Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.04.2011, 09:35:47
Norina Norina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.04.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit Sper ca nu e prea tarziu

Citat:
În prealabil postat de Patrice Vezi mesajul
Tatal meu Nicolae ar implini in 4 mai 81 de ani , iar acum agonizeaza pe patul de suferinta si nu mai exista sanse sa isi revina! Va rog mult sa va rugati sa ii fie trecerea lina si sa i se ierte toate pacatele , deoarece el nu obisnuia sa mearga la biserica.....Va multumesc din tot sufletul meu !
Am vazut ca nu ati mai intrat si ma intreb daca nu cumva tatal dumneavoastra chiar a pasit spre taramurile nestiute de noi,sper ca mesajul meu nu vine prea traziu si ma rog ca Bunul Dumnezeu sa trimita gandul cel bun sotiei tatalui dumneavoastra si sa reusiti sa faceti toate randuielile crestinesti cerute de aceasta situatie.Sa va dea Domnul si dvs putere si credinta si sa va intareasca ca sa nu suferiti peste masura in aceste clipe.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.04.2011, 12:17:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu sa-l ajute pe Nicolae si sa o imblanzeasca pe sotia lui!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.04.2011, 16:00:02
Patrice Patrice is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.04.2011
Locație: pe ici, colo...
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit Ce sa ma fac?

Fratilor....Mi-a ridicat telefonul dupa ce am apelat-o de 15 ori si apoi am pus pe fiul unei prietene sa sune dp tel lui...ATUNCI a raspuns...Iar cand am vb eu ....mi s-a adresat fff urat, cu invective si mi-a raspuns ca daca doresc sa-mi vad tatal sa merg din nou acolo..M-am dus si...NU MI-A DESCHIS USA!!!! Am stat acolo si am auzit cum umbla la vizor...Apoi si-a deconectat soneria sa nu o mai pot suna....Jaluzelele trase cum nu-i placea tatei...Femeia asta nu vrea sa stiu daca a murit...Ce pot face, legal vorbind? Pur si simplu e bataie de joc tot ce face aceasta creatura , Dumnezeu sa o ierte ca eu ma straduiesc dar simt ca nu o sa pot...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.04.2011, 16:09:09
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu buletinul la dvs va duceti la sectia de politie din sectorul unde se afla tatal dvs.Explicati situatia si faptul ca sunteti impiedicata sa-l vedeti in asemenea circumstante si solicitati un echipaj de politie care sa va insoteasca la fata locului.Ar fi util sa mai mergeti impreuna cu cineva,ruda sau prieten.S-ar putea sa trebuiasca sa faceti o reclamatie scrisa pt ca acest caz sa poata fi instrumentat.Un avocat care sa va insoteasca ar fi o solutie extrem de utila dar se poate si fara tinand cont de situatie.Cel de Sus sa va ajute.

Last edited by Scotland The Brave; 21.04.2011 at 16:11:27.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.04.2011, 16:26:32
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Draga Patrice,
Departe de mine gandul de a judeca, nici vorba de asa ceva...imi cer iertare daca asa au sunat randurile mele. Cu siguranta ai mare dreptate, imi pare rau! Sper sa nu te fi suparat si intristat in plus decat esti tu de suparata. Iertare si putere de a le duce pe toate si mai ales de a ierta!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.04.2011, 17:11:05
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrice Vezi mesajul
Fratilor....Mi-a ridicat telefonul dupa ce am apelat-o de 15 ori si apoi am pus pe fiul unei prietene sa sune dp tel lui...ATUNCI a raspuns...Iar cand am vb eu ....mi s-a adresat fff urat, cu invective si mi-a raspuns ca daca doresc sa-mi vad tatal sa merg din nou acolo..M-am dus si...NU MI-A DESCHIS USA!!!! Am stat acolo si am auzit cum umbla la vizor...Apoi si-a deconectat soneria sa nu o mai pot suna....Jaluzelele trase cum nu-i placea tatei...Femeia asta nu vrea sa stiu daca a murit...Ce pot face, legal vorbind? Pur si simplu e bataie de joc tot ce face aceasta creatura , Dumnezeu sa o ierte ca eu ma straduiesc dar simt ca nu o sa pot...
Draga Patrice, Scotland the Brave a sugerat o varianta practica, de actiune. Pare o solutie concreta, ai putea sa o pui in fapta? Sta la indemana ta sa faci aceasta miscare. Nu vad nimic ilegal sau nedemn sau care sa incalce modul de viata al unui crestin. Pune in fapta! Curaj!
Din experienta am constatat ca raul si moartea exercita asupra oamenilor o influenta intimidanta, induc o stare de anestezie, de paralizie a vointei. Suntem sugestionati sa acceptam cu resemnare situatia sau sa ne infuriem peste masura sau sa ne invinovatim sau sa intram in jocul "adversarului". NU, NU, NU! Sa ne pastram pozitia si sa cerem ajutor de la Dumnezeu pentru a ramane cu tarie in pozitia de viata a crestinului: curat dar luptator. Crestinul lupta pentru bine si adevar avind impreuna pe Hristos! Lupta, actioneaza, nu se resemneaza si nu dispera. Sugestia de disperare si neputinta vine de la vrajmasul, ca sa ratezi ocazia de a face ceea ce iti spune dragostea. Nu ceda! Apara dragostea ta pentru tatal tau si dragostea tatalui tau pentru tine! El nu mai are putere acum, dar tu ai! Mingea e la tine in teren: loveste tare! Tare si la tinta buna!
Adica, iata ce iti sugerez, iata cum as face eu (am mai facut, nu deputine ori, deci nu-ti vorbesc din auzite ci din cercare):
1) Mai intai cazi la rugaciune. Fa ca treaba ta sa fie cat mai mult si mai curat, din inima, rugaciunea. Preasfanta Nascatoare e grabnic ajutatoare. Roaga neincetat pe Maicuta Domnului sa te ocroteasca, sa te tina tare (si buna), sa iti dea intelepciune, discernamint, sa atraga Harul Domnului peste casa tatalui tau.
2) Da curs solutiei propuse de Scotland the Brave sau ceva asemanator, daca gasesti.
3) Spune-ti in fiecare clipa: e o incercare, ingaduita de Domnul, sa vad ce pot face ca sa o trec cu bine, bineplacut Lui. Si roaga-te pentru asta!
Iata, nu esti singura: noi suntem cu tine, dragostea prietenilor e cu tine, Domnul e cu tine: vei invinge!
Problema nu e sa iti impui tu vointa! Doamne fereste! Vrajmasul asta vrea, sa dovedesti egoism si rautate fiind istovita de nedreptatea care te inconjura. Nu-i face jocul!
Incercarea e sa dovedesti ca iubesti pe Dumnezeu chiar in conditii foarte grele, cum e acum. Astfel, incluzi si iubirea fata de tatal tau. Altminteri nici nu e iubire, e mandrie si putere lumeasca...
E foarte dureros, am trecut prin asta (chiar mai rau, daca se poate compara... Rau, adica ani de zile, zi de zi, in relatia cu copilul meu... Chin de 11 ani, ora de ora... Aceasta m-a spalat, m-a facut mai bun.). Dar putem invinge lucrarea raului: cu tot sufletul nostru la Domnul nostru Iisus Hristos!
In fine, am ezitat indelung daca sa iti spun sau nu... Iti voi spune, Domnul sa ma ierte pentru asta, dar o fac pentru ca doresc cu adevarat sa pun si eu ceva in sprijinul luptei tale bune.
Iata: acum o jumatate de ora m-am trezit din somn (am atipit la amiaza) din mijlocul unui vis, am simtit ca mesajul ar fi fost mai lung...
Am visat ca eram foarte necajit, foarte suparat, mahnit de nedreptatea care mi se face (asa era in vis, suparare pentru o nedreptate, nu stiu care).
Stateam jos, zdrobit, "negru", manios, batut. In inima mea era vifor si piatra. Rana mare, vinetie...
Deodata, din partea stanga, vine un om care parea un batrin, se apleaca usor asupra mea si imi spune cu o voce foarte suava, calda, grava, blanda de tot, dulce:
"Ei, hai sa facem inima putin mai buna!" ...

