Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.03.2010, 09:18:03
postavarul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu este vorba numai de deosebiri majore de credință, cât, cel puțin așa îmi face impresia, ei contestă "ecuația fundamentală" a creștinismului, aceea că "Isus este Dumnezeu".
Cu ce scop spui astfel de neadevaruri?"angel4ver" poate afla singura ce cred adventistii despre Domnul Iisus Hristos.

Adventistii cred cu toata puterea in dumnezeirea Domnului Iisus Hristos. Toata credinta lor se centreaza pe persoana Mantuitorului, pe care il asteapta sa revina (de unde vine si denumirea de "adventist").
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.03.2010, 09:37:35
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
E posibil, din cauză că am avut contacte atât de parțiale cu adventiștii. Poate că nici ei nu au știut să-mi explice prea bine credința lor.
Și fără ”contacte” cu adventiștii, sunt suficiente surse de informare corecte. Nu cred să existe adventist pentru care problema aceasta esențială să nu fie clarificată.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deci, adventiștii cred că Isus Cristos a fost născut, ca Dumnezeu, din preeternitate ? Cred ei că "este Unul născut, mai înainte de toți vecii" ?
Absolut.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.03.2010, 11:53:43
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

Mihnea: nu stiam ca daca se convertesc la catolicism, pot fi rebotezati. Ceea ce nu inteleg eu e de ce unii au voie si altii nu sa se reboteze [adica, asta am auzit]. E dreptul oricui [ca unii sunt constienti ca e pacat si altii nu, asta-i partea a doua] sa se reboteze, daca doreste, nu? Daca gresesc, rog sa ma corectati ^_^
Si pe mine ma ingrijoreaza multe. Si-mi pun o multime de intrebari si de fiecare data cand ma gandesc la viitor (la problemele care pot sa apara pe parcurs din cauza religiei, pentru ca se vor gasi mereu persoane care sa intervina intre noi si sa ne desparta), incep sa plang. De la sfarsitul anului trecut o tin in depresie (daca as putea-o numi asa), plang la orice chestie care are legatura cu el si cu mine si sunt agitata si ma enervez (dar imi revin repede) cand ma contrazice persoana cu care discut (si aici cu mama, ca e singura care ma intelege si cu care vorbesc deschis, fara frica si fara jena). Iti multumesc ca-mi spui din experienta )
Cat de adventist e... hmmm... pot sa spun ca inca nu s-a botezat (abia are 18 ani, dar nu asta conteaza), pentru ca din ce-am citit, se pot boteza cand vor (desi cartile unde "se critica" spun ca au voie la maturitate) si am intalnit 2 cazuri (o cunostiinta de-a unei rude de-a mea s-a botezat la 20 si ceva de ani si o colega de facultate s-a botezat la 15 ani parca). Pot sa spun ca la unele pe care le sustine el si in care crede sunt si eu de acord, dar cu altele pe care le stie (de la parinti, rude, cunostiinte) nu sunt de acord si ne-am ciondanit din cauza asta, dar ne-am impacat repede. Ba chiar am avut si o discutie serioasa pe tema religiei si i-am spus tot, iar el a facut la fel (practic, m-am descarcat pentru ca nu mai faceam fata si sufeream si l-am ingrijorat nu numai pe el, ci si pe mama si prietenii apropiati). Si am hotarat amandoi ca sa nu lasam pe nimeni sa se bage intre noi fie ca e vorba de religie, invidie sau stiu eu ce altceva, ca-s destule in lumea asta.
Totusi, sunt constienta ca or sa apara probleme si discutii si poate certuri mai urate decat astea minore pe care le-am avut, dar nu mi-e frica. Am luat o decizie si vreau sa fac tot ce-mi sta in putere ca sa fim impreuna si sa-i arat ca nu tot ceea ce e scris e 100% adevarat.
Acum nu spun ca si ortodoxicismul (corectati-ma daca spun gresit cuvantul) e 100% perfect. Orice religie/secta/cult are atat parti bune cat si parti rele. Nici ortodoxi nu sunt perfecti, dar nici ceilalti. Asta gandesc eu fie ca e bine ce spun sau nu.

annajanette: multumesc mult pentru sfat; ma rog in fiecare seara (pentru ca-mi spun rugaciunile inainte de culcare) si de fiecare data cand simt nevoia si Il rog sa ma lumineze, sa-mi arate ce trebuie sa fac.
sper doar sa nu se ajunga la despartire din cauza religiei. am o colega care e maritata cu un neoprotestant de vreo cativa ani (si ea e ortodoxa) si se inteleg foarte bine (chiar daca mai apar certuri, dar e normal intr-o casnicie; bine, sa nu se ajunga la extreme ca atunci e nasol).

