Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 20.07.2009, 14:35:12
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales
Ca Dumnezeu la pedepsit pe Moshe si nu i-a permis sa intre in Tara Promisa si a murit pe muntele Nevo de unde a vazut TP de departe. Pe muntele Nevo a fost ingropatinsa mormantul nu a fost niciodata descoperit.
Asa ca Moshe NU A INTRAT LA TARA CNAAN.
Iar ai invatat ceva nou.
(Nu risipi pe mine cerneala rosie a ta ca nu mai am rabdare sa citesc aiurelile dumitale)

nu am inventat ca n-am zis ca Moisi a intrat dar vezi ca dumneata zici ca a murit? poi daca nici mormantul nu i l-au gasit? scrie in scriptura ca a murit? scrie doar ca n-a intrat... deci Ioshua a intrat condushi de Voievodul Mihail dar eu am scris ca fiii au intrat deci era exclus sa fi intrat Moisi ca el avea 120 shi ceva de ani...

"Capitolul 34 - Moartea lui Moise.


1. Atunci s-a suit Moise din sesurile Moabului in Muntele Nebo, pe varful Fazga, care este in fata Ierihonului, si i-a aratat Domnul tot pamantul Galaad pana la Dan,
2. Tot pamantul lui Neftali, tot pamantul lui Efraim si Manase si tot pamantul lui Iuda pana la marea cea de la asfintit,
3. Partea de la miazazi a tarii, sesul Ierihonului, cetatea Palmierilor, pana la Toar.
4. Si i-a zis Domnul: "Iata pamantul pentru care M-am jurat lui Avraam, lui Isaac si lui Iacov, zicand: Semintiei tale il voi da. Te-am invrednicit sa-l vezi cu ochii tai; dar in el nu vei intra!
5. Si a murit Moise, robul lui Dumnezeu, acolo, in pamantul Moabului, dupa Cuvantul Domnului;
6. Si a fost ingropat in vale, in pamantul Moabului, in fata Bet-Peorului, dar nimeni nu stie mormantul lui nici pana in ziua de astazi.
7. Si era Moise de o suta douazeci de ani, cand a murit; dar vederea lui nu slabise si taria lui nu se imputinase.
8. Si au plans fiii lui Israel pe Moise, in sesurile Moabului, la Iordan, aproape de Ierihon, treizeci de zile, pana s-au implinit zilele de jelit si de plans dupa Moise.
9. Iar Iosua, fiul lui Navi, s-a umplut de duhul intelepciunii, pentru ca isi pusese Moise mainile asupra lui, si i s-au supus fiii lui Israel si au facut asa dupa cum le poruncise Domnul prin Moise.
10. De atunci nu s-a mai ridicat in Israel prooroc asemenea lui Moise pe care Dumnezeu sa-l fi cunoscut fata catre fata, nici sa savarseasca toate semnele si minunile cu care Domnul l-a trimis in pamantul Egiptului asupra lui Faraon si asupra tuturor dregatorilor lui si asupra a tot pamantul lui; nici sa faca cu mana tare si cu mari infricosari ceea ce a facut Moise inaintea ochilor a tot Israelul. "

deci vezi dumneata deshi este scris ca a murit Moisi totushi se arunca o umbra de indoiala referitoare la moartea lui shi mormantul lui nu in sensul ca n-ar fi murit ci ca moartea lui nu este asha cum o pricepem noi ci ca deshi a murit s-a dus nu in sheol ci la Domnul deci s-ar putea sa fie Viu ca Ilie dar netrupesc ci doar Duhovnicesc...
Reply With Quote
  #142  
Vechi 20.07.2009, 14:38:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales
...
(Nu risipi pe mine cerneala rosie a ta ca nu mai am rabdare sa citesc aiurelile dumitale)

cine nu-tzi da dreptate shi-tzi spune adevarul spune aiureli din pricina ca nu ai dumneata rabdare? ai citit cum a ieshit vitzelul de aur... pana ce Moisi era sus pe Munte la Dumnezeu?
Reply With Quote
  #143  
Vechi 20.07.2009, 15:02:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Moshe,am pus ceva mai in urma un filmulet de pe youtube cu niste profetii biblice din VT. Pe fundal este o melodie... Imi poti spune te rog in ce limba e? Si daca o cunosti,poti face o mica traducere,adica sa-mi spui despre ce vorbeste? Ca sincer tare sunt curios,piesa suna bina,imi place,o am si mp3.
Si pana la urma tu esti roman sau nu?

