Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 27.07.2009, 12:32:30
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ....

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Hai sa va spun despre Cine shi despre Ce e vorba in Psalm: despre Noul Ierusalim care este Romania. La El se refera textul Psalmului.

Iar dumneata Evreulcelales, ca shi multzi speculantzi vin cu argumentul ca defapt nimeni nu shtie Adevarul din pricina traducerilor decat o "lojja" sau o "casta" care shtie citi pe papirusurile alea foarte vechi, o echipa de scamatori pe care nu i-a vazut nimeni niciodata, dar iata ca cei ce-i invoca mereu pe aceia ei shtiu ca shi aceia exact cum se interpreteaza, uitand ca Moise a primit textul de la Dumnezeu, uitand ca totzi proorocii primesc Adevarul shi textul de la Dumnezeu in Duhul Sfant, deci iata ca oricine poate pricepe shi sa-shi dea seama care e Adevarul intrucat Duhul Tau Cel Bun ma va calauzi la pamantul Dreptatzii shinicidecum "lojja" aia sau "casta" aia de oameni ce s-au autoales ca de aia se cred ei aleshi...

Deci chestia asta cu textele indescifrabile sau neintzelese decat de unii pe motive de traduceri sau altele sunt nishte chestii de pacalit naivii. Nu tzine.

Iar interpretarea VT se poate face folosindu-te de NT intrucat Domnul Nostru Iisus Hristos a aratat prin faptele shi Cuvintele Sale cum trebuiesc intzelese Textele, deci se poate tzine seama de NT shi chiar e obligatoriu shi nu cum spun "unii" ca trebuie sa se faca traducerea de catre "unii" prin efortul absurd de excludere a Adevarului spre a nu fi intzelese, scotzandu-l mereu pe Hristos din context shi pentru aia facand eforturi uriashe de pricepere a sensului invartoshat, cautad sa arate shi sa convinga pe fraieri ca este scris un text ocult cu o intzelegere exclusivista ce se pare ca ar exista in texte, defapt ei ne propovaduiesc exact sensul literei false, litera invartoshata, litera aia care omoara... caci defapt ei cauta shi gasesc sensuri absurde exclusiviste ca sa demonstreze ca VT nu se refera la Domnul Nostru Iisus Hristos shi la Apocalipsa ci doar la Iacov devenit Israel, ei neshtiind ca Iacov a fost fiul lui Isaac shi nu era asha de capul sau pomenit de Dumnezeu, ca Dumnezeu este un Dumnezeu al lui Iacov adica defapt al Lui Avraam, Isaac shi Iacov devenit Israel, adica Icoana din VT a Sfintei Treimi in credintza parintzilor, in poporul dreptcredincios... Dar Textele din VT se refera la mai mult decat la NT shi la Domnul Nostru Iisus Hristos caci textul VT se refera la Noul Ierusalim care este Romania... deci la Apocalispsa se refera, adica la biruintza in lupta impotriva satanei gLumii shi a proorocului mincinos shi a ingerilor lui Leugheon...

deci nu va ratacitzi cu scribii shi cu interpretzii ca defapt Duhul Sfant va descopera fiecaruia dupa nevoile shi randuiala data fiecaruia... ceea ce este scris shi ceea ce trebuie intzeles...

