Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 11.10.2013, 21:39:47
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
zilele acestea am cumparat pestisori de acvariu. Am cumparat 6 goldfish (carasi aurii) foarte simpatici . Am descoperit lucruri foarte interesante. Sunt inteligenti, prietenosi , ma cunosc deja dupa chip si stiu cand vreau sa ii hranesc. Se gudura, ma privesc, se joaca si isi manifesta bucuria atunci cand vin acasa.
Iata ca acum privesc cu alti ochi pestisorii, si ma gandesc totusi ca omul pescuieste de cand se stie pentru a se hrani. Nu as fi eu total deplasata sa vin si sa spun ca cei care pescuiesc pestii din ape sunt criminali? Doar vad acum cu ochii mei ca pestii au si ei modul lor de viata, (hrana, somn caci da dorm, joaca, si tot ceea ce tine de viata lor) . Sau ce ar fi sa ne adunam in grupuri si sa protestam impotriva celor care omoara crocodili. Au si crocodilii dreptul la viata, nu? au si ei modul de existenta, nu? ce vina au ei ca ataca omul, nu? Ei, nu vi se pare deplasat?

iata vin cu o alta idee. Avem caini multi? prea multi? sa ii exportam la asiatici ca pentru ei cainele este o delicatese pe mesele lor cam asa cum este porcul sau vaca la noi. Adunam si ceva bani la buget.

Deci cred ca e nevoie de o judecata dreapta fara sa cadem in extreme. Iubim animalele dar cand este nevoie le si omoram.
Bune comparatia cu crocodilii!

Ar fi o idee extrem de buna exportul, dar si intrebuintarea acestora pentru manusi sau alte lucruri folositoare cum se facea pe vremuri in Romania!
Reply With Quote
  #442  
Vechi 14.10.2013, 16:01:48
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Aha,si cum iti arati dragostea de el ca sa nu mai stea amaratul in strada?
Ahhhh deci omorarea lor cu sange rece este dovada dragostei vizavi de animal ca sa nu mai sufere...vai ce poveste duioasa...
Yasmina, ce intelegi prin omorarea cainilor cu sange rece??!!

Romanii sunt tare milosi si buni. Chiar si cand au de suferit de pe urma cainilor ei nu isi fac singuri dreptate, cu toate ca ar putea. Ii tolereaza pe stazi, cu toate ca le fac mari neplaceri si se expun la mari pericole, doar ca sa nu le faca rau cainilor. Dar aceasta s-a intors impotriva omului, semn ca dragostea nu este suficienta daca nu este insotita si de ratiune sau mai bine spus de intelepciune.
Reply With Quote
  #443  
Vechi 14.10.2013, 16:12:17
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Ce sa zic....sunt pentru adoptie nu ucidere....sa fim crestini...si sa intelegem situatia.....la baiatul acela ar fi alte cauze...in fine Dumnezeu va judeca....oricum oamenii sunt de multe ori mai rai ca animalele, fiindca gandesc....
Reply With Quote
  #444  
Vechi 14.10.2013, 16:32:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Au aratat si aici la televizor in ce mod prind hingherii cainii de pe strazi.
Cu doua bete cu laturi, ii taraie, cainii urla de durere. Oribil.
Sunt scene care misca si pietrele. Eu nu stiu cum pot unii...
Da, este vorba de sange rece, altfel nu e posibil.

Si nu stiu de ce copilasul ala nu este lasat in pace si i se pun spinare acum tot felul de cruzimi si oribilitati. Ca vai, pentru el se face acum totul.
Si nu vine inca nimeni sa spuna adevarul, ce s-a intamplat acolo.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #445  
Vechi 14.10.2013, 16:58:09
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

@Yasmina

Pai ce ar trebui romanii sa faca ptr. a scapa de cainii de pe strada? Nu se mai poate sa fie sute de mii de caini pe strada. Au fost atatea incidente. Omul de afaceri japonez ucis de caini, sute de mii de oameni la spial ptr. ca au fost muscati de caini, copiii care mor (nu doar acest baiatel a fost ucis de caini). Eu personal nu cred ca ar trebui omorati toti cainii deodata, ci doar cei f.agresivi. Si eu cred ca sunt destui agresivi. Iar cei blanzi sa fie dusi in adaposturi care ar trebui finantate de cei care iubesc cainii, nu de stat. In SUA cei care se ocupa de animale fac voluntariat si traiesc din donatii. Bine, si un buget mic de la stat, dar care nu acopera marea majoritate a cheltuielilor. Eu am fost la un adapost de animale, nu in Bucuresti, ci in Brasov. Adapostul era undeva in afara orasului, normal, si curtea era impartita in tarcuri. In fiecare tar mic erau vreo 5-10 caini. Se calcau in picioare. Ploua peste ei, ningea peste ei. Adaposturile din Ro nu sunt nici pe departe ca cele din SUA sau din alte tari din Vest.

