Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 27.04.2016, 15:33:27
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

E bine că mai vine și câte unul care vorbește de aspectele duhovnicești, pentru că mi se pare că există tendința de a trata postul negru ca pe un sport extrem.

El n-a fost practicat la modul ăsta de către postitorii din Biserică, ci ca un sprijin de mare folos în lupta cu păcatele și patimile, ca un puternic ajutor pentru curățirea sufletului și a minții, ca un catalizator al rugăciunii, fără de care postul nu aduce roade duhovnicești.

E foarte utilă împărtășirea experiențelor pe care le-ați avut, pentru că există, într-adevăr, riscuri. Dar nu numai pentru trup; riscurile duhovnicești sunt și mai mari și, de aceea, pe lângă rugăciune, postul – mai ales cel total – trebuie însoțit și de spovedanie deasă.

Iar mai cu seamă în Săptămâna Patimilor, în care ne aflăm, postul e rânduit de Biserică pentru a ne face părtași, prin jertfa noastră, jertfei lui Hristos. Și din motivul ăsta cred că, pentru cel care ține post aspru în zilele astea, participarea la Denii este cel puțin la fel de importantă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #422  
Vechi 27.04.2016, 16:18:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Sunt de acord cu Cristian si cu Trimisul.
Cred ca ceilalti intr-adevar tin anumite regimuri doar si nu post bisericesc.

2. Red Rose - citeam ca ai 50 kg la 1,70 si ceva. Nu te supara dar asta este foarte putin. Esti prea slaba. Calculeaza-ti si BMI si vezi cat este.
Daca tu manci lacto-ovo-vegetarian, atunci e bine, dar vezi si ce anume si ce cantitati. Mananca mai bine.

Si sportul trebuie facut cu moderatie.
Eu nu inteleg aceste sali de fitnes. Mi se pare ca sunt pentru facut muschi.
O femeie sa faca 50 de flotari si inca alte cele? E prea mult, zic eu.

In general eu sunt de parere ca pentru organism este mai bun un sport armonios, care sa nu faca muschi, ci sa dezvolte armonios si echilibrat tot organismul si sa faca bine si la psihic.
De ex: inot, dans, forme de aerobic, plimbari, patinaj, gimnastica.
Nu-mi plac muschii nici la barbati si nici la femei.

Post si sport sau munci grele - nu stiu cum se impaca. Am citit o experienta a lui Red Rose si nu cred ca este bine sa tragi asa de tine. Ori, ori.
Stiu ca sportivii trebuie sa respecte un anumit regim alimentar si de viata. Altfel nu functioneaza.

Cu postul alimentar mai spun ca depinde de organsimul fiecaruia.
Si eu cred ca trebuie sa ai liniste si odihna in acea perioada.
De altfel rostul postului duhovnicesc este, asa cum a scris Cristian pentru a intra in legatura cu Dumnezeu si a te ruga si curatii mintea si sufletul si etc. si nu de a trage la jug sau a face sport.
Nici pentru a-ti da sufletul de stres la serviciu.

Eu sincer nu stiu cum rezistati la post negru.
Am tinut vegan (postul normal) si am facut (iar) criza de hipocalcemie si ce-o mai fi lipsit.
Mai am si ceva stres in perioada asta. Nu mai spun...
Acum am reintrodus lactate si mi-e mai bine. M-am impartasit inainte de asta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 27.04.2016 at 16:32:22.
Reply With Quote
  #423  
Vechi 27.04.2016, 19:43:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Dacă ați citit cu atenție mai sus povestirea despre încercarea lui Dobrivioe, acolo Sfîntul Nicolae Velimirovici spune clar:
Apoi ne-am ridicat
și două ore ne-am rugat stând în picioare, fără cuvinte. „Roagă-te cu
mintea, fără să miști limba, fiule. Dumnezeu știe gândurile noastre.
Postul nu are nici un rost fără rugăciune, ba chiar poate să strice,”
mi-a spus.
Absolut toți Sfinții care pomenesc de post indică obligatoriu prezența rugăciunii în paralel. Sf Ioan Gură de Aur, Isac Sirul, Ioan Postitorul, Simeon Stîlpnicul șamd.

