Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.01.2010, 21:43:28
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

@al3xa3
Ai spus vreo rugaciune astazi ?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.01.2010, 23:05:50
somasema
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de al3xa3 Vezi mesajul
LA MULTI ANI!
sunt noua pe acest forum si mi-am creeat acest cont deoarece am simtit azi ca doar Dumnezeu imi mai poate alina durerea din suflet acum.
nu am mai mers la Biserica de foarte multi ani si vroiam sa ma intorc la credinta daca puteti sa intelegeci ce vreau sa spun.
din 2003 am avut o relatie care a dus la casatorie in 2007 si apoi un divort acum in 2009.
sotul meu, fostul meu sot este catolic. el era ceva mai credincios in sensul ca mergea la Biserica insa eu nu prea mergeam cu el simteam ca nu imi este locul .
nu dau vina pe el stiu ca singura m-am indepartat.
acum pentru ca sunt foarte suparata as vrea sa incep sa ma rog ,sa merg la Biserica sa fac tot ce trebuie si tot ce trebuia sa fac insa nu stiu cum sa incep si de unde.
am avut atatea probleme in viata si am suferit atat de mult incat sunt momente in care ma gandesc ca probabil am fost blestemata sau ceva de genul chiar daca nu vreau sa cred ma gandesc ca...parca prea rau mi-a mers.
sunt o "oaie ratacita" si am nevoie de ajutor e tot ce pot sa spun.
sper sa nu va scandalizeze postarea mea nu stiu in definitiv ce a fost .nu stiu daca am cerut un sfat ,m-am plans ...stiu doar ca am nevoie de ajutor pentru ca am ajuns sa am drept unica dorinta moartea si uneori aproape sa o provoc eu am fost in stare .
nu pot nici sa dorm noaptea de cele mai multe ori ma prinde 5-6 dimineata iar cand dorm visez urat ma trezesc tipand...intr-un cuvant sunt RAU.
in dimineata acesata as vrea sa merg la Biserica . ma simt rau pt ca am uitat ce am de facut acolo,am uitat rugaciunile ...dar am sa merg ,vreau sa merg.
daca ma puteti ajuta cu sfaturi cum pot sa redevin un bun crestin sau cum pot sa fiu cum ar vrea Dumnezeu va rog sa ma ajutati!
va multumesc !
Bine ai venit pe forum

In primul rand incearca sa accepti ideea ca acel barbat nu este jumatatea ta,despartirea de acesta nu a fost un accident,asa a fost sa fie,destinele noastre sunt deja scrise,fiecare dintre noi am fost predestinati de Dumnezeu spre un anumit destin,totul e ca noi sa nu ne abatem de la acest plan al Lui
Amandoi ati avut de invatat unul de la altul in acesti 6 ani cat ati fost impreuna,dar el nu a fost jumatatea ta,poate el te-a ridicat pe tine sau tu l-ai ridicat pe el nu cunosc povestea voastra dar nimic nu a fost intamplator


As incearca mai intai o mica initiere pentru a intelege mai clar crestinismul

Pacatul este bariera spre Rai

Raiul este perfect,tu nu esti,de aceea pacatele tale iti garanteaza pedeapsa vesnica in iad
Pacatele nu pot fi puse in balanta cu faptele bune care le-ai facut (ROMANI 6:23) & (APOCALIPSA 21:27)

Isus Cristos calea spre Rai

Dumnezeu trebuie sa aiba un temei sa te ierte.Este bine sa-ti para rau de pacatele tale dar nu este de ajuns.Dumnezeu trebuie sa aiba un sacrificiu pentru pacat,dreptatea trebuie facuta,pedeapsa cu moartea trebuie platita,asta a insemnat jertfa lui Isus Cristos,te-a iubit indeajuns sa moara pentru tine,sa plateasca pacatul in locul tau,el deasemeni nu numai a murit pentru tine,a si trait viata sfanta pentru tine care toti oamenii trebuia sa o traim
Acum Dumnezeu poate sa te salveze fara sa-Si compromita standardele perfecte (ROMANI 3:26-28) & (1 PETRU 3:18)

Credinta cheia spre Rai

Multi oameni cred ca calea spre Rai e sa fii bun si sa mergi la Biserica,calea Bibliei spre Rai insa e sa recunosti ca eforturile tale nu sunt bune indeajuns si sa accepti prin credinta ca Isus a murit pe cruce pentru pacatele tale,asta e singura cale spre salvare
Acum ca pretul a fost platit si Isus a inviat din morti poti primi mantuirea in dar
Il vei primi pe Isus Cristos ca Domn si Mantuitor ? (FAPTE 3:19)

