Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.11.2008, 11:23:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

[quote=cristiboss56;99952]
Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul

Marina , oare de ce crezi ca nu raspund la acest subiect ? Atat scenariul cat si scenaristul imi este cunoscut. ( din fosta armata a banatilor). Pace si multa intelepciune !
Si Noesisaa
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.11.2008, 11:53:43
PLMA PLMA is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Mesaje: 11
Exclamation Ajutor

Iubite prieten, eu pot sa-ti spun doar atat:
la varsta de 2 luni, era sa mor in foc si m-a salvat PAMANTUL! De la 2 luni la 11 luni, bolnava fiind am fost de 7 ori in coma. Apoi de la 11 la 28 de ani am trait mai mult prin spitale devenind posesoarea unui carnet medical cu 7 diagnostice majore. La 15 ani, mi s-au rupt ambele meniscuri de la piciorul stang plus 800 ml de lichid. In urma unei mari greseli spirituale, aprox 3 ani am avut metroragie (27 zile/luna menstruatie, cauzata de grav dezechilibru hormonal ziceau doctorii!)
In urma a mai multe accidente grave de masina, mi-am rupt multe oase, intotdeauna, fracturile fiind duble. (chiar si fractura dubla de coccis am avut!) Pentru diagnosticul de metroragie, am fost la multe spitale din Europa, in vederea diagnosticarii si tratamentului. Situatia era doar pe scurta durata de timp ameliorata!
La sfatul unor intelepti mi-am cautat tratamentul la biserica! TATAL NOSTRU mi-a arata calea si ma trimis la un SFANT PARINTE CU HAR ( T(Z)IPORDEI de la MANASTIREA MARCUTA);care dupa ce mi-a citit impotriva blestemelor si vrajilor, m-a vindecat pe loc! Aceasa EXPERIENTA MINUNATA, m-a facut sa inteleg CALEA ESTE CALEA VINDECARII!De aceea am renuntat la viata obisnuita si m-am apucat sa CAUT ADEVARUL!(ADICA PE TATAL NOSTRU) Fara intermediar, pe masura ce incepusem sa inteleg principii , concepte, tehnici de rugaciune, mi s-au vindecat toate bolile! Am trait, inclusiv minunile vindecarilor rapide a fracturilor! Ortopezii care-mi vedeau radiografiile, disperati mi-au spus: "ca daca toti oameni ar incepe sa se vindece asa, ei ar ramane fara munca!". Am avut un singur menisc operat, atunci cand nu stiam cum...intelegand ca orice boala fizica isi are originea in boala sufleteasca, am inceput sa ma rog intens! Medicii mi-au interzis orice efort fizic, ortostatismul prelungit, etc, (dupa ei, ar fi trebuit sa-mi cumpar un "PALTON DE LEMN"...HAHAHA) sustinand ca nu prea sunt solutii exceptand operatiile...cu mare credinta in IUBITUL TATA, m-am rugat, m-am transformat interior,si toate bolile, fracturile, etc. s-au vindecat de parca nu ar fi existat! Nu sunt nici macar meteo sensibila! In 2005, am fost atacata de niste hoti (5 persoane) a trebuit sa ma lupt cu ei, i-am invins dar m-am rostgolit in cadere pe 7 trepte de marmura! Am retrait experienta genunchiului stg (ambele meniscuri rupte si aprox 1L de lichid), plus rupturi de ligamente! TATA, mi-a aratat din nou minunea vindecarii! In 3 zile lichidul s-a resorbit singur (fara punctie!!!!!), in 5 zile am mers fara durereri, in 3-6 luni, (vindecare treptata fara medici sau tratamente), meniscurile si ligamentele s-au regenerat complet! Azi, sunt un OM LIBER SI PERFECT SANATOS!
Exista oare DUMNEZEU, TATAL NOSTRU? ENERGIA UNIVERSALA INFINITA IN MANIFESTARE, IUBITOARE, CREATOARE?
FRATIOARE!!!...TRAIESC MINUNI IN FIECARE CLIPA! Ma consider CEL MAI FERICIT OM ALATURI DE TATA SI TOT CEEA CE INSEAMNA EL! IMI ARATA TOT, MA INVATA TOT! Sunt in LUMINA, IUBIREA, INTELEPCIUNEA, VOINTA SI PUTEREA LUI!in ciuda dezastrului de pe Terra, TOTUL VA FI BINE, CU O SINGURA CONDITIE: SA INTELEGEM PRINCIPIUL MESIANIC- CHRISTIC SI SA-L APLICAM, NOI INTREAGA OMENIRE!
REVOLUTIA SPIRITUALA (CONVERSIA IN CONSTIINTA CHRISTICA) E CALEA ECHILIBRULUI SI ARMONIEI, PACII DE 1000 DE ANI CE VA URMA! AMIN! Cand spunem rugaciunea TATAL NOSTRU, AR TREBUI SA ZICEM : ,,/TATAL NOSTRU CARE ESTI IN MINE/NOI/PESTE TOT!... atunci, SA VEDETI MINUNI!...DOAMNE...SUNT CEL MAI FERICIT OM SI, DORESC TUTUROR FIINTELOR, INTREGII CREATII DIVINE...SA FIE ASA...AMIN! Iti doresc tie si INTREGII LUMI, DRUM DREPT PE CALEA LUMINII, IUBIREA,INTELEPCIUNEA, VOINTA, FORTA DIVINA A TATALUI NOSTRU!( CARE SE MANIFESTA IN GAND, INIMA, SUFLET, PRIN SFANTUL DUH) AMIN!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.11.2008, 12:05:11
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Lucrul cel mai important:De ce ii recomandati voi un preot in Bucuresti ?...daca traieste in Satu-mare ?

