Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 08.11.2014, 12:15:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Reportarii sunt de la TVR Cluj (TVR se chinuie sa ramana cat mai neutra posibil, dand ceva pe post numai cand are dovezi sigure), si au sunat nu numai un popa, ci mai multi, avand confirmarea ca au primit "instructiuni" de la mitropolie.
Si eu ar trebui sa-i cred ? Dovada cu nume si prenume. Apoi discutam. In rest e campanie electorala si campanie impotriva BOR.
  #512  
Vechi 08.11.2014, 12:22:47
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

E cloaca de atei la TVR. Nu mai spun ca-s si basisti, asta conteaza mai putin pentru mine acum. Dar daca as fi un basist ateu m-ar duce capul sa fac un reportaj de asta si sa impusc doi iepuri dintr-o lovitura. Asa ca dovada sau gura . :)
  #513  
Vechi 08.11.2014, 23:20:06
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

N-am intrat niciodata pe-aici si probabil nici acum n-as fi facut-o daca nu as fi devenit dintr-o data interesat de votul ce urmeaza. In mod normal, nu ma asteptam la nimic bun fiindca de obicei, oricine devine presedinte, chiar oaie fiind, se transforma destul de curand in lup. Dar iata ca acest Iohannis pare sa fie din alt aluat. Ca-i protestant? Daca e alesul lui Dumnezeu, poate sa fie si samaritean! Nici acel neam nu era prea prietenos cu Hristos, dar de rastignit, l-au rastignit "cei de-ai casei"! Oricum, dintre conducatorii nostri ortodocsi, demult nu mai fac cinste lui Stefan, Mihai, Vlad sau Constantin Brancoveanu.
Cred ca, luat separat, orice roman isi doreste o Romanie in care sa se poata duce un trai decent. Strainatatea, oricate avantaje ar oferi, nu va linisti niciodata sufletele celor plecati. Stiu ca cei care vor vota impotriva propriilor vointe vor fi cu mult peste acel naiv 1% pe care-l avansa Iohannis. Sunt coplesitor de multi, fiindca acolo unde nu exista mijloace de influentare mediocra (o bere, doi mititei, o sacosa cu nimicuri sau chiar o suma modesta de bani) exista alte mijloace de constrangere, adica acelea de a-ti pierde un loc de munca pentru care oricum muncesti in conditii grele, in umilinta si pe bani putini, dar e singura sansa pe care-o ai, pentru a-ti ajuta familia. Votul acelor amarati, nu mai e o optiune personala si discreta, ci "la vedere", in fata unui "reprezentant" vigilent.
Asadar, teoretic, ce sanse ar avea Iohannis sa castige cursa? Desi intr-o simpatie aproape unanima, ar putea pierde mai mult sau mai putin "la mustata". Dar ar mai fi ceva. Iar acest ceva nu trebuie deloc neglijat. Iohannis spune ca are viziune si ca poate crea parghiile unui sistem prin care sa schimbe cartea de vizita a Romaniei. Iar eu, nu stiu de ce, dar il cred. Daca totusi, in urma milioanelor de copii, parinti sau batrani ramasi singuri, lacrimile si oftatul lor au ajuns in sfarsit la Dumnezeu? Daca totusi, rugaciunile parintilor pentru copiii lor, au ajuns in sfarsit la Dumnezeu? Daca totusi, rugaciunile adevaratilor monahi, care nu tin cont de daruri si influente, ci se roaga necontenit pentru binele acestui neam care incet-incet si-a pierdut si demnitatea si vlaga, au fost luate in calcul de Dumnezeu? Daca zecile (sau poate sutele) de suflete de sfinti cu sfinte moaste la care se fac pelerinaje aproape neincetat, au facut front comun si au mers "in audienta" la Mantuitor, sa-L roage pentru un conducator incoruptibil si bun-gospodar?
Eu nu stiu cine va ajunge Presedinte, dar stiu ca daca Dumnezeu vrea, va face El schimbarea in felul Lui special. Cum? Pai ar putea castiga Ponta, dar din anumite motive si-ar pierde (mai mult sau mai putin temporar - depinde de judecata lui Dumnezeu) functiile vitale... Pentru ca atunci cand minciuna si hotia ajung la rang de lege si sminteala, Dumnezeu nu ingaduie la nesfarsit raul si nedreptatea. Iar daca totusi ar fi asa, cati dintre romani ar considera asta un semn de la Dumnezeu, si ar catadixi sa multumeasca asa cum se cere unui crestin-ortodox? Cati dintre romani ar incerca sa puna umarul la treaba si nu s-ar mai complace in lamentabilul "Las' ca merge si-asa!"? Cati dintre romani n-ar mai accepta mita si ar fi capabili sa nu mai faca niciun compromis cu propria sa constiinta? Cati dintre romani ar avea acea viziune plauzibila pentru viitoarele generatii, si nu "praf in ochi" si "apa de ploaie"? Iata, votam, votam, votam de fiecare data si mereu realizam ca am fost inselati pana si de cei de langa noi, carora le oferim tot respectul din lume. Din experienta ultimilor ani am observat ca, daca nu raspunzi provocarilor, ba chiar reusesti sa-l indragesti pe cel ce te jigneste sau cauta sa-ti faca numai rau, (ma refer la persoane cu care involuntar intri in contact prin natura joburilor), daca nu te intereseaza laudele altora iar criticile, ti le asumi, desi toata lumea din jur are o alta parere in ce te priveste, daca urmezi pacea si o pastrezi CU ORICE PRET, cei mai aprigi dusmani sau parteneri egoisti, vor deveni in scurt timp nu doar cei mai buni aliati, dar niciodata nu mai au vreo dorinta sa te loveasca, ci dimpotriva. Iar asta se intampla chiar si la cei de unde niciodata nu se credea ca ar putea da dovada de caracter. Aici e numai darul lui Dumnezeu. Unde diavolul nu mai are nicio putere!
DA! Iohannis, ar putea face pace si cu cei mai lipsiti de caracter parteneri ai sai si ar putea urni din loc un sistem muribund si in totalitate compromis. Nu pentru ca ar sti sa manipuleze, ci fiindca ACESTA E TALANTUL LUI!

