Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.02.2012, 07:34:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
abuzul e periculos, dar trebuie cautata calea de mijloc. Nu poti lipsi copilul de dulciuri, dar le poti reduce aproape la maxim pe cele din comert. Dar de asemnea nu-i poti smulge copilului din manuta o caramea/ bomboana cand o primeste cu dragoste de la un cunoscut.
Loredana,

Țin să-ți amintesc de nenumăratele feluri de fructe care se găsesc pretutindeni prin magazine și la piață. Sînt dulciurile lăsate de Hristos pentru noi ca sursă de sănătate, dar și de zahăr, vitamine, minerale, antioxidanți șamd în proporție divină. Interesează-te la un nutriționist competent sau prin cărțile de specialitate ce înseamnă această proporție divină, deși parcă ți-am spus cîndva.

O, evident că poți să-i "smulgi" cu și mai multă dragoste bombonica. Dar copiii trebuie educați de mici despre lucrurile astea și, crescînd, vor înțelege treptat de ce nu sînt bune deși ceilalți copii le numesc gustoase. Dar ce ne facem cu părinții lor, care în ruptul capului nu vor să priceapă niște lucruri de bază în ce privește alimentația sănătoasă?!

Iată că vă dau o idee de ceva dulce: semințe crude cu miere de albine. E o gustare extelentă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 05:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 08:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54