Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.05.2013, 17:19:08
PlayHunter PlayHunter is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Ortodocsi si catolici - convietuire si obiceiuri.

Eu sunt ortodox. Am foarte multi prieteni catolici. De regula, Pastele este sarbatorit la date diferite de catre cele doua religii.

- Eu as dori sa stiu urmatoarele (de la un parinte ortodox):

1. Este pacat sa inviti o persoana de religie catolic sa ciocneasca oua de Paste cu tine care esti de religie ortodox daca Pastele este sarbatorit in zile diferite ?

* Dar daca Pastele este sarbatorit la aceeasi data, ar trebui sa ciocnim cu totii intre noi si sa invitam si prietenii catolici ?

2. Daca un prieten de religie catolic ma invita sa ciocnesc cu el oua de Paste (care sa zicem ca este sarbatorit la date diferite) ar trebui sa il refuz spunandu-i ca eu sunt ortodox.. ?

* Dar daca Pastele este sarbatorit la aceeasi data, in cazul asta ar fi indicat sa nu il refuz ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.05.2013, 20:15:35
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PlayHunter Vezi mesajul
Eu sunt ortodox. Am foarte multi prieteni catolici. De regula, Pastele este sarbatorit la date diferite de catre cele doua religii.

- Eu as dori sa stiu urmatoarele (de la un parinte ortodox):

1. Este pacat sa inviti o persoana de religie catolic sa ciocneasca oua de Paste cu tine care esti de religie ortodox daca Pastele este sarbatorit in zile diferite ?

* Dar daca Pastele este sarbatorit la aceeasi data, ar trebui sa ciocnim cu totii intre noi si sa invitam si prietenii catolici ?

2. Daca un prieten de religie catolic ma invita sa ciocnesc cu el oua de Paste (care sa zicem ca este sarbatorit la date diferite) ar trebui sa il refuz spunandu-i ca eu sunt ortodox.. ?

* Dar daca Pastele este sarbatorit la aceeasi data, in cazul asta ar fi indicat sa nu il refuz ?
Scuze ca intervin eu, dar eu stiam ca si greco-catolicii au Pastele odatata cu ortodocsi. Si eu am prieteni catolici si personal, nu vad nimic rau in ceea ce spui tu. :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.05.2013, 01:13:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Troll.Troll.Troll.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
catolic, ortodox, paste

Thread Tools
Moduri de afișare