Iti daruiesc visul meu de azi, draga Patrice!
Ia-l tu si pune-l sa curga in viata ta acum.

Dumnezeu sa ne ocroteasca cu Harul Sau!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.04.2011, 17:14:00
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maica Domnului să mijlocească pentru sufletul robului ei Nicolaie !
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.04.2011, 17:39:11
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb e Saptamana Patimilor

Nu te infuria, nu te mania, draguta!

Roaga-l pe parintele tau duhovnic sa te ajute, roaga-l pe parintele din parohia unde locuieste tatal tau si sotia lui (apeleaza si la politie, daca este cazul). Du-te la ei cu preoti , rugandu-te in tot acest timp sa lumineze Domnul mintea si sufletul nevestei tatalui tau.

Esti singura lui fiica? Nu are alti copii din casatoria cu actuala sotie ? Incearca si impreuna cu ei daca exista.


Offfffff, prin ce trece inimioara ta ! Numai nu te mania! In orice circumstanta sa discuti cu un calm si o bunavointa sincere, fara nicio urma de resentiment, fara nicio aluzie de repros. Simplu, firesc , cu demnitate crestineasca. Domnul sa te oranduie pe calea Lui !
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.04.2011, 17:48:35
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Cred ca esti constransa sa recurgi la solutia de-a apela la autoritati. Completez aceasta solutie cu urmatoarea sugestie: cei care te vor insoti ar putea, eventual, s-o intrebe pe sotie daca nu e mai bine sa-l interneze intr-un spital. Totul pe un ton bland, fara reprosuri, numai spre binele si vindecarea tatalui. Nu pot s-o oblige, dar macar s-o responsabilizeze. La spital ai avea acces mult mai usor, numai daca il pazaste zi si noapte, ceea ce nu cred sa faca. Solutia cu spitalul ar fi cea mai buna pentru tine. Dar cum pe tine nu te asculta, e nevoie de cineva cu autoritate, dar si cu blandete ca s-o induplece pe sotie. Domnul sa va ajute!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.04.2011, 17:48:54
Patrice Patrice is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.04.2011
Locație: pe ici, colo...
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Ma bucur enorm dragii mei , ca imi sunteti atat de aproape! Domnul Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lelia Bratu, femeia care vorbeste cu Tatal Ceresc Caroline_37 Alte Religii 169 13.12.2017 20:18:04
Care om este cu adevarat frumos? amatyyy Generalitati 55 15.08.2016 01:16:52
Rugaciune pentru tatal meu Tina06 Rugaciuni 26 07.10.2014 22:56:21
O rugaciune ptr tatal meu Constantin alinutza109 Umanitare 15 07.12.2010 18:03:37
Opreste Doamne , si stinge focul maniei Tale ! Apel la rugaciune cristiboss56 Rugaciuni 55 09.07.2010 23:16:59