Cine nu se roagă în afara postului nu se roagă nici în post, oricum ar fi el. Cine practică rugăciunea o face indiferent că e săptămîna patimilor sau cea luminată. Postul e ca armă suplimentară de luptă împotriva păcatelor, dar are și avantaje pe plan spiritual din moment ce trupul se curățește, se vindecă și mintea este mai limpede, rugăciunea mai de calitate.

Din nou citez din textul de mai sus:
„Parcă ai fi o babă! Și mai spui că vrei să fii călugăr? Ești plin de
murdărie în trup și în suflet, și cu toate acestea ai pretenția să devii
măreț și strălucitor! Oare nu simți că în tine arde mizeria și că
împrăștii duhoare? Dacă îți dorești binele, și dacă vrei ca încă din
viața asta pământească să vezi împărăția lui Dumnezeu, stai, fă-ți
treaba ta și roagă-te cum îți spun eu!”
Problema cea mai gravă e că s-a perdut practica asta sănătoasă, acum muți consideră că numai cei aleși pot s-o facă sau numai unii călugări. Da, trebuie să subliniem partea tehnică tocmai ca mărturie încurajatoare pentru acei oameni care nu conusc tehnica, pentru bolnvii pe care medicina modernă nu-i poate ajuta.

Oricine nu consideră subiectul demn de investigat pierde informații prețioase pentru el însuși, dar și pentru cei din jur. M-am convins de-a lungul timpului că e genul de apel pe care Hristos l-a practicat: o dată îi invita pe oameni la pocăință; cine are urechi de auzit aude.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #424  
Vechi 27.04.2016, 22:28:39
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Așa da. Tu poate ai arătat de mai multe ori aspectul duhovnicesc al postului, însă n-am fost eu pe fază și mi s-a părut că accentul cade pe latura tehnică și fiziologică.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #425  
Vechi 28.04.2016, 12:46:00
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Red Rose - citeam ca ai 50 kg la 1,70 si ceva. Nu te supara dar asta este foarte putin. Esti prea slaba.
Sophia,crede-ma pe cuvant ca nu-s prea slaba..sunt chiar ok..(am zis 50 si ceva...)si eu ma simt bine in pielea mea.Remarca ta imi aduce aminte de o replica a unui tip de la sala,venit de peste Prut...cand ne-am cunoscut, am schimbat 2-3 vorbe si mi-a zis ca la ei,"femeia frumoasa e cea multa"..:)Avea chiar o doza in compasiune in ochi cand mi-a spus asta... ce sa faci, nu poti sa placi la toata lumea..:)
O alta doamna in vestiar m-a intrebat daca sunt fotomodel..:) I-am zambit politicos si i-am spus ca nu...
Oricum, nu fac sport pentru ca-mi pasa cum arat ci pentru sanatate si pentru a pune ordine in viata mea...Alaturi de post si rugaciune , efortul fizic m-a ajutat sa trec peste niste momente f grele... Si inca ma mai ajuta..:)


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu inteleg aceste sali de fitnes. Mi se pare ca sunt pentru facut muschi.
O femeie sa faca 50 de flotari si inca alte cele? E prea mult, zic eu.
Nu-mi plac muschii nici la barbati si nici la femei.
Daca m-ai cunoaste si m-ai vedea in realitate, ti-ai da seama ca sunt departe de a fi Arnold Schwarzenegger ..Nu vreau sa ajung varianta lui feminina, fii pe pace...Si la sala daca te duci, poti sa optezi ce exercitii faci: cardio-banda, stepper, bicicleta, sunt pt slabit si ars calorii sau dimpotriva daca vrei sa dezvolti muschi, faci exercitii de forta-gantere, fiare, etc..
Sa nu crezi c-am ajuns la performanta sa fac 50 de flotari odata..nu, in nici intr-un caz..N-am musculatura atat de dezvoltata..Le fac pe rand(la inceputul programului 50 de flotari in serii de cate 10-15, depinde cum rezist), mai fac apoi cardio-banda de alergat sau stepper minim 40 min, apoi gantere, iarasi vreo 50 de flotari si inchei cu abdomene..
Si flotarile sunt de mai multe feluri, sa stii..mai grele, mai usoare....Eu fac in total 100 de flotari de alea normale (usoare)...La Flotari spartane de pilda, cu siguranta n-as reusi 100..:) Ce sa mai zic de flotari la adancime, cu 2 scaune..:)
Imi cunosc limitele si stiu pana unde sa le imping, crede-ma..:)


