Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2013, 15:42:05
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Dragostea

DRAGOSTEA! Sa nu uitam cat e de importanta dragostea in credinta crestina.ESTE CENTRUL CRESTINISMULUI DRAGOSTEA! Unii se inseala si spun ca noi credem in Dumnezeu din frica dar uita si ii ignora nemeritat pe acei oameni care si-au dat viata pentru Mantuitorul, care au fost plini de DRAGOSTE si BUNATATE, care au sadit si au sfatuit si pe altii sa aiba DRAGOSTE! Uitati niste citate despre DRAGOSTE prezente in Sf.Scriptura:





1. Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate: dragostea nu pizmuiește; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie, nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândește la rău, nu se bucură de neleguire, ci se bucură de adevăr, acopere totul, crede totul, nădăjduiește totul, sufere totul. Dragostea nu va pieri niciodată. (1 Corinteni 13:4-8)



2. În dragoste nu este frică; ci dragostea desăvîrșită izgonește frica; pentrucă frica are cu ea pedeapsa; și cine se teme, n’a ajuns desăvîrșit în dragoste. (1 Ioan 4:18)



3. Pune-mă ca o pecete pe inima ta, ca o pecete pe brațul tău; căci dragostea este mai tare ca moartzea și gelozia este neînduplecată, ca locuința morților; jarul ei este jar de foc, o flacără a Domnului. Apele cele mari nu pot să stingă dragostea și râurile n-ar putea s-o înece, de ar da omul toate averile din casa lui pentru dragoste, tot n-ar avea decât dispreț. (Cântarea Cântărilor 8:6)



4. "Nu sta de mine să te las și să mă întorc de la tine! Încotro vei merge tu, voi merge și eu, unde vei locui tu, voi locui și eu; poporul tău va fi poporul meu, și Dumnezeul tău va fi Dumnezeul meu;



Unde vei muri tu, voi muri și eu și voi fi îngropată acolo. Facă-mi Domnul ce o vrea, dar nimic nu mă va despărți de tine decât moartea!" (Cartea Rut 1:16)



5. "Vă jur, fiice ale Ierusalimului, pe căprioarele și cerboaicele de pe câmp: nu stârniți, nu treziți dragostea până nu vine ea!" (Cântarea Cântărilor)



6. Dragostea nu face rău aproapelui: dragostea deci este împlinirea Legii. (Romani 13:10)



7. Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiți unii pe alții; cum v-am iubit Eu, așa să vă iubiți și voi unii pe alții. (Ioan 13:34)



8. Dragostea să fie fără prefăcătorie. Fie-vă groază de rău, și lipiți-vă tare de bine. (Romani 12:9)



9. "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică." (Ioan 3:16)



10. Căsătoria să fie ținută în toată cinstea, și patul să fie nespurcat, căci Dumnezeu va judeca pe curvari și pe preacurvari. (Evrei 13:4)









CE PARERE AVETI? CAT E DE IMPORTANTA DRAGOSTEA PENTRU OAMENI DUPA VOI?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2013, 15:44:56
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

AM UITAT CEL MAI IMPORTANT CITAT:


Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2013, 23:04:23
artfoto artfoto is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

consider ca fara dragoste nu poti face nimik pe lumea aceasta si casufletul traieste pe baza dragostei. Atunci cand faci un lucru din dragoste (invatatul, mersul la munca etc) sufletul tau nu va suferi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.02.2013, 17:04:15
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alin, mă folosesc și eu de topicul tău pentru a discuta urrmătoarea idee despre iubire.

Dar mai întâi să îți și răspund, lapidar, la întrebare: dragostea este cel mai frumos lucru din viață, este îndemnul Domnului pentru noi, este Însuși Domnul... Așa că, în mod firesc, este sau ar trebui să fie foarte importantă pentru noi. Doar că ar trebui, cred, să fie o iubire curată, nepătimașă, dezinteresată, necondiționată... Vorbe mari, teoretice... Uităm adesea, în iureșul vieții, să iubim. Sau punem condiții, sau amânăm momentul, sau ne temem că nu vom fi iubiți "la schimb"...

Ideea despre care vroiam să vorbim este relația dintre iubirea "evanghelică" și iubirea "romantică". Eu cred că iubirea de semeni, propovăduită în Evanghelii, este temelia oricăror alte tipuri de iubire: de soț/ soție, copii, părinți, prieteni etc. Ea ar trebui să fie solul din care să crească și iubirea romantică. O iubire pentru un semen de sex opus poate fi pătimașă sau interesată, sau trecătoare... Credeți că putem disocia iubirea romantică de cea evanghelică? Cu folos?
Reply With Quote
Răspunde