Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.10.2009, 12:22:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Lupta noastra nu este cu Dumnezeu, ci cu oamenii

Ma critica unii f. puternic (Traditie, Cristiboss etc.) si ma intreaba ce caut, care este problema mea.
Imi reproseaza ca nu sunt crestina, ca ma revolt impotriva lui Dumnezeu si fac pacate in fata Lui.
As vrea sa le raspund ca eu si multi altii, poate chiar ei insisi, nu cu Dumnezeu, cu credinta, avem probleme, nu cu ei ducem lupta, ci cu oamenii.
Nu Dumnezeu face majoritatea lucrurilor rele, ci oamenii.
Cristi imi spune mereu ca am nevoie sa fiu zgaltaita si palmuita, certata, in credinta si nu dse mangaiere si vorbe frumoase.
Gresit!!! Si eu si noi toti avem nevoie de iubire, de mangaiere, de blandete in lumea asta.
Nu avem nevoie de razboaie, scandale, certuri, vrajmasie, jigniri, duritate. Nici macar in religie.
Suntem multi care n-am avut/nu avem parte de viata usoara si mangaiere si vorbe bune.
Mai toti cred ca trebuie sa luptam pentru fiecare graunte pe lumea asta.
Si atunci sa mai tipam si sa ne calcam in picioare si in cadrul credintei, a unui forum religios?
Pe urma eu una cred ca multe din ideile astea dure si interdictiile inclusiv din credinta nu Dumnezeu le-a inventat, ci oamenii.
Dumnezeu ne-a trimis in lume si ne-a dat credinta, asa cum unul care merge pe sarma are nevoie de ceva care sa-l contrabalanseze sa nu cada, sa-si tina echilibru.
Credinta este ceva care ne mentine, ne sprijina sa nu cadem, ne ajuta sa traim. Nu invers asa cum cred multi: traim ca sa ne mantuim, traim ca sa credem. Credem ca sa traim mai bine si ne mantuim daca avem credinta si traim cuminte.
Eu asa vad lucrurile si nu invers.
Ceea ce s-a scris mai apoi, regulile din biserici, toata institutia bisericii, au fost create de oameni si au gereseli.
Dumnezeu nu cred ca a facut femeia ca s-o umilieasca si s-o considere singura pacatoasa (pana la urma si Adam a fost alungat im preuna cu femeia), Dumnezeu nu interzice sa mancam ceea ce avem nevoie, sa intram in biserica, etc.
Dumnezeu nu a facut diferente intre barbat si femeie. Le-a facut numai pe plan biologic si fiziologic, ca sa asigure perpetuarea omului si nu ca sa puna femeia pe alta treapta. Nu l-a facut pe Adam sfant. Barbatul nu a fost sfant. Amandoi, si barbatul si femeia au gresit si au fost izgoniti de la Dumnezeu.
Nici unul nu merita mai mult sa fie preot, sau sfant, sau calugar, sau in altar.
Amandoi sunt la fel de pacatosi.
Prea multe le punem in seama lui Dumnezeu si a credintei.
Si lupta noastra, suferinta si necazurile sunt de fapt cu si din cauza oamenilor.
Ei fac reguli gresite, ei ne tulbura pacea, ei sunt violenti, ei cearta, ei fura, ei deranjeaza, ei jignesc.
Nu ne razvratim impotriva lui Dumnezeu, ci impotriva oamenilor.