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cu postul alimentar mai spun ca depinde de organsimul fiecaruia.
Si eu cred ca trebuie sa ai liniste si odihna in acea perioada.
De altfel rostul postului duhovnicesc este, asa cum a scris Cristian pentru a intra in legatura cu Dumnezeu si a te ruga si curatii mintea si sufletul si etc. si nu de a trage la jug sau a face sport.
Sunt de acord cu tine, Sophia...Nu stiu altii cum sunt (ca sa-l citez pe Creanga), dar pe mine personal ma ajuta enorm sportul, cel putin cardio...efortul prelungit si constant(cel care te face sa transpiri si sa arzi calorii) iti induce o stare de liniste,pace interioara, multumire si impacare...Sunt de fapt hormonii fericirii cei care lucreaza..:) Daca mai adaugi la asta si o rugaciune din toata inima la Dumnezeu, zau ca face minuni..
Revenind ontopic, multumiri lui Alin si Florin pt informatii...M-am hotarat,Vinerea asta,ca si asa e Vinerea Mare, am sa incerc post negru..asa cum trebuie..fara mancare, apa..nici macar cafea dimineata...Sambata sper sa ma ajute Dumnezeu sa continui tot asa,poate cu un pic de hidratare, sa vedem..Iar Duminica, va fi bucuria si mai mare cand voi manca de frupt...Bineinteles ca zilele astea voi evita sportul...:)
Doamne ajuta la toata lumea si post usor in continuare..iata mai sunt numai 2 zile...Sa ne gaseasca Sfintele Sarbatori mai buni, mai impacati cu noi insine si mai pregatiti sa-l primim pe Hristos in viata noastra!
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #426  
Vechi 28.04.2016, 13:26:30
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

1.Mai chestia cu sala este ok pt femeile pagane.Adica daca vrei gimnastica sau
sa faci sport fa metanii (cu sutele).O femeie credincioasa niciodata nu-si
etalaza sanii, coapsele, fundul in vazul tuturor si niciodata nu ispiteste barbat
strain chiar daca ala alearga dupa ispite.

2.Multi barbati care se duc acolo se duc pt a se smintii uitandu-se la fundul si
sani femeilor nu pt sala in sine.

3.Fara sa vrei tu de fapt ii smintesti.Si asa cum le oferi ocazia ca prin formele
tale fizice sa desfraneze in minte cu tine sau cu altcineva, tu devi o ispita pentru ei. Iar cel care ispiteste va fi ispitit.

Si apoi tot tu in rugaciunea Tatal Nostru spui "si nu ne duce pe noi in inspita..".Pai de ce ii ceri lui Dumnezeu sa nu te duca in ispita cand tu insuti
esti ispita pt altii ?

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
,Vinerea asta,ca si asa e Vinerea Mare, am sa incerc post negru..asa cum trebuie..fara mancare, apa..nici macar cafea dimineata...
Mai intai de asta trebuie sa incerci sa tii o jumate de zi sa vezi cum te simti.
Sa stii ca si sarsaila poate posti negru.El e este duh.Duhurile nu mannca
nimic.Daca dorinta de post negru vine din obligatie sau "ca asa face toata lumea sa fac si eu" si nu vine dintr-o inima zdrobita de pocainta si de stoarsa
de plansul pacatului, degeaba tii tu posturi negre.

Citat:
Sambata sper sa ma ajute Dumnezeu sa continui tot asa,poate cu un pic de hidratare, sa vedem..Iar Duminica, va fi bucuria si mai mare cand voi manca de frupt...Bineinteles ca zilele astea voi evita sportul...:)
Dupa care iarasi sminteala la sala.
Citat:
Doamne ajuta la toata lumea si post usor in continuare..iata mai sunt numai 2 zile...Sa ne gaseasca Sfintele Sarbatori mai buni, mai impacati cu noi insine si mai pregatiti sa-l primim pe Hristos in viata noastra!
Fa-ti rost de un duhovnic, spune-i ca devi ispita si cauza de desfranare
ducandu-te la sala (incinta) unde barbatii se aduna sa admire: funduri, sani,
coapse.
Ca toata lumea stie ca sala de sport este primul loc de agatat inaintea clubului. De ce ? Pai simplu: ca nu trebuie sa astepti ora 23:00 pentru a desfrana (fie cu mintea fie cu trupul fie cu amandoua).

