Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 22.08.2010, 01:13:43
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Da, sunt ortodoxa!

Ai dreptate ... sa nu judecam...

Poate si datorita faptului ca am plecat, eu si familia mea L-am cunoscut pe Dumnezeu...
Reply With Quote
  #282  
Vechi 22.08.2010, 01:16:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Da, sunt ortodoxa!

Ai dreptate ... sa nu judecam...

Poate si datorita faptului ca am plecat, eu si familia mea L-am cunoscut pe Dumnezeu...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #283  
Vechi 22.08.2010, 01:20:28
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

multumesc! la fel si tie
Reply With Quote
  #284  
Vechi 22.08.2010, 11:13:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Poate ii era foame...
Ory, sa stii ca si pe aici se intampla f multe nereguli. Nu idealizati, ca nu e cazul. E mai curat in spitale, au aparatura buna, personalul se poarta frumos, dar cu toate astea se fac multe greseli, unele fatale. Spitalele au obiceiul de a numara cazurile de medicatie gresita. Acum doi ani au fost mai bine de 8000 de cazuri.
Nu este vorba ca nu as intelege foamea omului, ci este vorba despre atentia si constiinciozitatea cu care iti faci treaba,mult diminuata atunci cand faci si alte lucruri simultan.
Oricum, m-ai speriat cu ceea ce ai spus...se poate sa fie greu pretutindeni, dar, parca, la noi indiferenta te omoara, exista capacitate si profesionalism, dar indolenta ne omoara, efectiv.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #285  
Vechi 22.08.2010, 12:07:07
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Stiu ca acum cineva o sa ma stropeasca despre ce face un roman dupa ce se uita pe geam:
- pune ghena si cainele pe forum
- se intreaba daca respectivul 4 ped are suflet
- si apoi incearca s-o tunda din tara.
Si probabil spera sa-si ia si gunoiu' si lighioanele.

In principiu are dreptate.

Dar imi asum riscul.

Este un pacat sa emigrezi? Daca a emigra ar insemna sa-ti fie mai usor in acesta viata?
Sau este o virtute sa nu emigrezi?

Lasand la o parte aspectul ca nici acolo nu fug cainii cu covrigi in coada.
Ma intereseaza din punct de vedere al invataturii crestine.
Intr-un loc evident, unde exista biserica ortodoxa in acel oras.

In conditiile in care inca ai parinti in tara si socrii + 1 frate.
Care probabil n-or sa vrea sa vina cu tine.
Emigrarea nu are legătură cu păcatul. Cinstirea părinților nu înseamnă să fii fizic zi de zi cu ei, comuniunea sufletească se poate realiza și de la distanță, tehnologia de astăzi ne-o permite.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 22.08.2010, 14:29:49
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul

Cum sa las tara, care-i plina de biserici, manastiri, duhovnici cu har si moaste sfinte, in schimbul a ceea ce-mi ofera vestul ? Vestul imi ofera prea putin !

Este evident ca daca vreti doar sa refulati in lumea crestin-ortodoxa, pe care ati parasit-o, va inteleg, chiar dc nu-s de acord !

Imi pareti un cor de disperati si dezradacinati.
Ionel, in primul rand , majoritatea romanilor care au plecat la munca in strainatate chiar erau intr-o situatie disperata. Familii numeroase, de la tara, stateau de cativa ani fara nici un venit, numai pe cartofi si fasole ( daca le aveau si pe-alea) , desculti, inghesuiti cu parinti , bunici, socri in 2-3 camere. Iar in strainatate au muncit pe branci, munca fizica, grea, nu s-au imbogatit ci pur si simplu au avut ce manca si unde sta si poate au reusit si ei sa isi faca o casuta in satul lor. Altii nu s-au mai intors pentru ca au obtinut un contract legal de munca si stiau ca in Romania s-ar intoarce la aceeasi saracie lucie. Unii care nu aveau nici o tangenta cu biserica, au descoperit acolo credinta.
Mai sunt si familii de oraseni care au ramas fara serviciu cateva luni bune si aveau datorii uriase la intretinere sau stateau cu chirie si nu mai puteau plati. Nu pot fi judecati cei care nu s-au mai intors, pt. ca te integrezi si acolo intr-un ritm de viata, de munca.
Am fost si eu plecata un timp ,,in afaraŽŽ si crede-ma ca ma bate gandul sa plec iar. Si nu vreau sa plec dintr-un moft. Efectiv nu ma mai pot intretine. Muncesc de dimineata pana seara dar tot nu mai reusesc sa platesc chiria, nu am nici o ruda la care sa ma duc sa stau( majoritatea sunt plecate si ele din Romania). Sunt de acord cu faptul ca un duhovnic te ajuta mult, dar pana la urma ,duhovnicul nu poate da locuinte tuturor fiilor duhovnicesti care nu au. Ma poate ajuta cu sfaturi ceea ce a facut pana acum si ii multumesc enorm), dar pana la urma financiar tot eu trebuie sa ma descurc.
Duhovnici buni si traitori se gasesc si in afara, bisericile romanesti sunt pline, oamenii se spovedesc si se impartasesc, tin posturile. Slujbele sunt emotionante intr-un fel aparte.
Eu inteleg f bine ce spui tu , Ionel, dar nu mai fi asa radical calificandu-i pe cei care au plecat ,,tradatoriŽŽ, punandu-i pe toti intr-o oala. Pana la urma conteaza sa iti traiesti credinta oriunde pe pamantul asta. Mie tradatori de neam , tara si credinta mi se par cei care sunt paraleli cu credinta in Romania sau in afara, cei care fura de la semenii lor lasandu-i saraci lipiti, cei care fac mizerie pe strada, care deterioreaza bunurile publice.
Tradator mi se pare cel care locuieste in preajma bisericii dar il deranjeaza pana si dangatul clopotului care cheama la rugaciune.
Un crestin pana la urma este al lui Dumnezeu, el nu trebuie sa fie exagerat de atasat nici de oameni, nici de obiecte, nici de locuri. Persoanele dragi sau obiectele le poate pierde intr-o clipa dar el tot al lui Dumnezeu trebuie sa ramana. Dintr-un loc poti fi stramutat de nevoie sau chiar fara voia ta( gandeste-te la cei din inchisoare) dar trebuie sa ramai al lui Dumnezeu. Chiar si fara duhovnicul de care te simti f atasat poti sa ramai.( eu am patit-o cand duhovnicul meu a plecat definitiv in Tara Sfanta).
Eu nu zic ca nu ai si tu dreptate, dar incearca sa mai vezi si alte aspecte si sa nu mai fi asa radical si sa ii vezi pierduti pe cei care emigreaza. Dumnezeu lucreaza cu fiecare si mantuirea fiecaruia este diferita.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 22.08.2010, 14:36:12
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Ionel, in primul rand , majoritatea romanilor care au plecat la munca in strainatate chiar erau intr-o situatie disperata. Familii numeroase, de la tara, stateau de cativa ani fara nici un venit, numai pe cartofi si fasole ( daca le aveau si pe-alea) , desculti, inghesuiti cu parinti , bunici, socri in 2-3 camere. Iar in strainatate au muncit pe branci, munca fizica, grea, nu s-au imbogatit ci pur si simplu au avut ce manca si unde sta si poate au reusit si ei sa isi faca o casuta in satul lor.
Si totusi l-au votat pe Basescu, al carui regim le-a oferit ce ai descris.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #288  
Vechi 22.08.2010, 14:37:58
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Dumnezeu nu uraste pe nimeni care a plecat in alta tara sa munceasca.Nici un ortodox normal nu poate ura (-i) pe cineva care a plecat in alta tara la munca.


