Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 11.10.2012, 22:36:25
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar ce iute ești! Da. Rândul tău.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 11.10.2012, 22:37:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

O biserica iluminata pe timp de noapte.
Attached Images
File Type: jpg bisericajoc.jpg (21,2 KB, 10 views)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 11.10.2012, 23:07:10
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Manastirea Nămăiești

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Prin urmare, e rândul meu.
Ataşament 4754

Indiciu: e în același județ cu mânăstirea Cetățuia (și în care mă aflu și eu acum, dar nu m-am învrednicit s-o vizitez).
Ce coincidență !! Exact poza asta mă pregăteam și eu să postez :)
Reply With Quote
  #284  
Vechi 12.10.2012, 00:54:15
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cred că Cetățuia. Dar nu știu despre ce sfânt e vorba.
Corect, Manastirea Cetatuia. Este vorba de Sfantul Ioanichie Schimonahul de la Cetatuia. Mai multe despre acest Sfant gasesti aici
http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...uia-73086.html
Reply With Quote
  #285  
Vechi 12.10.2012, 01:05:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Mănăstirea Dervent, din jud. Constanța. :)

http://www.crestinortodox.ro/biseric...t-i-68158.html
Da, asa este. Aici se gasesc si patru pietre in forma de cruce. Acestea au crescut din pamant in locul in care au fost martirizati un preot si trei fecioare.

Foarte multi bolnavi aflati in suferinte, aflati in primejdii si necazuri, cu diferite boli si fara nici o speranta au gasit alinarea in suferinte si tamaduirea, numerosi ologi, schiopi, surzi, muti care au venit aici cu credinta s-au tamaduit, unii dintre ei si-au lasat chiar bastoanele si carjele in acest loc spre marturie si spre incredintarea altor persoane ca aceste Sfinte Cruci sunt purtatoare de har dumnezeiesc si tamaduitoare, purtatoare de leac, asa se mai numesc in popor.

Reply With Quote
  #286  
Vechi 12.10.2012, 01:18:51
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
O biserica iluminata pe timp de noapte.
Biserica Barboi din Iasi. Are hramul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel. A fost construita de vornicul Ioan Ursu Barboi pe fundatia unei biserici datand din 1615 (Sfanta Vineri). Aici se afla o frumoasa icoana cu Maica Domnului

Reply With Quote
  #287  
Vechi 12.10.2012, 10:04:42
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul


Ce coincidență !! Exact poza asta mă pregăteam și eu să postez :)


In aceasta imagine nu este Min. Cetatuia .

Este Min. Namaiesti - Arges !
Va rog verificati bine ! Ati gasit imaginea inserata la "Cetatuia" dar daca aveti rabdare veti vedea ca si scrie ce minastire este . Deobicei siteurile de imagini intotdeauna cind ii soliciti ceva dau ca raspuns un amalgam incorect de imagini . Mai ales ca unele din imagini nici nu sunt nominalizate.
Am sa va postez eu Min. Cetatuia .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 12.10.2012 at 10:21:49.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 12.10.2012, 10:28:52
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Știm, frate, că e Nămăiești. Am spus doar că e în același județ cu Cetățuia, care fusese postată anterior.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 12.10.2012, 10:36:11
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Aceasta este cea mai reprezentativa imagine cu schitul Cetatuia-Negru Voda.
Observati atenti imaginea, atita curte are , cit o vedeti in poza, adica aproape inexistenta , deoarece minastirea este facuta chiar pe un virf muntos. Nu pe un platou sau nici macar un micut platou muntos , ci pur si simplu pe un virf de munte , prelucrat citusi de putin pt. a oferi conditii vitrege de spatiu si trai .
Desi i se spune "Athosul Romanesc" (cu toate ca multe minstiri din tara au inceput sa-si revendice acest nume !) minastirea este mult mai asemanatoare minastirilor de la Meteora decit altora.
Priviti acum si la imaginea postata initial ! Ce curte sau ce spatiu are pe linga ea ? Se compara cu Cetatuia ?

Asadar , imaginea postata anterior este Min. Namaiesti, situata la 25 km de Cetatuia, minastire de maici, cu viata idioritmica si detine o icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului despre care legenda spune ca a fost adusa chiar de catre Sf. Ap. Andrei (care a ajuns chiar prin locurile Cimpulungului Muscel) si este din cele 3 pictate de Sf. Ap. Luca medicul .
Daca min. Namaiesti este 1/3 ingropata in stinca muntelui , min. Cetatuia are biserica veche cu 1/4 inafara peretelui muntos .
Min. Namaiesti nu are decit o singura biserica , care se si vede in imaginea postata de sora ... pe cind schitul Cetatuia are si o biserica noua , in stil maramuresan , care si ea se vede in imaginea postata de mine .
Attached Images
File Type: jpg cetatuia-negru-voda-8.jpg (48,5 KB, 11 views)
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #290  
Vechi 12.10.2012, 10:40:47
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Știm, frate, că e Nămăiești. Am spus doar că e în același județ cu Cetățuia, care fusese postată anterior.
Va rog sa ma iertati pt. graba mea nejustificata si incercati sa dati uitarii sila pe care vi-am facut-o intervenind cu neatentie in acest joc !

Iertare !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Onestitatea in vorba si in gand NECTARIE Generalitati 0 07.01.2011 13:24:56
Întrebare despre revelionul la mănăstire camy_d Despre Biserica Ortodoxa in general 18 28.12.2010 00:06:13
Biserica Poporului/Manastire vs Camin/Ajutoare/Azile/Locuinte Unomoarecare Generalitati 11 15.07.2010 15:51:35
De vorba cu Parintele Gh. Calciu Pannihis Mari Duhovnici si predicile lor 3 03.12.2008 18:47:18
Urgent...nu e vorba de bani pacatoasa Umanitare 3 29.11.2007 01:17:12