Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.03.2010, 11:08:33
ildiko ildiko is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2010
Mesaje: 3
Implicit problema de botez

Buna,
avem si noi o mica problema de famile.ne-am casatorit in 2006 la catolici,eu sint catolica si sotul ortodox.Sotul a ramas pe religia lui si eu pe a mea.In momentul de fata sint insarcinata in luna a-4-a si deja ne gindim unde vom boteza copilu,sotul vrea la ortodoxi daca este baia,eu vreau la catolici daca este fata.
Intrebarea mea ar fi:Chiar daca e baiat sau e fata,avind in vedere ca noi ne-am casatorit la catolici copili putem sa il botezam la ortodoxi sau nu?
Va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.03.2010, 11:23:32
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ildiko Vezi mesajul
Buna,
avem si noi o mica problema de famile.ne-am casatorit in 2006 la catolici,eu sint catolica si sotul ortodox.Sotul a ramas pe religia lui si eu pe a mea.In momentul de fata sint insarcinata in luna a-4-a si deja ne gindim unde vom boteza copilu,sotul vrea la ortodoxi daca este baia,eu vreau la catolici daca este fata.
Intrebarea mea ar fi:Chiar daca e baiat sau e fata,avind in vedere ca noi ne-am casatorit la catolici copili putem sa il botezam la ortodoxi sau nu?
Va multumesc.
In primul rand "Bun venit printre noi!"
In al doilea rand, faptul ca ai intrat pe un forum crestin-ortodox sa-ti spui "necazul", eu zic ca nu e intamplator. Oare ce ar trebui sa spunem noi? "Da, Doamne, sa fie baiat?" Cum si cine dintre ortodocsi, te-ar sfatui sa botezi copilul in cultul catolic?
Draga noastra Ildiko, oricat ti-ar fi de greu, faptul ca sotul tau NU a renuntat la credinta lui inseamna ca stie el de ce. Probabil iti parem subiectivi, iar fara o dorinta sincera de a te convinge singura cum stau lucrurile cu credinta ortodoxa (fara sa te cramponezi de barfele targului, ce face popa cutare, ce masina bengoasa are popa celalalt, etc) n-ai sa stii niciodata Adevarul. Acum, Dumnezeu iti ofera o sansa (mica sau mare, de tine depinde) sa intri si tu in randul ortodocsilor si ai sa fii uimita ce binecuvantare si armonie va fi in casa voastra. Nu vreau sa fortez pe nimeni, dar gandeste-te numai la Sfanta Lumina de la Ierusalim, care apare cand se roaga preotii nostri si este deja un motiv foarte bine intemeiat sa primesti si tu harul Mantuitorului asa cum se cuvine!
De altfel, ai sa vezi ca... veti avea baiat. Dumnezeu le da semne celor pe care-i iubeste!
Iar tu nu poti spune ca ... nu te simti iubita!...

Last edited by OmuBun; 08.03.2010 at 11:26:56.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.03.2010, 11:35:04
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ildiko Vezi mesajul
deja ne gindim unde vom boteza copilu, sotul vrea la ortodoxi daca este baiat, eu vreau la catolici daca este fata.
Eu zic sa procedati conform acestei intelegeri dintre voi, fara a mai cere neaparat parerea in stanga si in dreapta .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.03.2010, 11:38:51
ildiko ildiko is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2010
Mesaje: 3
Implicit

Nu este vb.ca nu ma simt iubita si nici ca sotul meu a ramas pe religia lui si eu pe a mea.Dar f multi au spus ca daca te-ai casatorit la catyolici si copii tot acolo trebuie botezati,ca biserica ortodoxa nu recunoaste cultul platit la catolici.Si binentele si parintii insista sa fie copilul pe religia mamei si nu a tataluin cazul daca va fi baiat.
O zi buna
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.03.2010, 12:02:04
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Eu zic sa procedati conform acestei intelegeri dintre voi, fara a mai cere neaparat parerea in stanga si in dreapta .