Problema la noi este ca iubitorii de animale nu vor nici sa se implice, dar nici sa fie eutanasiati cainii care nu sunt adoptati in 14 zile. Legea cam asa spune: cainii care nu sunt adoptati in 7 sau 14 zile sa fie eutanasiati. Deci daca iubitorii de caini nu fac nimic ptr. a fi bine si cainilor, dar si oamenilor, atunci ceilalti cetateni o sa ia problema in mainile lor si vor rezolva cum cred ei ca e mai bine.

Si in Romania sunt stapani de caini care isi lasa cainii de rasa de atac slobozi prin parcuri. Si in Romania au fost oameni muscati si omorati de caini de rasa. Chiar a fost un caz in presa. Un posesor de caine de atac a fost trimis la inchisoare 6 luni(prea putin) ptr. ca cainele sau, un rotwiler cred, a omorat copilul vecinilor. Daca romanii se comporta cum se comporta cu cainii maidanezi, adica aproape de divinizare, cred ca iti poti imagina cum se comporta cei care au cine.

Legea exista, dar nu se aplica. Legea spune asa: cainele trebuie sa fie in lesa, cu botnita si sa se stranga dupa el. E si parcul oamenilor nu doar al cainilor maidanezi si cu stapan.

A, unele rase au fost create de om, nu de Dumnezeu. Pitbull a fost creat de om, de exemplu. Si mai sunt. Cand incruciseszi rasele si faci ce faci, nu este o joaca de-a Dumnezeu? Caci au fost multi caini cu probleme tocmai din cauza incrucisarilor astea. Mutatii genetice si ce mai fac.

Eutanasierea cu injectie letala nu e cu sange rece. Asa fac toate tarile din Vest. Zilnic in vest sunt eutanasiati caini, pisici, papagali, cai etc.

Foarte interesant ca nimeni nu mai face scandal ptr. ca orfelinatele de tip comunist inca mai exista si in prezent in 2013. Nimeni nu face scandal ca acei copiii sunt neingrijiti, ca sunt folositi de tot felul de oameni, ca au probleme etc. Nu am vazut proteste in strada impotriva acestor orfelinate. Oamenii se fac ca nu exista.
Reply With Quote
  #446  
Vechi 15.10.2013, 15:49:31
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Au aratat si aici la televizor in ce mod prind hingherii cainii de pe strazi.
Cu doua bete cu laturi, ii taraie, cainii urla de durere. Oribil.
Sunt scene care misca si pietrele. Eu nu stiu cum pot unii...
Da, este vorba de sange rece, altfel nu e posibil.

Si nu stiu de ce copilasul ala nu este lasat in pace si i se pun spinare acum tot felul de cruzimi si oribilitati. Ca vai, pentru el se face acum totul.
Si nu vine inca nimeni sa spuna adevarul, ce s-a intamplat acolo.
Cainii se pot prinde si in alt mod, mult mai eficient si mai putin traumatizant. Am vazut si eu cum prind cainii si cum se zbat acestia sa scape, pentru ca nu le convine situatia. Imagini cu oameni sau copii ce sunt muscati in timp ce merg normal pe strada nu au aratat? Asta da oribil!! Scenele astea poate ar misca inimi, ca pietrele se mai misca...Nici eu nu pot sa inteleg cum vor unii sa lase cainii in strada dupa ce atatia oameni sunt muscati, chiar nu le este mila si de semenul lor? Sange rece sau suflet rece...?!
Reply With Quote
  #447  
Vechi 15.10.2013, 16:14:15
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Au aratat si aici la televizor in ce mod prind hingherii cainii de pe strazi.
Cu doua bete cu laturi, ii taraie, cainii urla de durere. Oribil.
Sunt scene care misca si pietrele. Eu nu stiu cum pot unii...
Da, este vorba de sange rece, altfel nu e posibil.