O intrebare, daca se poate: am mai intalnit asta prin posturi, carti si asa: ce inseamna adventisti formalisti, bigoti?

postavarul, am aflat si poate ca e putin din ce-ar trebui sa stiu; de aia am si hotarat sa ma inregistrez pe forum si sa aflu pareri mai multe. si nu ma deranjeaza daca sunt pareri pro sau contra, pentru ca fiecare are dreptul sa creada si sa spuna ce vrea.
am aflat si eu la inceput ce inseamna, de fapt adventist. asteptator... si-n mare stiu si ce asteapta, dar nu sunt de acord cu anumite afirmatii. si desigur, nu vreau sa par rea pentru ca nu am nimic cu nimeni, dar vreau sa stiu. cu cat sunt mai bine informata, cu atat mai bine.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.03.2010, 12:23:28
postavarul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
postavarul, am aflat si poate ca e putin din ce-ar trebui sa stiu; de aia am si hotarat sa ma inregistrez pe forum si sa aflu pareri mai multe. si nu ma deranjeaza daca sunt pareri pro sau contra, pentru ca fiecare are dreptul sa creada si sa spuna ce vrea.
am aflat si eu la inceput ce inseamna, de fapt adventist. asteptator... si-n mare stiu si ce asteapta, dar nu sunt de acord cu anumite afirmatii. si desigur, nu vreau sa par rea pentru ca nu am nimic cu nimeni, dar vreau sa stiu. cu cat sunt mai bine informata, cu atat mai bine.
Daca-ti pot fi de folos cu ceva, pentru buna ta informare, o voi face cu toata sinceritatea. Dar, cel mai mult te poate lamuri chiar prietenul tau. Eu pot sa-ti spun despre doctrina adventista (despre care poti afla aproape tot ce vrei de pe site-urile adventiste) dar nu-ti pot spune nimic despre credinta si caracterul prietenului tau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.03.2010, 13:59:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
Mihnea: nu stiam ca daca se convertesc la catolicism, pot fi rebotezati. Ceea ce nu inteleg eu e de ce unii au voie si altii nu sa se reboteze [adica, asta am auzit]. E dreptul oricui [ca unii sunt constienti ca e pacat si altii nu, asta-i partea a doua] sa se reboteze, daca doreste, nu?
Botezul nu este un drept, ci o Taină (Sacrament) administrat de Biserică celui care este pregătit, sau pentru care garantează persoane majore și botezate (părinți, nași) că va fi pregătit. Din cauză că Botezul imprimă pe suflet un semn de neșters, ca un fel de pecete spirituală numită "marcă" sau "caracter", Botezul se adminsitrează o singură dată, ca și Mirungerea și Preoțirea (Hirotonia). Așa cum nu există re-hirotonire nu există nici rebotezare. Deci, o persoană care a fost deja botezată în mod valid nu mai poate fi botezată a doua oară, fiindcă ar însemna dispreț față de această Sf Taină. În această situație sunt ortodocșii, noncalcedonienii, protestanții și acei neoprotestanți despre care Biserica Catolică consideră că sunt botezați în mod valid, adică în numele Sfintei Treimi. În cazul Martorilor lui Iehova botezul este invalid și, dacă vor să fie primiți în biserică, devin catehumeni și apoi primesc botezul. În cazul adventiștilor (care au primit numai "botezul" adventist), Biserica, din motive pe care le-am uitat, consideră că este incert dacă sunt botezați în mod valid sau nu. De aceea sunt botezați sub condiție, Sf Forumulă devenind: "Se botează robul lui Dumnezeu X, în numele Tatălui, al Fiului și al Sf Duh, dacă nu a fost deja botezat". În aceeași situație sunt, de exemplu, foștii orfanii de pe la casele de copii, despre care nu mai există nici acte, nici martori care să ne arate dacă au fost botezați sau nu.