Vrei sa faci sport: metanii cu sutele.Mai ai energie: iei o sapa si o grebla
si te duci in cimitir si amenjezi mormintele altora pe care nu-i cunosti.
Si uita asa faci si sport si milostenie duhovniceasca.

A da, inainte de a face o actiune gandeste: "Hristos ar face aceea actiune ?
Hristos s-ar duce acolo ? Hristos ar face ce vreau eu sa fac ?"
Daca raspunsul este NU, atunci nu le faci.!

PS: sa stii ca o mama poate sa-si vindece fiul.De pilda daca in loc de sport la
sala (desfranare mentala) o mama ar face zeci sau sute de metanii la icoana
Macii Domnului rugandu-se :"Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, tamaduieste-mi copilul " sau ceva de genul.

Pt mai multe, vezi duhovnicul tau.
A da, si inca o chestie.Metania este singura gimnastica care atreneaza toti muschii corpului.Incearca si ai sa vezi ca
virgula cu tot cardio pe care il faci , nu poti sa faci 100 de metanii dintr-o data.Nu poti.N-ai cum.

Citat:
Sunt de acord cu tine, Sophia...Nu stiu altii cum sunt (ca sa-l citez pe Creanga), dar pe mine personal ma ajuta enorm sportul, cel putin cardio...efortul prelungit si constant(cel care te face sa transpiri si sa arzi calorii) iti induce o stare de liniste,pace interioara, multumire si impacare...Sunt de fapt hormonii fericirii cei care lucreaza..:)
Sunt endorfinele.
Citat:
Daca mai adaugi la asta si o rugaciune din toata inima la Dumnezeu, zau ca face minuni..
Nu prea merge rugaciune la Doamne Doamne, dupa ce ii smintesti pe aia de la sala, participand astfel la pacatul lor(malahie, desfranare), chiar dupa ce tu nu mai esti la sala si apoi sa te rogi la Dumnezeu.

Vrei cardio, alearga in parc si iti garantez ca nu sa poti tine pasul cu un individ care face cardio real (alergarea reala) decat pe benzile alea.N-ai cum.

Nu poti sa faci metanii, si simti "nevoia" de sala, atunci vorbeste cu sotul tau sa mai faceti un copil.
Si dispare nevoia de sala si inainte de a ramane gravida si dupa . (ca nu mai ai motiv sa te duci la sala.Ca nu mai de ce
sa ai motiv sa te duci la sala Endorfine, serotonina chesti d-astea )

PS:daca vii cu replica "Dar eu ma duc pt sport, eu nu ma duc pt...", "Dar eu pt sanatate...eu nu pt" sunt replici clasice ale iubirii de sine (orgoliu) si de dispret pt aproape("adica putin imi pasa ca il ispitesc pe ala si se holbeaza
la sanii si fundul meu, desfranand in minta sa cu mine, eu imi vad de "sanatate"
).Mai o astfel de "sanatate" e boala
curata, boala pe care Sfantul Ioan Gura de Aur o descrie foarte bine in omiliile sale. Citeste-le !

