Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.03.2009, 15:48:01
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Turnul Eiffel sau adorarea falusului in societatea moderna

Azi se implinesc 120 de ani de cand a fost inaugurat Turnul Eiffel.
Eu sunt uimit de forma turnului care nu e altceva decat un cult falic in societatea moderna.
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...lturm_4828.jpg

Ar fi interesant de cercetat de cand a aparut acest cult falic - il mai vedeti la populatiile care purtau un fildes la gat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.03.2009, 19:56:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit falusuri sunt peste tot

Ai un mod curios de a vedea structurile de rezistenta ...deasemenea, acest mod de a vizita orasele europene s-ar putea extrapola la orice fel de constructie. Ai putea spune ca si blocul in care stai sau casa are forma de ...falus, poat unul mai gros si mai turtit insa destul de mare pentru a se numi astfel.

Interesant este ca acest comentariu puritan vine din partea unui roman, ortodox unde relatiile sexuale si organele genitale sunt privite cu detasare, tara unde copiii se joaca de mici de-a "doctorul" si implicit mai tirziu nu MAI "vedem" pe strazi organe genitale la tot pasul care sa ne excite sau sa dezvoltam anomalii de perceptie precum cei care au trait sub un clopot de sticla.

In plus nu vad nimic deosebit intre noi si superstitiile noastre de obiceiul femeilor indiene de a atinge falusul gigant din Burma pentru fertilitate si noroc in casnicie.

Noi le avem pe ale noastre ei pe ale lor
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.03.2009, 20:45:01
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ha!ha!ha!.."ardoarea falusului"...mai oameni buni,voi altceva nu mai aveti de gandit?Ce mai urmeaza?Sa crezi ca ziua este in forma de hexagon si noaptea de romb,sau ce?Daca este sa avem o imaginatie asa de bogata si de neastamparata,daca este sa ne inchipum ca imbracam totul in "ardoarea de orice gen,contemporan,ar insemna sa nu mai existam si sa ne razvratim impotriva Creatorului insasi.
Pana la turnul Eiffel,sau turnul tokyo Tower din Japonia,care este asemanator,sau Statuia Libertatii...eu zic sa ne vedem de ale noastre coruptii,ale noastre strazi pline de gropi si atat de enervante,sau ale noastre mocirle sociale....dar si individuale.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.03.2009, 21:15:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai Eiffel a zis ca a facut turnul de acea forma ca asa i-au iesit calculele ca asa e cea mai rezistenta structura la vant.
Turnul teoretic trebuia sa fie tinut numai pe perioada unei expozitii iar apoi s-a pastrat.

Pana una alta prin revolutia industriala e cat pe aci sa se distruga pamantul si apoi unde va mai trai umanitatea?
La constructia turnului se specifica ca nu a murit "decat un muncitor".
De parca omul ar fi vita.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.03.2009, 21:24:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=mihailt;126042]

Pana una alta prin revolutia industriala e cat pe aci sa se distruga pamantul si apoi unde va mai trai umanitatea?

UNDE A TRAIT SI IN TRECUT---IN BORDEE SI PESTERI...DE CE NU?


La constructia turnului se specifica ca nu a murit "decat un muncitor".
De parca omul ar fi vita.

MIE MI SE PARE O MARE REALIZARE FAPTUL CA IN CONDITIILE PROASTE DE ATUNCI A MURIT DECIT UN OM
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.03.2009, 21:51:39
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ei io ma refeream la criza ecologica actuala.
Se arde o cantitate monstruoasa de petrol.
(cred ca e de ordinul miliardelor de tone anual)
nu pot sa imi dau seama cum mai e aer sa respiram.
Pe primul loc sunt masinile mici,pe locul doi avioanele la arsul derivatelor de petrol.
S-a observat ca se topesc gheturile de la Polul Nord.
Nu asa cum se zice la documentare ca in zeci de ani ci cred ca in cativa ani.
Cine nu a vazut orasele de pe malul marii sau al oceanului sa se duca sa le vada acum cat mai apuca ca mai incolo le acopera apa cred.

Chestiile alea cu pamantul mama vietii nu sunt absurditati chiar asa a creat Dumnezeu viata.
A creat Dumnezeu pamantul acoperit de apa.
Pamantul era acoperit de apa care a fost lucrata de Duhul Sfant spre rodirea vietii.
Teoria coincide si la alte popoare antice necrestine si care vad pe Dumnezeu ca cineva bun si iubitor.
Este normal ca este ce s-a mostenit de la Tata Noe si s-a transmis.
Pamantul asta e o minune extraordinara in tot universul asta de il stim noi.
Sfantul Ioan Maximovici zicea:
"Când este nevoie să salveze poporul de la un dezastru, când implicarea păstorului este cerută de necesitatea îndreptării turmei pe calea cea mai bună, atunci preotul să nu îndrăznească să rămână neutru"

Modul de viata necrestin ortodox va duce in mod clar si fara alternativa la distrugerea pamantului.