PS - Daca am suparat pe vreun simpatizant al celeilalte tabere, imi cer iertare. Ca oricare, imi doresc sincer tot ce-i mai bun pentru Romania! Asa sa ne ajute Dumnezeu LA TOTI!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #514  
Vechi 08.11.2014, 23:27:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Pt Mosh Neagul

Gand la gand cu bucurie!
Cat despre strainatate,ati spus exact ce simt si eu,avantaje pe un pamant pe care toata viata voi fi privinta stramb ca si un intrus!
Si nu este doar asta ci si dorul de toate!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #515  
Vechi 09.11.2014, 01:23:14
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Despre Iohannis nu neg ca ar avea intentii bune, nu neg ca poate in calitate de primar la Sibiu a facut si lucruri bune (si am incercat anterior sa analizez cat mai obiectiv cu putinta ce a facut ca primar la Sibiu), intradevar pare a fi mai serios decat multi altii, insa ca si presedinte- mai ales pe partea de politica externa a Romaniei- nu sunt convins ca ar face ceea ce cred ca ar fi necesar astazi pentru Romania!

As fi ales cu convingere un canditat la presedentie care sa spuna raspicat ca trebuie regandite complet relatiile cu UE si SUA, care sa spuna ca nu va mai accepta ca Romania sa fie doar o piata de desfacere si sursa de forta de munca ieftina pentru tarile bogate din UE, un presedinte care sa militez ferm pentru unirea Basarabiei cu Romaniei, un presedinte care sa puna accent si sa afirme public, clar si raspicat, ca va pune accentul pe reluarea relatiilor economice cu Rusia si China, insa din pacate Klaus Iohannis nu a spus aceste lucruri!

Prin anii 90', cand era presedinte Ion Iliescu, intrebat de un ziarist ce optiuni ar fi in politica externa a Romaniei- daca se are in vedere aderare la NATO sau o apropiere de Rusia, a raspuns: "Avem in vedere ambele optiuni". Si cred ca a procedat mult mai demn si mai corect, deoarece a aratat ca nu este dispus ca Romania sa intre in genunchi si sa cerseasca aderarea la NATO, cum din pacate a facut Emil Constantinescu ulterior, cand girand si acceptand agresiunea NATO asupra Iugoslaviei in 1999, a dat o proba de lasitate.
  #516  
Vechi 09.11.2014, 01:32:10
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Gand la gand cu bucurie!
Cat despre strainatate,ati spus exact ce simt si eu,avantaje pe un pamant pe care toata viata voi fi privinta stramb ca si un intrus!
Si nu este doar asta ci si dorul de toate!
Intradevar, cred ca printre straini poate fi greu, si desi nu am locuit nicioadata in strainatate, am rude plecate de mult timp in Spania , iar din ce mi-au spus la inceput intradevar a fost destul de greu.

Insa presupun ca atunci cand ai langa tine o persoana iubita, cand lucrezi intr-un domeniu care iti place, daca esti o fire mai sociabila si mai vesela, presupun ca in timp se reuseste si acomodarea intr-o tara straina.

Din pacate stiu ca in SUA relatiile intre vecini nu sunt cum este la noi in Romania- in sensul ca sa poti ai spune vecinului "hai Costica la o tabla, la un fotbal" sau sa aduni mai multi vecini in curtea casei si sa faci o petrecere ca la Moldova, cu hora si sarba pana dimineata!
  #517  
Vechi 09.11.2014, 08:24:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
As fi ales cu convingere un canditat la presedentie care (...) va pune accentul pe reluarea relatiilor economice cu Rusia si China, insa din pacate Klaus Iohannis nu a spus aceste lucruri!

