Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 17.09.2010, 19:03:23
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil
Sustineati ca un crestin ortodox nu ar trebui sa se ia dupa Biblie (de capul lui, asa) ci trebuie sa isi asculte slujitorii bisericii (preotii)
Unde v-am spus eu că Biserica înseamnă preoți? Unde scrie în biblie că Biserica se mărginește la preoți? Toți creștinii ortodocși preoți și mireni suntem mădulare ale Bisericii.
Preotul creștin este și el un mădular al Bisericii, un slujitor, marea dramă este însă că în ziua de azi preoții și călugării sunt cei mai aprigi apărători și mai buni cunoscători ai învățăturilor și predaniilor apostolice și de aici se naște confuzia voită a ereticilor neoprotestanți care spun că Biserica înseamnă preoți.
Învățătura Adevăratei Biserici este ceea ce s-a învățat dintotdeauna.
Ieremia 6.16 "Așa zice Domnul: "Opriți-vă de la căile voastre! Priviți și întrebați de căile celor de demult; de calea cea bună și mergeți pe dânsa și veți afla odihnă sufletelor voastre."
Ascultarea creștinului față de ierarh merge până la erezie. Erezia este granița ascultării, dar până acolo creștinul este dator să asculte de mai mari săi.
Evrei 13.17 "Ascultați pe mai-marii voștri și vă supuneți lor, fiindcă ei priveghează pentru sufletele voastre, având să dea de ele seamă, ca să facă aceasta cu bucurie și nu suspinând, căci aceasta nu v-ar fi de folos."

Biserica este cea care a dat biblia, nu invers. Biserica exista și funcționa cu mult înainte să fie definitivat canonul biblic.

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil
De ce acuzati neoprotestantii ca asculta de pastori de moment ce indemnati ortodocsii sa asculte de mai marii lor, preotii?
Pentru că așa cum vi s-a mai răspuns învățăturile sectei penticostale de exemplu din care faceți parte și dvs (de pildă vorbirea în limbi auto-indusă sau "Răpirea Bisericii" nu au nici un fel de fundament biblic și nu au fost practicate până la fondatorii sectei). De ce nu au fost practicate și până acum o sută de ani când au apărut secta "penti", dacă temelia Bisericii este numai UNA, după cum spune Biblia și a fost pusă acum două milenii?

1 Cor 3.11"Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decât cea pusă, care este Iisus Hristos."
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 17.09.2010, 19:35:11
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
informații despre originile sectei adventiste la: http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/index.html

Comentariu și acuzație:
Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil
Ba da domnule Ovidiu este al dumneavoastra. Dumneavoastra vi l-ati pus in semnatura, prin aceasta l-ati recomandat si, prin urmare nu va puteti lepada cu seninatate de el. Daca l-ati pus in semnatura va reprezinta punctul dumneavoastra de vedere. Ma insel?

Domnule, mă faceți să atentez la legea dreptului de autor.
Cum să fie al meu?
Site-ul respectiv este administrat de Biserica Baptistă "Cultul Adevărului" din București și conține studii privitoare la originea sectei adventiste.
Cititorii acelui site au libertatea să aleagă între ceea ce spun baptiștii despre adventiști și ceea ce spun adventiști despre originile învățăturilor lor.

Am spus eu că sunt de acord sau resping vreuna din afirmațiile de acolo?
Scriu sectarii baptiști despre sectarii adventiști. Însă trebuie să recunoașteți că analizele și atacurile baptiste sunt bine argumentate.

Pe noi pe creștini Biblia ne învață să spunem adevărul pretutindeni și când este vorba de bine, dar mai ales când e vorba de rău, când e vorba de a ne primejdui mântuirea. Așa au făcut și învățătorii din vechime:

Iezechiel 23.29 "te vor lăsa goală, cu totul goală, și descoperită va fi goliciunea ta cea rușinoasă și desfrânarea ta și pângărirea."

