Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 09.12.2011, 00:41:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stii, imi zicea un evreu ca au vorba astia "traditionalisti" despre astia asa..mai lumesti.
O familie traditionala are 4..5..6 copii, una "lumeasca" doi copii si un caine.

Cu alte cuvinte, sa faci tu copii cat iti da Dumnezeu ca o sa-ti treaca cheful de caini.
Sau ai sa zici ca nu poti face un copil in plus ca ai si cainele de intretinut.
Compari merele cu piersicile!
Ori ai o problema obsesiva legata de caini!
Multe familii cu copii viziteaza adaposturile sau magazinele cu animale pt a adopta un animal,caine,pisica.Tocmai pt copii.


Degeaba doriti ca lucrurile sa para complicate,iar relatia :copil-caine=intangibila,pt multi oameni ele merg mana in mana fara probleme atat de meschine.
Oricat va agitati,copiii si animalele se iubesc reciproc!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 09.12.2011, 00:56:08
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Da, Yasmina, este firesc sa indragesti animalele, dar asta ar trebui sa izvorasca din generozitate, nu din egoism.
Atasamentul emotional ar trebui sa se indrepte in primul rand catre oameni.
Apoi mi se pare un pic bolnav sa iei un animal de companie sa te distreze. A, ca gasesti un animal bolnav si-l ingrijesti.. Asta este altceva.
Dar Maria are dreptate cu "dietele". Multi isi hranesc animalele cu carne, in conditiile in care in Romania exista copii flamanzi.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 09.12.2011, 01:00:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Vecinii mei au iguana, pesti.. Chiar mult mai simplu decat catei. Adica si familia 2 copii si catel este demodata. Unde traiesc eu se poarta familia monoparentala, bona si animalul (soarece, pesti, soparla).

Cred ca am mai scris, copilul meu numara pe degete cati prieteni cu doi parinti cunoaste.. Nu prea multi.
In viitor probabil oamenii vor deveni izolati complet, probabil. Omul si petul.
Cred ca este o relatie care dateaza din timpuri imemoriale.Eu imi imaginez ca oamenii isi faceau tovarasi dintre animale,traind prin pustietati.Nevoia de a solidariza cu cineva figureaza si ea in piramida nevoilor.

Nu pot sa ma pronunt insa in ceea ce priveste lumea nerealista a vedetismului si a elitei excentrice americane,pt ca stau departe de o astfel de viata,banuiesc ca iguana,pestii exotici si orhideele sunt doar accesorii la moda pentru un sezon sau doua.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #264  
Vechi 09.12.2011, 01:47:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Da,asa este.Maria se poate sa aiba dreptate cu dietele,si ce rezolvam cu asta?vorbaraie,concluzii,judecati,nimic concret.

Dar Maria poate capata valoare daca face niste pachete pt copiii flamanzi;atata timp cat dansa nu face asta nu este mai buna decat crescatorii meschini de caini.Daca intelegeti ideea...in final copiii flamanzi se aleg cu discutii intre oameni isteti si cu judecarea vinovatilor.Ma indoiesc ca de asta are nevoie Domnul de la noi.
Este valabil pt oricine.Puterea exemplului personal.

Scuze Maria ca am dat exemplu folosindu-ti numele care se desfasura in discutie.Cum am spus,este valabil pt oricine.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 09.12.2011 at 02:04:27.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 09.12.2011, 11:50:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Compari merele cu piersicile!
Ori ai o problema obsesiva legata de caini!
Multe familii cu copii viziteaza adaposturile sau magazinele cu animale pt a adopta un animal,caine,pisica.Tocmai pt copii.


Degeaba doriti ca lucrurile sa para complicate,iar relatia :copil-caine=intangibila,pt multi oameni ele merg mana in mana fara probleme atat de meschine.
Oricat va agitati,copiii si animalele se iubesc reciproc!!!
Sa-mi spui si cati copii au familiile astea.
Iti garantez eu ca de la 3 copii in sus, n-ai sa vezi si caine la bloc.
Eventual doar ca exceptie care intareste regula.

Foloseste-ti puterea de observatie si ai sa vezi ca exista o regula de genul:
fara copii -> 1-2 caini
1-2 copii -> 0-1 caini
> 3 copii -> 0 caini

Eu cred ca asta spune ceva.

Dar ca sa revenim la subiect, cel mai mult spune despre iubirea de oameni a acestor iubitori de caini pozitia lor in chestiunea eutanasierii cainilor.
Dupa mintea lor, mai bine sa fie mii de oameni muscati anual sau ucisi direct si indirect (prin bolile pe care le raspandesc), decat sa fie ucisi cainii.

Last edited by AlinB; 09.12.2011 at 12:02:22.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 09.12.2011, 12:05:13
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Culmea este că aveți dreptate amândoi, Alin și Yasmina. Doar că aspectele pe care le vizați sunt deosebite, însă nu se bat cap în cap.
Pe de o parte, e adevărat că mulți, mai ales la oraș, aleg o viață mai confortabilă, mai plăcută și, prin urmare, nu (prea) mai fac copii, și pentru că un gol rămâne în suflet din pricina asta, își transferă afecțiunea asupra unui animal de companie. Și nu e bine dacă animalul devine un substitut pentru copil.

Pe de altă parte, Yasmina susține că nu e obligatoriu ca cei cărora le sunt dragi animalele să nu iubească oamenii. Și are dreptate și ea.

