Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.02.2009, 19:10:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AltulDesigur Vezi mesajul
Trec poate prin unul din cele mai grele momente din viata (ca sa glumesc un pic o sa spun ca de la meciul cu Suedia din '94 nu am mai fost asa suparat). Sotia m-a anuntat ca divorteaza pentru ca nu se mai simte in siguranta alaturi de mine. Siguranta financiara. Pana anul trecut castigam foarte mult, dar din vara lucrurile au inceput sa mearga din ce in ce mai rau la munca iar acum practic castig cam o treime din cat a fost...Ea in schimb are un servici bun, e in conducere si "creste" in continuu profesional. Ma simt tradat, mintit si "jucat" pe degete...Nu vreau sa va cer sfaturi, eu doar am simtit nevoia sa "vorbesc" cu cineva...
p.s azi ar fi trebuit sa sarbatorim 8 ani de castorie. Se pare ca data asta calendaristica e cu ghinion pana la urma...
Pentru ca ai spus ca nu vrei sfaturi, nu-ți voi da . Dar te rog să nu crezi in zile ghinioniste și incă ceva, este foarte bine că s-a intâmplat acest necaz al tău acum . E mult mai bine și in timp ai să-mi dai dreptate. Multă speranță in ce va fi să fie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.02.2009, 22:31:38
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa nu accepta divortul, ci ia act, cu regret, de esecul familiei. Nu exista nici un fel de slujba care sa anuleze Taina Cununiei. Atunci cand o instanta de judecata decide anularea contractului social prin care s-a intemeiat o familie, lucrurile sunt foarte simple: cuplul respectiv isi imparte pe din doua capitalul acumulat in anii de vietuire comuna si totul se incheie aici. In acest fel de atitudine, se pune accent pe libertatea persoanelor implicate si pe onestitatea de a recunoaste ca dragostea lor s-a stins, asa incat nu mai exista nici un motiv pentru a sta impreuna. Biserica are, insa, un cu totul alt fel de a gandi. Taina Cununiei nu este nici un contract, nici doar un juramant, ci este o unire intre doua persoane. Barbatul si femeia care se cununa devin o singura entitate inaintea lui Dumnezeu. Din aceasta cauza si responsabilitatea pentru mantuire revine ambilor, nu fiecaruia in parte pentru el insusi. Deci Biserica nu poate dezlega aceasta unitate din doua motive: 1) pentru ca nu este o simpla legatura contractuala, ci este o contopire reala a celor doua suflete, si 2) pentru ca unitatea aceasta nu o fac oamenii, ci Dumnezeu. Iar ceea ce a unit Dumnezeu, omul nu are nici voie, nici puterea sa desfaca.

Pentru ca Biserica are ingaduinta fata de slabiciunea fiintei umane. Prima casatorie este binecuvantata de Dumnezeu in mod deplin. Dar daca familia aceea se destrama din diferite cauze, Biserica le recomanda celor doi fie sa traiasca in castitate pana la finalul vietii (varianta cea mai potrivita), fie sa se recasatoreasca (varianta cea mai intalnita). In nici un caz Biserica nu este de acord ca cei doi sa aiba o viata libertina, avand drept pretext casatoria esuata. De asemenea, Biserica accepta ca un om poate gresi de doua ori consecutiv atunci cand isi alege partenerul de viata. Dar daca ajunge si la cel de-al treilea divort, persoana respectiva este sfatuita sa nu se mai casatoreasca, ci sa-si traiasca viata in castitate si pocainta. Al treilea divort este dovada faptului ca respectiva persoana, indiferent daca este barbat sau femeie, nu intelege care sunt principiile fundamentale ale functionarii familiei crestine. Din acest motiv, Biserica nu savarseste Cununia decat de maximum trei ori pentru o persoana. Si mai trebuie sa stii ca a doua si a treia Cununie nu sunt considerate Sfinte Tane, ci rugaciuni de binecuvantare. Taina Cununiei poate fi traita de o persoana doar o singura data in viata. (Petru Avram)
Buna seara!
Sunt in pragul "divortului de comun acord", si asta pentru ca domnia sa nu ma mai iubeste si a hotarat sa-si continue viata cu o persoana care la randul ei a divortat si a lasat in urma doi copii; nu as vrea sa intru in amanunte, dar eu unde ma situez in aceste conditii; ce as putea sa fac ca totul sa fie bine?
Exista acea problema ca imi iubesc familia si ma doare ca ei au ales o alta cale (eu as spune ca nu e calea potrivita, dar nu te pui cu ambitia unui om de a alege o cruce mai grea decat cea pe care a avut-o)
S-auzim numai de bine si Dumnezeu sa va ocroteasca in tot ceea ce faceti spe slava Lui.
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu miluieste-ne pre noi!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.02.2009, 07:52:22
AltulDesigur AltulDesigur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2009
Mesaje: 9
Implicit

