Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.10.2021, 20:27:45
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit Adevărata Închinare

Sa vedem acum și cum ar trebui sa dezvolte relația dintre Creator și creatură...

" Ale Tale sunt, Doamne, mărirea, puterea și măreția, veșnicia și slava, căci tot ce este în cer și pe pământ este al Tău! A Ta, Doamne, este domnia, căci Tu Te înalți ca un stăpân mai presus de orice!" (1 Cronici 29:11)

"Tot ce are suflare să laude pe Domnul! Lăudați pe Domnul!" (Psalmi 150:6)

"Dumnezeu este Duh, și cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh și în adevăr.” (Ioan 4:24)

" Din El, prin El și pentru El sunt toate lucrurile. A Lui să fie slava în veci! Amin. "(Romani 11:36)

(Ioan 9:31) " Știm că Dumnezeu n-ascultă pe păcătoși, ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu și face voia Lui, pe acela îl ascultă."

(Efeseni 5:19) "Nu vă îmbătați de vin, aceasta este destrăbălare. Dimpotrivă, fiți plini de Duh. Vorbiți între voi cu psalmi, cu cântări de laudă și cu cântări duhovnicești și cântați și aduceți din toată inima laudă Domnului"

(Fapte 2, 46,47) : „Toți împreună erau nelipsiți de la templu în fiecare zi, frângeau pâinea acasă și luau hrana cu bucurie și curăție de inimă. Ei lăudau pe Dumnezeu și erau plăcuți înaintea întregului popor. Și Domnul adăuga în fiecare zi la numărul lor pe cei care erau mântuiți“.

( Fapte 16, 25) : „Pe la miezul nopții, Pavel și Sila se rugau și cântau cântări de laudă lui Dumnezeu; iar cei închiși îi ascultau“.

(Efeseni 5, 4) : „Să nu se audă nici cuvinte porcoase, nici vorbe nechibzuite, nici glume proaste, care nu sunt cuviincioase; ci mai degrabă cuvinte de mulțumire“.

(1 Petru 2.9) : „Voi însă sunteți o seminție aleasă, o preoție împărătească, un neam sfânt, un popor pe care Dumnezeu Și l-a câștigat ca să fie al Lui, ca să vestiți puterile minunate ale Celui care v-a chemat din întuneric la lumina Sa minunată“.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #12  
Vechi 03.10.2021, 20:39:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mai știm destui cărora le place sa își etaleze mantiile și toate veșmintele pline cu aur...
Cât la sută e aur acolo, sunt mai degrabă suflate cu ceva ce seamănă cu aurul, nu s-ar putea topi și reface în lingouri aurul.

Am găsit și versete în care apostolul Pavel se declară împotriva aurului și a ierarhizării pe bază de avere, dar în Noul Testament să luăm doar aici ca referință se vorbește în apocalipsa Sfântului Ioan Teologul despre altar de aur care stă înaintea Domnului, cădelniță de aur, sfeșnice de aur, un episcop e numit îngerul din Efes.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mai știm destui cărora le place sa își etaleze mantiile și toate veșmintele pline cu aur, și se și se închina destui lor și ii numesc părinți și prea sfințiti și prea fericiți...
Ți-ar conveni să ne adresăm episcopului cu îngerimea voastră ?


Apocalipsa(Revelația) cap2 v1. Scrie îngerului Bisericii din Efes: Acestea zice Cel ce ține cele șapte stele în dreapta Sa, Cel care umblă în mijlocul celor șapte sfeșnice de aur:


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Rețineți, cuvintele acestea Iisus le spune.... Care mai spune în continuare...

16.Vai vouă, călăuze oarbe, care ziceți: Cel ce se va jura pe templu nu este cu nimic legat, dar cel ce se va jura pe aurul templului este legat.
17.Nebuni și orbi! Ce este mai mare, aurul sau templul care sfințește aurul?"

Cele șapte Biserici din Apocalipsă sunt numite sfeșnice de aur:

20. Taina celor șapte stele, pe care le-ai văzut în dreapta Mea, și a celor șapte sfeșnice de aur este: Cele șapte stele sunt îngerii celor șapte Biserici, iar sfeșnicele cele șapte sunt șapte Biserici.

Apocalipsa Sfântului Ioan Teologul
Cap. 1
12. Și m-am întors să văd al cui este glasul care vorbea cu mine și, întorcându-mă, am văzut șapte sfeșnice de aur.
13. Și în mijlocul sfeșnicelor pe Cineva asemenea Fiului Omului, îmbrăcat în veșmânt lung până la picioare și încins pe sub sân cu un brâu de aur.

Cap. 3
18. Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogățești, și veșminte albe ca să te îmbraci și să nu se dea pe față rușinea goliciunii tale, și alifie de ochi ca să-ți ungi ochii și să vezi.

