Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2010, 12:30:12
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Ati auzit de Klaus Kenneth?

Cine a auzit de acest mare marturisitor crestin si i-a citit si cartea Doua milioane de km in cautarea adevarului,-il invit sa vina cu argumente,daca ii place de acest om si de aceasta carte sau nu;daca o considera importanta in contextul vremurilor de acum
  #2  
Vechi 11.05.2010, 13:05:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sunt cateva filme postate pe acest site:

http://video.crestinortodox.ro/tot/Klaus+Kenneth

Am fost si eu prezent la o conferinta, dar nu mi-a parut a fi un om patruns de duhul Ortodoxiei.

Mi-a parut ca nu a dezbracat intru totul haina protestantilor. Si cand spun asta ma refer la modul in care a sustinut conferinta. Poate nu sunt eu invatat cu acest mod si m-am grabit in afirmatii.
  #3  
Vechi 11.05.2010, 13:15:47
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt cateva filme postate pe acest site:

http://video.crestinortodox.ro/tot/Klaus+Kenneth

Am fost si eu prezent la o conferinta, dar nu mi-a parut a fi un om patruns de duhul Ortodoxiei.

Mi-a parut ca nu a dezbracat intru totul haina protestantilor. Si cand spun asta ma refer la modul in care a sustinut conferinta. Poate nu sunt eu invatat cu acest mod si m-am grabit in afirmatii.
Citeste te rog cartea lui : Doua milioane de km in cautarea adevarului ,al carei epilog il poti citi de aici: http://unblogcrestin-ortodox.blogspo...kilometri.html
Cateva argumente: A fost botezat de parintele Sofronie,ucenicul Sfantului Siluan.Este bun prieten cu Rafail Noica,pe care,cu ocazia conferintei pe care ai postat-o,l-a vizitat si au stat impreuna de vorba trei zile,cate 10 ore/zi.Asta in conditiile in care Rafail Noica ,deocamdata nu primeste pe nimeni.
  #4  
Vechi 11.05.2010, 13:20:37
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu am vazut un interviu cu Klaus Kenneth la Trinitas TV.
Si alte interviuri pe net.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #5  
Vechi 11.05.2010, 13:33:13
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Eu am vazut un interviu cu Klaus Kenneth la Trinitas TV.
Si alte interviuri pe net.
Interviul de la Trinitas a fost exceptional,daca stie cineva unde il pot gasi.....Acolo face un rezumat foarte bun al cartii,si implicit a vietii lui agitate...
  #6  
Vechi 25.06.2011, 13:27:20
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt cateva filme postate pe acest site:

http://video.crestinortodox.ro/tot/Klaus+Kenneth

Am fost si eu prezent la o conferinta, dar nu mi-a parut a fi un om patruns de duhul Ortodoxiei.

Mi-a parut ca nu a dezbracat intru totul haina protestantilor. Si cand spun asta ma refer la modul in care a sustinut conferinta. Poate nu sunt eu invatat cu acest mod si m-am grabit in afirmatii.
este patruns de duhul ortodoxiei dar au mai ramas si destule scame sectare
  #7  
Vechi 25.06.2011, 19:13:38
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
este patruns de duhul ortodoxiei dar au mai ramas si destule scame sectare
Etichetele acestea ma deranjeaza enorm....Am postat un fragment din carte de o mare emotie,finete,traire...si as fi preferat mai degraba un no comment.

Sau un comentariu pertinent si obiectiv.Dar sa ai in fata un om deosebit ,si in loc sa il respecti sau sa inveti ceva de la el ,sa il stropesti cu noroi,mi se pare trist si regretabil.

Si spun asta ,pentru ca nu e prima oara cand se intampla asta ci de fiecare data...
  #8  
Vechi 26.06.2011, 01:50:16
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking te alegi cu mai-nimic

la toate produsele de slaba calitate este nevoie de f.multa reclama.
  #9  
Vechi 15.02.2012, 11:41:44
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit Florian Bichir

Best sellerul mondial \"Două milioane de kilometri în căutarea Adevărului\", al lui Klaus Kenneth, provoacă dispute în România.
Pater Mihail, fostul stareț al Mănăstirii Antim, își duce războaiele pe blog

Mult timp am crezut că cei mai periculoși dușmani ai Bisericii se află în afara ei. Ei bine, m-am înșelat! Un predicator celebru, Klaus Kenneth, face furori în România. Autorul cărții "Două milioane de kilometri în căutarea Adevărului" a ajuns la credință după ce a experimentat marxismul, yoga, budismul etc., dar și cele mai teribile vicii.

