Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.04.2008, 12:02:34
PaulP PaulP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2008
Mesaje: 2
Implicit

S-a intamplat vreodata sa va indoiti de existenta lui Dumnezeu ?
Mie da, si in ultimul timp din ce in ce mai des! Imi aduc aminte cu drag cum acum 15-18 ani in urma, cand eram prin liceu ma trezeam noaptea sa citesc din plsaltire si sa bat metanii. Imi era drag, o faceam cu bucurie in suflet si cu nadejde. Sincer sa fiu o faceam dar fara un scop anume. Nu ceream nimic in rugaciunea mea, nici pentru mine si nici pentru altii. Eram doar fericit ca o pot face. Dar acele vremuri au apus de mult si acum am ajuns sa ma indoiesc si de existenta lui Dumnezeu.
Ma simt dereglat si foarte sensibilizat pe interior. Anii au trecut si am inceput sa nu pot suporta minciuna, coruptia, traficul de influenta, politicienii de nici o doctrina, oamenii de afaceri, hypermarketurile, supermarketurile, copiii saraci de la noi si de la altii, batranii nevoiasi, preotii ipocriti si dor de castig si multi multi altii.
Nu inteleg in ce raport este Dumnezeu cu toate acestea si care este rolul lui in toate acestea. Probabil ca din aceasta cauza ma si indoiesc de existenta lui Dumnezeu. Ma tot framanta ganduri: In timp ce copiii mureau in lagarale naziste, familiile erau destramate unde era Dumnezeu ? Acum cand in Africa mor zeci de oameni zilnic unde este Dumnezeu ? De ce Dumnezeu se coaboara la Sfanta Liturghie in altar si nu se poate cobori pana in Africa ? De ce noi ortodocsii preoti sau mireni facem aliante si prietenii cu oameni care ucid alti oameni? Si stiti voi bine la cine si la ce ma refer!
Oare unde exista Dumnezeu in toate acestea? Exista si nu poate interveni? Exista si nu vrea sa intervina? Intervine doar pentru unii si pentru altii nu ? Ce-i difera pe unii de altii? Nu cumva ni se induce o poveste despre "Dumnezeu si viata de apoi" pentru a fi mai usor manipulati si sa nu vedem in timp ce altii fac averi "si-si traiesc viata" in tot acest timp?
Sunt doar o parte din intrebarile pe care mi le pun zilnic!
Nu vreau sa supar si sa jignesc pe nimenea! Iertati-ma!
Cand am scris toate acestea m-am gandit ca poate au mai trecut si altii prin ce trec eu acum si ma poate ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.04.2008, 13:12:04
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Poate ca sunt multe sfaturi. Eu personal ti-as recomanda sa stai de vorba cu om duhovnicesc sau chiar sa stai in preajma lui o perioada. Acesti oameni duhovniscesti nu doar iti vorbesc prin cuvinte despre credinta in Dumnezeu, ci si prin faptele lor. Sunt o teologie vie. Pe de alta parte ai nevoie de mai multa rugaciune ptr ca trebuie sa-ti eliberezi mintea de idei preconcepute. Rationalismul autonom este o capcana a diavolului. Ratiunea noastra luminata de har poate sa ajunga la Ratiunea suprema. Credinta trebuie sa treaca dincolo de ratiune ptr ca este un act suprarational.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.04.2008, 14:16:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Poate ca sunt multe sfaturi. Eu personal ti-as recomanda sa stai de vorba cu om duhovnicesc sau chiar sa stai in preajma lui o perioada. Acesti oameni duhovniscesti nu doar iti vorbesc prin cuvinte despre credinta in Dumnezeu, ci si prin faptele lor. Sunt o teologie vie. Pe de alta parte ai nevoie de mai multa rugaciune ptr ca trebuie sa-ti eliberezi mintea de idei preconcepute. Rationalismul autonom este o capcana a diavolului. Ratiunea noastra luminata de har poate sa ajunga la Ratiunea suprema. Credinta trebuie sa treaca dincolo de ratiune ptr ca este un act suprarational.
Da, sa treaca dincolo de ratiune si de intelegerea celor fara de-nteles , porinite toate dintr o intelegere pur materiala si pur lumeasca a celor de aici. Apoi Paule draga , un singur exemplu ti-as da. Ce ar fi fost mucenicii, daca in torturile si muncile la care au fost supusi, pentru crediinta lor, de ar fi pus ei insisi la indoiala existenta Lui Dumnezeu ! "In lume necazuri veti avea", a zis Mantuitorul. Unde vom afla alinare si cine ne va mangaia ? Tu ,Duhule Mangaietor, Insuti dezleaga intristarea noastra! . Se zugraveste atata de frumos in Acatistul Catre Prea SFANTUL si de Viata FACATORUL DUH, DUMNEZEUL NOSTRU. Tot in acest Acatist se arata : Cine ne va desparti de dragostea lui DUMNEZEU ? Scarba, sau stramtoarea, sau prigoana, sau foamea, sau golatatea, sau nevoia, sau sabia ? daca ne vom lipsi chiar de toate cele de pe pamant, avem mostenire nepieritoare in ceruri; ci da-ne Doamne, sa Te iubim nu cu cuvantul sau cu limba, ci cu fapta nemincinoasa si cu nevointa intregii vieti (din Icos10). Dragul meu Paul iti recomand sa citesti de cateva ori la rand Psaltira Proorocului si Imparatului DAVID, unde multe din cele ale tale indoieli si framantari au fost puse mai bine cu doua mii de ani si vei avea tot atatea raspunsuri ce-ti vor fi calauza in crediinta ta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.04.2008, 14:27:10
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