@Cristiboss si ceilalti - incercati sa intelegeti asta. Fiecare avem lupta noastra cu viata, cu oamenii si nu cu Dumnezeu si feicare avem nevoie de iubire, de blandete, de managaiere si intelegere si nu de zgaltaials si jignire.
Aici pe acest forum avem nevoie de vorba buna, si sa mangaiem pe unul aflat in suferinta, nu sa-i dam in cap.
Deci vorba buna: nu-i nimic, nu-i rau, ce te doare, nu e gresit nici asa, un sfat bun, etc. Nu: esti pacatoasa, esti sectanta, te fac albie de porci, te bate Dumnezeu, n-ai voie, e mare pacat, vai ce-ai facut, cum iti permiti etc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.10.2009, 12:26:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Lupta noastra nu este nici cu oamenii, ci cu raul din ei. "Lumea" de care scrie pe alocuri in NT este de fapt raul din lume, iar lupta noastra nu este impotriva trupului, ci a incepatoriilor si stapaniilor veacului acestuia, adica a celui viclean.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.10.2009, 18:03:38
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu te supăra Sofia,nu vreau să intru în polemică cu tine și nici să țin partea nimănui dar,nu este corectă percepția pe care o ai asupra raportului om-Dumnezeu.
Scopul vieții unui creștin este dobândirea virtuților,mântuirea.Atunci când începi să mergi pe cărarea îngustă spre aceste destinații te vei lovi de oamnei care slujesc duhurilor necurate,de persoane care se vor opune voii tale.Într-nu cuvânt vei începe un adevărat război așa cum scrie și Florin mai sus .Toată viața unui creștine este o continuă luptă.De multe ori primești lovituri cumplite,ți se întâmplă lucruri inexplicabile,îți merge din rău în mai rău și te înterbi;de ce? înainte de a începe lupta era așa de bine!
Ești pus la încercare mereu,în fiecare clipă dar mai ales atunci când lucrezi fapta bună iretarea,postul și rugăciunea căci acestea îl frig pe vrâjmaș(respectiv pe oamenii care servesc celui rău).
Cine iubește lupta va lupta! Cine vrea să învețe va progresa iar cine se va ridica după fiecare cădere se va mântui.Este minunată ortodoxia!
Dumnezeu să te ajute să o înțelegi.
P.S. Să știi că pe acest forum sunt persoane deosebite de la care avem multe de învățat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.10.2009, 20:52:42
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Indoiala este un pas inainte.Si eu cred ca multe lucruri din credinta crestina sunt inventate de oameni, cum ar fi sa nu judeci preotul sau "sa nu faci ce face popa ci ceea ce zice".Un preot trebuie sa fie un exemnplu nu sa fie mai pacatos decat marea majoritate a "turmei" lui.
Atat traditia care zice ca femeia e inferioara cat si feminismul actual ma dezgusta.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.10.2009, 21:11:41
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Sophia
"Nu Dumnezeu face majoritatea lucrurilor rele, ci oamenii."
Acuma serios . Dumnezeu este vinovat pentru greselile noastre ?
Aceasta nu este cu putinta.
Dumnezeu e vinovat pentru greselile oamenilor . Atata de tare am ajuns sa ne injosim ?
Nu am nimica cu ce sa te critic . Dar aceasta idee mi s-a parut putin deplasata .
Iertare fratilor .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.10.2009, 21:20:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Aurel1211 - nu te inteleg, te contrazici.

Am spus ca oamenii fac mult rau si de aceea ne razvratim(multi) impotriva lor si nu impotriva lui Dumnezeu, asa cum ne invinuiesc multi in mod nedrept.
Acum, daca Dumnezeu l-a lasat asa pe om, este alta discutie. Atunci ar fi si vina Lui cumva.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.10.2009, 21:35:53
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Aurel1211 - nu te inteleg, te contrazici.

Am spus ca oamenii fac mult rau si de aceea ne razvratim(multi) impotriva lor si nu impotriva lui Dumnezeu, asa cum ne invinuiesc multi in mod nedrept.
Acum, daca Dumnezeu l-a lasat asa pe om, este alta discutie. Atunci ar fi si vina Lui cumva.
Poate nu m-am exprimat bine dar nu ma contrazic .
"Nu Dumnezeu face majoritatea lucrurilor rele, ci oamenii."
Aceasta ai spus tu
.
Ar insemna ca restul lucrurilor rele facute in lumea aceasta sunt facute de catre Dumnezeu .
Vai si amar . Si eu am spus ca lucrul rau vine doar din caderea omului , doar din proprile greseli .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.10.2009, 21:40:37
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Din moment ce se spune ca Dumnezeu se afla la originea tuturor lucrurilor,printr-o simpla deductie logica rezulta ca si raul a fost creat de el.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.10.2009, 21:46:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pai tocmai aici este confuzia mea.
Oamenii fac raul. Daca asa au fost programati de Dumnezeu, sau vine de la ei insisi nu stiu.
In mod firesc Dumnezeu este persoana absolut pozitiva si nu face rau.
Si atunci tot omul este cel rau si influentat si de Cel Rau (care nu este Dumnezeu, desi dupa unele pareri ar fi).
Nu stiu, nu inteleg.
Eu am cu oamenii probleme.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.10.2009, 09:21:28
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Din moment ce se spune ca Dumnezeu se afla la originea tuturor lucrurilor,printr-o simpla deductie logica rezulta ca si raul a fost creat de el.
Daca impedica prezenta raului automat tu nu mai ai liberul-arbitru.Nu mai poti alege sa fi rau.Uite,tu ai ales sa fi rau,deci iti exerciti liberul-arbitru.

Inca o greseala,nu mai incerca sa deduci logic cand vine vorba de Dumnezeu.Tu poti deduce pana la un punct,iar de acolo creierul ramane in suspensie caci lucrurile il depasesc.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 07:33:02
Lupta noastra Florin-Ionut Pocainta 21 28.10.2010 21:22:07
Oamenii de stiinta vorbesc despre Dumnezeu... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:51:19
cer oamenii ajutorul lui Dumnezeu?...si dupa uita. alexa.oni Generalitati 10 30.12.2007 13:54:55