Faimos în toată lumea, Klaus a produs o vie emoție peste tot în țară. Cine credeți că a sărit la gâtul lui și al lui Romeo Petrașciuc (editura Agnos), unul dintre cei mai buni editori din țară? Starețul Mânăstirii Antim, Pr. Mihail Stanciu.


Smerenie on-line

Recunosc că l-am taxat destul de dur pe părinte, într-un articol: "Ispita starețului blogger". Între timp a și fost schimbat din stăreție. Era vorba de neascultare sau cine știe ce motive.

Pater Mihail a susținut, fără binecuvântare, că cipurile sunt "bomboane otrăvite... ale călăilor din fruntea țării". A scris despre smerenie, dar s-a luat la harță cu alți ortodocși, cei de stil vechi, cu "stiliștii".

Vedetismul părintelui supermega- unicul ortodox nu s-a oprit aici. Pe blogul său continuă să atace pe toată lumea - contestând chiar ierarhia ortodoxă! - ca un cinstit și cuvios părinte!

Astăzi publicăm fragmente din răspunsul domnului Romeo Petrașciuc, fin teolog și coordonatorul editurii Agnos, unde apar lucrările lui Klaus Kenneth.

Ascultare de călugăr

"De curând, Părintele Mihail Stanciu, fost stareț al Mănăstirii Antim din București - și blogger în cea mai mare parte a timpului -, în stilul său caracteristic de a-și da cu părerea despre orice mișcă în Biserica Ortodoxă, a mai bifat un subiect la zi (de la care, fie vorba între noi, se pare că i s-a tras și pierderea stăreției): Klaus Kenneth. De data aceasta, părintele Mihail catadicsește să se lege nici mai mult, nici mai puțin, de Pr. Prof. Vasile Mihoc, redutabilul profesor de teologie de la Sibiu, care l-a invitat pe Klaus Kenneth în biserica sa și l-a îndemnat să țină un cuvânt de învățătură credincioșilor prezenți la Sf. Liturghie. Și se lamentează, destul de jenant, același Pr. Mihail, întrebându-se cum de e posibil ca un teolog de talia Pr. Prof. Vasile Mihoc să se lase înșelat de Klaus Kenneth și să aibă, culmea, opinie separată de cea a Pr. Mihail Stanciu!(...)

"Întrebări pentru Pater Mihail" \

Aș avea doar câteva întrebări pentru Pater Mihail:

1. Dacă am înțeles bine, sunteți monah. Din câte ni s-a spus în facultățile de teologie și din practica monahală, orice acțiune a unui monah - cu atât mai mult una ce ține de propovăduire - se face doar cu binecuvântarea duhovnicului și, în cazul dumneavoastră, cu a ierarhului locului. V-am ruga respectuos să ne spuneți cu a cui binecuvântare duceți această campanie împotriva lui Klaus și dacă știe vreunul din ierarhii Bisericii Ortodoxe Române despre ceea ce ați scris referitor la acest subiect.

2. După cum știm, în practica ortodoxă, cuvântul duhovnicului este decisiv pentru manifestările ucenicului. Klaus Kenneth are binecuvântarea Pr. Zaharia Zaharou de a susține conferințe în România (lucru de care vă feriți să amintiți, desigur, și despre care ați putut afla foarte ușor de la Părintele Zahara însuși, de când a fost în România). Și, mai mult decât atât, are binecuvântarea fiecărui ierarh al locurilor în care conferențiază. Cum vă puteți permite, ca monah al acestei Biserici (e drept, unul din miile de monahi români), să contestați autoritatea bisericească în virtutea căreia funcționați? Și, totodată, să anulați complet instituția duhovniciei, acea instituție în baza căreia Klaus Kenneth a primit binecuvântarea de a propovădui în România?!

