Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.09.2009, 18:01:58
andupustiu's Avatar
andupustiu andupustiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2009
Locație: Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru andupustiu
Post Ajutati-ma sa imi pot cumpara cartile pentru scoala

Ma numesc Rusu Alexandru,am 18 ani-trec in clasa a-XII-a sunt din Vaslui si parintii mei nu au posibilitatea sa imi cumpere carti din cauza ca numai tatal meu lucreaza cu salariu de 520 lei pe luna-din care 200 lei se duc pe datorii.Orice ajutor este binevenit!Va multumesc! Adresa mea este:Str.Filaturii,Bloc 428,sc.A,Apartament 6,Et.4,Vaslui,Cod 730009.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.09.2009, 18:18:44
ElenaBlanaru ElenaBlanaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2009
Locație: Birlad
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Buna, Alexandru. Mi-ar placea mult sa te pot ajuta, dar momentan nu pot face nimic, din nefericire. Dar poate te-as putea ajuta macar putin dar incepand din luna noiembrie, cu voia Bunului Dumnezeu. Nu ai putea sa imi dai un numar de cont de la banca in care as putea sa iti pun cate ceva din ce imi da si mie Domnul?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.09.2009, 19:58:22
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Liceul face parte din invatamantul obligatoriu, asa stiu. Nu e statul obligat sa puna gratuit la dispozitia elevilor aceste manuale? Daca e vorba de literatura, sa stii ca se poate, ce-i drept cu eforturi, face rost de orice carte din programa de la biblioteca liceului sau cea municipala. Daca tot ai acces la internet, poti sa gasesti macar cateva din aceste carti pe diverse site-uri. Mult succes in continuare.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.09.2009, 22:35:35
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Nici cand am inceput eu liceul, in '99, nu aveam manuale gratuite..

Atunci a aparut o adevarata nebunie cu manualele..iar in clasa a 9-a am dat cam 1,5 mil pe manuale pentru ca am facut prostia sa le iau pe toate, multe ramanad neutilizate.Nu din rea vointa, ci pentru ca ce ni se preda era suficient si manualele nu erau necesare, sau continutul nu corespundea cu ce ni se preda..

Au fost si colegi care nu si-au cumparata toate manualele:logica, latina, si altele, imprumutand de la cei ce aveau si cumparandu-si doar cele de stricta trebuinta: literatura, matematica, informatica...sau colegi care au cumparat in 2 manualele, intelegandu-se asupra metodei de studiu..

Au fost si situatii cand s-au pus cateva zeci de mii de persoana si am cumparat cartile necesare pentru unul-doi colegi mai nevoiasi..sau situatii in care profesorii comandau o cantitate mare de carti si primeau si cateva gratuite, daca imi amintesc bine..

Trebuie sa spun ca "afacerea " cu manuale era bucuria colegilor mai instariti: parintii stiau varianta in care un manual nu costa 15lei, de exemplu, ci 25 lei, si cum aveam cateva manuale, faceau un ban de buzunar..

Daca nu iti permiti, Alex, nu cred ca este necesar sa iti iei aceste manuale, nu pe toate..Vei vedea ca nici colegii care isi permit nu le vor lua pe toate..Mai ales in clasa a 12-a, cand veti studia cu predilectie la materiile pentru bacalaureat, restul ramanand pe planul 2..


Daca ne spui la ce profil esti,cand vi se va spune care sunt manualele dupa care veti studia (la noi se schimbau de la an la an si prea putine le puteam vinde/ cumpara la inceputul anului), poate gasim pe acasa manualele necesare..

Nu te ingrijora, Dumnezeu iti poarta de grija..o solutie va fi
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.09.2009, 14:07:35
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Mai exista o solutie: daca se face comanda pentru toata clasa, editurile ofera 10 carti la pret de 9, adica 10% reducere. Asadar, colegii te pot ajuta.

Oricum, raman la parerea ca manualele sunt gratuite. Eu asa am prins, si am facut liceul intre 2000 si 2004. Am dat bani numai pe materiale care erau in plus, complementare manualelor.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.09.2009, 14:27:20
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit solutie

Asa "ati prins" dumneavoastra, poate, dar in ultimele doua clase de liceu manualele se cumpara de catre parinti intrucat se considera ca invatamantul obligatoriu in Romania este de 10 clase. Adunam bani de la copii si faceam comanda prin depozitul ISJ pentru a putea beneficia de o reducere. Pentru cei care nu aveau posibilitati, incercam sa copiem la xerox, saptamanal, paginile de care aveau nevoie (din acel fond al clasei cu care parintii erau de acord si pe care tot un parinte il administra).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.09.2009, 15:08:23
datornicul datornicul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2009
Mesaje: 1
Implicit ajutor

Buna Alexandru,
te rog sa imi sa imi trimiti o lista cu manualele de care ai nevoie(daca se poate cu detalii) iar eu voi incerca sa te ajut.
Multumesc
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.09.2009, 14:01:01
andupustiu's Avatar
andupustiu andupustiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2009
Locație: Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru andupustiu
Implicit Manuale care trebuie pt.scoala

Urmatoarele manuale imi trebuiesc pentru scoala:

Lb.Romana,clasa a-XII-a,Editura Art
Lb.Spaniola,clasa a-XII-a-Ed.Logos
Limba Latina,clasa a-XII-a-Ed.Humanitas

==================================

Last edited by andupustiu; 29.09.2009 at 18:55:57.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.09.2009, 14:09:25
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca mergi la BRD si iti deschizi un cont iti voi trimite banii pentru manualul de fizica, inclusiv comisionul de retragere. Sa nu uiti apoi sa iti inchizi contul
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.09.2009, 20:06:28
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Ok, eu o sa-i trimit saptamana asta prin posta manualul de limba romana. Altcineva se mai incumeta la celalalt manual?
User, "datornicul"?
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ajutati-ma



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
De unde as putea cumpara Cartea lui Enoch ? Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 5 09.09.2011 01:22:46
O speranta pentru mine... Ajutati-ma! medlyne Umanitare 37 11.11.2008 17:49:52
ajutati la terapia pentru Ema mari_paun Umanitare 1 16.10.2006 14:59:30
ajutati la terapia pentru Ema mari_paun Intamplari adevarate 3 03.09.2006 10:22:35