Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.01.2010, 18:12:53
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
-Parintele a insistat azi in predica ca degeaba fiul ascultator a facut tot ce trebuieost,rugaciune,ascultare etc,daca nu a avut dragoste fata de fratele sau.
-Eu ma gandeam ca un om care greseste,nu ii mai arde de greselile celorlalti,sa le observe,ci e coplesit de starea sa pacatoasa(vezi vamesul) .Aceasta e smerenia. Pe cand un om care greseste mai putin,un 'virtuos',este in pericolul de a judeca pe ceilalti.Are timp pt asta.Nu e ocupat si coplesit de micimea sa,ca cel smerit
-Mai zicea preotul ca fiul ascultator degeaba reprosaza tatalui sau ca el nu a taiat macar un miel cu prietenii.Ca de fapt nu tatal era de vina,ci el,ca nu stia sa se bucure .Caci toate erau ale lui(caci fratele celalalt isi luase partea) ,cu toate astea el nu vroia sa se bucure cu ceilalti.Si de aceea nici nu a plans cu ceilalti


Toti facem greseli, fie ca sunt mari, fie ca sunt mai putin mari, fie ca le constietizam sau nu...
Principala porunca pe care ne-o da Mantuitorul in Noului Testament este tocmai dragostea fata de aproape, dragostea fata de fratii tai (pentru ca in Hristos suntem toti frati).
Sfantul Apostol Pavel spune ca exista "o singura credinta", o singura biserica, iar pe cei care dezbina aceasta biserica, care aduc alte invataturi (izvorate din intelepciunea lor omeneasca) decat ceea ce primim, sa nu-i primim cu noi la masa si nici macar sa nu le dam binete...
Toate poruncile formeaza un tot unitar. Nu poti pazi 9 dintre ele, iar pe una nu. Pentru ca in cazul asta te faci vinovat de un pacat, izvorat dintr-o alta porunca.
Suntem prea pacatosi sa putem pazi totul, dar daca incercam si-i cerem lui Dumnezeu putere pentru asta, cred ca El ne va ajuta sa invingem...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.01.2010, 18:36:56
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
De altfel... eu cand il invat pe copilul meu nu ii citesc "povestiri biblice". Au ajuns sa mi se para putin importante. Eu inisist pe ceea ce nu-i va spune nimeni: despre Sf. Treime, despre Sf. Euharistie, despre Botezul ortodox, despre Biserica intemeiata de Hristos, despre harul preotilor etc.. Nu stiu cat intelege, macar as vrea sa retina ceva, chiar daca nu intelege acum. Povestirile "biblice" cu efect moralizator (ceea ce avem in comun cu crestini ne-ortodocsi, daca pot spune astfel) le las complet deoparte.
Foarte bine ca il inveti aceste lucruri (daca imi pot permite sa o spun, vorba ta, ma simt destul de baba ca sa dau sfaturi) insa nu cred ca e bine, daca poti sa asculti acest sfat de la o 'hoasca batrana', sa nu ii povestesti povestirile biblice, mai ales Evangheliile. Ele NU sunt povestiri cu continut moralizator, contin chiar Viata. Bineinteles, depinde cum le citim, exista si un mod oralizator de a le vedea. Ele sunt baza si pentru Sf Treime (care isi are baza in Scripura!), si pt Taine si pentru Biserica si pentru tot restul. Daca citesti sf Parinti, scrierile lor sunt un comentariu continuu al Scripturii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.02.2010, 17:33:43
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