draga zryac,

Nu stiu daca spune in Sfinta Scriptura ca pamintul este plat ( eu sint sigur 185% ca nu scrie )...dar imagineaza-ti ca ar fi scris ca pamintul este rotund.Pai timp de 15 secole,pina cind s-a descoperit ca pamintul este asa,toti cei care ar fi citit Biblia si ar fi fost ca tine ar fi sarit in sus ca nu este adevarat...ca pamintul este plat.

Sau daca ar scrie ca pamintul are 30 000 de ani vechime( sa zicem ) si ca datarea cu carbon este falsa,nu ar sari toti stiintificii in sus ca nu este asa...asta pina cind or descoperi ca metoda lor chiar e dusa cu pluta.

Sau daca ar fi scris de avioane si rachete si holograme si bombe atomice....imagineaza-ti ce ar mai fi crezut oamenii timp de 2 milenii,ar fi fost complet confuzati.

Sau daca ar fi spus adevaruri stiintifice pe care ai nostri ca brazii abia le vor descoperi in 5 mii de ani( nu va speriati,ca nu mai tine atit,dar ca exemplu )....pina atunci,nu am fi sarit in sus ca nu este adevarat ?

Nu crede lumea despre suflet,sau nemurirea lui ( nu are nici o legatura aici cu adventistii),nu cred in Dumnezeu,desi a coborit pe pamint si a trait printre noi,nu-si doresc viata fara de moarte,nu vor sa inteleaga ca toate nenorocirile vin de la pacatele care le facem,de la neascultarea poruncilor lui Dumnezeu care sint medicamente,leacuri pentru mintea,sufletul si trupul nostru... ce adevaruri stiintifice ne-ar mai trebui noua in Sfinta Scriptura,parca acolo ar fi baiul ?

PS.cred ca am cam exagerat cu saritul in sus...
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.11.2008, 12:12:01
zriyac zriyac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 10
Implicit

Multumesc foarte mult tuturor celor care au scris (si celor care vor mai scrie). Ce e ala un troll? E sensul de baza sau e un sens nou pe care nu il stiu eu?

Cred ca duminica ma duc si eu la Biserica Rusa, sa vorbesc cu parintele Vasile. Sper doar sa nu il supar cu intrebarile mele...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.11.2008, 12:15:38
zriyac zriyac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 10
Implicit

Din fericire locuiesc (cu chirie) in Bucuresti, am facut facultatea aici si m-an angajat aici.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.11.2008, 12:35:22
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

draga plma,

Poti sa mergi si tu la parintele Vasile de la Biserica Rusa sau la oricare alt preot ortodox ( dar nu ecumenist ),nu poti sa te mintuiesti in afara Bisericii,fara de fratii si surorile tale....daca ramii singura te maninca lupul cel intelegator si dai in patima mindriei,neascultarii.Daca Dumnezeu ti-a facut atit de mult bine,imposibil sa nu doreasca sa te si mintuiesti si sa te aduca in Biserica Lui.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.11.2008, 14:14:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PLMA Vezi mesajul
Iubite prieten, eu pot sa-ti spun doar atat:
la varsta de 2 luni, era sa mor in foc si m-a salvat PAMANTUL! De la 2 luni la 11 luni, bolnava fiind am fost de 7 ori in coma. Apoi de la 11 la 28 de ani am trait mai mult prin spitale devenind posesoarea unui carnet medical cu 7 diagnostice majore. La 15 ani, mi s-au rupt ambele meniscuri de la piciorul stang plus 800 ml de lichid. In urma unei mari greseli spirituale, aprox 3 ani am avut metroragie (27 zile/luna menstruatie, cauzata de grav dezechilibru hormonal ziceau doctorii!)
In urma a mai multe accidente grave de masina, mi-am rupt multe oase, intotdeauna, fracturile fiind duble. (chiar si fractura dubla de coccis am avut!) Pentru diagnosticul de metroragie, am fost la multe spitale din Europa, in vederea diagnosticarii si tratamentului. Situatia era doar pe scurta durata de timp ameliorata!
La sfatul unor intelepti mi-am cautat tratamentul la biserica! TATAL NOSTRU mi-a arata calea si ma trimis la un SFANT PARINTE CU HAR ( T(Z)IPORDEI de la MANASTIREA MARCUTA);care dupa ce mi-a citit impotriva blestemelor si vrajilor, m-a vindecat pe loc! Aceasa EXPERIENTA MINUNATA, m-a facut sa inteleg CALEA ESTE CALEA VINDECARII!De aceea am renuntat la viata obisnuita si m-am apucat sa CAUT ADEVARUL!(ADICA PE TATAL NOSTRU) Fara intermediar, pe masura ce incepusem sa inteleg principii , concepte, tehnici de rugaciune, mi s-au vindecat toate bolile! Am trait, inclusiv minunile vindecarilor rapide a fracturilor! Ortopezii care-mi vedeau radiografiile, disperati mi-au spus: "ca daca toti oameni ar incepe sa se vindece asa, ei ar ramane fara munca!". Am avut un singur menisc operat, atunci cand nu stiam cum...intelegand ca orice boala fizica isi are originea in boala sufleteasca, am inceput sa ma rog intens! Medicii mi-au interzis orice efort fizic, ortostatismul prelungit, etc, (dupa ei, ar fi trebuit sa-mi cumpar un "PALTON DE LEMN"...HAHAHA) sustinand ca nu prea sunt solutii exceptand operatiile...cu mare credinta in IUBITUL TATA, m-am rugat, m-am transformat interior,si toate bolile, fracturile, etc. s-au vindecat de parca nu ar fi existat! Nu sunt nici macar meteo sensibila! In 2005, am fost atacata de niste hoti (5 persoane) a trebuit sa ma lupt cu ei, i-am invins dar m-am rostgolit in cadere pe 7 trepte de marmura! Am retrait experienta genunchiului stg (ambele meniscuri rupte si aprox 1L de lichid), plus rupturi de ligamente! TATA, mi-a aratat din nou minunea vindecarii! In 3 zile lichidul s-a resorbit singur (fara punctie!!!!!), in 5 zile am mers fara durereri, in 3-6 luni, (vindecare treptata fara medici sau tratamente), meniscurile si ligamentele s-au regenerat complet! Azi, sunt un OM LIBER SI PERFECT SANATOS!
Exista oare DUMNEZEU, TATAL NOSTRU? ENERGIA UNIVERSALA INFINITA IN MANIFESTARE, IUBITOARE, CREATOARE?
FRATIOARE!!!...TRAIESC MINUNI IN FIECARE CLIPA! Ma consider CEL MAI FERICIT OM ALATURI DE TATA SI TOT CEEA CE INSEAMNA EL! IMI ARATA TOT, MA INVATA TOT! Sunt in LUMINA, IUBIREA, INTELEPCIUNEA, VOINTA SI PUTEREA LUI!in ciuda dezastrului de pe Terra, TOTUL VA FI BINE, CU O SINGURA CONDITIE: SA INTELEGEM PRINCIPIUL MESIANIC- CHRISTIC SI SA-L APLICAM, NOI INTREAGA OMENIRE!
REVOLUTIA SPIRITUALA (CONVERSIA IN CONSTIINTA CHRISTICA) E CALEA ECHILIBRULUI SI ARMONIEI, PACII DE 1000 DE ANI CE VA URMA! AMIN! Cand spunem rugaciunea TATAL NOSTRU, AR TREBUI SA ZICEM : ,,/TATAL NOSTRU CARE ESTI IN MINE/NOI/PESTE TOT!... atunci, SA VEDETI MINUNI!...DOAMNE...SUNT CEL MAI FERICIT OM SI, DORESC TUTUROR FIINTELOR, INTREGII CREATII DIVINE...SA FIE ASA...AMIN! Iti doresc tie si INTREGII LUMI, DRUM DREPT PE CALEA LUMINII, IUBIREA,INTELEPCIUNEA, VOINTA, FORTA DIVINA A TATALUI NOSTRU!( CARE SE MANIFESTA IN GAND, INIMA, SUFLET, PRIN SFANTUL DUH) AMIN!