Deci sensul exact cu virgula, punct, spatziu, shi toate semnele exacte este Scris in Duh shi doar sfintzii Parintzi il shtiu trai in fapta negreshind atat de mult ca noi pacatoshii... caci evreii nici macar nu recunosc ca scrierea lor era bazata doar pe consoane shi textul se baza pe traditzia Duhului Sfant, deci deshii shtiu foarte bine cine sunt cei ce pricep shi traiesc Calea, Adevarul spre Viatza ei totushi au inventat aceasta minciuna gogonata cu scrierea exacta shi traducerea exacta a textelor... poi la un text consonantic unde fiecarui cuvant i se adaugau vocalele in citire despre ce corectitudine vorbim? poi sigur ca da, despre exactitatea Traditzionala... iar Domnul Hristos a aratat adevarata traditzie ce ar fi trebuit Tzinuta de la Adam shi Eva, de la Avraam shi Sarra shi de la Moise shi femeia neagra pe care o luase langa el pentru care au cartit Aaron shi Mariam sora lor... de a fost pedepsita cu lepra alba ca zapada, shi pentru ca s-a rugat Moise, a stat afara doar 7 zile, fiind socotita necurata shi tzinuta afara din Tabara, caci Dumnezeu era in Mijlocul Lor... dar iata ca s-au razvratit shi au ridicat mana impotriva lui Ioshua shi Caleb shi impotriva lui Moise shi Aaron shi au dorit sa-i ucida cu pietre, caci asha este scris... shi pentru acest lucru Dumnezeu shi-a aratat Slava Sa, ca nu El a mintzit shi nici Moise ci au mintzit cele 10 capetenii care au raspandit minciuni in popor shi care au murit cand Domnul a vorbit catre Moise shi a pedepsit cu moartea in pustiu pe batranii cei nedreptzi shi a canonisit tot poporul tanar cu 40 de ani prin pustiu... dar ei au intrat in Tzara Binecuvantata in pamantul Canaanului unde curge Lapte shi Miere... dar v-a curge cu Adevarat abea in Noul Ierusalim care este Romania caci imparatzia lui Dumnezeu nu este mancare shi bautura ci dreptate shi dragoste shi smerenie shi desavarshire shi nepatimire... va curge candva...
La cine se refera mai? La Noul Ierusalim care este Romania? Iti recomand sa citesti cele 2 volume care explica semnificatia celor 150 de psalmi, explicatii date de Sf Ioan Gura de Aur, Sf Grigorie, si alti mari sfinti, nu de Vsovi. M-ai facut sa rad. :)) Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #222  
Vechi 27.07.2009, 12:33:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
dar hai sa va spun o poveste despre o catzea pe care am avut-o in copilarie:

-vecinul nostru de peste drum avea caini lupi rasa din aia germana, shi a nascut shi a facut pui...
-mie nu-mi placeau shi mi-e frica de ei shi acum ca-s prea mari, dar ai mei au primit ca sa nu-l refuze ca nu mai aveam caini shi puteam tzine un caine... ca nimeni nu prea voia caini lupi sau catzele, ca-s prea mari shi mereu fac pui. Deci am primit totushi deshi nu ne prea convenea ca nu aveam practic cum tzine un caine asha mare.
-ne-a dat un pui la care i-am pus numele Lupitza, era de rasa exact cum scrie la carte doar ca era mica atat cat un ghem de lana neagra cu doua pete portocalii la ochi deasupra.
-shi a crescut Lupitza putzin cate putzin shi am incercat eu s-o dresez shi neshtiind s-o dresez eu o tot fortzam shi o chinuiam stresand-o shi poate ca o shi bateam, poate o shi obligam, deci o chinuiam... shi se facuse frumoasa shi era pe la jumatatea perioadei de creshtere deci era mica inca dar nu cat un ghemotoc ci ceva mai mare, caci puii de lupi se inaltza rapid. Shi era frumoasa shi eu o tot chinuiam cu dresajul shi numai vad ca se imbolnaveshte... shi-l intreb pe vecin ce boala are... shi ma intreaba daca i-am facut vaccin, eu ii raspund ca nu, shi atunci imi zice ca e bolnava de jigodie ca lupii de jigodie sa imbolnavesc imediat daca nu sunt vaccinatzi... shi ca nu mai am ce sa fac shi o sa moara... shi atunci abea am inceput s-o iubesc cu adevarat, dar ce folos, vedeam cum se chinuie shi cum se stinge, o tzineam in bratze shi am incercat sa simt ceea ce traia ea shi am simtzit... parca ma bagasem in boala ei shi era o suferintza atat de infricoshatoare, shi daca shtiam ca Dumnezeu o va lasa sa moara macar am zis ca daca atat am chinuit-o, macar sa impartashesc din suferintza ei shi o simtzeam cum sufera de jigodie, shi cand boala s-a agravat am lasat-o sa moara dar am aflat cum se simte suferintza jigodiei shi este o boala asha ca shi cum ai fi intr-un noroi intunecat care te doare shi te ametzeshte... ca intr-un gunoi noroios care te mananca, te doare shi te ametzeshte... of shi cat fusese de frumoasa, o singura clipa de viatza shi de frumusetze a avut, o singura clipa cand se inaltza faptura spre cereasca demnitate, shi pentru ca n-am iubit-o la vreme a murit... pentru ca fie n-am auzit, dar vecinul precis mi-a zis sa-i fac vaccin, fie n-am luat in seama sau n-am crezut... n-am tzinut seama de ce mi-a zis... m-am trezit prea tarziu... shi s-a stins.
Ovidiu ,dar parintii tai ce au avut de spus cand au vazut ca chinui cainele ?
Reply With Quote
  #223  
Vechi 27.07.2009, 14:38:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ovidiu ,dar parintii tai ce au avut de spus cand au vazut ca chinui cainele ?
poi nu o chinuiam prea rau ci doar asha cum chinui pe cineva oridecateori incerci sa-l dresezi shi vezi ca el nu intzelege shi e obosit, ii strigi sa sculte, ii dai zaharel, il batzi nu tare, poi era mica shi nu o chinuiam prea tare dar ma durea sufletul amintindu-mi apoi cum o chinuisem shi nu o iubisem ci vroiam doar sa fie dresata, ca asha am crezut eu atunci ca e bine ce fac, s-o dresez de mica... dar ea sarmana avea suflet de faptura, de caine shi nu ma shtia asculta caci ea asculta de iubire shi de cel ce o hranea shi nu de prostiile pe care incercam sa i le bag in cap, in reflex... deci cred ca nu atat ca o chinuiam ma durea cat faptul ca in relatzia nostra nu aveam suficienta dragoste la vremea aia fiindca mie nu-mi placeau cainii lupi... shi abea dupa ce s-a imbolnavit am iubit-o shi mi-a parut rau de ea... fiindca sarmana nu a avut decat o singura clipa cand a stralucit viatza in ea, cand frumusetzea shi demnitatea ei de caine au co-existat, atingand menirea ce ar fi putut sa fie... o singura clipa am vazut ca a trait, o singura clipa cand parca a avut, o singura clipa de viatza... bucurie shi frumusetze prin care m-a cashtigat s-o iubesc shi sa-mi fie mila de ea.

