Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #13  
Vechi 24.05.2011, 16:57:46
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Tine cu dintii de parerea ta, si incearca sa pleci la facultate in alt oras. Dupa cum a zis si Horatiu, nu cred ca ai ce sa faci ca sa imbunatatesti situatia. Parintii tai sunt oameni maturi, se cunosc de ceva vreme, e mai mult treaba lor sa incerce sa repare relatia dintre ei.

Nu e vorba de fuga de responsabilitate, dar in multe cazuri ca al tau, copiii se lasa prinsi in situatia asta si rateaza oportunitati importante la varsta lor.

Pe scurt, concentreaza-te cat poti asupra a ceea ce ai tu de facut. Din experienta proprie iti spun ca mai ales daca tatal tau bea, si daca modul de comunicare intre ai tai a ajuns unde e acum, sunt foarte putine lucrurile pe care le poti face. Probabil nu ar fi un lucru rau si daca parintii tai accepta ca situatia e de neremediat, si se despart. E mult mai bine asa, decat sa traiasca de acum inainte intr-o atmosfera ca cea pe care ai descris-o, si sa te mai tina si pe tine acolo.

Cat despre avortul facut de mama ta, e foarte usor sa judeci. Mai ales la 19 ani.
Daca tot ai ajuns in punctul in care o judeci, de ce nu stai de vorba cu ea despre asta? Mi se pare o atitudine mult mai corecta, cu toate ca implica o responsabilitate.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dati-mi un sfat izmenuzza Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 64 10.09.2012 19:28:47
Dati-mi un sfat va rog! alinutzica Generalitati 14 06.07.2011 15:25:18
Dati-mi un sfat, va rog Ana_Maria Generalitati 97 23.06.2011 11:32:44
dati-mi un sfat sadiy Umanitare 5 21.07.2008 22:07:31
Dati-mi un sfat Dia Rugaciuni 7 15.12.2006 23:26:26