ura, minciuna, foamea lacomia si toate celelalte nu poti sa le pui pe seama lui Dumnezeu ci pe seama necredintei in Dumnezeu, k daca am fi cu adevarat credinciosi si am pazi scripturile, atunci am satura pe cel flamand, am da de baut celui insetat, n-am ura, n-am minti, nu ne-am lacomi si n-am fi dornici de castig urat, toate lucrurile negative din aceasta lume sunt efrctele propriei noastre necredinte si nepasari daca intelegi? da e adevarat unii oameni si poate pe buna dreptate, scarbiti de atata negativism, se intreaba unde-i Dumnezeu, asateapta o interventie divina in istorie, o interventie care sa stearga ura, violenta, minciuna, foamea, dar nu, nu se v-a intampla asa tocmai pentru ca noi am fost chemati sa le stopam, si tocmai noi le intretinem, Dumnezeu a dat libertate, nu ne manipuleaza, lasa la latitudinea fiecaruia sa aleaga, toti stiu si deosebesc binele de rau, numai k intentionat intretin raul, si inca ceva, Gandurile si faptele Lui Dumnezeu sunt atat de diferirite de ale oamenilor incat de multe ori nu-l intelegem, ni se par ilogice tocmai pt ca exista aceasta diferenta ca de la cer la pamant, in rest multa chibzuinta rabdare si dragoste
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.04.2008, 14:39:36
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

PaulP: "Eram doar fericit ca o pot face. Dar acele vremuri au apus de mult si acum am ajuns sa ma indoiesc si de existenta lui Dumnezeu".

Dumnezeu e Cel Care ne da Duh Sfant si tu El e Cel, Care ni-l retrage din cand in cand, pentru a ne incerca puterile; pentru ca noi sa acumulam Duh Sfant si prin efort propriu. Atunci cand Duhul Sfant se retrage, suntem expusi multor ispite, foarte diverse, precum aceasta, de care ne povestesti.
Dumnezeu iti va da un raspuns la intrebarile tale, dar nu indoindu-te de El, ci nadajduind si mai mult in El.
Incearca sa-ti rezolvi mai intai relatia ta cu Dumnezeu, caci avand Duhul Sfant vei putea intelege mai bine cele ce se intampla in lume. Crezi oare ca Dumnezeu nu este Iubire si Adevar si fata de acei necajiti? Este cu siguranta; numai ca noi trebuie sa intelegem acest lucru. Te doare suferinta oamenilor? Incearca sa faci ceva pentru ei, in loc sa te revolti impotriva lui Dumnezeu. Dumnezeu iti va rasplati inmiit aceste gesturi.
Cand avem asemenea ganduri, sa nu filozofam, ci sa coboram cu picioarele pe pamant si sa vedem ce putem face practic noi insine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.04.2008, 20:08:27
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Exista mai multe moduri de a aborda o astfel de problema. Existenta lui Dumnezeu poate fi simtita in mai multe moduri, pentru fiecare persoana fiind indicat un mod diferit de al altora:

- Cu sufeltul. Sufletul nostru este creat pentru Dumnezeu si nu isi gaseste linistea decat la Dumnezeu. Orice alte "linisti" ne gasim, sunt doar iluzii.