Citat:
Si pe mine ma ingrijoreaza multe. Si-mi pun o multime de intrebari si de fiecare data cand ma gandesc la viitor (la problemele care pot sa apara pe parcurs din cauza religiei, pentru ca se vor gasi mereu persoane care sa intervina intre noi si sa ne desparta), incep sa plang. De la sfarsitul anului trecut o tin in depresie (daca as putea-o numi asa), plang la orice chestie
NU trebuie să vorbiți despre religie, dacă asta vă desparte. Dumnezeu, ca și credința în El, îi apropie pe oameni, nu îi desparte. Dar, chiar și dacă nu veți vorbi nicodată despre asta, trebuie să fii pregătită pentru consecințele care apar în urma unui cult deosebit. Când va fi sărbătoare pentru tine, nu va fi pentru el și invers. Când este Ziua Domnului pentru el, pentru tine e ziua când vei face curățenie. Iar Ziua Domnului pentru el începe vineri după amiaza (normal, fiindcă ziua liturgică e de seara până seara). Te vei închina Sf Fecioare, sau sfântului tău patron ori îngerilor ? El, chiar dacă nu îți va spune nimic conform moratoriului, va crede că te închini la idoli. Veți chema prietenii la un grătar, dar el va mânca numai cartofii prăjiți, fiindcă trăiește sub Legea Veche și porcul e spurcat. Asta, în cazul optimist în care nu e chiar habotnic (=bigot) și nu va arunca porcul eventual cu tot cu frigider. Nu vei avea un soț cu care să ciocnești un pahar, din cauză că ei nu beau alcool. Vei dori să faci o colivă și o panahidă pentru cei dragi ai tăi, care nu mai sunt lângă tine ? Faci un lucru absurd, fiindcă sunt morți atât cu trupul, cât și cu sufletul și coliva ta nu le folosește la nimic. Și ți-am spus doar o parte din ceea ce trebuie să știi că te așteaptă. Am lăsat la sfârșit ce e mai important: vor venii, dacă va dori Dumnezeu, copii: cum veți face, ați discutat ?

Deci, eu nu zic că îți va fi cu neputință să trăiești în credința ta lângă un om care are și el, la urma urmei, liber arbitru și dreptul să trăiască în credința lui. Numai că vă va fi deosebit de greu și trebuie să fii de la început pregătită să bei un astfel de pahar.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.03.2010, 14:03:00
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
Am luat o decizie si vreau sa fac tot ce-mi sta in putere ca sa fim impreuna si sa-i arat ca nu tot ceea ce e scris e 100% adevarat.
Acum nu spun ca si ortodoxicismul (corectati-ma daca spun gresit cuvantul) e 100% perfect. Orice religie/secta/cult are atat parti bune cat si parti rele. Nici ortodoxi nu sunt perfecti, dar nici ceilalti. Asta gandesc eu fie ca e bine ce spun sau nu.

annajanette: multumesc mult pentru sfat; ma rog in fiecare seara (pentru ca-mi spun rugaciunile inainte de culcare) si de fiecare data cand simt nevoia si Il rog sa ma lumineze, sa-mi arate ce trebuie sa fac.
sper doar sa nu se ajunga la despartire din cauza religiei
ortodoxismul e perfect :) ...e ceea ce ne-a invatat Mantuitorul ..in ortodoxism invatatura Lui nu a fost alterata si strambata de lupta bisericii pentru putere, de batalia dusa de anumite persoane inteligente impotriva catolicismului etc.....este o binecuvantare pentru noi toti ca ne-am nascut in acest neam crestinat de insusi apostolul Andrei....asa cum faci deja continua sa lasi relatia voastra in mainile lui Dumnezeu..El vrea fericirea absoluta pentru amandoi si nu vrea sa suferiti catusi de putin decat daca e singura cale spre acea fericire.....poate se va ajunge la despartire sau poate la casatorie...oricat de dureroasa si de imposibil de suportat iti apare prima varianta(am trecut si eu prin ceva asemanator) important(pentru amandoi) e sa se ajunga la ce vrea El...Domnul sa iti dea putere! :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.03.2010, 15:16:09
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

