Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.04.2013, 14:06:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Am intalnit un raspuns la aceasta problema la Parintele Valentin Istrati:

"Biserica Ortodoxa nu desparte pe Hristos de Crucea Sa, devenita prin Inviere altar de jertfa vesnica, si nici nu desparte, rationalist, Crucea de Hristos Cel rastignit pe ea. In lumina Invierii, slava Crucii inunda umanitatea si universul, de aceea, Biserica se adreseaza ei ca unei persoane. De fapt, nu este un antropomorfism ori personalizare a unui obiect, ci Biserica se roaga, stiind ca, pentru vesnicie, Crucea este Hristos Cel rastignit. Acesta este si temeiul expresiilor de genul: "Bucura-te, Cruce, pazitoare a crestinilor” (Acatistul Sfintei Cruci). Sf. Apostol Pavel, amintind galatenilor mirungerea lor in chipul Crucii si constitutia cruciforma a fiintei umane spune: "O, galateni fara de minte, cine v-a ademenit pe voi, sa nu va incredeti adevarului, pe voi, in ochii carora a fost zugravit - Iisus Hristos Cel rastignit - " (Galateni 3, 1)."
Salut Marius,

Eu văd că părintele Istrati se joacă de-a cuvintele. "Crucea este Hristos"? "Slava Crucii inundă umanitatea și universul"? "Biserica se adreseaza ei ca unei persoane", dar "de fapt, nu este un antropomorfism ori personalizare a unui obiect"...

Hai să nu exagerăm.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.04.2013, 15:05:56
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Salut Marius,

Eu văd că părintele Istrati se joacă de-a cuvintele. "Crucea este Hristos"? "Slava Crucii inundă umanitatea și universul"? "Biserica se adreseaza ei ca unei persoane", dar "de fapt, nu este un antropomorfism ori personalizare a unui obiect"...

Hai să nu exagerăm.
Si Parintele Constantin Galeriu se joaca de-a cuvintele? Iata ce ne invata in acest sens:

"Cinstind crucea, aducem cinstire altarului de jertfa al Mantuitorului nostru. Mai ales in taina crucii, altarul e legat inseparabil de jertfa. Iar cinstirea adusa altarului-crucii duce la cinstirea Darului suprem, Fiul lui Dumnezeu, care s-a jertfit pe acest altar, si pe care, cum arata tot Sfantul Pavel, l-a instituit Dumnezeu Insusi. Caci "avem Arhiereu slujitor altarului si cortului celui adevarat, pe care l-a infipt Dumnezeu si nu omul" (Evr. VII, 1-2). Se descopera astfel o atat de adanca unitate intre Hristos si cruce, - altarul Sau. Hristos este nedespartit de crucea Sa. Pentru care Apostolul va si spune: "Am judecat sa nu stiu intre voi altceva decat pe Iisus Hristos si pe Acela rastignit" (I Cor, II, 2)."

Pe de alta parte, cred ca ai dreptate. Oare nu este o joaca, o palida incercare din partea noastra, a incerca sa exprimi in cuvinte negraitul tainelor dumnezeiesti? Dar, toata aceasta joaca, constituie deopotriva un demers extrem de serios, atunci cand este unita cu credinta, si, mai ales, cand este rod al cunoasterii lui Hristos. Multii dintre Sfintii Parinti si imnografii Bisericii, au scris sub forma poetica, marturisind despre tainele credintei in urma cunoasterii din "cercare" sau din experienta a lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.04.2013, 16:06:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Si Parintele Constantin Galeriu se joaca de-a cuvintele? Iata ce ne invata in acest sens:

"Cinstind crucea, aducem cinstire altarului de jertfa al Mantuitorului nostru. Mai ales in taina crucii, altarul e legat inseparabil de jertfa. Iar cinstirea adusa altarului-crucii duce la cinstirea Darului suprem, Fiul lui Dumnezeu, care s-a jertfit pe acest altar, si pe care, cum arata tot Sfantul Pavel, l-a instituit Dumnezeu Insusi. Caci "avem Arhiereu slujitor altarului si cortului celui adevarat, pe care l-a infipt Dumnezeu si nu omul" (Evr. VII, 1-2). Se descopera astfel o atat de adanca unitate intre Hristos si cruce, - altarul Sau. Hristos este nedespartit de crucea Sa. Pentru care Apostolul va si spune: "Am judecat sa nu stiu intre voi altceva decat pe Iisus Hristos si pe Acela rastignit" (I Cor, II, 2)."

Pe de alta parte, cred ca ai dreptate. Oare nu este o joaca, o palida incercare din partea noastra, a incerca sa exprimi in cuvinte negraitul tainelor dumnezeiesti? Dar, toata aceasta joaca, constituie deopotriva un demers extrem de serios, atunci cand este unita cu credinta, si, mai ales, cand este rod al cunoasterii lui Hristos. Multii dintre Sfintii Parinti si imnografii Bisericii, au scris sub forma poetica, marturisind despre tainele credintei in urma cunoasterii din "cercare" sau din experienta a lui Dumnezeu.
Părintele Galeriu a spus cu totul altceva. Nu a personificat-o, nu i-a spus "bucură-te", nu a identificat-o cu Cel răstignit pe lemnul ei.

Și eu cinstesc Crucea, la fel ca și Părintele Galeriu. Am acasă o icoană în formă de cruce care stă la loc de cinste lîngă celelalte icoane pictate. Respect simbolistica ei, accept afirmația "crucea înseamnă Hristos", în sensul că ne duce automat cu gîndul la Jertfa unică a Fiului pentru răscumpărarea noastră. Dar nu o identific cu Hristos, nu cred că este o ființă căreia pot să-i vorbesc și să-i aduc rugăciuni de laudă.

Mă întreb care este originea acestui acatist și dacă se citește și în alte biserici ortodoxe în afară de BOR.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.04.2013, 23:51:41
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

[quote=Florin-Ionut;513489]Nu a personificat-o, nu i-a spus "bucură-te", QUOTE]






„Sa se veseleasca cerurile și să se bucure pământul, marea să tresalte cu toată plinătatea ei, să se bucure câmpurile cu tot ce e pe ele
Atunci toți copacii pădurii se vor bucura de fața Domnului, că vine, vine să judece pământul.” – Psalmul 95, 11-12

Bucura-te sfanta cruce de fata Domnului care S-a rastignit pe tine!


„Domnul împărățește! Să se bucure pământul, să se veselească insule multe.”-Psalmul 96, 1.

Last edited by delia31; 05.04.2013 at 23:53:44.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Sfintei Cruci costel Diverse Sarbatori 6 14.09.2019 00:10:10
Acatistul Sfintei Cruci denissa Despre Biserica Ortodoxa in general 32 07.11.2017 22:11:51
Rugaciunea Sfintei Cruci cristi_1971 Intrebari utilizatori 0 26.09.2011 08:09:01
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 22:52:02
Semnul Sfintei Cruci alinnasser2010 Generalitati 22 30.05.2011 12:06:32