Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.04.2011, 22:18:41
Veronique Veronique is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2011
Mesaje: 1
Implicit Sarov-Sfantul Serafim

Hristos a Inviat!

Imi doresc din suflet sa ajung la Sarov, si as vrea sa stiu daca este cineva interesat de cateva zile la Sarov.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.04.2011, 02:59:54
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Adevarat a inviat!
Eu imi doresc de niste ani sa ajung la Diveevo, la hramul sfantului Serafim de Sarov, chiar de " Izvorul tamaduirii " dar nu am reusit. Probabil, inca nu-i momentul si ma las in voia bunului Dumnezeu, sa hotarasca EL daca merit sa ajung acolo sau nu. Am ajuns insa sa ma inchin si sa sarut Sfintele Sale Moaste, la manastirea Robaia, com.Musatesti jud.Arges.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.09.2011, 21:43:22
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Veronique Vezi mesajul
Hristos a Inviat!

Imi doresc din suflet sa ajung la Sarov, si as vrea sa stiu daca este cineva interesat de cateva zile la Sarov.

Doamne ajuta!
MA INTREB SI EU DACA EXISTA O CURESA DE AVION DIRECT ACOLO...ASA POATE AS PLECA SI EU ..DAR NU ANUL ASTA...caci nu pot!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.03.2012, 15:40:06
Politour Politour is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.03.2012
Mesaje: 1
Implicit Serafim de Sarov Pelerinaj Rusia 2012 www.politour.ro

Citat:
În prealabil postat de Veronique Vezi mesajul
Hristos a Inviat!

Imi doresc din suflet sa ajung la Sarov, si as vrea sa stiu daca este cineva interesat de cateva zile la Sarov.

Doamne ajuta!
Diveevo, satul in care Sf Serafim de Sarov a ctitorit manastirea de maici care ii adaposteste astazi sfintele moaste Pelerinaj in iulie si august 2012. Detalii pe www.politour.ro
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.03.2012, 13:57:41
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de politour Vezi mesajul
diveevo, satul in care sf serafim de sarov a ctitorit manastirea de maici care ii adaposteste astazi sfintele moaste pelerinaj in iulie si august 2012. Detalii pe www.politour.ro
la asa preturi scumpe nu stiu cine are bani atitia..apoi hramul este pe 2 august si dvs.ajungeti dupa hram !!! Pe 3 cind ar trebui sa se ajunga pe 1 august seara.
__________________
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.03.2012, 14:34:25
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu sincer nu vad asta o problema. Nu vad de ce m-as duce la o biserica tocmai de hram,cand e arhiplina,arhiaglomerata,imbulzeala,agitatie... Ce va place la toate astea nu stiu. Cand sunt la o biserica mai cunoscuta,cu care sunt familiarizat,e ok. Dar asa,mai ales cand ma duc pt. prima oara intr-un loc,vreau si eu sa pot admira biserica,sa simt liniste,sa ma rog in pace,nu sa stau intr-o agitatie ca de anu' nou. Acum fiecare cu "preferintele" lui,e doar o parere personala.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.06.2012, 23:32:12
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu sincer nu vad asta o problema. Nu vad de ce m-as duce la o biserica tocmai de hram,cand e arhiplina,arhiaglomerata,imbulzeala,agitatie... Ce va place la toate astea nu stiu. Cand sunt la o biserica mai cunoscuta,cu care sunt familiarizat,e ok. Dar asa,mai ales cand ma duc pt. prima oara intr-un loc,vreau si eu sa pot admira biserica,sa simt liniste,sa ma rog in pace,nu sa stau intr-o agitatie ca de anu' nou. Acum fiecare cu "preferintele" lui,e doar o parere personala.

Doamne-ajuta!
de hram este o mare sarbatoare si vine si patriarhul ,este un program mai special .
__________________
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.06.2012, 23:33:37
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Veronique Vezi mesajul
Hristos a Inviat!

Imi doresc din suflet sa ajung la Sarov, si as vrea sa stiu daca este cineva interesat de cateva zile la Sarov.

Doamne ajuta!
daca stiti un avion care sa ajunga direct acolo va rog sa scrieti aci ca sa aflam si noi ...m-ar interesa.
__________________
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.06.2012, 23:35:01
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Adevarat a inviat!
Eu imi doresc de niste ani sa ajung la Diveevo, la hramul sfantului Serafim de Sarov, chiar de " Izvorul tamaduirii " dar nu am reusit. Probabil, inca nu-i momentul si ma las in voia bunului Dumnezeu, sa hotarasca EL daca merit sa ajung acolo sau nu. Am ajuns insa sa ma inchin si sa sarut Sfintele Sale Moaste, la manastirea Robaia, com.Musatesti jud.Arges.
e u am fost la man.ROBAIA ,care mi-a placut f.f.mult...dar nimeni nu ne-a spus ca se afla acolo moate ale SF.SERAFIM DE SAROV.
__________________
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.06.2012, 18:52:48
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Sarbatorit la 2 ianuarie, Sfantul Cuvios Serafim de Sarov este cinstit in mod deosebit in Romania.

La Constanta bunaoara, anul trecut, cu prilejul prăznuirii hramului Catedralei Arhiepiscopale „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, a fost adusa, in cadrul Sfintei Liturghii, icoana Sfântului Serafim de Sarov ce conține părticele din sfintele sale moaște, icoană ce va fi dăruită viitoarei mănăstiri „Sfântul Serafim de Sarov” (loc. Ion Corvin, Constanța) de către Pr. Victor Cereseu, preot slujitor la biserica Universității de Stat din Moldova, Chișinău.
http://www.biserici.org/index.php?me...b&order=C.NAME

În zona cea mai nordică a țării, în județul Botoșani, o nouă mănăstire s-a adăugat în lista pentru pelerinajele spirituale moldovenești și bucovinene.

Mănăstirea Sfântul Serafim de Sarov din județul Botoșani
http://www.romania-actualitati.ro/ma..._botosani-8585

Anul acesta, in data de 2 ianuarie, preotii si calugarii de pe tot cuprinsul tarii s-au rugat Sfantului Serafim de Sarov sa mijloceasca pentru eliberarea staretului manastirii Vatoped, Parintele Efrem.

Scrisoarea Înaltpreasfințitului Teofan de susținere a părintelui Efrem
http://www.pemptousia.ro/2012/01/scr...de-ips-teofan/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sf Serafim de Sarov linistea Diverse Sarbatori 17 31.07.2013 16:09:07
Sfantul serafim de sarov icamilin Diverse Sarbatori 6 19.07.2013 15:39:13
Sfantul Serafim de Sarov - 2 ianuarie andrei_im Generalitati 15 11.05.2013 17:10:20
icoana argintata Sf. Serafim de Sarov mariusmanta75 Generalitati 0 16.07.2009 12:11:46
SF. SERAFIM DE SAROV dodo Preotia (Hirotonia) 4 22.11.2007 21:25:36