postavarul: multumesc mult. eu te-am inteles si-mi cer scuze daca m-am exprimat gresit la partea aia; credinta si caracterul prietenului meu o stiu doar eu [si cei apropiati, logic]; m-am exprimat eu gresit aici,imi cer scuze. cat despre doctrina adventista, dupa cum am mai spus: am auzit si pareri pro, dar si contra si crede-ma ca nu suport cand ii aud pe cei contra/pro ca toti avem tendinta sa spunem "religia noastra" sau "noi" ca deh, asa ne-am obisnuit/invatat; si ma doare, pentru ca de cand sunt cu el (si de cand am aflat mai multe lucruri si m-am apropiat foarte mult de Dumnezeu) am ajuns sa cred ca mai bine era o singura religie (cum am fost inainte de Marea Schisma -si nici aici nu stiu prea multe lucruri, dar o sa mai aflu) si sa credem toti in acelasi Dumnezeu [pentru ca este unul singur, dar cum fiecare religie are regulile/traditiile ei, asa au si un nume pe care i-l da Tatalui Nostru]. ma rog...

mihnea: multumesc pentru ca mi-ai explicat; acum inteleg mai bine cum stau lucrurile cand vine vorba de Botez. nu e vorba ca ne desparte cand vorbim de religie, dar nu vreau eu sa ma mai gandesc la cum ar fi viitorul fara el (pentru ca am pus suflet in relatia asta inca de la inceput; e total diferit fata de toti iubitii pe care i-am avut -si nu am avut decat vreo 2,3 care m-au dezamagit profund si nu vroiau decat sex si nimic mai mult- si a fost singurul care m-a inteles pe deplin si m-a acceptat asa cum sunt, cu bune si cu rele ca nu sunt un om perfect -si eu nu cred in perfectiunea omului; pentru mine, doar Dumnezeu este perfect- asa, revenind, deci am pus suflet si daca o sa se ajunga la despartire, am sa sufar mult pentru ca sunt si o persoana care pune suflet si sincera) si nici el nu vrea sa ma vada plangand si preferam sa vorbim decat atunci cand am eu o nelamurire legata de adventism.
am fost la el acasa, am stat cateva zile cu el sub acelasi acoperis, cu familia lui si pot sa spun ca sunt oameni cat se poate de normali. doar cateva deosebiri (ca nu au icoane, cruci; sau ca nu mananca carne de porc; sau ca Sambata se odihnesc si merg la biserica), dar in rest... sunt ca toata lumea. am vazut asemanarile si deosebirile dintre adventisti si ortodoxi si tot mai am de aflat si vreau sa aflu (De aia am si decis sa deschid topicul si sa intreb).
am incredere in Dumnezeu si stiu ca nu o sa ma lase, dar nu e doar o simpla coincidenta (pentru ca seamana cu mine la multe chestii, la unele teme gandim la fel si imi aduce intr-un fel aminte de tatal meu, care a murit acum cativa ani ^_^) si nu cred ca Dumnezeu mi l-a adus in viata mea degeaba. apoi, stiu ca va fi bine, dar ca va trebui sa trec peste multe hopuri ca sa ne fie bine la amandoi si e si el constient de asta.
ba chiar cand m-am enervat de am plans mult in ziua aia (mentionez ca avem o relatie la distanta si oricat de urate ar fi unele pareri -din partea cunostintelor- avem incredere unul intr-altul si relatia noastra se bazeaza pe sinceritate si incredre ^_^ deci nici prin cap nu-mi da ca el ma inseala sau invers) i-am venit cu argumente: cum o sa arate viitorul daca cu ajutorului Lui Dumnezeu o sa ne casatorim. se poate rezolva si cu mancarea, petrecerile (desi eu nu sunt genul care sa mearga in discoteci -nu le suport- sau sa mearga la orice petrecere -prefer una in care sunt 4,5 persoane pe care le cunosc si sa ma simt bine decat sa merg intr-un loc unde sunt 20 de insi si nu stiu decat unul-), cu sarbatorile si cu curatenia; dar, ce-i drept, problema ar fi copilul, dar i-am spus asta si pot sa o spun oricui:va exista si o solutie pentru asta; eu cred si stiu ca Dumnezeu nu o sa ne lase si o sa aibe grija de amandoi.
da, stiu ca o sa fie greu, dar am ales si am decis ca o sa trec peste orice; Dumnezeu e langa mine, Maicuta Domnului are grija de mine (Si de familia mea). O sa trec, pentru ca am credinta in Dumnezeu. O sa sufar, dar o sa fie bine. Nu vreau sa ma gandesc la despartire (scuzati-ma daca v-am zapacit cu tot ce-am zis pe aici, sper sa fi inteles mesajul meu).