Daca zic sa nu se mai foloseasca avioane si masini?
Da afara de masinile de pompieri,de salvare de politie.
E o viata mai putin confortabila da e totusi viata.

Un avion consuma la o decolare cam 1 tona -2.5 tone kerosen.
(In functie de marime).
Ati vazut ca au aparut ofertele minune zbori de aci la Roma cu 1 euro + taxe de vine la 35 euro.Mai ieftin decat autocarul.
Da totul are un pret.Si pretul este distrugerea pamantului aci.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.03.2009, 22:03:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

La P Nord se mai retrag gheturile DAR MAI SI REVIN. Am analizat problema la un curs cu un profesor care mi-a aratat pe poze de satelit ca...se si minte mult in legatura cu asta...ecologistii prezentind numai gheata in faza de topire dar nu si cea de reinghetare si revenire

Ca populatie, inca putem trai bine-merci pina la vre-o 10 miliarde cel putin ..dupa care vom incepe sa ne mincam urechile unii altora...dar pina atunci mai este..si are Dumnezeu grija de noi

Pomenesti de un mod de viata crestin ORTODOX care-l pui in categoria planificarii ecologice.
Eu unul in afara de minastiri(care depind foarte mult de donatii) nu am observat acest lucru si poate ni-l prezinti tu cu exemple si initiative din tara de viata ecologica
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.03.2009, 22:38:01
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Viata crestin ortodoxa cum duceau Sfintii nu distrugea mediul.
Adam si Eva nu mancau.
Manastirile nu duc toate viata din donatii exista cultivarea pamantului.
Si cresterea animalelor - a oilor de exemplu.
Caci calugarul se poate ruga si poate si munci.
Cum era parintele Cleopa de exemplu.
Oricum normal calugarul se roaga pentru toti si de aceea mireni ar trebui sa ii procure cele necesare mancarii.

Asa zice si parintele Ioanichie Balan ca Dumnezeu a lasat omului ca indeletniciri cresterea animalelor si agricultura.

Fratia ta nu observi ca pana pe la 1800 natura din Romania din Muntenia si Moldova nu fusese distrusa deloc.
Aia din Transilvania mai fusese distrusa.

Eu nu zic de ecologia asta care se face la conferinte.
Adevarata ecologie e asta a crestinilor ortodocsi sau cum ducea viata Sfantul Avraam Proorocul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.03.2009, 23:24:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

...si cu restul sufletelor care nu pot trai ca sfintii ce facem?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.04.2009, 02:23:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai oamenii au trait foarte bine fara masina,avion vreo 1800 de ani dupa intruparea lui Dumnezeu si rastignirea si invierea sa.
Cred ca mai pot sa traiasca inca foarte bine multa vreme.

Acum din petrol se pot face plastice,tesaturi sintetice si cate si mai cate chestii utile.
Care sunt si reciclabile.
Eu ce sa inteleg ca a creat Dumnezeu degeaba calul?
Pai calul mananca iarba si balega sa se transforma in pamant manos.
Pe care pamant creste iarba de o mananca alt cal.
Si calul face dioxid de carbon dar nu e comparabil cu cat face o masina.
Dar nu face dioxid de sulf si alte de astea.
Apoi nu cred sa fi murit cineva in accident de caruta.
Masina arde petrolul si oxigenul si rezulta dioxid de carbon si apa.
Si alte gaze ca de exemplu dioxidul si trioxidul de sulf care produc ploile acide care distrug padurile.
Majoritatea petrolului are sulf in el.
Din dioxid de carbon si apa nu faci la loc petrolul ars.
Dioxidul de carbon e util dar numai in cantitati mici.
Cred se poate vedea foarte clar de ce e calul ca mijloc de tractiune superior masinii.
Pentru ca nu duce la distrugerea creatiei.
In plus rezulta o gramada de morti aiurea din accidente rutiere.

Acum stiu ca UE a scos absurditatea ca vacile sunt responsabile ca din balega lor iese metan care e gaz de sera.
Unii mai luminati de Dumnezeu ca intelepciune lumeasca au constat ca se poate folosi gazul metan obtinut din fermentarea balegii ca combustibil pentru masini.

UE a gasit vacile ca responsabile pentru incalzirea globala si nu vrea deloc sa accepte adevarul ca responsabila e utilizarea irationala a masinilor si avioanele.

Eu ma intreb de ce nu mai bine sa nu fie scoase din uz avioanele?
A sa nu uitam avionul e alt simbol falic foarte folosit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
calugaria moderna madalynn007 Calugarul 168 08.03.2015 07:14:21
Stiinta moderna - produs al teologiei evreiesti! LgMihail Teologie si Stiinta 18 05.03.2013 14:27:25
Pericolul fabricilor de diplome pentru societatea românească doctor_faustus Generalitati 11 07.10.2012 17:28:13
Societatea Nationala Ortodoxa a Femeilor Romane maria32 Spiritualitatea ortodoxa 3 01.10.2012 01:18:20
Adorarea camy_d Generalitati 32 28.02.2011 23:06:42