Prin anii 90', cand era presedinte Ion Iliescu, intrebat de un ziarist ce optiuni ar fi in politica externa a Romaniei- daca se are in vedere aderare la NATO sau o apropiere de Rusia, a raspuns: "Avem in vedere ambele optiuni". Si cred ca a procedat mult mai demn si mai corect, deoarece a aratat ca nu este dispus ca Romania sa intre in genunchi si sa cerseasca aderarea la NATO, cum din pacate a facut Emil Constantinescu ulterior, cand girand si acceptand agresiunea NATO asupra Iugoslaviei in 1999, a dat o proba de lasitate.
Ehei, ce bine ne era noua cu rusii !

Dar nu va alarmati! Nu vom avea un presedinte protestant. Ultimele sondaje arata clar ca vom avea, ca si pana acum, un presedinte ortodox. Mai mult decat atat, el va fi urmasul politic al lui Iliescu. De fapt, nu ne-am obisnuit ca Secretarul General al Partidului sa fie, in mod firesc, Presedintele Romaniei ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #518  
Vechi 09.11.2014, 13:16:08
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ehei, ce bine ne era noua cu rusii !

Dar nu va alarmati! Nu vom avea un presedinte protestant. Ultimele sondaje arata clar ca vom avea, ca si pana acum, un presedinte ortodox. Mai mult decat atat, el va fi urmasul politic al lui Iliescu. De fapt, nu ne-am obisnuit ca Secretarul General al Partidului sa fie, in mod firesc, Presedintele Romaniei ?
In perioada 1964-1990, cand exportam masiv in URSS tractoare, utilaj de foraj petrolier, nave maritime, utilaj industrial marca CUG-Iasi, autoturisme ARO, troleibuze DAC, mobila (inclusiv produsa la Vaslui), textile-incaltamaminte, etc, da- cel putin pe plan economic- ne era mai bine cu URSS decat acum cu UE, cand suntem doar o piata de desfacere si sursa de forta de munca ieftina!
  #519  
Vechi 09.11.2014, 14:09:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In perioada 1964-1990, cand exportam masiv in URSS tractoare, utilaj de foraj petrolier, nave maritime, utilaj industrial marca CUG-Iasi, autoturisme ARO, troleibuze DAC, mobila (inclusiv produsa la Vaslui), textile-incaltamaminte, etc, da- cel putin pe plan economic- ne era mai bine cu URSS decat acum cu UE, cand suntem doar o piata de desfacere si sursa de forta de munca ieftina!
Bine, domnule, dar, in cazul acesta, va rog sa imi raspundeti cu toata seriozitatea la urmatoarea intrebare:
De ce nu va mutati cu 100 de kilometri mai la rasarit ? Veti fi intre moldoveni, nu intre straini. Moldova (=partea din ea luata de prietenii dintotdeauna ai romanilor: rusii) are relatii privilegiate cu Rusia. De ce, mai general vorbind, Iasiul e plin de moldoveni trecuti dincoace, pe cand Chisinaul nu e plin de moldoveni trecuti dincolo ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #520  
Vechi 09.11.2014, 14:42:58
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Sustin cu toate taria si fermitatea unirea stravechilor provincii romanesti- Basarabia, nordul Bucovinei, tinutul Hertei si insula Serpilor cu Romania, am condamnat categoric politica imperialista a tarismului si 'testamentul lui Petru cel mare", am condamnat agresiunea sovietica asupra Romaniei din 1940 si ocuparea de catre URSS a Romaniei pana in anul 1958.

Insa pragmatic vorbind, dincolo de vicisitudinile istoriei si de ce a fost (asa si cu turcii daca este sa analizam ca istoric am avut nenumarate conflicte, dar astazi avem relatii foarte bune cu Republica Turca), trebuie sa privim spre viitor, iar o colaborare economica romano-rusa nu poate avea decat efecte pozitive asupra economiei romanesti, cum de altfel s-a putut in perioada 1964-1990.

La intrebarea dumnevoastra- de ce nu sunt multi cetateni romani stabiliti in Basarabia: din cauza situatiei economice dezastroase de acolo, a lipsei locurlor de munca si a salariilor foarte mici.
Da- as locui in Chisinau cu cea mai mare placere, este un oras foarte frumos (pe care am avut ocazia sa-l vizitez de nenumarate ori in anii 1987-1998, am avut si neamuri pe acolo), oamenii de acolo si basarabenii in general sunt foarte primitori, ospitalieri, etc, dar in lipsa unui loc de munca stabil acolo, evident ca nu poti locui acolo!

Dupa anii 1994-1996 si multi rusi care fusesera adusi in Basarabia pe timpul URSS si erau in putere, buni de munca, tot din cauza desfiintarii fabricilor si a lipsei locurilor de munca, au plecat din Basarabia.
Multi basarabeni prefera sa munceasca la Moscova sau Sankt Petersburg, unde oricum salariile sunt net superioare celor din Moldova.
Subiect închis