Last edited by Copacel; 28.04.2016 at 14:05:53.
Reply With Quote
  #427  
Vechi 28.04.2016, 15:10:54
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
1.Mai chestia cu sala este ok pt femeile pagane.Adica daca vrei gimnastica sau
sa faci sport fa metanii (cu sutele).O femeie credincioasa niciodata nu-si
etalaza sanii, coapsele, fundul in vazul tuturor si niciodata nu ispiteste barbat
strain chiar daca ala alearga dupa ispite.
Adica orice femeie care se duce la sala se duce sa ispiteasca sau cum?Multe dintre noi ne imbracam decent, fara tricouri sau pantaloni mulati..nu ne machiem deloc..ne ducem doar sa facem miscare... Eu in general, sunt o persoana care nu se fardeaza...sa zic doar la birou cand e obligatorie tinuta office , adaug un ruj si un creion dermatograf.Atat.
In plus nu ne ducem sa agatam, eu personal ce discutii am cu antrenorul sau cu persoanele cunoscute de la sala se invart toate in jurul exercitiiilor.Atat.Si bineinteles mai sunt si cunostinte femei cu care mai discut una alta, mancare, copii, scoala.
Fara flirturi,iesiri la cafea sau altceva...Cine ma intreaba si vrea sa stie ii spun""Da.Sunt maritata si am doi copii".Punct.Am ani de cand vin la sala si-mi vad de exercitiile mele si niciodata n-am avut propuneri de nici un gen.Asta pentru ca nu dau ocazia.Mai mult decat "o amicitie de sala", un "salut" si "ce mai faci", eventual o discutie despre sport cu cunostintele mai vechi, nu exista.
Sunt o gramada de femei care vin la sala..si mai plinute si mai ok..altele care au ramas cu kg dupa nastere si vor sa-si revina la starea de dinainte.Toate vrem sa ispitim?
Multe dintre noi avem si servici..ce sa facem..luam sapa si grebla si plecam cu ele la servici?:)
Am inteles ce vrei sa spui..cunosc tipul de femeie descris de tine..dar nu suntem toate la fel...Tu ai o chestie cu corporatista insetata de putere, manipulatoare de barbati si avida de bani.Eu personal nu ma regasesc in tipologia asta.. Imi pare rau sincer rau ca gandesti asa, si ca datorita unei/unor experiente neplacute din viata ta, ne bagi pe toate in aceeasi oala..

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Fa-ti rost de un duhovnic, spune-i ca devi ispita si cauza de desfranare
ducandu-te la sala (incinta) unde barbatii se aduna sa admire: funduri, sani,
coapse.
Ca toata lumea stie ca sala de sport este primul loc de agatat inaintea clubului. De ce ? Pai simplu: ca nu trebuie sa astepti ora 23:00 pentru a desfrana (fie cu mintea fie cu trupul fie cu amandoua).
Am duhovnic de multi ani, fii pe pace...Stie ca fac sport, imi stie viata, pacatele,familia..Niciodata nu mi-a interzis sportul, ba dimpotriva chiar l-a recomandat.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Vrei sa faci sport: metanii cu sutele.Mai ai energie: iei o sapa si o grebla
si te duci in cimitir si amenjezi mormintele altora pe care nu-i cunosti.
Si uita asa faci si sport si milostenie duhovniceasca.
Sa stii ca metanii fac,nu cu sutele, dar fac.Si ma si rog, mai si postesc.Treburile astea ar trebui sa fie intre mine si preot, nu sa ti le justific tie.Cat despre sapa si grebla, uite acum!Chiar in momentul asta...:)

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
PS: sa stii ca o mama poate sa-si vindece fiul.De pilda daca in loc de sport la
sala (desfranare mentala) o mama ar face zeci sau sute de metanii la icoana
Macii Domnului rugandu-se :"Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, tamaduieste-mi copilul " sau ceva de genul.
Tu chiar crezi ca nu ma rog?dar nu depinde nici de mine, nici de tine ci doar de Dumnezeu! El e singurul in masura sa-mi judece viata si pacatele!
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #428  
Vechi 28.04.2016, 15:23:48
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Copacel, stiu ca probabil imi vei raspunde la acest mesaj..stiu ca tu simti ca asa trebuie...Eu am sa-ti raspund ca mai sunt 2 zile de post, pe care intentionez sa le petrec asa cum se cuvine.
Din pctul meu de vedere offtopicul este inchis...Este ok si pentru tine si pentru mine incetarea discutiilor in contradictoriu.Fiecare se cunoaste pe sine insusi si cu bune si cu rele si numai Dumnezeu ne poate trage la raspundere.Sau vindeca.Cand hotaraste el de cuviinta....
Pana atunci, cei ce nu sunt fara de pacat, sa se fereasca sa arunce cu pietre!
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!