De altfel... eu cand il invat pe copilul meu nu ii citesc "povestiri biblice". Au ajuns sa mi se para putin importante. Eu inisist pe ceea ce nu-i va spune nimeni: despre Sf. Treime, despre Sf. Euharistie, despre Botezul ortodox, despre Biserica intemeiata de Hristos, despre harul preotilor etc.. Nu stiu cat intelege, macar as vrea sa retina ceva, chiar daca nu intelege acum. Povestirile "biblice" cu efect moralizator (ceea ce avem in comun cu crestini ne-ortodocsi, daca pot spune astfel) le las complet deoparte.
Pacat, mare pacat, si eu spun ca nu cred ca este o idee buna. Eu sunt poate mai aproape, ca varsta, de copilarie, si iti spun, in mintea mea de copil, toate acele povestiri biblice erau vii. Niciodata, copil fiind nu m-am gandit ca Moise a fosto doar un personaj pretext pentru morala, sau David si Saul, sau Avraam, sau Daniel, sau Solomon, sau..sau..sau...toate personaje pe care le-am indragit si pe care le-am crezut (si le cred) vii. Cate nu poate invata un copil despre viata si cum sa te porti cu cei din jur si situatiile dificile in care esti pus, de exemplu, din povestea lui Iosif cu fratii sai. Si toate aceste "povesti" spuse bine nu sunt nici macar plictisitoare... Nici pe departe, Copilaria este momentul in care omul intelege foarte multe din povesti si istorioare, si retine fara nici un efort. Eu zic sa nu-l privezi pe copli de asemenea placere, cumpara-i o Mica Biblie si lasa-l sa citeasca.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.02.2010, 17:36:35
Bilibox
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt bune si Legendele Olimpului. (A. Mitru) Am savurat cartea aia, fiind copil, mult mai mult decat Biblia.

Last edited by Bilibox; 01.02.2010 at 17:39:47.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.02.2010, 17:47:36
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Si eu le datorez ceva din copilaria mea acelor carti ilustrate editate de catre neoprotestanti, nu stiu daca avem si noi, ar fi frumos sa existe carti cu ilustratii in frumosul stil (neo)bizantin, scrise mai simplut, ca sa inteleaga kinderii, pentru ca sunt foarte permeabili si incantati de aceste teme. Am vazut o carte cu istorioare pentru copii, desprinse din Scriptura, dar sincer mi s-au parut cam prapastioase. Si unii adulti se lupta cu ideea unui "Dumnezeu rau", nu stiu daca un copil, oricat de curat ar fi, nu ar intelege din ele ca Dumnezeu e un soi de baubau.
Insa deocamdata nu am copii asa ca mai bine tac:)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.02.2010, 17:57:42
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bilibox Vezi mesajul
Sunt bune si Legendele Olimpului. (A. Mitru) Am savurat cartea aia, fiind copil, mult mai mult decat Biblia.
Sigur, si mie mi-au placut Legendele Olimpului foarte mult. Numai ca aici nu vorbeam despre ce carti ne-au placut mai mult decat Biblia. Mie de exemplu mi-a placut mai mult sa citesc Jules Verne si cartile cu Winnetou.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.02.2010, 18:25:00
cristianvisan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"ridica ispita si nimeni nu se va mantui".. forma ispitei astazi este de alta forma fata de cea a persecutiilor.. despre cat de usor este.. io stiu una ca cel mai fericit am fost in viata asta intunecata a fost cand toate ma acuzau si-mi stateau impotriva, intr-o zi m-au prins controlorii in tramvai si m-au tratat ca pe ultimul om pentru ca mi-am cerut iertare , ma grbeam sa ajung la spital si eram in intarziere iar ei nu ma lasau sa cobor sa iau metroul, au vazut ca "sunt moale" si au zis ca sa ma jumuleasca.. s-a pus unul in fata mea pe scara si se tinea cu amndoua mainile de bare si ma impingea in sus inapoi opus fata de directia in care toata fiinta mea vroia sa mearga.. mi-am amintit de acea expresie a sfantului Siluan, vrei sa scapi de ispita? smereste-te mai tare decat poate ea sa reziste"sau cam asa ceva era,in fine, mi-am dat drumul ,oarecum sub acest duh care se acumulase, puteam izbucni negativ sau pozitiv si am cazut in genunchi , ei sa ma tina, nu ma stiau ce sa faca , eu ceream ajutor lui Iisus ca un martirizat.. a iesit in acea dimineata multa ipocrizie si mult venin din sufletul meu..imediat a aparut si Dumnezeu caci asa de prost ma simteam.. "poftim Cristi, lumea pe care o iubesti da nu-i nimic, Eu Te iubesc, plangi ,scuipa raul afara.. si am plans si am plans starea mea jalnica.. ca atractia lumii nu ma lasa sa ma rog..cand esti persecutat este drept ca daca vrei sa folosesti presiunea asta repede te poate propulsa la Dumnezeu.. azi e mai greu.. toti ne ferim sa lucram in adanc.. iar crestin nu esti decat daca mentii o temperatura imensa si presezi inima cu ea.. sunt multe ispite astazi.. le putem folosi zicand..toate ma atrag, "noapte imi este mie pofta pacatului" e usor azi sa-ti vezi pacatul, recunoscand iubirea de pofte care zace in noi.. de asta si sunt ispitele.. ca sa ne folosim de ele spre osanda sau spre viata vesnica...da noi dormim asa sforaim, mai intrebam cat e ceasul, cat mai e pana dimineata , nu mai vine mah o data hristos? ca m-am plictisit..noi nu-L cunoastem ca daca L-am cunoaste am pazi poruncile lui si mai important.. ni s-ar schimba radical prioritatile.. nu stiu cum sa o spun ca sa nu fiu inteles anapoda: Dumnezeu nu e ce credem noi, daca am sti cum e apoi L-am cauta mai adanc, altfel toata noaptea putem sa stam la pescuit ca nu vad niciun peste.. are cineva vreun peste? :)
pai nu e.. ne balacim in balta pacatului cu mormolocii si intrebam cat e ceasul..mila lui Dumnezeu nu poate lucra acolo unde omul nu uraste ca se iubeste ca sa zic asa: da io sunt un demagog si din vorbele mele ma osandesc..
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.02.2010, 18:25:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Foarte bine ca il inveti aceste lucruri (daca imi pot permite sa o spun, vorba ta, ma simt destul de baba ca sa dau sfaturi) insa nu cred ca e bine, daca poti sa asculti acest sfat de la o 'hoasca batrana', sa nu ii povestesti povestirile biblice, mai ales Evangheliile. Ele NU sunt povestiri cu continut moralizator, contin chiar Viata. Bineinteles, depinde cum le citim, exista si un mod oralizator de a le vedea. Ele sunt baza si pentru Sf Treime (care isi are baza in Scripura!), si pt Taine si pentru Biserica si pentru tot restul. Daca citesti sf Parinti, scrierile lor sunt un comentariu continuu al Scripturii.
Ma bazez pe experienta mea.. eu am citit Biblia povestita copiilor in scoala generala. Apoi am pus mana pe Biblie si am citit-o cap-coada (eram la bunici si nu aveam altceva mai bun de facut). Mi-a placut, dar tot m-am declarat atee :). Apoi am facut cursuri biblice la.. nu-mi aduc aminte exact ce secta era.. asta pt. "cultura mea generala". Cand am ajuns la liceu eram deja atee si aveam si "argumente" la mana :)).