Eu zic sa te mai abtii macar din cand in cand. A intrat pe un site ortodox si asta inseamna ca vrea pareri ortodoxe. Stai aici toata ziua la panda si cum intra careva care nu prea stie multe despre ortodoxie sari tu repede "si-l sfatuiesti". Macar ai atata bun simt si spune si ce religie ai. Sau ti-e frica ca astfel nu te va mai baga nimeni in seama? Ti-e rusine de ceea ce esti? Sau inca nu stii nici tu si vrei sa pui de vreo noua secta? Te intereseaza ortodoxia? Atunci abtine-te de la "sfaturi" pana te lamuresti tu intai.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.03.2010, 12:14:40
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

No, sezi, mai, binisor, ca sperii pe toata lumea, no!
Crezi ca daca tratezi astfel problema, schimbi ceva in sufletul ei? Eu zic ca dimpotriva. De fapt noi vorbeam de Ildiko si copilul ei (poate-s gemeni, baiat si fata...Unul la ortodocsi, unul la catolici!...)
Ildiko, draghe, eu sunt convins ca sfaturile catolicilor duc intr-o singura directie. Dar aici nu vorbim de mama/tata, ci de Adevar. Daca vei trece SI TU la ortodocsi, TOATE problemele se rezolva ca prin minune. Crede-ma!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.03.2010, 12:23:23
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
No, sezi, mai, binisor, ca sperii pe toata lumea, no!
Crezi ca daca tratezi astfel problema, schimbi ceva in sufletul ei? Eu zic ca dimpotriva. De fapt noi vorbeam de Ildiko si copilul ei (poate-s gemeni, baiat si fata...Unul la ortodocsi, unul la catolici!...)
Ildiko, draghe, eu sunt convins ca sfaturile catolicilor duc intr-o singura directie. Dar aici nu vorbim de mama/tata, ci de Adevar. Daca vei trece SI TU la ortodocsi, TOATE problemele se rezolva ca prin minune. Crede-ma!

No, iarta-ma ca nu vrui sa te sperii. Nu vreau sa schimb sufletul nimanui. Ia vezi mai bine care dintre noi crede ca va schimba sufletul cuiva. Pa!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.03.2010, 12:32:08
ildiko ildiko is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2010
Mesaje: 3
Implicit

E,nu sint gemeni,asta stim sigur.Dar pina acuma nu mi-ati rasp nici unul dintre voi exact la intrebarea mea.Nu schimba nimeni religia,daca vroiam sa imi schimb religia o facem cind ne-am casatorit,asa si el.E vb de botezul copilului dac biserica ortodoxa accepta sa ii faca botezul?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.03.2010, 12:35:08
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ildiko Vezi mesajul
E,nu sint gemeni,asta stim sigur.Dar pina acuma nu mi-ati rasp nici unul dintre voi exact la intrebarea mea.Nu schimba nimeni religia,daca vroiam sa imi schimb religia o facem cind ne-am casatorit,asa si el.E vb de botezul copilului dac biserica ortodoxa accepta sa ii faca botezul?
Eu zic ca accepta sigur. Iti doresc multa sanatate si tie si copilului, si nastere usoara.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.03.2010, 12:37:20
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
No, iarta-ma ca nu vrui sa te sperii. Nu vreau sa schimb sufletul nimanui. Ia vezi mai bine care dintre noi crede ca va schimba sufletul cuiva. Pa!
Ni la ea, ma, ce ma inerviaza, ca-i si tzap una!... Pai nu pe mine ma sperii ca io nu mi-s fricos, da' or fi si mai slabi de injer!... S-apoi io nu poci schimba sufletul nimanui, da' acolo pi dinauntru, io zac ca sa mai poate imbla!...

Citat:
În prealabil postat de ildiko Vezi mesajul
E,nu sint gemeni,asta stim sigur.Dar pina acuma nu mi-ati rasp nici unul dintre voi exact la intrebarea mea.Nu schimba nimeni religia,daca vroiam sa imi schimb religia o facem cind ne-am casatorit,asa si el.E vb de botezul copilului dac biserica ortodoxa accepta sa ii faca botezul?
Ildiko, orice preot ortodox se bucura sa poata boteza un copil, cu atat mai mult pe cineva care vine pe jumatate din alta religie (daca pot sa spun asa!) Nu-ti fa griji cu asta. Singura ta grija sa fie aceea de a te incredinta in strafundul sufletului tau ca drumul pe calea mantuirii este bine ales! Asta-i tot. Pentru copilul / copii tai, cu atat mai mult! Dumnezeu sa va dea intelepciunea necesara si gandul cel bun!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
botez Mirela0110 Generalitati 82 12.05.2012 20:50:23
Botez danydelya Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:33:01
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
botez gabryy Botezul 2 26.06.2009 19:14:56
Botez de 2 ori? letitia Botezul 31 10.05.2007 08:20:50