Cristi, chiar daca am zis ca nu vreau sfaturi, de fapt asteptam ca cineva sa-mi raspunda. Situatia in care ma gasesc acum e cu atat mai neagra cu cat sunt departe de tara, nu am prieteni, familie, nimic. Sunt practic singur si m-am trezit ca dupa 8 ani de casnicie sa nu-mi mai recunosc sotia. Parca e alta persoana. Nu-mi vine sa cred cum imi vorbeste, cum imi ascunde ABSOLUT tot ce face, unde merge, cu cine se-ntalneste, pe ce cheltuieste banii..Si-a deschis un alt cont, scoate bani cash ca sa nu am nicio dovada pe ce cheltuieste banii...si multe alte mizerii. E greu tare sa descoperi ca omul de langa tine isi bate practic joc de...tine.E greu sa accepti ca nenorocitii aia de bani sunt totul si ca de fapt nimic nu mai conteaza pentru ea. Pana la urma iti dau dreptate Cristi, s-ar putea ca acest lucru pe care eu il vad rau acum sa fie de fapt inceputul Eliberarii.
Sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa nu ne ia mintile cu totul si sa fim sanatosi. Restul sunt amanunte, important e cu cine jucam la marcaj in meciul cu Serbia, ca aia joaca tare pe contraatac...
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.02.2009, 01:17:28
AltulDesigur AltulDesigur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2009
Mesaje: 9
Implicit

Si eu cunosc destule cazuri in care sotul controla absolut totul, iar saraca femeie era practic legata orintr-un cordon ombilical invizibil de cel caruia ar fi trebuit s-o iubeasca, s-o respecte si s-o faca fericita. Din pacate situatia la noi e cam pe dos. Niciodata nu am avut vreo banuiala ca sotia mea poate sa-mi ascunda atatea lucruri, sa se schimbe asa de mult doar in cateva saptamani si sa ma urasa cu atata patima. In ultimele saptamani am descoperit ca sotia mea isi uraste nu doar sotul ci si socri chiar si tara in care s-a nascut si din care a venit si in general cam orice lucru pentru care are legatura cu mine. Ultimele zile mi-a spus ca v-a pleca de-aici si va lua cam 75% din mobila, masina iar restul de datoriile/banii stransi ii vom imparti jumatate-jumatate. A sunat la administratia blocului in care noi locuim sa le zica sa ma dea afara de-aici dupa terminarea contractului (contract care se resemneaza in fiecare an). Nu vrea doar sa ma parasesca, vrea sa ma distruga cu totul Daca initial am fost de-acord ca in cazul unui divort sa nu facem mare tambalau si sa ne-ntelegem asupra bunurilor comune, acum imi dau seama ca de fapt..acest lucru nu se poate pur si simplu.
Hmm, si cand te gandesti cat caz face de faptul ca e fiica de preot (un om admirabil de altfel, la fel si mama-soacra). E la fel cum ai presupune ca un copil de politist nu va fura nicodata ceea ce e..cel putin improbabil.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.03.2009, 05:59:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AltulDesigur Vezi mesajul
A sunat la administratia blocului in care noi locuim sa le zica sa ma dea afara de-aici dupa terminarea contractului (contract care se resemneaza in fiecare an). Nu vrea doar sa ma parasesca, vrea sa ma distruga cu totul.
foarte trist, imi pare rau pentru ce ti se intampla. dar sa stii ca nu te lasa Dumnezeu de izbeliste, sunt sigura ca ceva bun e pe cale si pentru tine. Capul sus, nu dispera. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.03.2009, 19:29:01
slavoliub59 slavoliub59 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2008
Mesaje: 10
Implicit