Last edited by vsovi; 27.07.2009 at 14:44:14.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 27.07.2009, 14:49:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
La cine se refera mai? La Noul Ierusalim care este Romania? Iti recomand sa citesti cele 2 volume care explica semnificatia celor 150 de psalmi, explicatii date de Sf Ioan Gura de Aur, Sf Grigorie, si alti mari sfinti, nu de Vsovi. M-ai facut sa rad. :)) Doamne ajuta!
da. Ce a dat evreulcelales ca text se refera shi se talmaceshte asha cum am zis eu ca eu asha am priceput din text fara sa ma fortzez, altzii pricep poate altele... dar shi sf Ioan Guritza de Aur shi sf Grigorie shi sf Vasile cel Mare vorbeshte shi despre Hristos dar shi despre Noul Ierusalim care este Romania shi nu este ceea ce cred ei, sarmanii evrei, care s-au ratacit shi s-au pierdut de la Dumnezeu... caci i-a lepadat satana shi proorocul cel mincinos impreuna cu leugheuonul ala luciferic, i-a lepadat de Dumnezeu... shi de aia nu mai pot ei sa gaseasca Calea Adevarului ce duce la Viatza... nu mai pot sa creada, sa vada, sa traiasca shi mor negreshit in pacatele lor... in minciuna.

