Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 02.06.2010, 02:20:02
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Da. La Biserica unde ai fost botezata exista certificatul tau de Botez. Ti-l poti lua oricand. Eu mi l-am luat.
Multumesc mult pentru raspuns.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #72  
Vechi 15.09.2010, 10:44:38
anca2104 anca2104 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2010
Mesaje: 1
Implicit vai voua, orbilor!

oare cat sa mai indure Bunul Dumnezeu! cine s-a desprins de adevarata credinta si s-au alaturat cu catolicii schimband calendarul iulian cu cel papal sau gregorian? care e adevarata Biserica Mama?..s-au schimbat datele, zilele de praznuire, dar.. oare semnele pe care le-a lasat Dumnezeu nu au ramas aceleasi? de ce Pastele pe stil nou se praznuieste odata cu cel pe stil vechi? Oare nu e o minune si un seman mai clar acesta? de ce nu se pogoara Sfanta Lumina din cer si peste doua saptamani? Pentru ca una este credinta adevarata!!..vai voua, pastorilor care carmuiti spre pierzare sufletele oilor turmei voastre! nu va ganditi ca judecata Domnului va fi crunta si nepartinitoate? nu ami amagiti oamenii! cei care au ochi, sa vada, iar cei care au urechi , sa auda!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 15.09.2010, 17:33:03
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tazy74 Vezi mesajul
Buna Andreea,

Eu sunt pe stilul vechi si am facut si eu mirungerea aceea de care zici tu. Stii ce rugaciuni se fac la slujba aceasta? Iti spun eu. Sunt rugaciuni care in Moliftelnicul de pe stil nou au disparut. Sunt rugaciunile pentru cei care se leapada de biserica papista adica de cea pe stil nou care tine acelasi calendar cu catolicii (cauta pe net un calendar catolic sa te convingi) si se intorc la biserica adevarata a Sf. Parinti. Ce impartasire ai mai putea avea cu cineva care s-a impartasit de buna voie cu ereticii de catolici si nu a fost caterisit (vezi gestul mitropolitului Nicolae Corneanu). Mergi si fa-ti mirungerea si o sa te intorci in cadrul bisericii celei adevarate. Calendarul vechi este si la Sf. Munte Athos, si la Ierusalim si in Serbia si in pravoslavnica Rusie cea plina de sfinti.
Cat timp sunteti in neascultare este neoranduiala! La inceput preotii au hirotonit episcopi ceea ce este imposibil! Nu zice nimeni ca Rusia,Grecia , Serbia nu sunt pe stilul vechi, dar au ramas intreaga tara cu vechiul calendar, nu s-au divizat! Din cate stiu eu, Sfantul Munte nu va recunoste iar cand vine cineva de acolo in tara noastra slujeste cu preotii de pe stilul nou, de ce oare?
Nu compara Rusia cu mica voastra comunitate...Cunosc situatii cand persoanelor pe vechi li s-a interzis sa mearga la biserica pe stilul nou, si nici sa primeasca preotul pe nou in conditiile in care biserica pe stilul vechi e la distanta mare de satul respectiv...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 15.09.2010, 17:34:16
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anca2104 Vezi mesajul
oare cat sa mai indure Bunul Dumnezeu! cine s-a desprins de adevarata credinta si s-au alaturat cu catolicii schimband calendarul iulian cu cel papal sau gregorian? care e adevarata Biserica Mama?..s-au schimbat datele, zilele de praznuire, dar.. oare semnele pe care le-a lasat Dumnezeu nu au ramas aceleasi? de ce Pastele pe stil nou se praznuieste odata cu cel pe stil vechi? Oare nu e o minune si un seman mai clar acesta? de ce nu se pogoara Sfanta Lumina din cer si peste doua saptamani? Pentru ca una este credinta adevarata!!..vai voua, pastorilor care carmuiti spre pierzare sufletele oilor turmei voastre! nu va ganditi ca judecata Domnului va fi crunta si nepartinitoate? nu ami amagiti oamenii! cei care au ochi, sa vada, iar cei care au urechi , sa auda!
Dar neascultarea nu duce la orbire?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 24.10.2010, 00:27:24
FlorinM FlorinM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Terra
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit Grele dom'le trebile astea!