Nu, cu fiii mei nu voi face asa.
Vreau sa considere ortodoxia ca felul firesc de a trai. Intelegerea va veni mai tarziu. (Din pacate eu cu sotul nu suntem chiar modele de vietuire crestina . A devenit f clar ca daca fiul meu nu va deveni un bun crestin, este mai ales din cauza putinei mele credinte.)
Le-am cumparat carti cu povestiri biblice, dar sunt f dezamagita de felul in care sunt povestite. Sunt pline de inexactitati (de ex. sa fie lumina si a creat.. soarele!?). Parca ar fi spuse in bataie de joc.
Si lipseste complet "substratul". Citesc despre Adam si Eva.. intelege copilul exact de ce au fost alungati din rai? Era vorba de "mar"? Era vorba de sarpe? Sau ei singuri singurei au ales sa se desparta de Dumnezeu prin neascultare? Citesc despre Noe.. scrie ca Noe era "bun". Cum adica bun? Se pierde ideea de drept inaintea lui Dumnezeu. Si copilul numara animalele din desen, pierzand total din vedere esenta povestiri.. Nu-mi plac deloc povestile pt copii (unele sunt atat de prost scrise incat ma intrebam care este adevaratul lor scop educativ.. sa creasca mici necredinciosi informati?).
Mult mai bune sunt povestirile par. Cleopa. Excelente. Sau Micul Pateric.

