Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.08.2009, 15:51:14
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

,,înțelepciunea lui Dumnezeu are o ușă foarte mică.Ca să intri prin ea trebuie să-ți pleci capul.''

Am auzit o pilda mai demult: era vorba de un tanar care a citit multe lucruri despre Dumnezeu si etc si cand s-a dus la spovedanie a inceput sa ii spuna preotului uite cate lucruri uimitoare si de folos a invatat si stie el. Preotul nu ii spunea nimic si l-a spovedit, insa tanarul si-a dat seama el singur de greseala ce o facuse. S-a dus inapoi sa se spovedeasca si a cerut iertare preotului, iar acesta i-a spus: "Fiule, pe Dumnezeu il cunosti in genunchi".

Eu cred ca se refera ca la intelepciunea dumnezeiasca nu poti ajunge doar cu mintea ta, trebuie sa ajungi cu inima. Eu cred ca aceasta vorba se refera la compararea crestinismului cu alte invataturi: poti sa citesti o carte de fizica sau teorie laica etc fara sa faci apel la sentimentele tale, doar sunt texte rationale ce se adreseaza mintii, in schimb, daca vrei sa studiezi teologia, nu o vei cunoaste cu adevarat daca vei actiona doar cu creierul. Trebuie sa te transformi practic, pentru a o putea intelege.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.03.2010, 18:25:05
Vasile_Cezar's Avatar
Vasile_Cezar Vasile_Cezar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Mesaje: 3
Implicit Despre citat

Metafora e una reusita. Intr/adevar face trimitere la simplitate, la indepartarea mandriei, intr/un cuvant la umilinta si rugaciune.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.03.2010, 18:57:39
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anamaria_anca Vezi mesajul
Cum ințelegeți dumneavoastră acest citat?
,,înțelepciunea lui Dumnezeu are o ușă foarte mică.Ca să intri prin ea trebuie să-ți pleci capul.''


Smerenia... Smerenia... Smerenia...!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sugestie pentru vacanta dumneavoastra cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 149 12.03.2019 23:21:37
Tu, mata sau dumneavoastra Adriana Cluj Generalitati 18 25.06.2014 13:08:57
apelez la bunatatea dumneavoastra va rog..... istina Umanitare 115 27.05.2012 11:53:05
Stiti dumneavoastra oare? goldfinger17 Intamplari adevarate 10 02.04.2011 21:06:43
Maria are nevoie de rugaciunile dumneavoastra! casandrasa Umanitare 24 14.11.2009 20:22:27