Pentru a deveni crestin este necesar sa spui rugaciunea pocaintei

Sangele lui Iisus Hristos acopera orice pacat !!!
Singura cale de iertare si viata vesnica este pocainta si viata in Hristos

Spune rugaciunea asta ci incearca s-o zici CU TOATA INIMA CU CREDINTA SI CAINTA IN SUFLET

"Tata ceresc am pacatuit impotriva Ta si imi pare tare rau pentru pacatele mele
Te rog spala pacatele mele cu sangele unicului Tau fiu Iisus Hristos
Cred ca El a murit pentru mine si Tu Dumnezeu Tatal l-a inviat din morti
Acum il chem pe Iisus sa intre si sa traiasca in inima mea ca Domn si unic Salvator
Aleg sa ma intorc de la pacatele mele si sa nu mai pacatuiesc
Te rog trimite-mi Sfantul Duh sa pot duce o viata crestineasca
In numele lui Domnului nostru Iisus Hristos.Amin"

Daca ai spus rugaciunea asta cu TOATA INIMA SI CU CREDINTA ai facut primul pas spre iertare si mantuire
Totul ce ramane de facut e sa cauti cu pasiune cuvantul lui Dumnezeu (Biblia) sa crezi tot ce scrie acolo si sa te uiti in special la versetele MATEI 10 : 38-39

"38.Și cel ce nu-și ia crucea și nu-Mi urmează Mie nu este vrednic de Mine."
"39.Cine ține la sufletul lui îl va pierde, iar cine-și pierde sufletul lui pentru Mine îl va găsi."

si MATEI 7 : 21-23

"21. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.
22. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut?
23. Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea."

Din primele versete reiese ca mai intai trebuie sa purtam crucea inainte ca sa purtam coroana iar din al 2 lea ca nu este deajuns sa avem credinta in Iisus daca nu-i tinem si poruncile

Daca vei spune rugaciunea si vei alege sa traiesti in Cristos,Dumnezeu va incepe sa aiba o relatie personala de iubire si prietenie cu tine si iti va da si jumatatea ta pe care ai cautat o toata viata

Spune rugaciunea,citeste Biblia zilnic cauta o Biserica in care sa fii plantata
Domnul sa te aibe in paza si mult succes

Last edited by somasema; 04.01.2010 at 23:10:42.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.01.2010, 12:32:34
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Draga al3xa3

Sa stii ca nu esti singura in suferinta, Iisus e mereu langa tine, roaga-te Lui si iti va da putere sa treci peste asta. Daca te simti bine plangand atunci plangi, pe mine plansul ma usureaza mult, mai ales in rugaciune, ma linisteste.
Daca doresti sa vorbesti cu cineva sa te descarci poti sa-mi scrii pe privat. Dar mereu sa te rogi si asa cum te-au sfatuit ceilalti membrii, cauta un duhovnic sa te spovedesti, spovedania ajuta mult.
Exista indrumar de spovedanie al gasesti pe link-ul asta http://www.credo.ro/cautari-ortodoxe...-de-spovedanie

Iti doresc sa treci peste necazul si tristetea asta si ma bucur pentru tine ca te-ai intors spre Dumnezeu, ca I-L cauti.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.01.2010, 16:26:47
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Din cate imi dau seama te afli intr-o depresie destul de serioasa si ai nevoie de ajutor:ajutorul unui duhovnic,ajutorul unui psiholog (nu intelege gresit,te rog,nu este vorba de a fi nebuna,ci de a fi ajutata sa depasesti impasul in care te afli si prin care orice om poate trece in viata sa) si,deasemenea ajutorul prietenilor,familiei.
In tot cazul fereste-te sa te izolezi si sa stai doar tu singura cu gandurile tale.Stiu ca asta este prima tendinta,dar lupta cu tine si cauta ajutoarele despre care ti-am vorbit pentru ca atata timp cat esti in viata,nu exista lucru sa nu poata fi reparat.
Este doar o incercare prin care Dumnezeu te-a lasat sa treci pentru a urma un alt drum decat cel de pana acum,unul al iubirii,al credintei si nadejdii.
Dumnezeu te iubeste,chiar si cand te cearta,ca un parinte indelung rabdator si iubitor.
Ridica-te din deznadejde pentru ca vei fi bine!
Pace si lumina in suflet!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.01.2010, 17:36:54
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de somasema Vezi mesajul
Bine ai venit pe forum

