Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.10.2009, 18:17:23
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit Sunt vinovata...

Buna seara. Astazi la scoala un elev m-a murdarit de pasta corectoare pe haine. Nu a fost vina lui... dar ( i-am turnat pasta corectoare in cap...poate suna hazliu dar pe mine ma doare foarte foarte tare ce am facut, ca am i-am gresit lui, aproapelui meu Mi-am cerut scuze ( ma simt oribil pentru ce am facut..nu-mi sta in caracter...ma simt foarte oribil ca am gresit...ca i-am facut rau aproapelui meu...am dat si apa la soricei...ma deranjaza foarte tare....sper sa ma ierte..si chiar daca o sa ma ierte, tot oribil ma simt...pentru ca eu nu am facut niciodata asa ceva, mereu am tacut, mereu i-am lasat sa-mi faca ce vor...e prima data cand reactionez asa...si nu merit nimic bun..daca nu-mi pot ierta aproapele, degeaba. Stiu ca poate suna hazliu, dar pe mine ma macina ce am facut...parca nu sunt eu...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.10.2009, 18:26:05
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

sa stii ca toti facem nazbatii cand suntem mici ! roaga-te la Doamne sa te ierte ,si cel mai important sa nu mai faci aceeasi greseala ! esti o dulce ! pupici
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.10.2009, 18:26:13
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Te inteleg, insa cred ca dai prea multa importanta totusi acestui incident.
Totusi nu mi se pare normal sa ii lasi sa iti faca ce vor pentru ca adultii trebuie sa aiba anumite ground rules stabilite si o anumita atitudine fata de copii...deci poate am inteles gresit, dar din punct de vedere pedagogic mi se pare gresit total. De reactionat, trebuie sa reactionam si sa si corectam atitudinea elevilor atunci cand gresesc. Si eu am mai pus nite de 2-3 in catalog, ii amenintam ca le scad puncte la purtare si incepeau sa planga ( asta celor din clasele primare, evident) dar trebuie sa stii si cum sa ii recompensezi pentru raspunsurile bune, pentru faptul ca sunt cuminti si le trece.

Si mie imi parea rau cand vedeam pe vreunul dand apa la soricei dar le distrageam atentia prin diferite metode si le trecea.

Copiii te vor iubi oricum daca isi dau seama ca iti pasa de sufletelele lor si ca iti sunt dragi, stabilind o legatura mai apropiata cu ei. Daca primesc un FB, o iconita sau o lauda...sunt in al 9-lea cer

Doamne ajuta si gandeste-te cum ai putea sa indrepti gestul facut!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.10.2009, 18:40:50
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Buna seara. Astazi la scoala un elev m-a murdarit de pasta corectoare pe haine. Nu a fost vina lui... dar ( i-am turnat pasta corectoare in cap...poate suna hazliu dar pe mine ma doare foarte foarte tare ce am facut, ca am i-am gresit lui, aproapelui meu Mi-am cerut scuze ( ma simt oribil pentru ce am facut..nu-mi sta in caracter...ma simt foarte oribil ca am gresit...ca i-am facut rau aproapelui meu...am dat si apa la soricei...ma deranjaza foarte tare....sper sa ma ierte..si chiar daca o sa ma ierte, tot oribil ma simt...pentru ca eu nu am facut niciodata asa ceva, mereu am tacut, mereu i-am lasat sa-mi faca ce vor...e prima data cand reactionez asa...si nu merit nimic bun..daca nu-mi pot ierta aproapele, degeaba. Stiu ca poate suna hazliu, dar pe mine ma macina ce am facut...parca nu sunt eu...
Bine ca nu sunteti in America, acolo v-ar fi dat in judecata parintii in doi timpi si trei miscari si v-ati fi trezit datoare si scoasa din invatamant.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.10.2009, 18:42:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Buna seara. Astazi la scoala un elev m-a murdarit de pasta corectoare pe haine. Nu a fost vina lui... dar ( i-am turnat pasta corectoare in cap...poate suna hazliu dar pe mine ma doare foarte foarte tare ce am facut, ca am i-am gresit lui, aproapelui meu Mi-am cerut scuze ( ma simt oribil pentru ce am facut..nu-mi sta in caracter...ma simt foarte oribil ca am gresit...ca i-am facut rau aproapelui meu...am dat si apa la soricei...ma deranjaza foarte tare....sper sa ma ierte..si chiar daca o sa ma ierte, tot oribil ma simt...pentru ca eu nu am facut niciodata asa ceva, mereu am tacut, mereu i-am lasat sa-mi faca ce vor...e prima data cand reactionez asa...si nu merit nimic bun..daca nu-mi pot ierta aproapele, degeaba. Stiu ca poate suna hazliu, dar pe mine ma macina ce am facut...parca nu sunt eu...
M-a inveselit postarea ta! :) Esti tare dragalasa. Multora ni se intampla sa ne iesim din fire cateodata, induram, induram, si dintr-o data, explodam :)). Trebuie echilibru in toate. Sunt sigura ca iti poti rascumpara greseala repede fata de acel copil. Ii poti darui o jucarie, ceva. Cu constiinta ta cred ca va fi mai greu, asta imi aminteste de pilda cu acel calugar care plangea pentru ca in copilarie furase un fruct. Roaga-te mai mult, sa iti dea Dumnezeu rabdare si totul va fi bine. Ce frumos ar fi daca macar un sfert din populatie ar gandi si ar simti ca tine!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.10.2009, 19:11:09
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Probabil ca nu e bine sa ii lasi sa iti faca ce vor ei, si apoi, normal, sa explodezi intr-un gest necugetat ca doar esti om si cat poti suporta. Profesor fiind trebuie sa impui respectul, asta insemnand si sa le atragi atentia si sa iei masuri cat se poate de serioase cand trec limita, de fiecare data cand intrec limita. Altfel de unde or sa stie unde e limita?? In cazul asta nu este vorba de a ierta aproapele, ci sa ii faci bine, fiindca disciplina ( si nu ma refer la bataie, ci la ideea ca trebuie sa existe un fel de ordine si de respect reciproc in sala de clasa) este importanta.

