Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.01.2010, 11:57:20
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai poate prefera pe cele cu constitutie mai ascetica, inseamnand ca sunt mai infranate ... le au mai bine cu postul, ceea ce inseamna calitati spirituale :P
Atunci de ce vedem la manastire, maici mai plinute?

N-are nicio legatura , sper ca glumesti
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.01.2010, 12:20:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melb26 Vezi mesajul
Atunci de ce vedem la manastire, maici mai plinute?

N-are nicio legatura , sper ca glumesti
Pai mancare de 3 ori pe zi, buna, suficienta si chiar extra (fie ea si de post sau mai ales aia de post ingrasa ca e deficitara in proteine si excedentara in carbohidrati), lipsa de activitate fizica intensa si sustinuta.. :D

Eu cel putin n-am auzit de asceti grasi poate tu oi fi vazut vreo unul dar te asigur ca respectivul nu e chiar asa mare ascet..
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.01.2010, 12:22:28
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai mancare de 3 ori pe zi, buna, suficienta si chiar extra (fie ea si de post sau mai ales aia de post ingrasa ca e deficitara in proteine si excedentara in carbohidrati), lipsa de activitate fizica intensa si sustinuta.. :D

Eu cel putin n-am auzit de asceti grasi poate tu oi fi vazut vreo unul dar te asigur ca respectivul nu e chiar asa mare ascet..
Yeap, dar cu siguranta nici cele subtirele nu sunt toate ascete...unele chiar mananca muuult si tot nu se vad rezultatele, si asta pentru ca au un metabolism foarte bun...sau poate chiar exagerat in cazul unora!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.01.2010, 12:29:44
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

In loc de ''contitutie ascetica'' ai fi putut zice constitutie astenica

Pleci de la o idee preconceputa, aparentele inseala mult.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''

Last edited by melb26; 18.01.2010 at 12:47:46.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.01.2010, 13:11:14
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

”Daca ar fi cu putinta sa ne privim prin ochii celorlati , am disparea de tot.” Atat de cruda si rea este parerea celorlalti despre noi, chiar si a celor care ii credem prieteni sau oameni buni.


Dar mai mult decat atat, nu doar traim intr-o lume cruda , ci noi insine formam o lume cruda.


Eu sunt lumea. Iar lumea e rea. Lumea a inebunit de atatea pacate.


Radem de suferinta altora (ironizam), dar avem pretentia, ca Dumnezeu sa ne ajute in probleme asemanatoare.
Unul la un examen, altul cu banii, altul cu aspectul fizic, altul cu munca, toate lumesti,totusi, ramanem lipsiti de intelegere pt ceilalti, dar plini de deznadejde si manie cand nu suntem ajutati si intelesi pt lucruri mici dar importante pt noi.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 18.01.2010, 13:36:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
”Daca ar fi cu putinta sa ne privim prin ochii celorlati , am disparea de tot.” Atat de cruda si rea este parerea celorlalti despre noi, chiar si a celor care ii credem prieteni sau oameni buni.
Ei parca nici chiar asa as spune...iar daca ar fi ceea ce spui tu adevarat, atunci inseamna ca si noi am avea o parte din vina pentru aceasta situatie
Reply With Quote
  #47  
Vechi 18.01.2010, 13:40:06
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Smile

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ei parca nici chiar asa as spune...iar daca ar fi ceea ce spui tu adevarat, atunci inseamna ca si noi am avea o parte din vina pentru aceasta situatie

chiar avem
Reply With Quote
  #48  
Vechi 18.01.2010, 13:50:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Yeap, dar cu siguranta nici cele subtirele nu sunt toate ascete...unele chiar mananca muuult si tot nu se vad rezultatele, si asta pentru ca au un metabolism foarte bun...sau poate chiar exagerat in cazul unora!
De obicei nu este vorba ca ar avea un metabolism foarte bun ci dimpotriva, foarte prost, in sensul ca nu asimileaza tot ce maninca, nu ca ard mai mult printr-un consum mai mare de calorii.

Asta daca nu cumva sunt si superactive, adica genul care nu-si gaseste locul, mereu in picioare si alergand de colo colo (prin natura nu o vointa/ascultare deosebite :)

Cei care se ingrasa dimpotriva, au o mare pofta de mancare si asimileaza foarte bine si sunt mai anemici in miscari, organismul stocand energia in exces sub forma de grasime.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 18.01.2010, 14:25:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De obicei nu este vorba ca ar avea un metabolism foarte bun ci dimpotriva, foarte prost, in sensul ca nu asimileaza tot ce maninca, nu ca ard mai mult printr-un consum mai mare de calorii.

Asta daca nu cumva sunt si superactive, adica genul care nu-si gaseste locul, mereu in picioare si alergand de colo colo (prin natura nu o vointa/ascultare deosebite :)

Cei care se ingrasa dimpotriva, au o mare pofta de mancare si asimileaza foarte bine si sunt mai anemici in miscari, organismul stocand energia in exces sub forma de grasime.
Ihmm, interesant, eu astiam mai mult argumentele astea ce tin de arderile alea intense, chestii...trestii
Reply With Quote
  #50  
Vechi 18.01.2010, 16:07:04
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

da, asadar, unii au arderi mai intense, altii mai lente. La unii informatiile circula mai repede si viteza de reactie e mai buna...cu alte cuvinte e vorba de temperament...care predispune anumiti oameni catre anumite tipuri....cei melancolici si flegmatici sunt predispusi la ingrasare...Insa, oamenii acestia isi pot infrange gena prin caracter, prin munca, rugaciune, implicare la locul de munca, in viata de familie, in societate. eu sunt prima care trebuie sa faca multe schimbari in aceste privinte.
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."

Last edited by eclat_de_lune; 18.01.2010 at 16:09:19.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42