In primul rand incearca sa accepti ideea ca acel barbat nu este jumatatea ta,despartirea de acesta nu a fost un accident,asa a fost sa fie,destinele noastre sunt deja scrise,fiecare dintre noi am fost predestinati de Dumnezeu spre un anumit destin,totul e ca noi sa nu ne abatem de la acest plan al Lui
Amandoi ati avut de invatat unul de la altul in acesti 6 ani cat ati fost impreuna,dar el nu a fost jumatatea ta,poate el te-a ridicat pe tine sau tu l-ai ridicat pe el nu cunosc povestea voastra dar nimic nu a fost intamplator


As incearca mai intai o mica initiere pentru a intelege mai clar crestinismul

Pacatul este bariera spre Rai

Raiul este perfect,tu nu esti,de aceea pacatele tale iti garanteaza pedeapsa vesnica in iad
Pacatele nu pot fi puse in balanta cu faptele bune care le-ai facut (ROMANI 6:23) & (APOCALIPSA 21:27)

Isus Cristos calea spre Rai

Dumnezeu trebuie sa aiba un temei sa te ierte.Este bine sa-ti para rau de pacatele tale dar nu este de ajuns.Dumnezeu trebuie sa aiba un sacrificiu pentru pacat,dreptatea trebuie facuta,pedeapsa cu moartea trebuie platita,asta a insemnat jertfa lui Isus Cristos,te-a iubit indeajuns sa moara pentru tine,sa plateasca pacatul in locul tau,el deasemeni nu numai a murit pentru tine,a si trait viata sfanta pentru tine care toti oamenii trebuia sa o traim
Acum Dumnezeu poate sa te salveze fara sa-Si compromita standardele perfecte (ROMANI 3:26-28) & (1 PETRU 3:18)

Credinta cheia spre Rai

Multi oameni cred ca calea spre Rai e sa fii bun si sa mergi la Biserica,calea Bibliei spre Rai insa e sa recunosti ca eforturile tale nu sunt bune indeajuns si sa accepti prin credinta ca Isus a murit pe cruce pentru pacatele tale,asta e singura cale spre salvare
Acum ca pretul a fost platit si Isus a inviat din morti poti primi mantuirea in dar
Il vei primi pe Isus Cristos ca Domn si Mantuitor ? (FAPTE 3:19)

Pentru a deveni crestin este necesar sa spui rugaciunea pocaintei

Sangele lui Iisus Hristos acopera orice pacat !!!
Singura cale de iertare si viata vesnica este pocainta si viata in Hristos

Spune rugaciunea asta ci incearca s-o zici CU TOATA INIMA CU CREDINTA SI CAINTA IN SUFLET

"Tata ceresc am pacatuit impotriva Ta si imi pare tare rau pentru pacatele mele
Te rog spala pacatele mele cu sangele unicului Tau fiu Iisus Hristos
Cred ca El a murit pentru mine si Tu Dumnezeu Tatal l-a inviat din morti
Acum il chem pe Iisus sa intre si sa traiasca in inima mea ca Domn si unic Salvator
Aleg sa ma intorc de la pacatele mele si sa nu mai pacatuiesc
Te rog trimite-mi Sfantul Duh sa pot duce o viata crestineasca
In numele lui Domnului nostru Iisus Hristos.Amin"

Daca ai spus rugaciunea asta cu TOATA INIMA SI CU CREDINTA ai facut primul pas spre iertare si mantuire
Totul ce ramane de facut e sa cauti cu pasiune cuvantul lui Dumnezeu (Biblia) sa crezi tot ce scrie acolo si sa te uiti in special la versetele MATEI 10 : 38-39

"38.Și cel ce nu-și ia crucea și nu-Mi urmează Mie nu este vrednic de Mine."
"39.Cine ține la sufletul lui îl va pierde, iar cine-și pierde sufletul lui pentru Mine îl va găsi."

si MATEI 7 : 21-23

"21. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.
22. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut?
23. Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea."