Nici o grija, copilul o sa te ierte daca arati ca iti pasa de el. Poate poti sa vorbesti un pic cu el in patru ochi si sa ii spui ca iti pare rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.10.2009, 20:28:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit pista falsa

Simona-Marilena daca am inteles eu bine este eleva si este vorba de un coleg de al ei. Nu este profesoara la scoala.

Simona, da, atunci cand rabzi mult risti sa explodezi. Mai bine incearca sa te faci respectata mereu si atunci o sa fie mai usor sa te si stapanesti. A foi crestin nu inseamna a fi molau si a te lasa badjocorita.
Nu te tulbura, cere-ti scuze si gata.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.10.2009, 20:37:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Simona-Marilena daca am inteles eu bine este eleva si este vorba de un coleg de al ei. Nu este profesoara la scoala.

Simona, da, atunci cand rabzi mult risti sa explodezi. Mai bine incearca sa te faci respectata mereu si atunci o sa fie mai usor sa te si stapanesti. A foi crestin nu inseamna a fi molau si a te lasa badjocorita.
Nu te tulbura, cere-ti scuze si gata.
Se prea poate, insa faptul ca a relatat despre un elev ca ar fi murdarit-o cu pasta cotectoare si nu a folosit apelativul " coleg " cum m-as astepta eu...a creat aceasta confuzie
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.10.2009, 21:38:08
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Surorilor, nu vreti sa vorbim toate ? Uitati, eu m-am gindit ca acesta este un temperament coleric si ca atare s-a manifestat conform. Ei, da ,de mult temperamentele nu mai sunt curate,pure ,ci sunt amestecate asa ca poate nu este chiar colerica ci a avut doar o scapare . Si daca gindurile o mustra si gusta parerea de rau eu zic ca este pozitiv.Isi cere iertare ,isi arata cainta fata de cel nedreptatit ,nu mai face ,se va marturisi si...totul intra in normal . Hai ,nu mai fi necajita atita,zimbeste .Cind te gindesti ca multi preoti de har (ca nici o sora nu am auzit pina acum sa pomeneasca ca ar fi vazut sau auzit de unul fara har)au turnat la securitate fapte din taina spovedaniei si D.zeu nu i-a omorit sau nu le-a sters neamul intro generatie parca aceasta greseala nici nu se vede !

Pina acum am glumit :)))si am incercat sa adopt o atitudine ,,moderna " ca de ,,inchistare" si ,,retrograde" parca este destul.

Sora ,te-ai mustrat suficient ... cere-i iertare (si nu scuze,sunt diferite !)tinarului si cind te-oi marturisi sa nu uiti ...si sa nu mai faci .In rest sa fi binecuvintata si sa rabzi ispita care vine din prea multa mustrare de sine !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.10.2009, 03:34:21
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Bine ca nu sunteti in America, acolo v-ar fi dat in judecata parintii in doi timpi si trei miscari si v-ati fi trezit datoare si scoasa din invatamant.
Da asa este erai data afara si poate si la stiri la tv, hei o meserie grea sa lucrezi cu copii......
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Al treilea razboi mondial?Rusia e vinovata de drama Poloniei? tigerAvalo9 Generalitati 95 20.12.2013 08:19:09
Ce sunt visele? ggmarius Generalitati 2 02.07.2011 12:33:28
Ignoranță invincibilă și ignoranță vinovată Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 5 11.05.2010 18:03:06
Eu sunt Andrei,tu? AndreiM Generalitati 0 04.10.2009 19:14:57