Last edited by vsovi; 27.07.2009 at 15:04:00.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 27.07.2009, 14:58:58
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
poi nu o chinuiam prea rau ci doar asha cum chinui pe cineva oridecateori incerci sa-l dresezi shi vezi ca el nu intzelege shi e obosit, ii strigi sa sculte, ii dai zaharel, il batzi nu tare, poi era mica shi nu o chinuiam prea tare dar ma durea sufletul amintindu-mi apoi cum o chinuisem shi nu o iubisem ci vroiam doar sa fie dresata, ca asha am crezut eu atunci ca e bine ce fac, s-o dresez de mica... dar ea sarmana avea suflet de faptura, de caine shi nu ma shtia asculta caci ea asculta de iubire shi de cel ce o hranea shi nu de prostiile pe care incercam sa i le bag in cap, in reflex... deci cred ca nu atat ca o chinuiam ma durea cat faptul ca in relatzia nostra nu aveam suficienta dragoste la vremea aia fiindca mie nu-mi placeau cainii lupi... shi abea dupa ce s-a imbolnavit am iubit-o shi mi-a parut rau de ea... fiindca sarmana nu a avut decat o singura clipa cand a stralucit viatza in ea, cand frumusetzea shi demnitatea ei de caine au co-existat, atingand menirea ce ar fi putut sa fie... o singura clipa am vazut ca a trait, o singura clipa cand parca a avut, o singura clipa de viatza... bucurie shi frumusetze prin care m-a cashtigat s-o iubesc shi sa-mi fie mila de ea.
Frumos spus ,pacat ca nu putem intoarce timpul inapoi ,dar Dumnezeu ne-a dat pocainta si iertare de pacate prin taina sf.Spovedanii.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 27.07.2009, 14:59:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
da. Ce a dat evreulcelales ca text se refera shi se talmaceshte shi asah cum am zis eu... ca shi sf Ioan Guritza de Aur shi sf Grigorie shi sf Vasile cel Mare vorbeshte shi despre Hristos shi despre Noul Ierusalim care este Romania shi nu ceea ce cred ei, sarmanii evrei care s-au ratacit shi s-au pierdut de la Dumnezeu... caci i-a lepadat satana shi proorocul cel mincinos impreuna cu leugheuonul ala luciferic... shi de aia nu mai pot sa gaseasca Calea Adevarului ce duce la Viatza... shi mor negreshit in pacatele lor...
Eu nu cred ca Romania este Noul Ierusalim ci mai degraba Ierusalimul cel ceresc.
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #227  
Vechi 27.07.2009, 18:02:11
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit Pentru toti fratii crestini intru Hristos

Va rog sa nu mai pierdeti vremea cu acest om (evreu cel ales,de catre cine?)care mereu ne invita sa-i cunoastem iudaismul.Vorbeste mereu de antisemitism dar spre nenorocirea lui este mai antisemit decat noi toti prin felul in care jigneste pe MANTUITORUL pe MAICA DOMNULUI si TOTI SFINTII.Noi avem o credinta si un botez in Duhul Sfant,ne aparam acesta credinta pe care ne-a lasat-o sf.apostol Andrei, nu santem antisemiti,iubim pe toti la fel cum ii iubeste si Dumnezeu,invitam pe toti sa ajunga la cunostinta adevarului,insa nu trebuie sa pierdem vremea cu unii care nu inteleg si mai ales sa cadem in vreo inselaciune,lasati-l in plata Domnului,nu-mi pasa ca ma face jigodie antisemita pentru ca i-am vorbit de Adevar,de mantuitorul Iisus Hristos fiul Lui Dumnezeu,chiar i-mi produce o bucurie sa accept aceste insulte pentru Iisus Hristos.La fel va indemn sa faceti si cu ANDREICOZIA,nu merita sa pierdeti vremea cu acest om care se numeste crestin ortodox dar care nu-si apara credinta ortodoxa,ba mai mult cauta sa dea dreptate celui care nu are pecetea Duhului Sfant.Fratilor, acestia sunt niste rataciti(desigur nu cautam sa-i jignim) sau mai degraba as zice ca sunt niste diversionisti,(ce cauta ei pe Forum Crestin Otodox daca nu au nici o treaba cu ortodoxia???)Am mai zis si cu alte ocazii haideti sa ne zidim duhovniceste,sa sadim Chipul lui Dumnezeu in noi.Vorbim de cum IL vom recunoaste pe Mantuitorul cand va veni?FRATILOR, NOI CRESTINII ORTODOCSI IL VOM RECUNOASTE PRIN DUHUL SFANT.PRIN DUHUL SFANT NE VA RECUNOASTE SI DUMNEZEU CA FII AI LUI.CUM??? DUHUL SFANT ESTE CEL CARE MODELEAZA SUFLETUL OMULUI,EL ZIDESTE CHIPUL LUI DUMNEZEU IN NOI. Noi trebuie doar sa cautam sa dobandim harul Duhului Sfant asa cum ne invata biserica,prin post si rugaciune,prin spovedanie si impartasire,prin participarea la slujbele si sfintele taine.Noi pe forum trebuie sa avem preocupari de-ale noastre,crestinesti,subiecte care sa ne zideasca sufleteste,si nu sa cadem in tot felul de capcane ale vrasmasului.Iertati-ma daca am gresit cu ceva.Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #228  
Vechi 27.07.2009, 18:10:07
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Trebuie sa intelegi ca

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Nu aveai cum sa recunosti, fiindca ceea ce ne-a citat Evreulcelales, sunt mai multe paragrafe de la Isaia, cap 66, paragrafele ~ 7-13. Ceea ce este diferit de psalmul 66, si la noi, si la ei. Cine ar un vechi testament pe acasa, poate citi acolo. Psalmii nu sunt prorocirile lui Isaia.