Last edited by RedRose; 28.04.2016 at 15:26:55.
Reply With Quote
  #429  
Vechi 28.04.2016, 22:18:43
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Adica orice femeie care se duce la sala se duce sa ispiteasca sau cum?Multe dintre noi ne imbracam decent, fara tricouri sau pantaloni mulati..nu ne machiem deloc..ne ducem doar sa facem miscare... Eu in general, sunt o persoana care nu se fardeaza...sa zic doar la birou cand e obligatorie tinuta office , adaug un ruj si un creion dermatograf.Atat.
In plus nu ne ducem sa agatam, eu personal ce discutii am cu antrenorul sau cu persoanele cunoscute de la sala se invart toate in jurul exercitiiilor.Atat.Si bineinteles mai sunt si cunostinte femei cu care mai discut una alta, mancare, copii, scoala.
Fara flirturi,iesiri la cafea sau altceva...Cine ma intreaba si vrea sa stie ii spun""Da.Sunt maritata si am doi copii".Punct.Am ani de cand vin la sala si-mi vad de exercitiile mele si niciodata n-am avut propuneri de nici un gen.Asta pentru ca nu dau ocazia.Mai mult decat "o amicitie de sala", un "salut" si "ce mai faci", eventual o discutie despre sport cu cunostintele mai vechi, nu exista.
N-ai inteles ce am vrut sa zic.Nu-i nimic, vei intelege mai tarziu.Se pare
ca omul este predestinat sa dea cu capul de perete pana cand il vede.Asta e.

Citat:
Sunt o gramada de femei care vin la sala..si mai plinute si mai ok..altele care au ramas cu kg dupa nastere si vor sa-si revina la starea de dinainte.Toate vrem sa ispitim?
Dar nu ispititi voi, ca nu aveti putere de asa ceva, ci duhul necurat care
va foloseste ca pe niste instrumente ca sa ispiteasca pe altii.

Citat:
Multe dintre noi avem si servici..ce sa facem..luam sapa si grebla si plecam cu ele la servici?:)
Ai putea sa-ti iei din zilele de concediu liber si sa iei sapa si grebla.

Citat:
Am inteles ce vrei sa spui..cunosc tipul de femeie descris de tine..dar nu suntem toate la fel...Tu ai o chestie cu corporatista insetata de putere, manipulatoare de barbati si avida de bani.Eu personal nu ma regasesc in tipologia asta..
Eu n-am nimic.Pt mine corporatista nu-i nici mai presus nici mai prejos
de nici o alta femeie.
Toate femeile sunt la fel.Ca toate se trag din Eva. Si toti barbatii sunt la fel
indiferent cat s-ar stradui unele femei sa zica ca nu.Toti suntem la fel.Absolut
toti suntem una cu pamantul.Pt ca toti ne tragem din Adam.

Citat:
Imi pare rau sincer rau ca gandesti asa, si ca datorita unei/unor experiente neplacute din viata ta, ne bagi pe toate in aceeasi oala..
N-are draga nici o legatura cu nici o experienta, asta e adevarul.Sfintii parinti
au spus-o mai inainte ca eu s-o observ.De aceea pt ca toti suntem la fel , este
o greseala fatala ca barbatul sa-si iubeasca femeia mai mult decat pe Dumezeu sau femeia sa-si iubeasca barbatul mai mult decat pe Dumnezeu.

Citat:
Am duhovnic de multi ani, fii pe pace...Stie ca fac sport, imi stie viata, pacatele,familia..Niciodata nu mi-a interzis sportul, ba dimpotriva chiar l-a recomandat.
Fa-ti niste poze imbracata in costumatia de sport din urmatoarele unghiuri:
Din fata, din spate si din lateral.Apoi te uiti cu atentie cum este imbracata
Maica Domnului si raspunde-mi la intrebare:
Ai curajul sa-ti pui acele poze langa icoana Maicii Domnului ?
Daca NU, atunci nu mai face voaia demonului.

Eu nu m-am referit niciodata la ispita intentionata.Pentru ca poti ispiti fara
sa-ti dai seama si fara sa vrei.Uita-te atenta cum este imbracata femeia
crestina.Haine largi, ca sa nu se muleze pe corp.Citeste din pravilele bisericii
cum trebuie sa fie portul unei femei.