Cap. 4
4. Și douăzeci și patru de scaune înconjurau tronul și pe scaune douăzeci și patru de bătrâni, șezând, îmbrăcați în haine albe și purtând pe capetele lor cununi de aur.
Cap. 5
8. Și când a luat cartea, cele patru ființe și cei douăzeci și patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută și cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinților.
Cap. 8
3. Și a venit un alt înger și a stat la altar, având cădelniță de aur, și i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinților, pe altarul de aur dinaintea tronului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.10.2021 at 20:46:01.
  #13  
Vechi 03.10.2021, 20:45:39
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Iorest, fac asa o mica paranteză, în care vreau sa subliniez un aspect...

Fiecare verset trebuie interpretat și înțeles în contextul său.

Deci nu prea are relevanță sa explicăm, confirmam, infirmam un verset prin valentele altuia...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #14  
Vechi 03.10.2021, 20:51:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iorest, fac asa o mica paranteză, în care vreau sa subliniez un aspect...

Fiecare verset trebuie interpretat și înțeles în contextul său.

Deci nu prea are relevanță sa explicăm, confirmam, infirmam un verset prin valentele altuia...
Păi cum nu are rost, te-ai făcut deja de râs când ai spus că nu există dascăli ai Bisericii, că de ce numim preasfințiți, părinți toate texte copiate de pe facebook de la cei care au un interes să dea în Biserică, asta ai făcut tu ai preluat crezând că distrugi și că ești deasupra fenomenului ți-ai dat cu stângul în dreptul.

Adică sunt episcopi numiți îngeri, creștini și episcopi numiți sfinți și tu vii și faci teorie pe aici așa preluând versete, făcând tehnica postărilor culisante prin flux de postări care să ascundă ce am scris atunci când ți se vădește poziționarea greșită, că de ce aur, dar de fapt nu e aur e suflătură, că de ce preasfințiți ca și cum nu știi că se sfințesc administrând taine ba chiar taine pe care preotul nu le poate face hirotonia întru diacon, preot, întru alt arhiereu de către alți 3 episcopi.

Lasă să rămână aici ca să nu mai poți să te dezvinovățești dacă vii iar și iar cu textele și interpretările pe care le dai.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
  #15  
Vechi 03.10.2021, 21:04:52
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Pai singurul Învățător, Mijlocitor și Cap al Bisericii este Hristos.

Asta e, dacă m-am făcut de râs mărturisind-L pe Hristos, nu sunt primul nici ultimul.

Eu nu am lovit în nimeni, ți-am prezentat cuvintele Bibliei, dar se pare ca Biserica Ortodoxă are alergie la Biblie...

Nu înțeleg de ce te ofensezi, nu am făcut altceva decât să-ți prezint niște opinii bazate pe Scripturi...

Da, am dat copy paste de pe biblia online, preferai sa scriu fiecare verset in parte?

Cuvântul Lui Dumnezeu același este indiferent de sursă.

Eu îl marturisesc pe Hristos, și Biserica vie...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #16  
Vechi 03.10.2021, 21:10:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Eu nu am lovit în nimeni, ți-am prezentat cuvintele Bibliei, dar se pare ca Biserica Ortodoxă are alergie la Biblie...

Nu înțeleg de ce te ofensezi, nu am făcut altceva decât să-ți prezint niște opinii bazate pe Scripturi...
Păi și eu am citat Biblia tu se pare că te-ai oprit la Evangheliile sinoptice, n-ai trecut mai departe la Fapte, Epistole, Apocalipsă, dar e deranjant ca un fost teolog să vină cu texte de haștagieni, pe care le văd pe facebook făcute special pentru a da în Biserica Ortodoxă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
  #17  
Vechi 03.10.2021, 21:22:59
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi și eu am citat Biblia tu se pare că te-ai oprit la Evangheliile sinoptice, n-ai trecut mai departe la Fapte, Epistole, Apocalipsă, dar e deranjant ca un fost teolog să vină cu texte de haștagieni, pe care le văd pe facebook făcute special pentru a da în Biserica Ortodoxă.
Doar pentru ca Biserica Ortodoxă nu este conformă în unele aspecte cu Cuvântul Scripturi nu înseamnă că dacă se evidențiază asta cineva vrea sa lovească în ea.

Citatele aduse nu sunt doar din evangheliile sinoptice, le-am adus, nu cu scopul de a lovi în Biserică, dimpotrivă...

Ele vorbesc despre Biserică, despre lucrarea lui Hristos, despre rolul lui Hristos și a noastră în acesta lucrare a lui Dumnezeu...