Si nu, nu este diferenta de traducere, si noi aveam ce a zis el.

Eu doar am vrut sa verific daca avem aceasi Biblie. Din ceea ce ne-a zis el, pentru ca avem si noi, deduc ca da, avem acelasi vechi testament. Probabil ca daca se va uita cu cateva capitole mai-nainte, tot la Isaia va gasi ce am citat eu.

Si probabil cum cartea lui Isaia a fost tradusa asemanator ( sa nu zic identic) si psalmii vor fi la fel.

Merci mult Evreulcelales, am inteles ce ma interesa.
ce am pus am gasit pe Internet ca noi avem Biblia in ebraica si eu nu am tradus ce este scris la noi.
Hai sa incerc sa traduc cel putin un psalm:

ו קוֹל שָׁאוֹן מֵעִיר, קוֹל מֵהֵיכָל; קוֹל יְהוָה, מְשַׁלֵּם גְּמוּל לְאֹיְבָיו.

Psalmul 66/7 : O voce a strigat (a trezit),o voce din Templu (Marele Templu): Vocea lui Dumnezeu,va rasplati (va pedepsi) si aceia nu vor intelege.

Asta ce este scris in psalmul 66/7 in biblia ebraica.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 27.07.2009, 18:30:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
subiecte care sa ne zideasca sufleteste,si nu sa cadem in tot felul de capcane ale vrasmasului.Iertati-ma daca am gresit cu ceva.Dumnezeu sa ne ajute!
Sa stii ca ai gresit si continui sa gresesti jignind necrestineste si aruncind cu pietre si amestecind aiurea subiectele.
Ai cele 99% din topice incare sa-ti arati verva in care fierbi, verva pe care numai tu o poti defini. De ce trebuie sa intri la IUDAISM si sa dai in cineva care vrea sa ne explice religia Iudaica pentru a intelege cum vad ei lucrurile si pentru a pune intrebari similar situatiei de a fi intr-o biblioteca. Tu asa te porti cu cartile cind auzi ceva care nu corespunde cu indoctrinarea ta? incepi ca nazistii si fratii mai mici legionarii sa pui cartile "eretice" pe foc?

Te intreb ca si pe altii: De unde aceasta teroare si frica daca avem de partea noastra Adevarul?
De ce tremuri de furie la fiecare cuvint al lui Moshe. Priveste-te putin si trage concluzii.
Prin cum te manifesti aici pari a fi un descreierat care daca iese din granitele tarii incepe sa dea cu pumnii cu disperare in dreapta si-n stinga in toti cei ne-ortodocsi.

Eu si multi altii cum de pot sa se spovedeasca si sa se impartaseasca linistiti(chiar ieri am facut-o) si in acelasi timp sa duca si o discutie civilizata cu reprezentantii altor religii, fara sa-i scuipe si sa-i cafteasca cind ii prind pe strada
Sa-ti fie rusine!..mai ales daca esti preot asa cum cred ca esti! vai de capul tau si de iubirea aproapelui in PRACTICA!
Din partea mea ai nota 2 la practica!
Reply With Quote
  #230  
Vechi 27.07.2009, 18:35:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
Vorbim de cum IL vom recunoaste pe Mantuitorul cand va veni?!

Gresit amice, AICI nu vorbeste nimeni despre asta ci despre E V R E I si de relatia LOR cu EL, capisci?
Introduci cuvinte aiurea numai ca sa bagi zizanie folosindu-te de ascunzisul si anonimatul acordat de Forum
Sa te vad eu ca o faci in viata reala si jignesti lumea in halul in care il faci aici!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evreii din viata mea cristipuiu Intamplari adevarate 100 26.11.2011 02:24:19
Talmudul Babilonian- cel recunoscut de Sinagogile evreiesti podolski_2 Generalitati 27 03.07.2011 13:44:15
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 10:48:28
divort recunoscut de biserica? alex190 Nunta 48 05.10.2009 20:54:05
evreii jezisovi_pivo_nelej Iudaismul 28 14.07.2009 19:07:27