Din primele versete reiese ca mai intai trebuie sa purtam crucea inainte ca sa purtam coroana iar din al 2 lea ca nu este deajuns sa avem credinta in Iisus daca nu-i tinem si poruncile

Daca vei spune rugaciunea si vei alege sa traiesti in Cristos,Dumnezeu va incepe sa aiba o relatie personala de iubire si prietenie cu tine si iti va da si jumatatea ta pe care ai cautat o toata viata

Spune rugaciunea,citeste Biblia zilnic cauta o Biserica in care sa fii plantata
Domnul sa te aibe in paza si mult succes
Nu vrei mataluta sa predici la tine la adunare, acolo unde esti plantat.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.01.2010, 19:29:31
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de al3xa3 Vezi mesajul
LA MULTI ANI!
sunt noua pe acest forum si mi-am creeat acest cont deoarece am simtit azi ca doar Dumnezeu imi mai poate alina durerea din suflet acum.
nu am mai mers la Biserica de foarte multi ani si vroiam sa ma intorc la credinta daca puteti sa intelegeci ce vreau sa spun.
din 2003 am avut o relatie care a dus la casatorie in 2007 si apoi un divort acum in 2009.
sotul meu, fostul meu sot este catolic. el era ceva mai credincios in sensul ca mergea la Biserica insa eu nu prea mergeam cu el simteam ca nu imi este locul .
nu dau vina pe el stiu ca singura m-am indepartat.
acum pentru ca sunt foarte suparata as vrea sa incep sa ma rog ,sa merg la Biserica sa fac tot ce trebuie si tot ce trebuia sa fac insa nu stiu cum sa incep si de unde.
am avut atatea probleme in viata si am suferit atat de mult incat sunt momente in care ma gandesc ca probabil am fost blestemata sau ceva de genul chiar daca nu vreau sa cred ma gandesc ca...parca prea rau mi-a mers.
sunt o "oaie ratacita" si am nevoie de ajutor e tot ce pot sa spun.
sper sa nu va scandalizeze postarea mea nu stiu in definitiv ce a fost .nu stiu daca am cerut un sfat ,m-am plans ...stiu doar ca am nevoie de ajutor pentru ca am ajuns sa am drept unica dorinta moartea si uneori aproape sa o provoc eu am fost in stare .
nu pot nici sa dorm noaptea de cele mai multe ori ma prinde 5-6 dimineata iar cand dorm visez urat ma trezesc tipand...intr-un cuvant sunt RAU.
in dimineata acesata as vrea sa merg la Biserica . ma simt rau pt ca am uitat ce am de facut acolo,am uitat rugaciunile ...dar am sa merg ,vreau sa merg.
daca ma puteti ajuta cu sfaturi cum pot sa redevin un bun crestin sau cum pot sa fiu cum ar vrea Dumnezeu va rog sa ma ajutati!
va multumesc !
Buna seara, bine faci ca iti deschizi sufletul si ai postat aici,pentru ca DUMNEZEU NU TE VA LASA! El a venit in lume sa ia asupra SA pacatele noastre, si cum spune Parintele Arsenie Boca, ,,Dragostea lui Dumnezeu pentru cel mai mare pacatos, e mult mai mare decat dragostea celui mai mare sfant pentru Dumnezeu!!!
Asa incat nu dispera , caci totul se indreapta numai sa ai vointa si credinta. poti incepe sa citesti Acatistul ACOPERAMANTULUI MAICII DOMNULUI, care o sa te lumineze si o sa-ti indrepte pasii catre Lumina,si sa mergi la SF. Liturghie ,Duminica, si sa asisti la slujbele de SF. Maslu, la orice biserica.
Ai incredere si credinta multa, Dumnezeu sa te Binecuvanteze!
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.01.2010, 05:12:18
Adrian2009 Adrian2009 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Faptul ca sotul e de alta credinta nu cred ca e motiv de divort si sunt familii in care fiecare isi respecta religia lui.
Du-te la un preot ortodox si cere sfat spunandu-i ce se intampla.
Inainte de asta roaga-te lui Dumnezeu sa puna in gura preotului ce trebuie sa faci.
Rugaciunea poate fi asa: Bunule Dumnezeu te rog pune in gura preotului ce sa fac ca sa ies din situatia in care sunt.

Last edited by Adrian2009; 07.01.2010 at 05:16:01.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.01.2010, 09:33:23
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Nu fii speriata !!