Ieremia 23 32 "sunt împotriva proorocilor care spun visuri mincinoase, care le povestesc pe acestea și duc pe poporul Meu la rătăcire cu amăgirile lor și cu lingușirile lor, deși Eu nu i-am trimis, nici le-am poruncit; ei nu aduc nici un folos poporului acestuia, zice Domnul."
Citatul acesta este valabil și pentru "profetesele" penticostale care "profețesc" despre "Răpirea Bisericii". Dvs stiți mai bine.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 18.09.2010 at 22:07:05.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 22.09.2010, 12:39:59
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

-am trimis, nici le-am poruncit; ei nu aduc nici un folos poporului acestuia, zice Domnul."
Citatul acesta este valabil și pentru "profetesele" penticostale care "profețesc" despre "Răpirea Bisericii". Dvs stiți mai bine.
__________________

Scuze nu am vrut sa postez nimic. Rog administratorii sa stearga postarea asta.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 22.09.2010 at 12:47:44.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 10.10.2010, 17:27:50
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

cum se numeste acel calugar care a devenit penticostal?
Reply With Quote
  #115  
Vechi 10.10.2010, 17:35:41
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de afaraploua Vezi mesajul
cum se numeste acel calugar care a devenit penticostal?
Am demonstrat în postări anterioare începând de la prima pagină a acestui subiect de discuție că toată povestea este o făcătură sectantă fără nici o legătură cu realitatea, ci este pur și simplu un produs al unor imaginații bolnave și ale unor minți înfierbântate de ură și dușmănie împotriva Bisericii Ortodoxe.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 10.10.2010, 22:22:44
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Am demonstrat în postări anterioare începând de la prima pagină a acestui subiect de discuție că toată povestea este o făcătură sectantă fără nici o legătură cu realitatea, ci este pur și simplu un produs al unor imaginații bolnave și ale unor minți înfierbântate de ură și dușmănie împotriva Bisericii Ortodoxe.
Este de inteles ca sectarii au intrat pe forum ortodox pentru a "pescui".Cum ei cred ca au "darul vorbitului in limbi ", tot la fel se cred intocmai ca apostolii.Si au iesit la "proorocit"Dar sa stii ca mai este si lucrarea lui Dumnezeu cu unii din ei, in speranta ca vor cauta,vor afla si vor imbratisa dreapta credinta.Dumnezeu sa-i ajute!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 12.10.2010, 22:18:16
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Este de inteles ca sectarii au intrat pe forum ortodox pentru a "pescui".Cum ei cred ca au "darul vorbitului in limbi ", tot la fel se cred intocmai ca apostolii.Si au iesit la "proorocit"Dar sa stii ca mai este si lucrarea lui Dumnezeu cu unii din ei, in speranta ca vor cauta,vor afla si vor imbratisa dreapta credinta.Dumnezeu sa-i ajute!
Exagerezi, de proorocit nu se risca nimeni, ca poate spune aiureli si dupa aia va fi aratat cu degetul si se face de rusine.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 13.10.2010, 21:17:24
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,raul ortodox

Citat:
În prealabil postat de Raul Ortodox Vezi mesajul
Un alt filmulet pe care l-am gasit pe gigantul YouTube.Marturia unui calugar care a trecut la penticostali.
Nu sunt prezentate datele lui personale deci nu putem stii daca e un caz real sau fictiv
In orice caz filmuletul e aici http://www.youtube.com/watch?v=qJehEtHPL2s
Probabil ca unii dintre voi l-ati vazut,altii anu.

Astept parerile voastre!

Doamne Ajuta!
io,nu zic nica,omul e liber sa faca orice alegere doreste.b.o.plange ptr. fiii risipitori plecati,si-i asteapta cu mare dragoste,acasa.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #119  
Vechi 15.10.2010, 03:44:44
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Eu cred că taica călugărul de care se face pomenire în acest topic s-a inspirat din momente de artistice de înaltă ținută spirituală cum este cel din link-ul de mai jos:

http://www.trilulilu.ro/cocalaricom/fc5cfa0ef7937e
Reply With Quote
  #120  
Vechi 07.01.2011, 04:03:39
immanuwel immanuwel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Mesaje: 1
Implicit Asa mai da

foarte frumos spus
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cei care au trecut la Domnul gabitzusv Slujba inmormantarii 19 07.03.2014 19:38:07
Calugarul care a salvat Ortodocsia! alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 9 05.03.2012 20:55:38
Ce ziceti de asta? kiralina Generalitati 121 06.06.2010 22:29:47
ce ziceti de luca 19:27 jezisovi_pivo_nelej Din Noul Testament 10 28.01.2007 01:29:22