Asta e clipul: http://www.youtube.com/watch?v=W20wYdkhDtw
poi asta e plinirea mincinoasa a proorociilor...e vrajeala caci Israel era creshtin chiar pe vremea lui Moise; pe cand statul acesta shi aparenta plinire a proorociilor shi abundentza de portocale shi rode sunt inshelarile shi vicleniile lui antichrist... care se va autoinscauna ca mare berator shi mare mesie cu participarea patriarhului pe care il va ucide dupa ce acesta il va recunoashte ca este antichrist cand antichristul ishi va da jos manushile shi ishi va face cruce caci va avea copite la unghii dar la inceput se va arata bland... va fi defapt cel in care va creshte satana ca om cu insushiri alese, plin de toate insushirile, dintr-o desfranata jidoavca, savarshind minuni mari shi dand semne mari dar toate sunt inshelaciunile satanei spre razboiul de distrugere a sufletului shi al trupului caci iadul s-a pregatit sa inghita creshtini... ortodocshi, iudei, evrei... deci nu va lasatzi ademenitzi... de fermecatoriile lui lucifer, totzi cei ce inca mai tzinetzi poruncile lui Dumnezeu shi pazitzi Cuvantul lui Dumnezeu...

Last edited by vsovi; 20.07.2009 at 15:12:54.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 20.07.2009, 15:26:37
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
in 9 randuri ce ai scris sa comprimezi doctrina antisemita .
Am sa-ti raspund cu toate ca sunt mici sanse sa intelegi sau sa fi gata se intelegi.
Pentru inceput, ma scuz ca am scris Popi si nu preoti.Am facut asta din simpla cauza ca am uitat cu timpul multe cuvinte romanesti.
Inainte cu cam 2000 de ani in urma revoltei poporului evreu contra romanilor care au stapanit IUDEIA,tara evreilor si au facut-o colonie ramana,Tot poporul evreu a fost expulzat de pe teritoriul lor.Poporul evreu s`a raspandit in toata lumea cunoscuta atuncia. Ca minoritate,ei au suferit de restrictii groaznice ,de progromuri care crestinii au facut contra lor si sa nu uitam Inchizitia din Spania unde sute de mii au fost expulzati ,omorati in chinuri si nevoiti sa de crestinizeze altfel vor fii ucisi in chinuri sau arsi pe rug. Poti sa intelegi draga Anita ca evreii ,in ultimii 2000 de ani au fost "foarte ocupati" asa ca nu este real sa fi gasit timp sa se lupte contra "sarmanilor crestini"....
Crede-ma ca cine te-a invatat asta este numai un dobitoc fara minte.
Si restul ce scri sunt nu mai putin baliverne. Evreii nu au fost mai comunisti decat crestinii si nu au condus nici o tara. Iar, cine te-a invatat asta si el este un idiot antisemit la care Evreii au fost tapi ispasitori pentru toate esecurile lor care au provenit din lipsa de inteligenta.
Asculta-ma:La doctrina legionara a trecut vremea si oamenii destepti nu o mai cumpara. Tu vrei sa faci o exceptie?
Domnule Moise ,va rog sa ma iertati daca v-am suparat.
Am vazut filmul pus de Nevrednicul si m-a impresionat.
Poporul evreu a suferit mult ,intr-adevar.
Oricum trecutul nu se mai poate schimba.
Am o compasiune pentru evrei ,pentru faptul ca nu l-au acceptat pe Hristos ,chiar si acum ,dupa 2000 ani ,dar chiar El a spus ca "Nimeni nu este profet in tara lui".
Reply With Quote
  #145  
Vechi 20.07.2009, 15:34:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Domnule Moise ,va rog sa ma iertati daca v-am suparat.
Am vazut filmul pus de Nevrednicul si m-a impresionat.
Poporul evreu a suferit mult ,intr-adevar.
Oricum trecutul nu se mai poate schimba.
Am o compasiune pentru evrei ,pentru faptul ca nu l-au acceptat pe Hristos ,chiar si acum ,dupa 2000 ani ,dar chiar El a spus ca "Nimeni nu este profet in tara lui".
poi nu zic sa nu va lasatzi amagitzi de inshelatorie? dar sarmanii indieni, sarmanii romani, sarmani tzigani, sarmanii daci, sarmanii oameni? pe ei nu-i vedetzi? ia uitatzi-va mai bine despre ce e vorba... caci antichristul nu-shi arata chipul cel ascuns... ci mereu shade imbracat in piei de oi... ereticul ala interior... fariseul cel mare... victima... aia care acuza... shi la inceput se va arata bland shi care se crede mereu vrednic.... se socoteshte el mai ceva ca shi orishicare... despre lucifer shi ingerii lui vorbesc...
Reply With Quote
  #146  
Vechi 20.07.2009, 15:42:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
poi nu zic sa nu va lasatzi amagitzi de inshelatorie? dar sarmanii indieni, sarmanii romani, sarmani tzigani, sarmanii daci, sarmanii oameni? pe ei nu-i vedetzi? ia uitatzi-va mai bine despre ce e vorba... caci antichristul nu-shi arata chipul cel ascuns... ci mereu shade imbracat in piei de oi... ereticul ala interior... fariseul cel mare... victima... aia care acuza... shi la inceput se va arata bland shi care se crede mereu vrednic.... se socoteshte el mai ceva ca shi orishicare... despre lucifer shi ingerii lui vorbesc...
Ai dreptate ,sunt multe popoare necajite ,dar ei macar au avut ceva de spus in tara lor ,au fost ,nu au fost ascultati ,dar au stat in tara lor.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 20.07.2009, 17:45:11
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Domnule evreu, faptul ca esti evreu nu înseamna ca în tot ce tine de evrei stii mai multe ca noi.