Last edited by anna21; 01.02.2010 at 18:33:28.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.02.2010, 18:30:56
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ma bazez pe experienta mea.. eu am citit Biblia povestita copiilor in scoala generala. Apoi am pus mana pe Biblie si am citit-o cap-coada (eram la bunici si nu aveam altceva mai bun de facut). Mi-a placut, dar tot m-am declarat atee :). Apoi am facut cursuri biblice la.. nu-mi aduc aminte exact ce secta era.. asta pt. "cultura mea generala". Cand am ajuns la liceu eram deja atee si aveam si "argumente" la mana :)).

Nu, cu fiii mei nu voi face asa.
Vreau sa considere ortodoxia ca felul firesc de a trai. Intelegerea va veni mai tarziu. (Din pacate eu cu sotul nu suntem chiar modele de vietuire crestina . A devenit f clar ca daca fiul meu nu va deveni un bun crestin, este mai ales din cauza putinei mele credinte.)
Le-am cumparat carti cu povestiri biblice, dar sunt f dezamagita de felul in care sunt povestite. Sunt pline de inexactitati (de ex. sa fie lumina si a creat.. soarele!?). Parca ar fi spuse in bataie de joc.
Si lipseste complet "substratul". Citesc despre Adam si Eva.. intelege copilul exact de ce au fost alungati din rai? Era vorba de "mar"? Era vorba de sarpe? Sau ei singuri singurei au ales sa se desparta de Dumnezeu prin neascultare? Citesc despre Noe.. scrie ca Noe era "bun". Cum adica bun? Se pierde ideea de drept inaintea lui Dumnezeu. Si copilul numara animalele din desen, pierzand total din vedere esenta povestiri.. Nu-mi plac deloc povestile pt copii.
Mult mai bune sunt povestirile par. Cleopa. Excelente. Sau Micul Pateric.
Faptul ca tu ai ramas atunci atee citind Biblia nu dovedeste ca daca ti s-ar fi povestit despre Sfanta Treime si Biserica nu ai fi ramas.. tot atee.

Trebuie sa existe si carti mai bine scrise pentru copii, cu povestiri biblice; eu am vazut (chiar daca nu pe romaneste); chiar daca nu exista, le poti povesti tu cum ti se pare tie bine si sa le arati imagini alese de tine.

Cred ca un copil are o intelegere suprarationala a povestilor, i se imprima in minte actiunea, simbolurile, si ii raman acolo. Chiar daca nu intelege ca noi. Intelegerea de tip rational, cum spui, vine mai tarziu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 01.02.2010 at 18:38:28.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.02.2010, 20:01:42
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Fr. Stephen despre omul modern si identitate:

Citat:
It is understood as well that the identity that is so fiercely defended in our acts of pride and the like is not the self at all. In Christian teaching the true self is only found in “emptying ourselves” in the likeness of Christ (Philippians 2:5-11). We create a false self not only in defending our false positions, but also in creating a life of opinion and judging where thoughts and feelings, particularly those that give us a sense of belonging to a particular group, become of paramount importance. Thus to say, “I am an Orthodox Christian,” can, in some cases, mean little more than “I am a fan of such-and-such a football team.” Our identity becomes marked by arguments and positions – but not marked by prayer and communion with God. Holding Orthodox opinions is not the same thing as the life of the Orthodox faith.
Din pacate nu am atata dragoste si rabdare sa si traduc, insa textul pe care l-am subliniat mi se pare foarte important si ar trebui toti sa ne gandim la faptul ca nu intotdeauna identitatea ne e data de comuniunea cu Christos, asa cum ar fi de dorit, ci de apartenenta la un grup, prin aceasta delimitandu-ne de toate celelalte grupuri. Si chiar daca acest grup este "bun", aceasta identitate ramane falsa, fiind construita nu in Christos ci pe baza unor simple mecanisme psihologice de apartenenta la grup fara traire.

Treaba noastra ar fi nu sa ne delimitam de altii ci sa ne impartasim in Christos.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parerea mea luciamanta Despre Biserica Ortodoxa in general 13 26.06.2010 23:52:17
parerea dumneavoastra Anamaria_anca Generalitati 12 11.03.2010 19:57:39
parerea mea Order66 Din Vechiul Testament 254 24.12.2009 01:35:13
PAREREA VOASTRA ! cristiboss56 Botezul 51 20.08.2008 17:51:03
spuneti-va parerea alexa.oni Generalitati 12 06.01.2008 16:40:38