Mai oameni buni, cateva lucruri vreau sa lamuresc cu voi:
- De ce la Ierusalim au ramas pe calendarul vechi[nu STIL vechi, atentie ca e diferenta!] si sunt inca considerati canonici? Stiati ca au vrut si acolo sa introduca calendarul indreptat, dar de Pasti nu mai primeau lumina din Cer? Si asta cativa ani la rand, asa ca au revenit pe vechi. Aceasta problema este facuta publica? Apoi cei pe nou gasesc ca motiv sa aibe sarbatorirea Pastilor odata cu cei pe vechi ca sa fim toti o Biserica... LOL Asta e caterinca, nu altceva! Adica pana acum sunt eretici in sus si in jos si acum suntem o Biserica? Ma lasi? Pai ori e alba, ori neagra, fratilor! Aici e Aghiuta cu codita lui. Mandria isi spune cuvantul
- De ce si in Sfantul Munte [Ag.Oros] sunt pe calendarul vechi si cei de pe nou ii venereaza? Iar pe cei pe care ii numiti "stilisti", care slujesc in popor, care au pastrat vechiul calendar de fapt, ii acuzati de erezie? Unde e de fapt ipocrizia? Mare grija!
- Stiti ca din monahii din Sfantul Munte sunt preoti la bisericile de mir ca nu au preoti? Sa inteleg, dupa ce spun unii, ca acesti monahi slujind in Ag.Oros sunt canonici, apoi daca s-au dus in lume, sa slujeasca si in popor au devenit eretici? Mai oameni buni, reveniti-va! Mai bine mai tarziu decat nicodata!
- De ce la noi in tara se face BOR ca ploua cand vine vorba de ecumenism? De ce Patriarhul a fost pus in pozitia sa pe motiv politic? Stie cineva?
- De ce in Sf Munte sunt 2 arhierei carora nu le-au putrezit trupurile[nu ca ar fi sfinti] dupa ce au acceptat schimbarea calendarului? Trupurile lor sunt puse intr-o pestera. De ce nu prea stie lumea de lucrurile astea?

Stie careva sa raspunda? Nu! Pentru ca la noi in tara e la moda manipularea prostimii. Avem preoti de valoare care zic multe lucruri reale, contemporane, dar vad ca nu au destula putere.
Alt lucru interesant: preoti pe nou de aici au recunoscut mai pe la spate,neoficial, de teama superiorilor lor, ca cei pe calendarul vechi sunt ok, iar bisericile pe nou nu.Ca s-au transformat in afaceri. Le e teama sa zica ceva pentru ca au familii si nu vor sa riste situatia lor materiala buna, de altfel, avand salarii de 1500-2000Euro... Nu vorbesc de arhierei cati ani iau...

Pentru D-ra in dilema, fa ce iti spune inima ta, mergi si te roaga inainte si apoi sa iei decizia. Sfantul Duh cu tine! Daca te iei dupa lume, ajungi ca ea. Intelegi?

Doamne miluieste-ne!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 15.07.2011, 15:06:29
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit pentru Andreea

Draga Andreea, eu sunt exact in aceeasi situatie. martea asta trebuie sa-mi faca mirungerea... si sambata viitoare e nunta. dar sa stii k pe mine gandul ca tre sa ma mirung ma nelinisteste. in ce consta faimoasa mirungere??????? te da cu un simplu mir sau te incinge cu brauri si alte porcarii?!!!
App, eu am citit ce zicea pr Cleopa de stilisti: a spus ca sunt ca si lipovenii din Rusia(numai ca aia fac cruce cu 2 ddegete si-s afurisitzi tare)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 15.07.2011, 15:14:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Fugi ca de foc, asta inseamna convertire la ratacirea lor si apostazie fata de ortodoxie, este ritualul care se face in Biserica Ortodoxa celor care vin din alte credinte ratacite. de care public trebuie sa se lepede.

Deci tu, cu mirungerea asta a lor, ai sa te lepezi de ortodoxie si ai sa treci in credinta si ratacirea lor, nu te vei mai putea impartasi niciodata intr-o biserica ortodoxa, inseamna ruperea comuniunii cu tot ce inseamna Biserica Ortodoxa.

Ei sunt ortodocsi doar cu numele, de fapt sunt schismatici si cu apucaturi de sectari, nu degeaba a vorbit atat de des parintele Cleopa impotriva lor.

Se vede viclenia si perversitatea lor si din faptul ca nu ti-au spus ce inseamna "mirungerea" asta la ei, si lepadarea care trebuie sa o faci cu ocazia asta de Biserica Ortodoxa.

Vor sa fii acolo, sa te puna ca in fata faptului implinit si tu doar cat sa zici "da" la lepdarile lor fiind stransa cu usa de toata situatia creata, zicand poate in sinea ta ca nu te lepezi dar de fapt aducand ofranda diavolului, care e tata minciunii si a toata ratacirea.

Nu conteaza ce planuri lumesti iti da peste cap, mantuirea ta este in joc, nu intra in cursa vrajmasului!.

PS. Nu stiu ce a facut pana la urma Andrreea, cea care a initiat topicul dar daca ai sa cauti ultimele ei postari (n-au fost f. multe, in total) ai sa vezi ca a inceput sa inteleaga ca lucrurile nu sunt in ordine cu ei, si ceea ce ii cer nu este deloc in regula.

Last edited by AlinB; 15.07.2011 at 15:26:24.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 15.07.2011, 15:29:59
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrreea Vezi mesajul
Eu sunt ortodoxa de stil nou, iar prietenul meu de stil vechi. Tatal lui este preot si doreste oficierea cununiei pe stil vechi. Pentru a putea face acest lucru ar trebui sa mi se faca Mirungerea, fapt care nu mi se pare normal. Am discutat si cu duhovnicul meu si mi-a spus ca este o situatie delicata si ca trebuie sa ne gandim, insa nu pot gasi nici o solutie. El nu se poate casatori pe stilul nou, altfel l-ar renega parintii, considerand ca s-a lepadat de adevarata credinta si nu vreau acest lucru. Il iubesc foarte mult si nu vreau sa ne despartim din cauza religiei. Ma gandeam ca poate la Sfantul Munte ne-am putea casatori fara probleme, insa nu stiu nimic despre aceasta varianta. Ce ma sfatuiti?
Trebuia sa va ganditi la acest aspect de cand v-ati cunoscut.NU RENUNTA LA DREAPTA CREDINTA IN CARE TE-AI NASCUT SI AI FOST BOTEZATA
Reply With Quote
  #79  
Vechi 15.07.2011, 18:55:06
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Ma mir ca unii de aici ii fac pe altii eretici.

Eu nu as spune nimic. O singura intrebare totusi

Care e diferentza dogmatica intre cei care au tzinut calendarul vechi si cei care au trecut pe cel nou?
Reply With Quote
  #80  
Vechi 15.07.2011, 22:05:50
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit raspuns lui Alin B

vad ca ai o atitudine foarte radicala vizavi de stilisti... mai eu una l-am intrebat pe prietenul meu ce inseamna mirungerea: el a zis ca doar te da cu mir si atata. iar istetzii astia de parinti ai mei m-au sffatuit sa iau fara nici o grija aceasta mirungere... soacra mea care e pe stil nou spune la fel sa o fac fara probleme pentru ca "credintza e aceeashi". socrul meu m-a intrebat daca mi s-au facut cele 3 afundari in agheasma. eu i-am spus ca da, ca nebunul era in stare sa ii spuna popei sa ma mai bage shi in butoiul cu apa. iar de casatiorit la o biserica pe stil nou nu vrea prietenul pentru ca zice ca preotii de pe nou traiesc in minciuna si k e moarte casatoria la biserica pe nou. cumnatul lui era si el pe nou dar s-a dat la stil vechi fara absolut nici o problema. sincera sa fiu sunt din ce in ce mai nelinistita mai ales dupa ce am citit acest forum. nu am vazut deloc smerenie la cel dp stil vechi!! stii ce mi-a spus deunazi logodnicul?? ca ma incinge si cu un brau pe care tre sa-l port cateva zile. ce e cu practica asta primitiva????!!!! ce vin cumva de la musulmani?? nu tot de la biserica ortodoxa vin?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 15:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07