Important nu este decât echilibrul, să nu se piardă dreapta socoteală. E adevărat că cine are familie numeroasă nu mai are o disponibilitate prea mare pentru animale. De obicei familia îl stoarce suficient.
Însă simpla milă sau dragul de a privi un animal nu sunt obositoare pentru nimeni; din contră.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 09.12.2011, 13:50:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Însă simpla milă sau dragul de a privi un animal nu sunt obositoare pentru nimeni; din contră.
Ce legătură este între milă, dragul de a privi un animal cu atacurile aceluiași animal?
Locul animalului nu este pe stradă. Punct.
La noi în RO, din varii motive, s-a trecut de mult peste masa critică unde câinii mai pot fi luați, sterilizați și ținuți în adăposturi spre adopție.
S-au cheltuit fără rost (cu țință bine aleasă însă) o grămadă de bani pe varii programe. Efectul în ceea ce privește animalele de pe străzi? Negativ, nu zero. Negativ.
Așa că nu facem decât să vorbim discuții. Iar între un copil (al meu sau al altuia) mușcat/agresat și o mie de câini vagabonzi, aleg...
Vă las pe voi să ghiciți ce.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #268  
Vechi 09.12.2011, 14:04:46
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Locul animalului nu este pe stradă. Punct.
Toată lumea e de acord cu asta, fie că sunt iubitori sau urâtori de animale.
Poate că eutanasierea a rămas unica soluție. Dar ar trebui aplicată, și asta, cu milă, nu chinuind animalele. Căci asta e sigur păcat.
Problema e: de unde milă?
Reply With Quote
  #269  
Vechi 09.12.2011, 18:49:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Toată lumea e de acord cu asta, fie că sunt iubitori sau urâtori de animale.
Poate că eutanasierea a rămas unica soluție. Dar ar trebui aplicată, și asta, cu milă, nu chinuind animalele. Căci asta e sigur păcat.
Problema e: de unde milă?
Aici nu e vorba atat de dragostea pentru caini cat pentru oameni.
Sa sustii ca sterilizarea lor e suficienta e o aberatie, pentru ca decand s-a ramas doar la sterilizare si s-a interzis eutanasierea s-au inmultit ingrozitor iar problema ia proportii de la un an la altul.

Legal vorbind, eutanasierea nu se face chinuind animalele.
Reply With Quote
  #270  
Vechi 10.12.2011, 07:01:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit Federatia pentru Protectia Animalelor si Mediului s-a constituit!

Citat:
Joi, 8 decembrie 2011, a luat fiinta Federatia pentru Protectia Animalelor si Mediului (FPAM), entitate la care au aderat peste 200 de organizatii neguvernamentale de profil.



In componenta Federatiei pentru Protectia Animalelor si Mediului se regasesc 103 membri de onoare, personalitati marcante ale vietii publice romanesti si internationale, celebritati din lumea stiintei, culturii si sportului, precum: Florin Piersic, Cornel Constantiniu, Andrei Duban, Eugen Cristea, Emil Hossu, Catrinel Dumitrescu, Iurie Darie, Anca Pandrea, Camelia Zorlescu, Claudiu Bleont, Mihai Verbitchi, Beatrice Rancea, Julieta Szonyi, Gheorghe Zamfir, Mirabela Dauer, Mihai Constantinescu, Mihai Traistariu, Doru Tufis, Daniela Vladescu, Bianca Ionescu, Irina Loghin, Ionela Prodan, Stefania Rares, Gheorghe Turda, Steliana Sima, Maria Carneci, Dan Iordachescu, Laurentiu Cazan, Leonard Doroftei, Maricica Puica, Alec Nastac, Paula Iacob, Ioan Lascar, Dorin Sarafoleanu si multi altii.

Federatia s-a constituit in baza Ordonantei de Guvern nr.26/2000 cu privire la asociatii si fundatii, aprobata prin Legea nr.246/2005, cu modificarile si completarile ulterioare. Obiectivul principal este respectarea Tratatelor internationale privind protectia animalelor si mediului, la care Romania a aderat, si, mai ales, respectarea principiilor cuprinse in Declaratia Universala a Drepturilor Animalelor, adoptata de catre Liga Internationala a Drepturilor Animalelor si de catre Ligile nationale afiliate, document proclamat, in mod solemn, la Paris, in data de 15 octombrie 1978, la sediul UNESCO.
Persoana juridica Federatia pentru Protectia Animalelor si Mediului are drept scop monitorizarea si verificarea cerintelor si a conditiilor privind bunastarea si protectia animalelor si a mediului, precum si acordarea de consultanta si realizarea de programe fezabile, in concordanta cu legislatia europeana. Conducerea executiva este asigurata de Mircea Serbanoiu, presedinte, Paula Iacob, prim-vicepresedinte, Maria Beck, prim-vicepresedinte, Danut Trifu, prim-vicepresedinte, Radu Termure, prim-vicepresedinte, Gheorghe Zamfir, vicepresedinte, Maria Mot, vicepresedinte, Daniel Ionascu, vicepresedinte, Ana-Mihaela Anghelus, vicepresedinte, Codrin Stefanescu, vicepresedinte, Marcela PIsla Lungu, vicepresedinte, Vlad Craioveanu, vicepresedinte, Cristina Icleanu, vicepresedinte, Silvia Rus, vicepresedinte, Patricia Paraschiv, vicepresedinte, Iulian Puican, vicepresedinte.
.............
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Legea sanatatii - eutanasierea saracilor florin.oltean75 Generalitati 121 16.01.2012 11:43:36