Deci, ce vina am eu ca urmărești haștagieni neoprostestanti pe Facebook, eu nici nu mai folosesc aplicația asta demult :))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #18  
Vechi 03.10.2021, 21:39:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Doar pentru ca Biserica Ortodoxă nu este conformă în unele aspecte cu Cuvântul Scripturi nu înseamnă că dacă se evidențiază asta cineva vrea sa lovească în ea.

Citatele aduse nu sunt doar din evangheliile sinoptice, le-am adus, nu cu scopul de a lovi în Biserică, dimpotrivă...
Păi văd că nu reiei nimic din ce spune apostolul Pavel despre învățători, cum face diferența între părinți duhovnicești și învățători, cum se adresează cu fiule Timotei, faptul că există veșminte de slujire, faptul că în Apocalipsă apar elemente grafice din aur cădelniță, altar, sfeșnice care sunt biserici, că unui episcop i se adresează cu îngerului din Efes, faptul că-i numește pe creștini sfinți.

Sigur nu ataci Biserica:
Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Deci este destul de clar, unul este Învățător, Iisus Hristos, iar noi trebuie sa, ne numit frați,nu părinți, nu prea, sfințiti, nu prea fericiți... Nu exista dascăli ai bisericii, învățători.... Singurul este Hristos... Despre felurite atributii ale fiecăruia în Biserica, este cu totul altceva, dar vom vorbi despre ele în Închinare...
Epistola a doua către Timotei Sfântului Apostol Pavel
Cap. 4
13. Când vei veni, adu-mi felonul pe care l-am lăsat în Troada, la Carp, precum și cărțile, mai ales pergamentele.

Iei numai ce vrei tu ca să prezinți Biserica după mintea ta de parcă rațiunile pentru care sunt unele lucruri în Biserică sunt puse așa aiurea de cineva.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.10.2021 at 21:44:30.
  #19  
Vechi 03.10.2021, 22:33:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Îți mulțumesc oricum pentru prilejul pe care mi l-ai dat de a căuta învățături Biblice, cu adevărat e un izvor nesecat din care poți prelua noi și noi interpretări iar unele versete se interpretrează prin tehnica întrepătrunderii.

Iertare pentru observațiile făcute.

Am găsit ce spune un călugăr (care cred că a tradus Everghetinosul)despre termenul de preafericit, de unde vine, e mai mult o adresare de politețe.

http://www.cuvantul-ortodox.ro/frate...-banci-diavol/

„Stiti cum se numeste Patriarhul? Il numim “Preafericit”. De ce il numim asa? Patriarhul se alege, in mod normal, dintre calugari. Toti episcopii trebuie sa fie calugari. Imaginati-va ca din noi toti, care stam retrasi pe toate coclaurile astea, se alege [la modul ideal, originar, n.n.] cel care este cel mai… fericit. Pentru ca un om care s-a retras din lume se chema in vechea limba romaneasca “fericit”. Cand cineva vorbea despre un pustnic care s-a retras, zicea: “Fericitul… cutare”. Ei, dintre acesti fericiti care s-au retras din lume cel mai fericit este ales, el este… Preafericit.”

Nici în Biblie nu spune să te adresezi cuiva cu Sanctitatea Sa, Serenisimul Principe, Alteța Sa Regală, Majestatea sa , dar astea sunt strict adresări protocolare, politicoase, reverențioase din cultura românească.

Nu știu dacă incomodează pe cineva că e numit un ierarh prea sfințit de exemplu, adică se vede faptul că are atribuții bisericești speciale, un preot nu poate hirotoni nici diacon, nici preot, nici episcop, un alt episcop da, e pur o distincție ierarhică care arată deplinătatea administrării tainelor, exprimarea e luată în bășcălie prea tare.

Ce spune apostolul Pavel ?

Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 13
7. Dați deci tuturor cele ce sunteți datori: celui cu darea, darea; celui cu vama, vamă; celui cu teama, teamă; celui cu cinstea, cinste.

Pe epitaf când trece la Domnul scrie simplu episcopul cutare, patriarhul cutare, nu cred că un episcop sau patriarh nu se simte respectat dacă i se spune părinte episcop, părinte patriarh, nu știu dacă ține el neapărat să i se spună doar într-un mod, eu n-am întâlnit așa ceva să corecteze un episcop pe cineva că i s-a adresat părinte episcop, părinte patriarh.

Cât privește adresarea părinte profesor poate e din respect al învățăcelului față de înaintașul său care-l învață tainele scrierilor bisericești.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.10.2021 at 22:38:04.
  #20  
Vechi 03.10.2021, 23:12:55
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Mereu am conversații constructive cu tine Iorest, sper ca putem vedea doar părțile ziditoare pentru fiecare dintr-e noi. Fie ca harul lui Dumnezeu și Duhul Său prin Hristos sa ne călăuzească spre cunoașterea Lui.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare