Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.10.2008, 23:26:06
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Florine, dar cu sotia ta ai discutat aceste probleme? Poate ca ea nici nu stie ce ganduri iti trec prin cap. Discuta mai intai cu ea, faceti un plan de redresare a situatiei. Vedeti unde se scurg banii; poate au crescut intre timp si pretentiile voastre. Sau poate ati avut cheltuieli neprevazute. Si preturile au mai cresut.
Va doresc sa rezolvaticat mai curand problema.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.10.2008, 23:29:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Florine, nu sunt motive de divort. Cu rabdare, calm, luciditate, dragoste, intelegere si nu in ultimul rand credinta, se pot rezolva multe probleme. Ti-o spune cineva ce este casatorit din 1984. Pe parcursul unei casnicii, multe apar , si bune si mai putin bune. Multe mai apar si in mintea si gandurile noastre ce ne duc pe piste gresite. Deci mare atentie la acest aspect. Ea nu se mai roaga cu tine si mai si face cate ceva in casa Duminica. Asa ai spus. Nu sunt nici pe departe motive de despartire. Te rog sa ma crezi. Eu ce trebuia sa fac , cand sotia protesta pentru candela aprinsa zi de zi pe motiv ca afuma peretii. Sau ca o deranjeaza ca citesc rugaciunile cu glas tare. Sau. . . . .Pai astea sunt motive de divort ? Sa fim lucizi.Din potriva, mai mult trebuie sa o iubesti, pentru ca asa-i anihilezi potrivnicia . Uite , iti mai dau un exemplu. Tot a mea sotie, protesta ca am luat prea multe icoane si am umplut aproape un perete. Ce am facut ? Am tacut, mi-am vazut de ale mele si am adoptat o tactica. Cand mai prindeam un moment propice, îi vorbeam de minunile sau viata unui Sfant. Azi asa, maine iar asa si ce crezi ? Dupa un timp ea singura mi-a cumparat ditamai icoanele cu Sf.Mina, Sf.Pantelimon, Sf . Stefan, Prea Sfanta Fecioara Maria, de chiar nu mai aveam loc pe perete. Vezi, cu rabdare si tact, totul e posibil, dar si multa dragoste si credinta in Dumnezeu. Pentru ca ce este posibil fara El ? Nimic, absolut nimic.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.10.2008, 23:45:56
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

despre promovare,iarta-ma ca iti zic dar daca tu iti doresti mai mult sa inveti la engleza decat sa stai cu sotia inseamna ca e o problema mare de tot.
(ori din partea ei ca nu intelege interesul comun si nu te sprijina in dorinta ta ori din partea ta ca nu ii intelegi dependenta de tine si o neglijezi)

nu stiu cine e vinovat, insa daca vrei sa schimbi lucrurile, schimba-le impreuna cu Dumnezeu si cu Sfintii sai nu prin solutii omenesti (divort)

iar sa ascunzi lucruri de ea si ea de tine, e rau de tot.
sa ma ierti daca te-am suparat!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.10.2008, 23:58:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Asa este draga Podolski ! Solutile lumesti sunt alegerea cea mai nepotrivita. Fara a cere si a dori ajutorul Lui Dumnezeu , totul este inselaciune, mare inselaciune si denota mult egoism, o dragoste de sine scapata de sub control. Sa cerem si sa ne dorim din tot sufletul, ca Duhul sfant sa nu se departeze de noi, datorita netrebniciilor si pacatelor noastre. Prin Duhul Sfant, totul viaz, iar prin indepartarea de El, totul e rece, teama, deznadejdie, uitare si suferinta.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.10.2008, 00:19:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E atat de usor sa faci un pas gresit. Necuratul ne inspira anumite ganduri. Noi le dam ascultare si... hai la divort, de parca dupa aceea ne-ar astepta cine stie ce fericire. Cunosc o persoana care si-a dorit sa avanseze in cariera. A facut chiar cateva compromisuri pe plan moral, dar n-a facut mare isprava.

Era o persoana egoista. Mult mai bine i-ar fi fost daca isi dedica timpul cresterii unui copil decat unor mofturi. Chiar si oamenii destepti mai trebuie sa aiba si copii si preocupari comune ca sa nu le stea mintea numai la realizari profesionale, la placeri si, daca se supară un pic, ... la divort!

In privinta banilor! Pai un caiet pentru cheltuieli e minunat. Eu asa procedez, voi faceti cum credeti ca e mai bine. In caietul respectiv notez sumele destinate pentru cheltuieli, cine si cat a luat si daca apare o investitie mai mare se specifica. Asa dispare intrebarea: ,, Ce s-a intamplat cu banii?"

Cred ca Dumnezeu face minuni. Cred ca lucreaza in chip tainic. Intr-o seara am fost uimita sa fiu intrebata de sotul meu: ,,N-ai uitat ceva?" Se referea, fireste, la rugaciunile de seara, nestiind ca m-am rugat in bucatarie. Si-a cumparat un metanier si-l foloseste, dar nu vrea sa-l vad eu. Caci inainte imi facea observatii rautacioase cand vedea ca merg la biserica. Asa ca , incet si sigur, oamenii se mai si schimba. Totul e sa avem un car de rabdare. Iar rabdarea Ii este atat de placuta lui Dumnezeu! Dumnezeu sa ne-o daruiasca tuturor!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.10.2008, 22:43:23
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

[COLOR=#008080]

[COLOR=black]Arhim. Arsenie Papacioc[/COLOR]
[/COLOR][COLOR=#008080][/COLOR]
[COLOR=#008080][/COLOR]
[COLOR=#008080][/COLOR]
[COLOR=#008080][COLOR=black]"Femeile sunt ca florile: toate sunt frumoase, dar fiecare în felul ei. [/COLOR][/COLOR]
[COLOR=black]Bărbatul trebuie să se plece să o ia - [/COLOR][COLOR=black][COLOR=#00ccff]adică să-i arate elegantă, pretuire.
[/COLOR]
Atunci floarea îsi arată si mirosul, si calitătile ascunse, pentru că tu ai stiut să răscolesti adâncurile si ai făcut din ea ceea ce nu stia ea că este.[/COLOR]

[COLOR=black][COLOR=#ff00ff]Femeia trebuie pretuită[/COLOR], să stiti, pentru că mai întâi ne reprezintă o femeie în împărătia cerurilor: Maica Domnului.[/COLOR]
[COLOR=black]Te cutremuri, ti-e si frică să vorbesti comparând-o pe ea cu oamenii.[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Am cununat odată pe cineva, si când am ajuns la rugăciunea aceea unde preotul spune: “iar femeia să asculte de bărbat”, toată lumea s-a uitat la mireasă si mireasa a plecat capul. Mie nu mi-a convenit acest moment care a stăpânit ceremonia, pentru că fetita aceea a fost înjosită în cel mai mare moment din viata ei. Dar am tăcut până mi-a venit vremea la cuvânt, si i-a spus: “Am constatat că lumea n-a fost atentă la cuvintele de mai înainte, care spuneau că bărbatul este dator să-si iubească nevasta. [COLOR=#ff00ff]Dragă mireasă, dacă nu te iubeste, să nu-l asculti![/COLOR]” Să nu ne jucăm cu cuvintele! Fata nu e numai o jucărie de pat sau o jucărie de bucătărie; suntem plini de obligatii, suntem plini de datorii.[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Credeti dumneavoastră că acest mare mester, Dumnezeu, când a creat omul, si pe femeie deci, a creat-o fără să toarne acolo sentimente si posibilităti extraordinare?! Femeia, tineti seamă, dragii mei, care e rea, nimic nu-i mai rău, dar care e bună, nimic nu-i mai bun! Deci trebuie cu orice chip s-o faci bună, dar cel mai bine este să nu te grăbesti la începutul începuturilor".[/COLOR]

Nu divorta,nu fi las,lasii nu se vor mantui niciodata!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.11.2008, 13:19:13
fleur_de_neige's Avatar
fleur_de_neige fleur_de_neige is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
[COLOR=#008080]

[COLOR=black]Arhim. Arsenie Papacioc[/COLOR]
[/COLOR][COLOR=#008080][/COLOR]
[COLOR=#008080][/COLOR]
[COLOR=#008080][/COLOR]
[COLOR=#008080][COLOR=black]"Femeile sunt ca florile: toate sunt frumoase, dar fiecare în felul ei. [/COLOR][/COLOR]
[COLOR=black]Bărbatul trebuie să se plece să o ia - [/COLOR][COLOR=black][COLOR=#00ccff]adică să-i arate elegantă, pretuire.
[/COLOR]
Atunci floarea îsi arată si mirosul, si calitătile ascunse, pentru că tu ai stiut să răscolesti adâncurile si ai făcut din ea ceea ce nu stia ea că este.[/COLOR]

[COLOR=black][COLOR=#ff00ff]Femeia trebuie pretuită[/COLOR], să stiti, pentru că mai întâi ne reprezintă o femeie în împărătia cerurilor: Maica Domnului.[/COLOR]
[COLOR=black]Te cutremuri, ti-e si frică să vorbesti comparând-o pe ea cu oamenii.[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Am cununat odată pe cineva, si când am ajuns la rugăciunea aceea unde preotul spune: “iar femeia să asculte de bărbat”, toată lumea s-a uitat la mireasă si mireasa a plecat capul. Mie nu mi-a convenit acest moment care a stăpânit ceremonia, pentru că fetita aceea a fost înjosită în cel mai mare moment din viata ei. Dar am tăcut până mi-a venit vremea la cuvânt, si i-a spus: “Am constatat că lumea n-a fost atentă la cuvintele de mai înainte, care spuneau că bărbatul este dator să-si iubească nevasta. [COLOR=#ff00ff]Dragă mireasă, dacă nu te iubeste, să nu-l asculti![/COLOR]” Să nu ne jucăm cu cuvintele! Fata nu e numai o jucărie de pat sau o jucărie de bucătărie; suntem plini de obligatii, suntem plini de datorii.[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Credeti dumneavoastră că acest mare mester, Dumnezeu, când a creat omul, si pe femeie deci, a creat-o fără să toarne acolo sentimente si posibilităti extraordinare?! Femeia, tineti seamă, dragii mei, care e rea, nimic nu-i mai rău, dar care e bună, nimic nu-i mai bun! Deci trebuie cu orice chip s-o faci bună, dar cel mai bine este să nu te grăbesti la începutul începuturilor".[/COLOR]

Nu divorta,nu fi las,lasii nu se vor mantui niciodata!Doamne ajuta!
minunat!! mi-a facut placere sa recitesc acestea!

mda, a facut o greseala cedand acelei fete - dar cu siguranta este si el acum constient de acest lucru ,nu e nevoie sa i se scoata ochii cu asta ;rugaciunea si credinta ajuta enorm ,vei trece peste aceasta ispita
nu mi-a venit sa cred ce am citit la raspunsuri : cum poate sa spuna cineva ca daca lucrurile merg rau intr-o casnicie e numai vina barbatului?!! e si vina lui si a ei pe undeva si invers - daca merge bine ,e meritul ambilor,evident poate nu in proportii egale (in ambele situatii)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.11.2008, 16:18:39
PLMA PLMA is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Mesaje: 11
Exclamation Un sfat

Exista 3 evenimente importante in viata unui om...nasterea, casatoria si moartea fizica. Un om pentru a se casatori, trebuie intai de toate, sa se cunoasca foarte bine!
Daca nu da importanta autopsihanalizei, deci nu se cunoaste, nu are cum sa stie care ii este partenerul ideal si care sunt criteriile dupa care isi alege sufletul...langa care isi va petrece restul vietii! O relatie de acest tip, cere implicatie sufleteasca, motiv pentru care, ar fi perfect, ca omul sa analizeze temeinic sufletul si nu caracteristicile exterioare (trecatoare) ale persoanei alese!
Aventurile, sunt o batjocorire a propriului suflet...deci implica nerespectarea PRINCIPIILOR DIVINE UNIVERSALE!
"Omul ce seamana culege si cum isi asterne asa doarme!
Eu cred, ca este o mare gresala sa stai langa cineva cu, care nu rezonezi spiritual deoarece se traieste in minciuna, care genereaza alte complicatii! Cu siguranta atunci vor fi afectate mai multe suflete...(copii, parinti, rude, etc) de aceea, de comun acord, prieteneste si frateste mai bine oamenii se despart! Aceasta este o lectie, la care sa trebuie sa meditam foarte serios si o gresala care nu trebuie sa se repete!
REVOLUTIA SPIRITUALA ESTE CHEIA SCHIMBARII CURSULUI ISTORIEI!
Doresc tuturor, LUMINA, IUBIRE, INTELEPCIUNE, VOINTA, FORTA DIVINA, AMIN.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25