e peste tot unde traiesc oameni - de la gradinita de copii pana la Patriarhie! Si el ce a crezut ca este un mesia care va salva lumea de coruptie? Erau zeci si sute de cai pentru a lupta cu asta si el a ales cea mai josnica: fuga! A fugit de probleme! Unii calugari care nu au preferat lupta nu au fugit in tabara adversa a diavolului ci s-au facut pustnici.
Deci sa revenim la realitate, individul (daca este real) avea nevoie de un motiv sa scape de calugarie care nu e pentru oricine. Sa ne vedem de ale noastre si sa credem ce spuneau sfintii: "pacatele pe care le vedem la aproapele nostru sunt de fapt ale noastre" sau "daca ne iubim aproapele sa ne luptam impreuna cu el cu pacatele lui si ale noastre"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.07.2010, 15:31:43
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
De ce este judecată această retragere din călugărie ca o "sminteală", ca o "cădere". Din mărturia în 6 părți găsită pe Youtube, reiese că fostul călugăr a căutat lumină de la Dumnezeu și a primit-o! Călugărul a fost dezamăgit de corupția și neregulile sesizate în mănăstirea respectivă, iar când a căutat să facă acte corecte de binefacere a fost mustrat de mai marii lui ierarhici. E numai de înțeles reacția lui.
Si cine ti-a spus tie ca "lumina" pe care a primit-o era de la Dumnezeu ????? Pot sa fie multe lumini, de unde stia el si stii si tu ca acea "lumina" era de la Dumnezeu ? Din moment ce si diavolul poate lua chip de inger de lumina, pe ce criterii duhovnicesti a facut el discernerea ?

Insa avand in vedere ca s-a lepadat de Sfanta Biserica a lui Hristos si ca a ajuns in amagirea sectara, este evident ca "lumina" pe care a primit-o nu era de la Dumnezeu, ci de la satana !!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cei care au trecut la Domnul gabitzusv Slujba inmormantarii 19 07.03.2014 19:38:07
Calugarul care a salvat Ortodocsia! alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 9 05.03.2012 20:55:38
Ce ziceti de asta? kiralina Generalitati 121 06.06.2010 22:29:47
ce ziceti de luca 19:27 jezisovi_pivo_nelej Din Noul Testament 10 28.01.2007 01:29:22