Nebanuite sunt caile Domnului de ai aduce mai aproape de el pe cei care isi doresc asta. Domnul e bun, milostiv si iubitor. Multi dintre noi simtim asta cateodata, este o cale pe care putini se incumeta sa mearga deocamdata, sper ca in viitor tot mai multi oameni sa inceapa sa-L caute. Uite, pentru mine o rugaciune draga mie este Paraclisul Maicii Domnului si Acatistul Acoperamantul Maicii Domnului care intotdeauna cand le spun mi se usureaza sufletul, dar sunt atatea rugaciuni frumoase pe acest site, trebuie doar sa le cauti, sa le citesti si sa-ti pui speranta si credinta in Iisus Hristos Mantuitorul nostru. Sper sa-ti gasesti linistea si pacea. Domnul sa-ti ajute iar Maica Sfanta sa te protejeze. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !! La multi ani !!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.01.2010, 12:25:11
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de al3xa3 Vezi mesajul
LA MULTI ANI!
sunt noua pe acest forum si mi-am creeat acest cont deoarece am simtit azi ca doar Dumnezeu imi mai poate alina durerea din suflet acum.
nu am mai mers la Biserica de foarte multi ani si vroiam sa ma intorc la credinta daca puteti sa intelegeci ce vreau sa spun.
din 2003 am avut o relatie care a dus la casatorie in 2007 si apoi un divort acum in 2009.
sotul meu, fostul meu sot este catolic. el era ceva mai credincios in sensul ca mergea la Biserica insa eu nu prea mergeam cu el simteam ca nu imi este locul .
nu dau vina pe el stiu ca singura m-am indepartat.
acum pentru ca sunt foarte suparata as vrea sa incep sa ma rog ,sa merg la Biserica sa fac tot ce trebuie si tot ce trebuia sa fac insa nu stiu cum sa incep si de unde.
am avut atatea probleme in viata si am suferit atat de mult incat sunt momente in care ma gandesc ca probabil am fost blestemata sau ceva de genul chiar daca nu vreau sa cred ma gandesc ca...parca prea rau mi-a mers.
sunt o "oaie ratacita" si am nevoie de ajutor e tot ce pot sa spun.
sper sa nu va scandalizeze postarea mea nu stiu in definitiv ce a fost .nu stiu daca am cerut un sfat ,m-am plans ...stiu doar ca am nevoie de ajutor pentru ca am ajuns sa am drept unica dorinta moartea si uneori aproape sa o provoc eu am fost in stare .
nu pot nici sa dorm noaptea de cele mai multe ori ma prinde 5-6 dimineata iar cand dorm visez urat ma trezesc tipand...intr-un cuvant sunt RAU.
in dimineata acesata as vrea sa merg la Biserica . ma simt rau pt ca am uitat ce am de facut acolo,am uitat rugaciunile ...dar am sa merg ,vreau sa merg.
daca ma puteti ajuta cu sfaturi cum pot sa redevin un bun crestin sau cum pot sa fiu cum ar vrea Dumnezeu va rog sa ma ajutati!
va multumesc !
As vrea sa vad ca citesti in continuare mesajele de incurajare de pe site.Eu personal nu vreau sa-ti dau deocamdata decat un singur sfat:Incearca sa ajungi la Biserica.Si apoi ,daca vei mai scrie voi incerca sa te mai indrum,pe cat imi este cu putinta.Dar asata fa prima data:incearca sa ajungi la Biserica.

Si poate si un al doilea sfat:citeste o carte duhovniceasca,de preferat de parintele Cleopa.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.01.2010, 13:06:22
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile Hey

Intradevar manastirea Prislop e superba din toate punctele de vedere, si eu am simtit ajutorul Parintelui Arsenie.
Si eu i-am citit cartile, de mare folos au fost, mai ales ca abordeaza probleme la modul prezent.
De asemenea scrierile parintelui Siluan Athonitul iti vor fi de mare folos, si conferintele parintelui Noica.
Iata cateva link-uri care cu siguranta te vor ajuta:
http://www.arsenieboca.ro/
http://www.youtube.com/watch?v=U366RrprNiw
http://rafailnoica.wordpress.com/

Tot dragul,
Adriana
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Chestionar licenta (am nevoie de raspunsurile voastre) sourire Generalitati 18 26.05.2011 11:00:48
Vise urate in post? Am nevoie de sfaturile voastre!!! Si totusi... Intamplari adevarate 4 10.03.2011 15:30:23
Va rog, avem nevoie de rugaciunile voastre! Anna Vasilica Pocainta 2 24.11.2010 21:24:37
Sfaturile evanghelice seal_enia Intrebari utilizatori 4 19.04.2010 15:17:32
vreau sfaturile voastre andorueca Generalitati 12 13.11.2009 10:23:04