Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.10.2010, 19:43:35
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit Dezbatere ortodocsi-baptisti; Chisinau

http://www.ustream.tv/recorded/99114...medium=9911448
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.10.2010, 20:28:18
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu trebuie sa se ajunga aici,nu se va atinge niciun numitor comun! Ortodocsii trebuie sa se fereasca de astfel de lucruri.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.10.2010, 20:38:47
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ortodocsii i-au provocat pe baptisti la dezbatere.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.10.2010, 20:50:16
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Cu atat mai rau...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.10.2010, 20:54:34
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ieromonahul Petru Pruteanu: "Vreau să recunosc faptul că ideea dezbaterilor a fost plagiată de la ruși, pe care le-am urmărit pe internet, și care au avut efecte uluitoare. Scopul dezbaterii de azi nu a fost unul prozeletist, nu am venit să atragem, pe unii sau pe alții la credința noastră. Am venit, mai intâi, să ne cunoaștem punctele de vedere, nu din cărți, cum o făceam, dar pe viu. Deși inițial am fost ispitit de prozeletism, întrucăt am văzut că în urma unor astfel de dezbateri un preot rus a botezat circa 80 de musulmani, care, însă a fost ucis după ceva timp în propria biserică de către musulmani. Eu zic că așteptările mele s-au împlinit mai mult decît mă așteptam: ambele părți ne-am văzut și punctele tari, și punctele slabe. Recunoaștem că pe alocuri au predominat și emoțiile. Învățăm, însă, ca pe viitor să eliminăm ce a fost negativ șă să suplinim, ceea ce ne-a lipsit.”

http://actualitate.md/?p=8152
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.10.2010, 21:38:34
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Am urmarit discutia inregistrata si impresia pe care mi-au lasat-o baptistii e ca nu au inteles prea multe din expunerea ieromonahului sau nu au vrut sa accepte.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.10.2010, 19:58:30
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Eu am urmarit dezbaterea in direct, mi s-a parut ca tonul pastrat a fost in limita bunului simt , pana la urma fiecare si-a intarit propriile convingeri, baptistii au apelat la stereotipuri pe ici pe colo, putin sentimentalism,
referatul ieromonahului mi s-a parut a fi intr-un limbaj mai academic, in rest a fost o experienta, nici nu a crezut nimeni ca ortodocsii sau baptistii isi vor schimba parerea despre propriile convingeri, sper doar ca din aceasta experienta sa fi inteles baptistii rolul Traditiei Bisericesti, cat de cat macar
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.10.2010, 20:43:31
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
referatul ieromonahului mi s-a parut a fi intr-un limbaj mai academic, in rest a fost o experienta, nici nu a crezut nimeni ca ortodocsii sau baptistii isi vor schimba parerea despre propriile convingeri,
Parintele Pruteanu se remarca prin eruditie, nu neaparat prin ungere. Iar eruditia nu poate decat sa produca informatie, care informatie poate hrani si satisface mintea. Iar satisfactia mentala nu poate produce convertirea. Convertirea o produce numai Duhul Sfant lucrand trezirea duhului si credinta din inima. Parintele e inca foarte tanar, are timp sa caute mai mult decat dezbateri teologice.
Pe de alta parte, baptistii s-au dovedit destul de inflexibili si inchistati in propriile sabloane [culmea!], fara experienta in discutii interconfesionale si fara multe cunostinte despre istoria bisericeasca. Au fost cumva luati prin surprindere.

Zic si eu ca si tine: a fost o experienta...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.10.2010, 21:02:42
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Parintele Pruteanu se remarca prin eruditie, nu neaparat prin ungere. Iar eruditia nu poate decat sa produca informatie, care informatie poate hrani si satisface mintea. Iar satisfactia mentala nu poate produce convertirea. Convertirea o produce numai Duhul Sfant lucrand trezirea duhului si credinta din inima. Parintele e inca foarte tanar, are timp sa caute mai mult decat dezbateri teologice.
Pe de alta parte, baptistii s-au dovedit destul de inflexibili si inchistati in propriile sabloane [culmea!], fara experienta in discutii interconfesionale si fara multe cunostinte despre istoria bisericeasca. Au fost cumva luati prin surprindere.

Zic si eu ca si tine: a fost o experienta...

Nu cred ca s-a pus problema convertirii cuiva, a fost doar o prezentare a unui set de valori ,
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.10.2010, 21:05:49
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Nu cred ca s-a pus problema convertirii cuiva, a fost doar o prezentare a unui set de valori ,
Acum, sa fim sinceri, nimeni nu "prezinta un set de valori" doar de dragul conversatiei. In strafundul fiecarui crestin exista dorinta de a-i vedea si pe altii in Biserica lui. Chiar parintele a marturisit ca a fost ispitit de prozelitism si ideea i-a venit de la ortodocsii rusi, care au botezat 80 de musulmani ca rezultat al acestor dezbateri.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invitatie m.a.i : Cartea electronica de identitate in dezbatere publica tot-Laurentiu Generalitati 40 04.07.2013 12:45:37
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Menora evreiasca doborata la Chisinau de ortodocsi luchian Generalitati 122 15.03.2010 11:56:02