Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.04.2011, 23:59:08
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Nu inteleg toata ipocrizia acestor medici: dau medicamente mortale dar refuza sa scoata un embrion (o masa de celule, nu copil).
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.04.2011, 00:27:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Nu inteleg toata ipocrizia acestor medici: dau medicamente mortale dar refuza sa scoata un embrion (o masa de celule, nu copil).
Ai vazut poze cu copii avortati?Nu arata deloc a mase amorfe de carne,ci chiar si la dimensiuni foarte mici se observa ca poarta amprenta unei matrice umane.

Masele de celule,sunt doar tumorile care cresc haotic,nu embrionul care are un target bine definit(zigotul=prima celula rezultata din unirea a doi gameti, contine toata informatia genetica necesara pentru crearea unui nou organism).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.04.2011, 00:29:25
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Tu nu mai ai limite...
Nu te temi ca te osandesti singur?

Daca ar suferi copilul tau un accident si ar ramane invalid pt restul vietii, l-ai omora ca asa se intampla si in jungla amazoniana cu animalele suferinde?
Daca parintele tau ar avea Alzheimer si nu ar mai sti nici sa duca lingura la gura.. l-ai omora?


Etc..
(Nu ti-e teama de Dumnezeu sa faci astfel de afirmatii? Crezi ca tie/alor tai nu li se poate intampla nimic?)


Ca sa fac o comparatie: si noi suntem bolnavi, suferinzi, morti sufleteste din nastere.. Dar Dumnezeu nu ne-a dat la cosul de gunoi, ci ne-a rascumparat prin Insusi Fiul Sau!
Lasa soro literatura si poezia de proasta calitate! Citeste si tu Mein Kampf sau varianta contemporana scrisa de AndreiCozia; de data asta lupta nu se mai poarta impotriva evreilor, ci a fetusilor suspectati de sindromul down.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.04.2011, 00:40:40
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
http://www.realitatea.net/o-femeie-a...se_823705.html

La Realitatea TV, parintii care au hotarat sa-si omoare copilul sunt tratati ca niste victime, in vreme ce medicul care a refuzat, din motive religioase, sa efectueze un avort, ca un criminal.

No comment.
Intamplare de groaza: o doamna doctor din Arad facea la avoturi cu nemiluita si fara nicio farama de scrupul-se-ntelege, era atee. Pensionara, s-a imbolnavit si stia ca urma sa moara; cat a stat tintuita la pat nu contenea a striga : "luati copiii astia de pe pieptul meu!. O profesoara de la postliceala de infirmiere mi-a povestit asta.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.04.2011, 00:55:22
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ai vazut poze cu copii avortati?Nu arata deloc a mase amorfe de carne,ci chiar si la dimensiuni foarte mici se observa ca poarta amprenta unei matrice umane.

Masele de celule,sunt doar tumorile care cresc haotic,nu embrionul care are un target bine definit(zigotul=prima celula rezultata din unirea a doi gameti, contine toata informatia genetica necesara pentru crearea unui nou organism).
Faci apel la sentimente. Embrionul pana la a treia luna nu gandeste, nu se misca, nici nu è constient ca exista pentru ca creierul este in stare primitiva. Un fat/embrion nu este in grad sa simta durere pana la a 6-a luna de gestatie. Ca seamana sau nu, sunt celule puse la un loc, indiferent de ce significatie ii dai.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.04.2011, 01:15:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Faci apel la sentimente. Embrionul pana la a treia luna nu gandeste, nu se misca, nici nu è constient ca exista pentru ca creierul este in stare primitiva. Un fat/embrion nu este in grad sa simta durere pana la a 6-a luna de gestatie. Ca seamana sau nu, sunt celule puse la un loc, indiferent de ce significatie ii dai.

Eu sunt anti-avort!Deci orice discutii sterile nu-si au rostul,am avut destul timp in viata sa-mi formez pareri despre acest fenomen si nu sunt deschisa conceptiilor ateiste despre embrioni!
Asta ca o concluzie...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.04.2011, 02:27:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Intamplare de groaza: o doamna doctor din Arad facea la avoturi cu nemiluita si fara nicio farama de scrupul-se-ntelege, era atee. Pensionara, s-a imbolnavit si stia ca urma sa moara; cat a stat tintuita la pat nu contenea a striga : "luati copiii astia de pe pieptul meu!. O profesoara de la postliceala de infirmiere mi-a povestit asta.
Sa-ti dau poate si o vioara pentru acompaniament!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.04.2011, 02:32:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu sunt anti-avort!Deci orice discutii sterile nu-si au rostul,am avut destul timp in viata sa-mi formez pareri despre acest fenomen si nu sunt deschisa conceptiilor ateiste despre embrioni!
Asta ca o concluzie...
Poate te oferi sa si adopti un copil handicapat, cu autism sever sau retardat sa-l cresti. DUPA CE FACI PASUL ASTA mai stam de vorba despre "concluziile" tale de femeie singura fara griji de genul asta.
Pina atunci ce spui nu are nici o greutate.
:))cheers!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.04.2011, 02:33:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Lasa soro literatura si poezia de proasta calitate! Citeste si tu Mein Kampf sau varianta contemporana scrisa de AndreiCozia; de data asta lupta nu se mai poarta impotriva evreilor, ci a fetusilor suspectati de sindromul down.
idem si pentru tine
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.04.2011, 08:08:22
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Diferentele de dogma sau doctrina mi se par normale si acceptabile.

Totusi, situatia ca s-a ajuns a se face apologia crimei pe un forum crestin mi se pare inacceptabil.

Ca se face de catre un user care si-a trecut la confesiune "ortodox" mi se pare si mai inaceptabil.

Andrei Cozia, m-am intrebat multa vreme ce poate sa insemna "neo-ortodoxia" ta. Acum, din pacate, m-am lamurit.

Te sfatuiesc sincer sa te retragi de pe forum, pentru binele sufletului tau si al altora.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impactul mass-media asupra psihismului si vietii spirituale Delirul Biserica Ortodoxa si Massmedia 24 25.03.2015 23:32:44
Mass-media mijloc de pierzare a sufletului Rodica50 Intrebari utilizatori 21 27.11.2010 19:04:20
Mesaje subliminale in muzica si mass media diveinthesky Generalitati 40 27.06.2010 23:09:09
Problema documentelor cu cip prezentata cu aceeasi ironie de o parte din mass media tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 16 02.02.2009 00:12:36
mass-media si batjocorirea crestinismului alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 11 17.05.2008 21:58:04