- Cum spunea cineva, "Cea mai buna dovada ca Dumnezeu exista, este ca ne aude cand strigam catre El.". Roaga-te lui Dumnezeu cu sinceritate si smerenie si ai sa ii simti ajutorul neantarziat.

- Putem sa ne convingem ca Dumnezeu exista si din lumea inconjuratoare. E super limpede ca exista un Creator, ca lumea nu s-a creat singura. Universul are nevoie de o cauza ca sa existe, nu se putea auto-cauza singur. Lumea vegetala si animala la fel, au nevoie de un Creator. Teoria evolutei e un fiasco total, nu exista nici cea mai mica dovada ca ceva ar fi evoluat in altceva. Am citit zeci de carti pe capitolul asta.

Probabil intrebarea urmatoare se pune "Daca Dumnezeu a creat lumea, cine l-a creat pe Dumnezeu?". Pe Dumnezeu nu l-a creat nimeni. El a existat din totdeauna, in afara spatiului si a timpului. Nu a avut niciodata nevoie de un creator sau de o cauza, ci El insusi a fost Creator si Cauza a tot ceea ce exista.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.04.2008, 22:16:59
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

a zis vreodata Dumnezeu ca in aceasta lume este Imparatia cerurilor?In aceasta lume sunt suferinte si multe necazuri,de-abia dupa ce vei infrunta aceste uraciuni cu bine,vei ajunge sa ai parte de fericire vesnica.
Si nu ar trebui sa te indoiesti de existenta lui Dumnezeu pentru ceea ce vezi in lume,pentru ca acestea sunt de la oameni.Cu atat mai mult ar trebui sa te apropi de El cand vezi cat de imperfect este omul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.04.2008, 10:58:54
PaulP PaulP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2008
Mesaje: 2
Implicit

Am citit toate raspunsurile voastre cu multa atentie si cu mult drag.
Va multumesc din suflet pentru sfaturi si chiar pentru simplul fapt ca m-ati facut sa zambesc pe alocuri sau mi-ati dat chiar mult curaj!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.04.2008, 11:15:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PaulP
Am citit toate raspunsurile voastre cu multa atentie si cu mult drag.
Va multumesc din suflet pentru sfaturi si chiar pentru simplul fapt ca m-ati facut sa zambesc pe alocuri sau mi-ati dat chiar mult curaj!
Sa ai multa nadejde frate !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.04.2008, 18:48:17
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

PaulP,ce pot sa-ti zic...eu care nici nu stiu daca cred in Dumnezeu sau in ce Dumnezeu cred?Intr-adevar, religia a fost dintotdeauna un mijloc excelent de a manipula masele de oameni, mai ales ca de cele mai multe ori are atasate interese politice. Insa esenta oricarei religii este credinta, care e cea mai importanta pana la urma.Daca vrei sa privesti problema raului abordata dintr-o perspectiva crestina, cauta si citeste cartile Fericitului Augustin. Si el a avut aceasta mare problema cu raul din lume. Dar, in afara de tragediile personale ale oamenilor buni,cand intr-adevar iti vine sa te intrebi"Unde este Dumnezeul la care ma rog?", de multe ori reprosurile facute lui Dumnezeu sunt nedrepte. Incepand de la necazurile oamenilor rai sau care Il ignora pe Dumnezeu, si pana la mult invocata situatie a copiilor din Africa, mi se pare ca ar trebui sa vedem barna din ochiul nostru, iar nu paiul din "ochiul lui Dumnezeu".Pana la ajutorul Lui, s-a urcat vreunul dintre noi in avion sa ii ajute pe copiii din Africa?Sau chiar pe cersetorul de langa noi?Sau am incetat noi sa mai mintim, sa mai fim ironici sau rautaciosi?Si nu spun asta ca una care ar fi vreun model pentru cineva, ca numai eu stiu cate spurcaciuni am in cap.Insa voiam doar sa subliniez ca avem capacitatea de a alege si mai bine am actiona ca atare in loc sa facem responsabila divinitatea pentru faptele noastre.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 16:14:27
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 02:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 27.06.2008 00:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 19:33:23