din pacate PLMA, mi se pare mie sau ai impresia ca Hristos este doar vindecare shi minuni? Sa shtii ca daca ai fost atat de norocoasa ca sa fi mereu bolnava shi prin spitale ca sa gaseshti Adevarul, Credintza, sa intalneshti monahi sau preotzi cu Har care te-au scos din bezna blestemelor shi durerilor shi intunericului lumii, acum s-a intamplat exact pe dos, din pacate pentru tine, eu vad ca eshti in prapastie, adica in manipularile shi vindecarile preaminunate care banui ca sunt de la cel rau, nu din invidie itzi spun ci shtiu ca minunile shi entuziastmul sunt cele mai periculoase... cu atat mai mult cu cat nu-l Cunoshti pe Dumnezeu shi ai cazut intr-un fel de panteism, un fel de panteism de tip asiatic, al puterilor shi minunilor. Deci cred ca ai probleme mari, fiind juNaluciferferizarta... deci nu e de joaca, caci parerea de sine, impresia ca eshti cineva shi minunile cele mari itzi pierd sensul mantuirii, care este pocaintza, smerenia, rabdarea, shi euharistia, adica impartashirea cu Hristos... pe cand Dumneata ai cazut in credintza cea desfranata in care tot ce zboara se mananca, shi totul e posibil daca ai credintza, da, daca il ai pe Hristos ca sa te ajute, sa te asculte shi impreuna cu El sa faci ceea ce itzi cere... dar nu prea cred ca e cazul tau ci cred ca ai cazut in neantul cel roz, din pricina ca ai vazut minuni, ai vazut imagini, ai auzit voci, ai simtzit atingeri, ai vazut lumini, lucruri care de celemaimulte ori te atrag in inshelare shi cadere...

Am vrut sa-i scriu celui ce a cerut ajutor, dar am observat ca dumneata ai mult mai multa nevoie de ajutor decat el... deci te sfatuiesc sa te ztii pe lanaga Biserica shi pe lanag preotul/monahul care te-a vindecat shi sa il rogi sa te scoata din himere shi inshelarile celui rau...

acum pt zriyac:
-asha ne amageshte antichristul pe totzi, cu schizi-... poi ce este schizi? este un termen dat pentru ruptura, adica ruperea mintzii de realitate, adica o gogoritza inspaimantatoare shi infricoshatoare, o patalama, care nu inseamna nimic altceva decat SOMN, asta inseamna somn, caci somnul este defapt ruperea mintzii de realitate. Deci cum ai putea trata somnul cu pastile pentru somn pana devi o leguma shi nu mai indrazneshti decat sa dormi, asta sa nu ma intrebi pe mine ci pe ei. probabil in ideea aia draceasca "cui cu cui se scoate". Oricum dar nici cu cafea ori alte stimulente nu e indicat...

Dupa cum scrii pare ca ai fi un credincios cu sufletul dar inca nu gaseshti decat incertitudini, nu gaseshti confirmari in Biblie shi tzi-e frica sa mai cautzi pentru ca itzi pui prea multe probleme shi te apuca nesfarshitele incercari de intzelegere, dureri de cap, dileme shi alte lucruri care itzi fac rau uneori pana ajungi la medic, shi medicul ce sa-tzi spuna? el shtie sa te eticheteze cum a invatzat ei la shcoala lui froid shi a lui menghele sau mai rau... shi iar ajungi la boabe...

iar dumneata, ca shi mine dealtfel, ai crezut ca credintza este asha un fel de laudaroshenie, poi ea este ceva ce te ajuta sa te pocaieshti shi sa mergi pe o cale ce duce in RAI, ca credintza trebuie unita cu ascultarea, cu smerenia, cu plinirea poruncilor de la Hristos...

dar dumneata eshti la inceput shi deja te-au shi diagnosticat...

poi cum te-ash putea eu ajuta pe dumneata?