Problema sunt cei care stau dincolo si in loc sa spuna "Da,imi este dor de casa mea,dar nu ma pot descurca acolo" spun "Nu imi este dor de casa mea,casa mea este acolo unde am masina si locuinta.Romania este o tara de tigani.Nu imi apreciaza munca.Si alte bla-bla-uri".


Recunoasteti,dorul de casa este la fel de ucigator ca lipsa unui trai decent si sunt sigur ca multi ar renunta la o vila cu doua masini intr-o tara straina pentru o casa in Tara lor de origine.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 22.08.2010, 15:27:05
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul

Problema sunt cei care stau dincolo si in loc sa spuna "Da,imi este dor de casa mea,dar nu ma pot descurca acolo" spun "Nu imi este dor de casa mea,casa mea este acolo unde am masina si locuinta.Romania este o tara de tigani.Nu imi apreciaza munca.Si alte bla-bla-uri".


Recunoasteti,dorul de casa este la fel de ucigator ca lipsa unui trai decent si sunt sigur ca multi ar renunta la o vila cu doua masini intr-o tara straina pentru o casa in Tara lor de origine.
Problema cu dorul de tara...aici e un paradox, iti e si in acelasi timp nu iti e dor de tara. Parctic iti e dor de tara de pe vremea cand puteai sa te intretii cat de cat, cand inca mai aveai rude in tara, prieteni neocupati( cand ajungi la o anumita varsta, fiecare e cu treaba lui, cu familia lui). Cand revii in tara dupa o anumita perioada, constati ca tara de care iti era tie dor exista numai in imaginatia ta, ca de fapt in Romania e mult mai rau decat atunci cand ai plecat( pt. ca acum ai termen de comparatie cu ,,dincoloŽŽ) si ca de abia astepti sa te intorci in tara de adoptie.
Eu am avut un soc cand m-am intors in Romania. Intr-adevar , ma topeam de dor dupa tara mea, dar odata pasind pe pamant natal, nu ma mai regaseam , totul in jur ma deprima( blocurile, strazile, toate urate, gunoaiele). Mi-au trebuit vreo 2 luni sa imi revin.
Pe mine personal, a ajuns sa nu ma mai lege mai nimic de Romania, nu am rude care sa ma lege, nu am prieteni care sa ma lege( in sensul ca ma vad f rar cu prietenii fiind casatoriti si cu copii, mai mult vorbim la telefon), nu am o casa care sa ma lege, nu am prea multe obiecte pe care sa le car cu mine( cateva haine si carti, calculatorul), biserica si duhovnic am si ,,dincoloŽŽ, in concediu intr-un pelerinaj pot sa vin si din afara.
Ceea ce ma leaga de Romania sunt numai amintirile ( pe care le pot lua cu mine oriunde ma duc) , prezentul are legatura cu Romania tot atat cat ar avea orice tara de pe glob.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 22.08.2010, 15:37:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Eu am plecat din curiozitate, din spirit de aventura, dar nu cu ideea de a-mi parasi tara ! Imi pare rau ca n-am vazut USA , Canada si Australia ....Dar acasa este acasa si nu parasesc ce mi-a dat Dumnezeu.

Eu propun ca raspandacii de expatriere sa se duca pe alte forumuri.
Dar Ionel, cione ti se pare tie ca face reclama de plecat pe aici?
Fiecare are soarta si calea lui. pentru unii este bine sa plece, pentru altii sa ramana. Iar noi cei care am plecat trebuie sa ne gasim mantuirea aici unde suntem, chiar daca sunt mai putine manastiri si biserici (dar sunt!). Nu numarul bisericilor sfinteste locul.
Sa sfintim locul noi, cei care am plecat.
Iar voi sfintiti=l pe al vostru!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
emigrare

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01