VladCat: hmm, nu m-am referit chiar la asta, dar sa zicem. oricum, iti multumesc pentru ca ai raspuns. ma refeream mai mult la oameni, in general, nu la religia in sine. da, las relatia noastra in mainile lui Dumnezeu si de aia nici nu vreau sa ma gandesc la despartire.
Citat:
El vrea fericirea absoluta pentru amandoi si nu vrea sa suferiti catusi de putin decat daca e singura cale spre acea fericire.....
, da, sunt de acord cu tine!
multumesc pentru incurajare.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.03.2010, 16:04:15
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

v-ati pus problema mancarii sau al distractiei, in cazul in care veti ajunge sa va casatoriti, insa.... in cadrul carei confesiuni o veti face? Daca veti avea copii, ii veti boteza? Cum le veti explica diferentele dintre cele doua confesiuni?
Ar fi zeci de intrebari si diferente...
La un moment dat va trebui ca unul din voi va trebui sa treaca in religia celuilalt, cine va renunta?
Atunci va fi momentul adevarului...
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.03.2010, 16:08:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sunt sigur ca ceea ce am sa-ti spun nu face parte din lucrurile pe care vrei sa le auzi, dar ar fi bine sa citesti pana la capat, ca sa nu spui intr-o buna zi "de ce?" sau "de ce nu mi-a spus nimeni asta?".

In primul rand, esti clar indragostita pana peste cap. Daca ai motive solide sau nu, ramane de vazut.

Dar faptul ca este o "relatie la distanta" nu e prea bine deloc.
Dincolo de celelalte detalii, in orice relatii dintre oameni care nu se cunosc foarte bine, distanta acopera multe lucruri care poate ar fi decisive in luarea unei decizii pe termen lung.
Si sa stii ca relatii nu merg rau doar pentru ca partenerul "vrea doar sex" iar prima relatie in care nu gasesti elementul asta, e musai sa mearga perfect.

E f. bine ca ti-ai pus niste intrebari despre viitor, cam cum va arata religia in familia voastra, dar e f. regretabil ca refuzi sa cauti un raspuns si zici ca lasi raspunsurile in seama lui Dumnezeu.

Ar trebui sa stii ca Dumnezeu nu ia decizii in locul tau, iar daca ai in fata ceea ce poate parea o oferta foarte tentanta nu inseamna ca ea vine neaparat de la El. El ingaduie ispita ca sa se arate cum este de fapt inima noastra si pe cine si ce iubim mai mult, cu adevarat.

Nu am auzit de casatorii mixte intre protestanti si ortodocsi, in care ambii sa fie practicanti si totusi sa-si pastreze religia lor.
Din cazurile de casatorii intre fete ortodoxe si protestanti pe care le cunosc personal (vreo 4), nici una din ele n-a ramas ortodoxa.

La adventisti, casatoriile mixte nu sunt tolerate, si asta pot sa ti-o zica si cei 2-3 adventisti de pe forum.
Daca el isi ia in serios religia, mai devreme sau mai tarziu iti va cere sa te convertesti la religia lui, insa, spus pe scurt, e un mare pacat daca faci asta.

Ortodoxia si AZS (adventismul de ziua a saptea) sunt diametral opuse.
Din punct de vedere ortodox, orice forma de (neo)protestantism, inclusiv AZS sunt erezii, adica o denaturare a crestinismului. o deformare a adevarului, indiferent
Din punctul de vedere al AZS, ortodoxia este o ratacire, si ei sunt "credinta adevarata".
Ramane sa te decizi care varianta o accepti, cale de mijloc nu exista.

E clar ca daca el este si ramane adventist (desi atat timp cat nu s-a botezat la ei se poate zice ca nu este inca), n-ai sa te poti casatori intr-o biserica ortodoxa decat daca minti preotul sau dai peste unul fara credinta si fara principii.
Pozitia ortodoxa este f. clara in aceasta directie. Casatoriile intre catolici si ortodocsi sunt controversate dar acceptabile pana la un punct, insa intre un ortodox si protestant CATEGORIC NU.

Trebuie sa intelegi ca ei nu sunt doar "un alt fel de crestini".
Nu merg la "biserica" ci la "adunare". Nu se impartasesc cu Trupul si Sangele lui Hristos, ci cu "simboluri". Adica "cina" lor nu este echivalentul Sf. Liturghii, ci o pervertire a ei.