Nu stiu de ce biserica nu recunoaste divortul,dar la a doua cununie ai nevoie de binecuvantarea chiriarhului,fara de care preotul nu are curajul sa citeasca molitfele in asemenea ocazii dar mai ales sa luam aminte si la cuvintele Sf.Ap.Pavel de la 1 Corinteni 7,15:".....caci Dumnezeu ne-a chemat spre pace".!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.04.2009, 20:37:36
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arkash Vezi mesajul
Buna seara!
Sunt in pragul "divortului de comun acord", si asta pentru ca domnia sa nu ma mai iubeste si a hotarat sa-si continue viata cu o persoana care la randul ei a divortat si a lasat in urma doi copii; nu as vrea sa intru in amanunte, dar eu unde ma situez in aceste conditii; ce as putea sa fac ca totul sa fie bine?
Exista acea problema ca imi iubesc familia si ma doare ca ei au ales o alta cale (eu as spune ca nu e calea potrivita, dar nu te pui cu ambitia unui om de a alege o cruce mai grea decat cea pe care a avut-o)
S-auzim numai de bine si Dumnezeu sa va ocroteasca in tot ceea ce faceti spe slava Lui.
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu miluieste-ne pre noi!
Pana la urma m-am dus sa-mi vad copilul si nu am putut decat sa constat ca la respectiva adresa locuieste acea persoana binevoitoare care tocmai a terminat procesul de divort si care se lupta ca si sotia mea (prietena lui) sa divorteze cat mai repede.
Va spun sincer ca nu stiu cum sa mai reactionez!!!
Din suflet va rog, ajutati-ma cu un sfat!!!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.04.2009, 03:41:24
AltulDesigur AltulDesigur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2009
Mesaje: 9
Implicit

Intre timp lucrurile curg "lin si frumos" spre divort... Sunt acuzat de tot felul de lucruri care mai de care mai ciudate.
Ma opresc aici pentru a nu fi acuzat si de faptul ca fac tam-tam pe forum. Sunt foarte-foarte dezamagit dar credinta ma ajuta sa trec peste numeroasele momente in care sunt cu adevarat "cazut". Dar o iau de la capat, zi cu zi, ceas cu ceas si astept sa...sa ce? Sa vad ce se-ntampla.
Sa fiti sanatosi la trup si la minte, si sa fiti tari in fata ispitelor de orice fel! Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.04.2009, 04:06:23
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AltulDesigur Vezi mesajul
Intre timp lucrurile curg "lin si frumos" spre divort... Sunt acuzat de tot felul de lucruri care mai de care mai ciudate.
Ma opresc aici pentru a nu fi acuzat si de faptul ca fac tam-tam pe forum. Sunt foarte-foarte dezamagit dar credinta ma ajuta sa trec peste numeroasele momente in care sunt cu adevarat "cazut". Dar o iau de la capat, zi cu zi, ceas cu ceas si astept sa...sa ce? Sa vad ce se-ntampla.
Sa fiti sanatosi la trup si la minte, si sa fiti tari in fata ispitelor de orice fel! Doamne-ajuta!

Tu trebuie sa fii tare, deoarece tu esti intr-o situatie critica acuma.
Sincer imi pre rau.

Roaga-te mult, ca sa te linistesti.
Paraclisul Maicii Domnului, al doilea, este atit de linistitor pentru mine.
Poate vrei sa-l incerci si tu?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.04.2009, 19:53:30
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Î[SIZE=2][SIZE=2]n Biblie termenul de desfrânare (adulter) este folosit și cu alte sensuri decât acela de păcat trupesc între femeie si bărbat. Desfrânare inseamnă orice altceva care ti-ar putea lua atentia de la lucrarea propriei mântuiri și de la Adevăr (Dumnezeu):

2 Cronici 5.25 "au început să se desfrâneze după dumnezeii popoarelor pământului aceluia"
Ieremia 3.13 "te-ai abătut de la Domnul Dumnezeul tău și te-ai desfrânat cu dumnezei străini sub tot arborele umbros și glasul Meu nu l-ai ascultat, zice Domnul."
[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]sau:
[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]Exod 20.17 "Să nu dorești casa aproapelui tău; să nu dorești femeia aproapelui tău, nici ogorul lui, nici sluga lui, nici slujnica lui, nici boul lui, nici asinul lui și nici unul din dobitoacele lui și nimic din câte are aproapele tău!"
[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]Matei 5.28 "[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui.[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]"[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]
[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]În acest caz câți dintre noi suntem curați !!

