Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.10.2009, 02:58:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ajutor pentru familia cu 6 copii

Desi primul topic, "Ajutor umanitar pentru 6 copii si tatal lor" a fost inchis, cazul nu e nici pe departe rezolvat.
Este nevoie de corespondenta intre userii, care au dat dovada de bunavointa si au ajutat aceasta familie. Familia Balcan inca mai au stringenta nevoie de ajutor, iar ajutorul tot de la oameni va veni.
Rog a nu se mai face referire la problmele anterioare, ci sa privim inainte si sa vedem ce mai e de facut. Practic facem un nou inceput.

Am deasemeni rugamintea de a scrie doar cei, care pot contribui efectiv.

Se impune ca Dl. Stefan Balcan sa-si deschida un cont in banca, asa cum a propus dl. Laurentiu/ laurschepsis, prin care sa il putem ajuta direct. Familia primeste din cate am auzit 1000 lei /luna, inclusiv indemnizatia de copii, suma insuficienta pentru trai.

Trebuie sa ne gandim cum putem ajuta membri familiei, ca sa ajunga sa se intretina singuri. aici ma gandesc la o meserie pentru dl. Balcan ( zidar, faiantar, etc) pe care sa o poata invata; la fel si o meserie pentru fata cea mare, Georginana, care are 16 ani, dar nu merge la scoala. O meserie ar putea sa ii dea noi perspective in viata si si-ar putea ajuta familia. actualmente pazeste casa, ca sa nu li se fure bunurile... printre care un o vitelus.

Mai sunt multe de pus la punct si asteptam ca cei implicati sa faca apel si la fortele noastre, pentru a imbunatati situatia acestei familii.

Am toata increderea in Pr. Adrian si in fundatia, respectiv dna Dana, care s-au implicat in rezolvarea acestui caz. Ii invit sa ne tina la curent cu cele intreprinse, precum si cu nevoile ce se ivesc in rezolvarea problemelor.

Multumesc pe aceasta cale si Dorinei, care s-a implicat, uitand pentru scurta vreme problemele de sanatate cu care se confrunta acasa.

As vrea sa va spun, ca in viata mea nu am intalnit un om mai smerit, ca dl. Balcan!
Sa incercam sa il ajutam in continuare si sa-i usuram putin sarcina prea mare pe care o duce singur pe umeri. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.10.2009, 03:13:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Binecuvantare

Cu aceasta ocazie rog pe Pr. Adrian/ Negroponte sa ne dea binecuvantare pentru aceasta actiune comuna.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.10.2009, 03:24:40
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit ASteptam binecuvantarea!

parinte Adrian, santeti deja angrenat in ajutorarea acestor copilasi , de aceea cu deosebit respect va rog si eu sa ne acordati binecuvantarea de-a merge mai departe, fara orgolii si ambitii, asa cu sufletul deschis cum am facut-o si pana acuma, sa ajutam si sa ne implicam in bunul mers al actiunilor umanitare legate de acesta familie din Tg.Bujor. Doamne ajuta-ne! cu deosebita stima, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.10.2009, 08:11:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Dacă ai căzut ridică-te ...

Mă bucur dragele mele prietene întru Domnul că nu v-ați lăsat doborâte de vrâjmaș și de urâtorul de bine care stă împotriva faptelor bune și vreți să mergeți mai departe.Sunt multe famili sărace fără ajutor dar, pe aceștia se pare că Dunezeu i-a luat sub aripa Lui prin voi crștine cu suflet minunat!
Să profităm de disponibilitatea celor două fundații umanitare care s-au arătat dispuse să ajute și ale altor creștini de pe forum care încă doresc continuarea acestei acțiuni și cu binecuvântarea părintelui să încercâm să mai facem un pas înainte.
După ce vom merge acolo vă vom ține la curent cu situația de la fața locului și vom ști ce mai este necesar pentru iarna care vine.Vom lua și datele pentru deschiderea contului pe numele tatălui găsind o persoană cu frică de Dumnezeu care să fie împuternicit și care să poată verifica la fel ca și titularul situația intrărilor și ieșirilor din cont ținând o evidență a cheltuielilor.
Să așteptăm binecuvântare de la părintele.Doamne ajută.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.10.2009, 14:47:29
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Domnul sa va binecuvanteze!Si Domnul Dumnezeu sa binecuvateze pe toti care au daruit si vor vrea sa ajute aceasta familie necajita cu putin din cele pamantesti,ca mai tarziu sa primeasca cele ceresti.Cu ajutorul lui Dumnezeu la inceputul saptamanii viitoare voi merge cu doamnele Dorina si Oana cu ce mai avem la acesti copilasi si tatal lor.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.10.2009, 20:01:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As vrea sa va intreb daca este stabilit deja in ce zi veti merge la Tg. Bujor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.10.2009, 20:22:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Părintle mi-a promis că vom merge luni.Avem ceva bagaje de dus.Chiar acum am mai primit de la o creștină niște hăinuțe ceva jucării.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.10.2009, 03:03:40
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cu ajutorul Domnului :Succes luni!

Imparateasa mea cea preabuna, nadejdea mea, Nascatoare de Dumnezeu, prietena sarmanilor, folositoarea celor neputinciosi si ocrotirea celor necajiti; vezi nevoia si necazul meu. Ajuta-ma ca sunt neputincios, hraneste-ma ca pe un strain. Stii nevoia mea, usureaza-ma de ea precum voiesti caci nu am alt ajutor afara de tine, nici alta folositoare grabnica, nici alta buna mangaiere decat numai pe tine, o, Maica a lui Dumnezeu, ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.10.2009, 08:04:09
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Imparateasa mea cea preabuna, nadejdea mea, Nascatoare de Dumnezeu, prietena sarmanilor, folositoarea celor neputinciosi si ocrotirea celor necajiti; vezi nevoia si necazul meu. Ajuta-ma ca sunt neputincios, hraneste-ma ca pe un strain. Stii nevoia mea, usureaza-ma de ea precum voiesti caci nu am alt ajutor afara de tine, nici alta folositoare grabnica, nici alta buna mangaiere decat numai pe tine, o, Maica a lui Dumnezeu, ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor. Amin.
Mulțumim Anca pentru rugăciune,este valabilă în orice zi! Nu am reușit ieri luni,să ajungem la Tărgu-Bujor pentru a duce lucrurile adunate.Deoarece este toamnă și au început deja ploile va fi din ce în ce mai greu să mergem acolo.Nădăjduiesc că vom avea vești cât de repede.

Cu mare bucurie vă spun că sunt pe forum câțiva creștini milostivi care discret,vor să trimită lunar câte o sumă modestă de bani ce le va suplimenta alocația și ajutorul de la stat,insuficiente pentru trailul lor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.10.2009, 12:51:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim, Dorina.
Te rog sa ne spui daca si in ce masura se implica si cele doua fundatii umanitare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciuni pentru copii urzicuta Generalitati 14 24.07.2012 22:28:09
Familia fara copii anonim97 Spiritualitatea ortodoxa 9 09.07.2011 00:24:12
rugaciune pentru copii ginabadea Pocainta 4 19.03.2010 01:38:42
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 13:31:55