Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.01.2012, 11:26:33
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit Paraclisul Maicii Domnului complet

Unde pot gasi acest paraclis complet ? Am cartea cu acatistul si paraclisul si in unele locuri sunt ... pe care nu stiu cum sa le completez. Am cautat si pe internet si tot asa gasesc, pur si simplu nu ma pricep de unde sa completez acele puncte puncte.

De asemenea, am observat ca unele la unele pasaje scrie ca trebuie citite de preot, ar trebui sa sar peste ele ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.01.2012, 11:47:43
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Prietene Petre, zelul începuturilor se poate manifesta în două moduri diferite: fie se consumă intens și spectaculos ca un foc de artificii fără să lase nimic în urmă, fie pâlpâie discret și constant ca o candelă, mai pui puțin ulei și veghezi ca ea să rămână necontenit aprinsă. Prin 2009 parcă a mai fost cineva pe forum care vroia să se facă isihast, înaintea adevăratei îmbisericiri.

Nu căuta lucruri complicate, ia-o încet cu atenție și energie bine dozate, că drumul e lung. Pregătește-te pentru spovedanie și după aia primești și rugăciune potrivită.

PS - în atașament ai un document cu Paraclisul integral
Attached Files
File Type: doc Paraclisul Maicii Domnului.doc (72,5 KB, 93 views)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 11.01.2012 at 12:37:28.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.01.2012, 21:09:57
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit info

La Catedrala Patriarhala din Bucuresti se face Paraclisul Maicii Domnului in fiecare Duminica incepand cu orele 17.00.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)

Last edited by Ana-Maria N; 11.01.2012 at 21:16:58.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.01.2012, 10:56:27
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Unde pot gasi acest paraclis complet ? Am cartea cu acatistul si paraclisul si in unele locuri sunt ... pe care nu stiu cum sa le completez. Am cautat si pe internet si tot asa gasesc, pur si simplu nu ma pricep de unde sa completez acele puncte puncte.

De asemenea, am observat ca unele la unele pasaje scrie ca trebuie citite de preot, ar trebui sa sar peste ele ?
Presupun ca nu esti preot. In concluzie, trebuie sa sari peste partile respective.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2012, 00:08:14
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Prietene Petre, zelul începuturilor se poate manifesta în două moduri diferite: fie se consumă intens și spectaculos ca un foc de artificii fără să lase nimic în urmă, fie pâlpâie discret și constant ca o candelă, mai pui puțin ulei și veghezi ca ea să rămână necontenit aprinsă. Prin 2009 parcă a mai fost cineva pe forum care vroia să se facă isihast, înaintea adevăratei îmbisericiri.

Nu căuta lucruri complicate, ia-o încet cu atenție și energie bine dozate, că drumul e lung. Pregătește-te pentru spovedanie și după aia primești și rugăciune potrivită.

PS - în atașament ai un document cu Paraclisul integral
Merci pentru paraclis. De spoevdit m-am spovedit si paraclisul mi-a fost dat sa-l citesc de catre duhovnic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Paraclisul Maicii Domnului(stihuri alese) Iulia11 Muzica Bisericeasca 4 05.01.2013 17:41:58
paraclisul Maicii Domnului patricia2006 Generalitati 1 10.09.2012 02:31:53
Adormirea Maicii Domnului dan73 Generalitati 3 05.07.2012 17:22:32
iconita Maicii Domnului loredana Intamplari adevarate 8 25.09.2010 15:03:34
Adormirea Maicii Domnului partenie Diverse Sarbatori 20 15.08.2009 22:19:08