"Matei 19.vers 1 in jos....spune despre despartirea barbatului de nevasta....iar Isus le spune ucenicilor in vers 9:Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter.
1 Corinteni 7:10. Iar celor ce sunt căsătoriți, le poruncesc, nu eu, ci Domnul: Femeia să nu se despartă de bărbat!
11. Iar dacă s-a despărțit, să rămână nemăritată, sau să se împace cu bărbatul său; tot așa bărbatul să nu-și lase femeia."
[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]
Sunt înfricoșătoare citatele despre taina căsătoriei, dar să ne amintim [/SIZE][/SIZE][SIZE=2]și[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2] ce mai spune Scriptura, despre Sfânta Biserică:

Matei 18.18 "Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veți lega pe pământ, vor fi legate și în cer, și oricâte veți dezlega pe pământ, vor fi dezlegate și în cer."
1 Tim 3.15 "casa lui Dumnezeu, este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și temelie a adevărului".
Pe lângă situațiile de păcat carnal
[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]î[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]n afara casatoriei,[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] așadar Biserica poate motiva scriptural divorțul [/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]în următoarele situații:

Atunci când [/SIZE][/SIZE][SIZE=2]tatăl [/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]reprezintă o amenințare fizică pentru viața copiilor născuți sau nenăscuți. [/SIZE][/SIZE][SIZE=2]Î[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]n cazul acesta femeia isi poate sacrifica casnicia sau pe ea, după Cuvântul:
Ioan 15.13 " Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să și-l pună pentru prietenii săi."

O altă situatie de posibilă desfacere a casatoriei este aceea in care unul dintre soți a ascuns față de celălalt,(adică nu i-a spus inainte de casatorie, cu rea intenție), incapacitatea lui sexuală.
[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]Î[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]n aces caz, se consideră căsătoria intemeiată pe minciună[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] și[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2] imposibil de a se consuma trupește.
Sfântul Pavel pune tot timpul accent pe
[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]libertatea aceasta:[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]
1 Cor. 7.3-4 "Bărbatul să-i dea femeii iubirea datorată, asemenea și femeia bărbatului. Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia. 5. Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre. 6. Și aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă.
7. Eu voiesc ca toți oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul așa, altul într-alt fel."
Oricum, sotul sau soția in cauză nu este obligat/ă să desfacă căsătoria.

[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]În practica primelor secole creștine, experiența Bisericii inregistrează cazuri de desparțire a soților pentru considerente grave: ingerințe ale unuia din soti contra celuilalt, sau adulter. Interpretand epistola catre Corinteni, Sfantul Ioan Hrisostom spune: "este preferabil sa sfarami legatura casatoriei, decat cea a credintei". In caz de adulter, sau daca unul din soti obliga pe celalalt sa sacrifice idolilor, "nu ezitati - spune sfantul - sa va retrageti de indata ce el va crea zilnic certuri, pentru ca Dumnezeu ne-a chemat sa trăim in pace".
Un[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2] alt caz in care [/SIZE][/SIZE][SIZE=2]poate fi[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2] admisă desfacerea căsătoriei este atunci când unul dintre soți a apostaziat, indemnându-i pe copii la fapte anticreștinești[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] (îi obligă să treacă la secte[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2],[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] îi obligă să fure sau să se prostitueze etc)[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2] punându-le in pericol mântuirea și făcându-i fii ai Diavolului. În acest caz, păcatul amăgitorului poate fi mai mare și decât uciderea de sine:

Marcu 9.42 "Și cine va sminti pe unul din aceștia mici, care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui dacă și-ar lega de gât o piatră de moară și să fie aruncat în mare."

[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]Spre deosebire de atitudinea doctrinei romano-catolice in chestiunea divortului, Biserica Ortodoxa a pastrat același respect si o anume discreție, neintervenind cu hotarari brutale in viata familiei. Cum bine remarca Olivier Clement - vorbind despre gandirea lui Evdokimov - Biserica Ortodoxa nu are o "teologie a divortului; insa se intampla ca ea sa constate absenta durabila a iubirii". În fata acestui hiatus, ea nu se pronunță nici oficial, nici neoficial, ci "constata" și absolvă.



[/SIZE]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povesti de divort costel Nunta 61 18.08.2011 14:47:22
Divort... culianul Nunta 51 09.08.2011 18:02:50
Talmudul Babilonian- cel recunoscut de Sinagogile evreiesti podolski_2 Generalitati 27 03.07.2011 13:44:15
Cum oare nu L-au recunoscut evreii? Mikhael Iudaismul 349 08.06.2011 04:03:53
Motive de divort acceptate de Biserica Ortodoxa ioanspatar58 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 16:40:43