Si nu stiu de ce copilasul ala nu este lasat in pace si i se pun spinare acum tot felul de cruzimi si oribilitati. Ca vai, pentru el se face acum totul.
Si nu vine inca nimeni sa spuna adevarul, ce s-a intamplat acolo.
Pai s-a spus adevarul , copilul a fost omorat de caini maidanezi, care au atacat in haita. Unul era chiar cu sange pe bot, sangele copilului. Asta da chestie oribila, care ar misca si pietrele. Nu se pune nimic in spatele acestui copil, se face ce era normal sa se fi facut de mult timp. Probabil ca si copilul care a fost omorat urla de durere dar se pare ca sunetul acesta nu a fost destul de puternic pentru a fi auzit de iubitorii de animale, care inca ii caineaza pe bietii caini prinsi de hingheri, nu stiu in ce mod ar trebui sa fie prinsi acesti caini pentru ca sa fiti d-voastra si restul multumiti.

Probabil ca printre cainii prinsi se afla si cainii care l-au omorat pe Ionut, va dati seama ca luati apararea unor animale ucigase?

Last edited by aubergine; 15.10.2013 at 16:17:45.
Reply With Quote
  #448  
Vechi 15.10.2013, 17:16:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Exact.
Uite o demonstratie foarte la obiect cum un sentiment nobil precum e mila poate deveni un soi de instrument de prost gust al unei ratiuni defecte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #449  
Vechi 15.10.2013, 17:30:21
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Pai s-a spus adevarul , copilul a fost omorat de caini maidanezi, care au atacat in haita. Unul era chiar cu sange pe bot, sangele copilului. Asta da chestie oribila, care ar misca si pietrele. Nu se pune nimic in spatele acestui copil, se face ce era normal sa se fi facut de mult timp. Probabil ca si copilul care a fost omorat urla de durere dar se pare ca sunetul acesta nu a fost destul de puternic pentru a fi auzit de iubitorii de animale, care inca ii caineaza pe bietii caini prinsi de hingheri, nu stiu in ce mod ar trebui sa fie prinsi acesti caini pentru ca sa fiti d-voastra si restul multumiti.

Probabil ca printre cainii prinsi se afla si cainii care l-au omorat pe Ionut, va dati seama ca luati apararea unor animale ucigase?
1. Unde erau oamenii? De ce n-a fost auzit acel copil urland? Eu asta nu inteleg.
De ce n-a putut fi salvat?
Nu, nu s-a spus totul. Ceva nu este clar pentru mine. Copilul ala putea fi salvat si nimeni n-a stiut de el, nu a auzit sau vazut. Asta nu intelege nimeni.

2. Cainele care l-a atacat inteleg ca a fost prins de atunci si s-a analizat sangele de pe bot. Sau nu?

In rest nu mai spun nimic. Ani de zile nu s-a facut nimic si acum vina cade tot pe noi. Mie mi-e mila si de copil si de animale. Si nu am nici o vina. Nu eu am aruncat animale pe strada. Si nici ele nu au vina pentru destinul lor.

@Ekaterina - ba da, au aratat si o femeie inconjurata de caini. Si au explicat situatia. Da, cainii pot fi prinsi si prin alte metode. Dar cui ii pasa?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #450  
Vechi 15.10.2013, 19:25:56
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Cainii se pot prinde si in alt mod, mult mai eficient si mai putin traumatizant. Am vazut si eu cum prind cainii si cum se zbat acestia sa scape, pentru ca nu le convine situatia. Imagini cu oameni sau copii ce sunt muscati in timp ce merg normal pe strada nu au aratat? Asta da oribil!! Scenele astea poate ar misca inimi, ca pietrele se mai misca...Nici eu nu pot sa inteleg cum vor unii sa lase cainii in strada dupa ce atatia oameni sunt muscati, chiar nu le este mila si de semenul lor? Sange rece sau suflet rece...?!
Dar nu cred ca se zbat si urla de durere, ci pentru ca au fost prinsi. Ura de frica si ptr. ca li se ia libertatea. Durere fizica ma indoiesc ca au. Si porcul urla numai daca il atingi, dar nu il doare, ci face asa ca sa pleci tu. :)

Last edited by Parascheva16; 17.10.2013 at 14:02:10.
Reply With Quote
Răspunde