Si pozitia adventista este destul de categorica, in manualele lor de doctrina sunt extremi de ostili la adresa crestinismului traditional (ortodox, catolic), problema este ca s-ar putea, pentru a te induce in eroare, sa nu manifeste o ostilitate deschisa fata de credinta ta, dar in mod sigur va incerca sa te determine sa o schimbi. oferindu-ti diverse "argumente" pentru care in mod clar nu ai pregatirea necesara sa le faci fata, sa vezi unde este minciuna si cum este deformat adevarul.

Si asa, s-ar putea intr-o buna zi sa ti se para foarte normal, ca sa te "botezi" la ei, ba chiar sa pui aceasta eroare in seama lui Dumnezeu, "ca asa a vrut El".

Eu nu te sfatuiesc sa te desparti de prietenul tau, ci sa incerci sa lamuresti cu el toate aspectele care tin de crezurile voastre divergente, inainte ca ele sa devina probleme serioase sau tu sa pasesti pe un drum fara intoarcere.

Chiar iti recomand un test de sinceritate: sa-i spui sa mearga la pastorul vostru si sa-l intrebe ce parere are despre o astfel de casatorie, in care tu vei ramane ortodoxa si el adventist. Daca iti va zice ca pastorul n-are nimic impotriva, minte. Daca iti va zice ca l-a sfatuit sa te aduca la adventisti, e sincer.
Desi sinceritatea nu este totul, e un semn bun.

Insa, in orice caz, trebuie neaparat sa discutati despre religie in cadrul relatiei voastre. Daca evitati subiectul sau il atingeti superficial de teama ca s-ar putea sa devina o problema serioasa, inseamna ca de fapt este o problema serioasa, iar politica strutului si pusul alegerilor (greselilor) noastre in seama lui Dumnezeu, nu arata spre o credinta sanatoasa.

Ceea ce ti-am spus mai sus despre ei vine din experienta persoanala, a contactului direct, le-am studiat materialele, discutii persoanale si pe Internet, etc.

Tragand linie, lucrurile nu sunt foarte roze, dar procedand corect, sigur va exista un deznodamant fericit, indiferent care va fi acela.

Last edited by AlinB; 14.03.2010 at 16:24:12.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.03.2010, 17:50:12
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt sigur ca ceea ce am sa-ti spun nu face parte din lucrurile pe care vrei sa le auzi, dar ar fi bine sa citesti pana la capat, ca sa nu spui intr-o buna zi "de ce?" sau "de ce nu mi-a spus nimeni asta?".

In primul rand, esti clar indragostita pana peste cap. Daca ai motive solide sau nu, ramane de vazut.

Dar faptul ca este o "relatie la distanta" nu e prea bine deloc.
Dincolo de celelalte detalii, in orice relatii dintre oameni care nu se cunosc foarte bine, distanta acopera multe lucruri care poate ar fi decisive in luarea unei decizii pe termen lung.
Si sa stii ca relatii nu merg rau doar pentru ca partenerul "vrea doar sex" iar prima relatie in care nu gasesti elementul asta, e musai sa mearga perfect.

E f. bine ca ti-ai pus niste intrebari despre viitor, cam cum va arata religia in familia voastra, dar e f. regretabil ca refuzi sa cauti un raspuns si zici ca lasi raspunsurile in seama lui Dumnezeu.

Ar trebui sa stii ca Dumnezeu nu ia decizii in locul tau, iar daca ai in fata ceea ce poate parea o oferta foarte tentanta nu inseamna ca ea vine neaparat de la El. El ingaduie ispita ca sa se arate cum este de fapt inima noastra si pe cine si ce iubim mai mult, cu adevarat.

Nu am auzit de casatorii mixte intre protestanti si ortodocsi, in care ambii sa fie practicanti si totusi sa-si pastreze religia lor.
Din cazurile de casatorii intre fete ortodoxe si protestanti pe care le cunosc personal (vreo 4), nici una din ele n-a ramas ortodoxa.

La adventisti, casatoriile mixte nu sunt tolerate, si asta pot sa ti-o zica si cei 2-3 adventisti de pe forum.
Daca el isi ia in serios religia, mai devreme sau mai tarziu iti va cere sa te convertesti la religia lui, insa, spus pe scurt, e un mare pacat daca faci asta.