3. Puteți numi câteva nume de ierarhi sau teologi de marcă din țara noastră care să vă susțină punctul de vedere? Cunoaștem, în schimb, o mulțime de oameni care, spre deosebire de dumneavoastră, l-au cunoscut personal, i-au citit cărțile, i leau prefațat, i le-au recomandat…Sfinția Voastră de ce Patriarhie aparțineți?

4. Klaus Kenneth a fost invitat în repetate rânduri în emisiunile Trustului Patriarhiei, Trinitas TV (în două rânduri), Radio Trinitas (în trei rânduri), Ziarul Lumina (unde a avut trei interviuri generoase). Pe lângă acestea, a părut într-o mulțime de media eparhiale locale. Sfinția Voastră dezavuați aceste inițiative ale oamenilor Patriarhiei Române? În ce parte vă poziționați, referitor la cele semnalate? Și, nu în ultimul rând: Sfinția Voastră de ce Patriarhie aparțineți?

5. Cum vă permiteți să ignorați și să blamați întreaga ierarhie bisericească, suspectând-o de tot felul de lucruri și expunând- o propriilor dumneavoastră orgolii, doar pentru a vă face rating unui blog pentru care, oricum, nu aveți binecuvântare?

6. De când unui monah îi revine ascultarea de blogger și cum se împacă aceasta cu ritmul și canonul de rugăciune, retragere din lume, nevoință, asceză etc. specific oricărui călugăr? Așteptăm cu sincer interes răspunsul la aceste întrebări. (Romeo Petrașciuc)

FAȚĂ ÎN FAȚĂ

Test de sinceritate pentru Pater Mihail

Vă susțineți afirmația că următoarele personalități sunt în înșelare?

Pr. Sofronie Saharov - care i-a dat binecuvântarea pentru apariția cărții;
Pr. Zaharia Zaharou - care i-a dat binecuvântarea pentru conferințele din România;
Pr. Rafail Noica, cu care, deși retras total din lume, s-a întâlnit în România. A se vedea inclusiv pozele cu cei doi, în volumul Călător pe pământ românesc;
Stareții Mănăstirilor Lupșa, Lainici, Albac etc;
ÎPS Dr. Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului,care i-a dat binecuvântarea pentru publicarea cărții în limba română;
ÎPS Andrei Andreicuț, Mitropolitul Clujului, Crișanei și Maramureșului,care l-a invitat special la Alba Iulia, în primăvara anului trecut, pentru a susține o prelegere în cadrul unui simpozion internațional organizat de Facultatea de Teologie din Alba și, în câteva rânduri, pentru susținere de conferințe;
ÎPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei (care l-a invitat special la Iași pentru susținerea unei conferințe și care l-a avut oaspete la masă.
PS Lucian Mic, Episcopul Caransebeșului;
PS Gurie, Episcopul Devei;
ÎPS Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului (cu a cărui binecuvântare a conferențiat la Curtea de Argeș;
ÎPS Bartolomeu Anania (cu a cărui binecuvântare a conferențiat la Cluj, în două rânduri Și lista ar putea continua mult încă; De asemenea, credeți că sunt în înșelare foarte mulți dintre părinții profesori de teologie, care recomandă inclusiv ca lectură obligatorie cartea "Două milioane de kilometri în căutarea adevărului?". (Romeo Petrașciuc)
  #10  
Vechi 11.05.2010, 14:41:13
flyaway9112002 flyaway9112002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Thumbs up O recomand !

Am citit cartea Doua milioane de km in cautarea adevarului recent.E intr-adevar impresionant prin cate a putut trece omul acesta !
Eu cred ca e o carte importanta pentru cei in Vest, pentru ca el e unul dintre ei, si se pot raporta mai usor la el,si,prin el, apropia de Adevar.
Cat despre faptul ca destul de la sfarsitul cartii vorbeste despre Ortodoxie,cred ca pentru cei pentru care e scrisa cartea in primul rand,dupa parerea mea(adica cei care nu cred deloc,sau cum sunt majoritatea celor din Apus,cred ca e un Dumnezeu,undeva,dar mai mult nu vor,n-au timp sa aprofundeze) e in ordine.Mai ales ca arata foarte clar efectele "pozitive" ale practicarii Yoga si a altor practici orientale, care in Apus castiga popularitate pe zi ce trece!

Doamne ajuta !
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06