Eu cred ca sunt amanunte pe care unii dintre noi le stim mai bine ca tine.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #148  
Vechi 20.07.2009, 18:05:04
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mda, e ca si cum i-ai spune ce lapte a supt, e absurd ce spui.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 20.07.2009, 19:38:07
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Evreii nu au fost mai comunisti decat crestinii si nu au condus nici o tara.
Parca pusesem o declaratie OFICIALA a presedintelui vostru:

Israel cumpara Romania
http://www.youtube.com/watch?v=ohtU7x6dKb8

Asta te faci ca n-o vezi??


Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Poporul evreu a suferit mult ,intr-adevar.
Si nu ti se pare normal? E ceva firesc,doar s-au blestemat singuri cand L-au rastignit pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 20.07.2009, 19:51:42
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Eu, sincer, nu inteleg de ce va pierdeti timpul!
In ce-l priveste pe andreicozia omul e atat de pe aratura incat nici nu are rost sa incerci sa porti un dialog cu el. In primul rand ca nu are nici o logica in ce spune si nici capacitate de a gandi clar. Arunca acuze nefondate, nu vine cu argumente cand i le ceri etc. Pentru el acest forum este un circ, un teatru! Faptul ca te lingusesti si milogesti ca un tzanc nu-ti face nici o onoare! Daca ti-au dat sa mananci o paine mai alba dintr-un blid mai aurit nu inseamna ca trebuie sa-ti pierzi orice urma de demnitate! I-l rogi sa-ti vorbeasca de parca ar fi cine stie ce carturar intr-ale Torah sau Talmud! El de fapt abia daca stie cate ceva despre religia lor si se vede! Daca era macar un rabbin mai intelegeam dar asa...
In ce-l priveste pe evreulcelales el spune hai sa nu ne jignim religiile dupa care arunca jigniri fara sa stea pe ganduri (a spune ca Fecioara Maria avea relatie extramaritala este o mare jignire pt crestini). Plus tonul de batjocura care strabate din ce scrie. Mai intai se asigura ca nu vei jigni neamul si credinta lui ("hai sa nu ne jignim") dupa care cand tu crezi ca are onoare si va respecta pactul, incepe sa arunce cu noroi! Astia au fost si acum 2000 de ani, asta sunt si astazi! Daca asta inseamna sa fii evreu atunci imi pare rau pentru ei! Viclenie, viclenie si iar viclenie!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evreii din viata mea cristipuiu Intamplari adevarate 100 26.11.2011 02:24:19
Talmudul Babilonian- cel recunoscut de Sinagogile evreiesti podolski_2 Generalitati 27 03.07.2011 13:44:15
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 10:48:28
divort recunoscut de biserica? alex190 Nunta 48 05.10.2009 20:54:05
evreii jezisovi_pivo_nelej Iudaismul 28 14.07.2009 19:07:27