Si ti-am gasit inca o eroare de comunicare intre tine si duhvonicul tau.
Tu i-ai spus ca faci sport.Dar intreb eu oare pe tine:
I-ai spus ca parinte ma imbrac cu haine mulate si care imi pun formele
evidenta( ca na asa este echipamentul de sport, altfel n-ai cum) si defilez(fara sa vreau ca asa este sala, vrei nu vrei dai nas in nas) prin fata altor barbati.Parinte, eu ii smintesc in momentul ala, pacatuiesc ? "

Ia punei-i intreabarea asta .Si daca parintele tau iti spune ca nu-i nimic,atunci
sa sperem ca el va deconta in iad o mare parte din sminteala.

Probabil te intrebi :"Ce tot atata filosofie domne, pt un amarat de echipament
sportiv si o amarata activate cum este sala , ca doar nu dau cu parul nimanui in cap"

Ei bine, traim in secolul in care duhul desfranarii baga in Iad cat n-au bagat
celelalte duhuri pana acum.Traim in secolul in care pornografia este la tot
pasul.Traim in secolul in care zoofilia, incestul si necrofilia sunt legalizate.
Este inceputul sfarsitului.De aceea trebuie sa te feresti sa ispitesti chiar si
fara sa vrei.

Citat:
Sa stii ca metanii fac
Foarte bine.Dar sa nu le faci mecanic.Ca de la faci cu scopul de a "arde calorii" pai amin ti-ai luat plata.

Vorbeste cu duhovnicul tau si spune-i in detaliu in ce consta activitatea sportiva de mai sus.(exact cum ti-am descris-o eu mai sus).

Citat:
Tu chiar crezi ca nu ma rog?dar nu depinde nici de mine, nici de tine ci doar de Dumnezeu! El e singurul in masura sa-mi judece viata si pacatele!
Dar nimeni nu te judeca.Eu doar ti-am atras atentia asupra pericolelor
care-ti pandesc mantuirea.

Parintele Cleopa a spus-o mai inainte s-o descopar eu:
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2009/...tfeste-tacand/
(ar fi bine sa citesti pana la capat ca sa-ti dai seama de primejdie)

Last edited by Copacel; 28.04.2016 at 22:51:37.
Reply With Quote
  #430  
Vechi 28.04.2016, 23:14:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Hai Copacele, nu fii invidios ca fata are 170/50kg si tu 160/100kg .. :)

Sau daca e sa o luam altfel, nu cred ca ti-o imaginez pe corporatista visurilor tale pe la 60+ kg.

1.70 deja e prea mult sa ceri, ca o sa te priveasca de sus.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Metania este singura gimnastica care atreneaza toti muschii corpului.Incearca si ai sa vezi ca
virgula cu tot cardio pe care il faci , nu poti sa faci 100 de metanii dintr-o data.Nu poti.N-ai cum.
La 100kg sigur ca nu poti.
Altfel poti. Mai incet, dar poti.

Citat:
Vrei cardio, alearga in parc si iti garantez ca nu sa poti tine pasul cu un individ care face cardio real (alergarea reala) decat pe benzile alea.N-ai cum.
Asta o spune cineva care alearga exclusiv atunci cand e gata sa piarda autobuzul?



Citat:
Eu nu m-am referit niciodata la ispita intentionata.Pentru ca poti ispiti fara
sa-ti dai seama si fara sa vrei.Uita-te atenta cum este imbracata femeia
crestina.Haine largi, ca sa nu se muleze pe corp.Citeste din pravilele bisericii
cum trebuie sa fie portul unei femei.
Cam asa ceva adica?



Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Fa-ti niste poze imbracata in costumatia de sport din urmatoarele unghiuri:
Din fata, din spate si din lateral.Apoi te uiti cu atentie cum este imbracata
Maica Domnului si raspunde-mi la intrebare:
Ai curajul sa-ti pui acele poze langa icoana Maicii Domnului ?
Daca NU, atunci nu mai face voaia demonului.
Si daca tu esti urat ca noaptea inseamna ca esti bun de pus la icoana?

Ia fa un recensamant vizual in biserica cand te mai duci si tu, cate femei sunt imbracate ca Maica Domnului?


Citat:
Foarte bine.Dar sa nu le faci mecanic.Ca de la faci cu scopul de a "arde calorii" pai amin ti-ai luat plata.
Pai nu erai tot tu sfatosul care o puneai sa faca metanii pe post de sport?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.04.2016 at 23:19:37.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 17:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 01:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 15:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 13:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12