Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.11.2010, 16:09:06
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit O intrebare

Vreau sa stiu daca animalele au suflet si daca da au si ele o viata viitioare?din cate am auzit se spune ca nu au suflet si nici viata dupa moarte.Dupa parerea mea sunt si ele creaturi ale lui Dumnezeu ,pe om la creat Dumnezeu cu ratiune , cu liberul arbitru ,putand sa aleaga intre bine si rau ,dar animalele au doar instinct nu pot lua decizii dupa propria vointa .nu stiu ce sa cred .Astept pareri . numai bine.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.11.2010, 16:12:41
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

După cum s-a mai discutat, ele au doar un duh „vegetativ” ce poate exista doar pe pământ, neavând un suflet veșnic așa cum avem noi oamenii. Îndată ce animalul moare, duhul „moare” odată cu el.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.11.2010, 16:32:48
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

avea unul dintre sfintii parinti niste scrieri pe tema asta dar nu mai stiu care dintre ei..am citit in Lumina....ideea era ca nu sunt facute dupa chipul lui Dumnezeu si nu au liberul arbitru si ratiune dar sunt si ele suflete, chiar daca mai mici....inclusiv Paisie Aghioritul spunea ca are Dumnezeu un plan si pentru animale...deci nu dispar dupa moarte din cate imi amintesc ca am citit si din cate cred eu
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.11.2010, 16:39:00
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
avea unul dintre sfintii parinti niste scrieri pe tema asta dar nu mai stiu care dintre ei..am citit in Lumina....ideea era ca nu sunt facute dupa chipul lui Dumnezeu si nu au liberul arbitru si ratiune dar sunt si ele suflete, chiar daca mai mici....inclusiv Paisie Aghioritul spunea ca are Dumnezeu un plan si pentru animale...deci nu dispar dupa moarte din cate imi amintesc ca am citit si din cate cred eu
Asa ar fi corect!
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.11.2010, 15:56:02
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

In textul de la Isaia 11, 6-9, se spune ca in lumea de dincolo, lupul va trai laolalta cu mielul, leopardul cu caprioara, iar pruncii se vor juca fara teama cu serpii. Din acest text reiese ca animalele vor fi prezente in lumea vesnica. Dar Sfintii Parinti nu vorbesc despre prezenta lor in viata fara de sfarsit. Dimpotriva, in comentariile lor, animalele sunt chipul oamenilor impatimiti sau ale celor pagani, care in cele din urma vor ajunge la unirea cu Hristos.

Sunt si autori care vorbesc despre nemurirea animalelor. Insa, in acest caz animalele nu au nemurire prin ele insele, ci datorita nemuririi stapanilor lor. Ce vor sa spuna acesti autori? Ca daca omul nu poate fi inteles decat in relatie cu Dumnezeu, tot astfel, nici animalele nu pot fi intelese decat in relatia lor cu omul. Animalele au fost create ca sa fie subordonate omului, de aceea soarta lor este strans legata de cea a omului. S-a spus ca daca omul isi gaseste implinirea in Dumnezeu, asa si animalele isi gasesc in om starea de la inceput, cea lipsita de salbaticie.

Anumite persoane sustin ca animalul domestic nu este natural, cel real fiind cel din salbaticie, cel care sfasie si prada. Se pierde din vedere ca inainte de caderea omului in pacat nu exista un dezacord intre om si animale. Creatia lui Dumnezeu nu este o carpeala. Scriptura afirma ca toate cele create de Dumnezeu "erau foarte bune", adica toate erau intr-o deplina armonie. Pacatul este cel care aduce in creatie lipsa armonie.

Viata Sfantului Gherasim de la Iordan, ne descopera ca pe masura ce omul se impartaseste de viata dumnezeiasca, fiarele ajung sa i se supuna. Leul care a fost vindecat de Sfantul Gherasim, ii devine ucenic acestuia, dupa ce i-a scos un spin din picior. Deci leul, daca ar fi prezent in vesnicie, ar inceta sa mai fie infiorator, indiferent de coltii, coama, ghearele si ragetul sau. Asa ca nu ar fi o neobrazare nici ca mielul sa stea laolalta cu lupul.

Crestinii ezita sa atribuie nemurire animalelor pe motiv ca ele nu au constiinta, ca sufletul lor nu este identic cu cel uman. Asadar sufletul animalului este muritor, fiind generat de pamant la cuvantul lui Dumnezeu, dupa cum marturiseste Sfantul Vasile cel Mare: "Sa nu socotesti ca sufletul animalelor este mai vechi decat ipostasa trupurilor lor si nici ca ramane mai departe dupa descompunerea trupului! Fugi de vorbaria prosteasca a falnicilor filosofi, care nu se rusineaza sa spuna ca sufletele lor si sufletele cainilor sunt la fel unele cu altele." (Omilii la Hexaimeron., 8, 2, p. 159). Animalele nefiind create dupa chipul lui Dumnezeu, viata vesnica in Hristos nu le poate fi impartasita.

Sursa:crestinortodox


Mai stiu Sf.Parinti care spuneau ca ei doar ele au suflet dar muritor.Nu sunt suflete nemuritoare ca noi.Ele sunt doar ca sa imbunatateasca si sa infrumuseteze viata omului ,viata si mediul inconjurator,omul este centrul creatiei si cel mai important,din cate stiu.Din pacate se pare ca animalele nu vor avea viata vesnica.
Reply With Quote
Răspunde