Dumnezeu exista!

starunid, cu sigurantza Il vei Cunoashte mai devreme sau mai tarziu, dar vor veni shi multzime de inshelari shi ispite care te vor trage spre prapastie, dar cautand cinstit, vei afla Adevarul caci "cine cauta gaseshte, cine bate i se va deschide, shi cine indrazneshte..." nu mai shtiu cum e citatul exact, imi cer iertare.

Ca tzi-e frica de iad shi ca o sa ajungi in iad, este foarte bine, shi aceast sentiment ash vrea sa il am shi eu, dar nu reushesc, ca sa ma faca sa nu mai greshesc shi sa nu mai pacatuiesc...

Toata Biblia e valabila, shi toate scrierile sfintzilor shi tot ce Sfintzeshte Dumnezeu, Biserica shi lucrurile shi lucrarile Sale... toate, toate... dar n-ai sa afli mai multe decat practicand credintza, traind intru Cuvantul Lui Dumnezeu, nu ca sa ispiteshti ci ca sa ascultzi shi sa iubeshti curat... deci ca sa te lamureshti trebuie sa nadajduieshti ca vei ajunge la Credintza, care este Hristos cum spune sf Ap Pavel, deshi de foarte multe ori, Hristos cand se refera la Credintza spune ca shi cum ar vorbi despre o Femeie... iar barbatul este Cel ce primeshte sa fie sfintzit shi plineshte poruncile in cinste... cel ce urmeaza "Duhul Tau Cel Bun care ma va povatzui la pamantul Dreptatzii" cum ne spune psalmul...

Deci Biserica shi Biblia te va ajuta sa ajungi in RAI spre deosebire de ceilaltzi care vor ajunge in iad, la aia care te-au facut nebun ma refer, ca ei defapt nici nu shtiu ce este nebunia... ne spune pe undeva Hristos cand vorbeshte despre farisei shi saduchei... dar nu e cazul sa caut shi sa-tzi dau citatul pentru ca o sa afli dumneata daca vei pastra interesul pentru scriptura, care iata ca din pacate eu nu reushesc sa-l pastrez, ca nici eu n-am reushit sa citesc Biblia decat doar cateva pasaje... trist dar adevarat... ca nu shtii niciodata cand mori, shi dincolo fara a avea cunoshtintze din Biblie, din Scrpturi, e tragic, mai ales cand nu m-a impiedicat decat lenea shi delasarea...

dar precis eshti atacat de draci shi iluzii shi himere shi ganduri nesfarshite, nu faci fatza, te sperii shi iar te duci sa te trateze... ai grija de tine shi respecta punctuatzia, sensul frazei cand citeshti, shi citeshte putzin cate putzin, ca mult va trebui sa rumegi ca sa shi intzelegi cate ceva ca sa-tzi ramana ceva folos, Duhovniceshte vorbind, caci lucrurile sunt foarte greu de intzeles shi pentru expertzi, dar nu te speria, ca Dumnezeu a ascuns multe fatza de intzeleptzi shi le-a descoperit cu imbelshugare copiilor...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.10.2010, 15:20:45
zriyac zriyac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 10
Implicit

Intre timp am aflat ce este un troll. Vreau sa va spun ca nu ma consider troll, daca inteleg exact la fel acest cuvant ca cel ce l-a folosit. Dar daca nu ma consider, nu inseamna ca nu sunt. Sa am iertare, va rog.

Si daca am deranjat pe cineva, va rog sa ma avertizati inainte de banare.

Last edited by zriyac; 16.10.2010 at 15:23:08.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.10.2010, 16:47:38
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de zriyac Vezi mesajul
Multumesc foarte mult tuturor celor care au scris (si celor care vor mai scrie). Ce e ala un troll? E sensul de baza sau e un sens nou pe care nu il stiu eu?

Cred ca duminica ma duc si eu la Biserica Rusa, sa vorbesc cu parintele Vasile. Sper doar sa nu il supar cu intrebarile mele...
Mergi cu bine! E o idee inteleapta!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ajutor Danielbucur Umanitare 57 28.10.2011 23:53:50
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45