Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 25.06.2013, 21:28:53
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Nu prea ați nimerit-o cu aceste întrebări retorice, zic eu.
Am zis într-adevăr că fiecare se străduiește după puteri, iar în timp, cu harul lui Dumnezeu și cu strădania sa, poate ajunge să asculte cât mai multe din și cât mai bine poruncile Sale.
Dumneavoastră cum procedați cu neputințele dumneavoastră? Le-ați depășit pe toate? Sau e musai ca îmbrăcămintea adecvată să fie primul pas obligatoriu și cel mai ușor de făcut și în special la asta s-a referit intervenția dumneavoastră?
Sau cunoașterea, ați dobândit-o pe toată și dintr-o dată? Nu puteți admite că suntem diferiți, dar această diversitate nu ne împiedică să ne rugăm lui Dumnezeu să ne primească? Nu am avut gânduri viclene când am scris, nu sunt adepta amânării momentului ascultării șamd, dar îmi păreți intransingent, deși adesea am luat în considerare ce ați scris...
Intransigența îmi pare că împiedică iertarea... Să fim într-adevăr atenți cu ce măsură judecăm...
Iarta-ma sora ca nu am nimerit-o cu intrebarile astea ezoterice !
Nu vezi ca si-asa nu este nimic de capul meu ?!
Chiar spunea un frate, Nila Morometianul (imi place mult asemanarea cu acest personaj livresc) ca doar in mod accidental si numai nocivii mai zabovesc pe postarile mele, cum de v-ati incumetat ? Cred ca ati gresit !
Ma intrebati cum am procedat eu ?
In clipa in care m-am hotarit sa ma apuc de arat am cautat sa respect cu scrupulozitate tot ceea ce mi se recomanda.
Aveam deja experienta scolilor petrecute si eram convins ca daca vrei sa faci ceva cit mai bine este musai sa asculti dumnezeieste ce ti se spune, ce esti invatat !
Este atit de simplu ! Sa asculti ! Altceva nu ai de facut ! Mai mult nu ti se cere !
Eu nu m-am ocupat decit cu simplitati ! Nu stiu mai multe, desi ma tot dau mare ca as fi citi eu nu stiu ce, pe nu stiu unde !
Aiurea, mofturi ! Pai nu ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #62  
Vechi 25.06.2013, 23:37:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
la fostul loc de muncă, nenea de la personal mi-a,atras,atenția asupra sandalelor mele, ce le purtăm fară ciorapi.
"e indecent". de parcă aș fi avut unghiile de 5 cm.
"băi nene, vin-o cu mine și îți arăt câteva colege în sandale sau chiar șlapi și cu cracii goi".
"da, dar zi că nu îți place".
bineînțeles că nu m-am conformat.
mi s-a părut o idiotenie, că și răspunsul.
Idiotenia asta e si la unele "cuvioase" din biserica, din pacate.
Femeia in sandale si slapi e ok, barbatul in sandale si fara sosete, nu e ok.

Femeia cu fusta 3/4 sau putin peste genunchi e ok, barbatul cu pantaloni 3/4 sau peste genunchi nu mai este ok.

Si culmea, de parca ispita ar functiona exact invers decat este in realitate.

O fusta care acopera picioarele femeii doar pe jumatate este ok - ca e fusta, pantalonii care ii acopera de tot, nu sunt pentru ca "e haina barbateasca".

Tot nu sunt lamurit de unde vine furia "duhovniceasca" impotriva pantalonilor la femei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 25.06.2013, 23:38:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
sunt barbat frate,ma cheama cristi
-ideea era sa fim informati
Da, si OTV -ul te informeaza.
Si ortodoxia are dandiaconestii ei, din pacate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 25.06.2013, 23:40:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Din cate stiu eu, fusta trebuie sa acopere genunchii, sau cel putin pe genunchi. Zic bine ?
Daca nu e pana peste glezne, tot aia - o pereche de pantaloni decenti (nu din aia care se imbraca/dezbraca cu ajutoare) sunt mai decenti decat fusta in cauza, doar putin peste genunchi.

Cel putin dupa logica ispitei..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 25.06.2013, 23:42:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Depinde ce servici ai! la birou nu cred ca iti permite cu sandale fara ciorapi in nici o tara.
Prin tarile nordice categoric nu, dar ia sa sa faci o vizita prin Orientul Mijlociu..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 26.06.2013, 04:21:06
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Prin tarile nordice categoric nu, dar ia sa sa faci o vizita prin Orientul Mijlociu..
Eh si tu acuma unde ma trimiti pe la arabi? aia care umbla cu camila pe acolo
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 26.06.2013, 08:20:54
Diana AMG's Avatar
Diana AMG Diana AMG is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Sa nu mai judecam,ca-i vai si amar daca intra dumnezeu la judecata dreapta cu noi!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 26.06.2013, 09:34:32
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ateismul inseamna ratiune Vezi mesajul
.... femeia e reprezentata in modul cel mai suav si mai gingas cu putinta.Legenda spune ca s-a nascut din spuma marii,iar o scoica sidefie i-a purtat trupul pal catre tarmul unde soarele ii rasfrangea peste sanii tremuratori razele diafane ale vesniciei,ale sublimului.....
,toate gandurile lascive sunt suprimate cu ajutorul pletelor ce cad lin si matasos in centrul din care lumea izvoraste armonios.
Cu buzele tremurande,te conjur sa adopti aceasta tinuta si-ti garantez ca o sa fii demna de admirat,asemenea Evei ce se plimba cu suras sagalnic printre frunzele copacilor.Asculta-ma pe mine,totul o sa decurga ca si izvorul unui rau de unde oamenii vin sa soarba nesatios!
Ateismul, da, e vizibil, dar unde este rațiunea!?
Reply With Quote
  #69  
Vechi 26.06.2013, 18:14:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Depinde ce servici ai! la birou nu cred ca iti permite cu sandale fara ciorapi in nici o tara.
Nici femeile nu se pot imbraca oricum, cel putin unde lucrez eu nu poti veni cu bluza decoltata exagerat sau cu fusta prea scurta sau cu pantoloni mulati pe picioare.
lucrez la birou și acum și atunci. iar directorul general vine în tricou.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 26.06.2013, 18:18:02
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca nu e pana peste glezne, tot aia - o pereche de pantaloni decenti (nu din aia care se imbraca/dezbraca cu ajutoare) sunt mai decenti decat fusta in cauza, doar putin peste genunchi.

Cel putin dupa logica ispitei..
Nu e tot aia. Una e sa ti se vada glezna si putin din gamba, alta e sa ti se vada tot piciorul, iar fusta sa fie de o palma. Nici macar portul popular nu e pana in pamant, ci pe la mijlocul gambei.

Last edited by Parascheva16; 27.06.2013 at 01:25:38.
Reply With Quote
Răspunde