Ortodoxia si AZS (adventismul de ziua a saptea) sunt diametral opuse.
Din punct de vedere ortodox, orice forma de (neo)protestantism, inclusiv AZS sunt erezii, adica o denaturare a crestinismului. o deformare a adevarului, indiferent
Din punctul de vedere al AZS, ortodoxia este o ratacire, si ei sunt "credinta adevarata".
Ramane sa te decizi care varianta o accepti, cale de mijloc nu exista.

E clar ca daca el este si ramane adventist (desi atat timp cat nu s-a botezat la ei se poate zice ca nu este inca), n-ai sa te poti casatori intr-o biserica ortodoxa decat daca minti preotul sau dai peste unul fara credinta si fara principii.
Pozitia ortodoxa este f. clara in aceasta directie. Casatoriile intre catolici si ortodocsi sunt controversate dar acceptabile pana la un punct, insa intre un ortodox si protestant CATEGORIC NU.

Trebuie sa intelegi ca ei nu sunt doar "un alt fel de crestini".
Nu merg la "biserica" ci la "adunare". Nu se impartasesc cu Trupul si Sangele lui Hristos, ci cu "simboluri". Adica "cina" lor nu este echivalentul Sf. Liturghii, ci o pervertire a ei.

Si pozitia adventista este destul de categorica, in manualele lor de doctrina sunt extremi de ostili la adresa crestinismului traditional (ortodox, catolic), problema este ca s-ar putea, pentru a te induce in eroare, sa nu manifeste o ostilitate deschisa fata de credinta ta, dar in mod sigur va incerca sa te determine sa o schimbi. oferindu-ti diverse "argumente" pentru care in mod clar nu ai pregatirea necesara sa le faci fata, sa vezi unde este minciuna si cum este deformat adevarul.

Si asa, s-ar putea intr-o buna zi sa ti se para foarte normal, ca sa te "botezi" la ei, ba chiar sa pui aceasta eroare in seama lui Dumnezeu, "ca asa a vrut El".

Eu nu te sfatuiesc sa te desparti de prietenul tau, ci sa incerci sa lamuresti cu el toate aspectele care tin de crezurile voastre divergente, inainte ca ele sa devina probleme serioase sau tu sa pasesti pe un drum fara intoarcere.

Chiar iti recomand un test de sinceritate: sa-i spui sa mearga la pastorul vostru si sa-l intrebe ce parere are despre o astfel de casatorie, in care tu vei ramane ortodoxa si el adventist. Daca iti va zice ca pastorul n-are nimic impotriva, minte. Daca iti va zice ca l-a sfatuit sa te aduca la adventisti, e sincer.
Desi sinceritatea nu este totul, e un semn bun.

Insa, in orice caz, trebuie neaparat sa discutati despre religie in cadrul relatiei voastre. Daca evitati subiectul sau il atingeti superficial de teama ca s-ar putea sa devina o problema serioasa, inseamna ca de fapt este o problema serioasa, iar politica strutului si pusul alegerilor (greselilor) noastre in seama lui Dumnezeu, nu arata spre o credinta sanatoasa.

Ceea ce ti-am spus mai sus despre ei vine din experienta persoanala, a contactului direct, le-am studiat materialele, discutii persoanale si pe Internet, etc.

Tragand linie, lucrurile nu sunt foarte roze, dar procedand corect, sigur va exista un deznodamant fericit, indiferent care va fi acela.
Cred că asistăm la o premieră demnă de pus la topicul "ce avem în comun".
Dacă ecludem doar aliniatul dogmatic din mijloc, sunt întrutotul de acord cu ce spune AlinB, și asta cred că ar trebui să-ți dea de gândit stimată soră angel4ver. Și nu este doar o temă de meditație, ci și un motiv serios de rugăciune. Dacă până acum te-ai rugat cum te-ai rugat, de acum trebuie să te rogi de două ori mai mult (cam așa sună un citat binecunoscut adventiștilor), având în vedere importantul pas ce-l ai de făcut. Când un ortodox și un adventist îți spun același lucru, înseamnă că problema e deosebit de serioasă și cred că dincolo de sfaturi rugăciunile noastre ar fi mult mai necesare. Domnul să-ți dea înțelepciunea necesară să cântărești bine și să iei decizia corectă!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare